Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Preturi la chirii: apartamente, vile, hale industriale, office

- - - - -
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postvladamoh, on May 20 2008, 10:22, said:

Exista insa si alte aspecte, nu numai cel financiar. Cel putin eu asa am judecat lucrurile (dar asta ma face si pe mine subiectiv).
Care? Să lași copiilor ceva? Da' ce, ei nu pot munci? :D

#38
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmufă, on May 20 2008, 10:28, said:

Care? Să lași copiilor ceva? Da' ce, ei nu pot munci? :D
ai naibii plozi io i-am facut ei sa imi plateasca chiria la pensie  :console:

#39
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmufă, on May 20 2008, 10:28, said:

Care? Să lași copiilor ceva? Da' ce, ei nu pot munci? :D
Oare parintii tai, cand si-au cumparat apartamentul, la ce s-au gandit? Modul asta de a privi lucrurile...
Oricum, luand in calcul varsta mea si speranta de viata, daca ajung eu la batranete sa ma scuzi dar cred ca apartamentul actual nu l-am luat ca sa imi mut atunci copii in el. Nu de alta dar e posibil ca blocul sa nu mai fie atunci in picioare (de fapt, mi s-ar parea normal asta, totusi si blocurile astea nu pot ramane la nesfarsit in picioare, fara sa fie nevoie si de un cutremur sa le dea jos).

#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e un articol care se adreaseaza in principal tinerilor.

Istoria a dovedit ca popoarele care au fost cele mai mobile au fost castigatoare.
Chiria ofera in primul rand mobilitate la costuri minime.

Marea problema nu este pretul de 100.000 de Euro pt. un ap. de 2 camere ci ratele nesimtite pe care trebuie sa le platesti din cauza dobanzilor exagerate din Romania. Vinovata pt. asta este si BNR care impune rezerve minime obligatorii bancilor.

#41
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca stau sa ma gandesc plozii is cea mai proasta investitie. bagi in fundul lor 20 de ani sume cu care ai putea cumpara o vila si apoi pa si pusi.

asa ca schimbati-va filozofia de viata. masina bengoasa e cea mai buna investitie. si singura valabila. evitati sa faceti copii si casele.

#42
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View Postturbo trabannt, on May 20 2008, 11:58, said:

daca stau sa ma gandesc plozii is cea mai proasta investitie. bagi in fundul lor 20 de ani sume cu care ai putea cumpara o vila si apoi pa si pusi.

asa ca schimbati-va filozofia de viata. masina bengoasa e cea mai buna investitie. si singura valabila. evitati sa faceti copii si casele.

Corect.
Dar masina nu are dus si pat.
Copiii mai bine ii faci tu decat alti.

#43
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
pai a ta e filosofie trabant?....faci copii pentru ai slugari??

#44
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
graal , daca nu te-ai prins faceam misto de unde duce calculul vietii dupa excel.

#45
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Articolul e pentru... naivi, ca sa fiu bland. Poate fi desfiintat (aproape) punct cu punct. N-am timp de asta, ma rezum la urmatorul fragment:
"100.000 de euro. Va trebui sa-i imprumuti, cu 20% avans. Greu de crezut ca ai deja avansul de 20.000, deci il vei imprumuta mascat si pe acela sau poate, vei avea un credit cu avans 0%. Apartamentul de vis va fi al tau! Cat te costa?
Presupunem ca imprumuti toti banii si ca dobanda efectiva este de 10%, fara alte taxe ascunse. Asta inseamna ca vei plati o rata lunara de 845 euro. Dupa 30 de ani, vei fi platit 304.200 euro.
Cumpararea efectiva presupune plata unui comision de 3% catre agentia imobiliara si a altor ~2% catre stat/notar. Asta inseamna inca 5.000 de euro bani de care ai nevoie cash, la inceput."

Remarca "greu de crezut ca ai deja avansul de 20k" poate fi interpretata ca fiind jignitoare sau in cel mai bun caz ca aratand exact pentru ce public e valabil tot articolul. De la punctul asta inainte multi ar trebui sa se opreasca din citit... trecand totusi mai departe, se pleaca cu lejeritate de la o dobanda efectiva de 10%, la care numai cei care nu stiu sa citeasca s-ar baga, in conditiile in care exista oferte mult mai bune pe piata. 10% plateam acum 5 ani, da-o naibii! Trecand si peste asta, rata calculata de el este gresita! Suma corecta e de fapt (culmea!) mai mare, de 877 EUR. Asta discrediteaza orice calcul facut mai departe, mai ales venind de la un tip din IT (daca am citit bine) :death:
Nu merg mai departe, pentru ca tot articolul e "cu tinta clara" . Ar fi trebuit sa scrie un warning, ca la dulciuri "articolul poate contine urme de obiectivitate" :puke: Ma mai intreb un singur lucru: unul ca el (cu firma de succes, nu?) sta in chirie?!? In cazul asta e tampit (no offense!). Altfel, daca are locuinta proprietate personala, e nesimtit... Poate exista o alta varianta, eu n-o vad.

#46
robertos12

robertos12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 25.03.2007
@coldplay
Daaaaaaaaaa!!! Toata lumea are 20k euro pusi la saltea!!! E clar ca ai pierdut de mult contactu cu realitatea.....Remarca aia nu e deloc jignitoare e cat se poate de adevarata.

Dobanda nu mai e de 10%??? Da' la cat a coborat? La 9%?:))).........E o mare diferenta intr-adevar.....

ps: poate tipul e si destul de destept incat sa nu dea de 3 ori mai mult decat face pe un rahat impopotanat........te-ai gandit la asta?
Si eu as putea sa-mi cumpar o locuinta de 100 si ceva de K........dar nu vreau ptr ca sunt convins ca nu merita.

Edited by robertos12, 20 May 2008 - 11:31.


#47
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ba eu sunt de acord cu articolul...nu am 20.000 la saltea, vorba lui spare-me, si nici nu sunt dispusa sa-mi dau tot salariul pe o rata si sa traiesc doar dintr-un salariu, asta punand cazul fericit ca faci un imprumut impreuna cu cineva, ca altfel sa dai singur 800 si ceva de euro pe luna si sa mai ai si din ce trai...mai greu la 25 de ani!

si da, in tarile dezvoltate oamenii prefera sa stea cu chirie...si nu doar pentru ca nu si-ar permite o casa, ci pentru ca statul in chirie iti ofera mobilitate, nu te leaga de un loc si se poate mula pe puterea ta finaciara. ce va garanteaza ca peste 10 ani nu ramaneti fara job juma' de an si nu mai puteti plati 800 de euro? in chirie poate o mai dai din colt in colt o luna, te intelegi cu proprietarul etc...la banca nu merge!! nu te duci sa-i spui bancii ca luna asta nu ai banii si ai vrea sa te lase in pace!

nu zic sa nu avem rate (am si eu la randul meu un credit) dar ratele alea trebuiesc gandite bine, banii dati nu pot depasi 30-40 % din venitul unei familii! e foarte important, pentru ca doar asa poti sa-ti permiti RISCUL unui credit pe 30 de ani.

Articolul e corect argumentat zic eu, data fiind situatia actuala a tinerilor din Romania. Nu stiu cate cupluri casti peste 2400 de euro impreuna, incat sa sustina o rata de 800 de euro fara sa le dea planurile peste cap...
Poate unii aveti alte varste, alte salarii, ale posibilitati. Eu va spun, din punctul unei persoane de 25 de ani cu 900 de euro salariu, ca nu m-as risca la un credit de 100 000 de euro pentru o casa, un obiect la urma urmei, doar pentru ca exista aceasta cultura a bunului aflat in proprietate personala in Romania...e nejustificat si riscant

#48
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Cred ca analiza de mai sus pierde din vedere anumite situatii.
Cum bine se subliniaza, vremea speculei imobiliare cu randamente de 20-30% pe an(ba chiar mai mult) s-a dus.
Insa ar fi interesant un calcul la o perioada de 5 ani (pret chirie vs pret revanzare-cost credit) ca varianta de economisire pentru o perioada de 5 ani. Aici un singur risc major apare, sa ramai la sfarsitul perioadei ultimul in acest "lant trofic imobiliar", adica sa fii afectat de o scadere a pietei, o perioada prelungita de recesiune, etc...cu alte cuvinte sa ramai platitor final al unui asemenea pret (mare...)
Una peste alta, scazand din pretul obtinut peste, sa zicem, 5 ani, costul creditului(2 variante - 1. vanzare cu preluare de ipoteca si 2. inchidere anticipata a creditului), deci scazand pretul chiriei pe aceeasi 5 ani, e cel mai probabil ca nu va fi un profit notabil, doar ca in principiu ar trebui ca creditul+revanzare sa acopere cheltuielile care s-ar fi facut cu chiria. Insa cu ce RISC? Aici as reveni la postul initial, unde enumararea riscurilor mi s-a parut de bun-simt.

#49
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postcoldplay, on May 20 2008, 12:19, said:

Remarca "greu de crezut ca ai deja avansul de 20k" poate fi interpretata ca fiind jignitoare sau in cel mai bun caz ca aratand exact pentru ce public e valabil tot articolul. {...}

Serios ? Eu cred ca putini oameni in Romania ( exceptindu-i pe infractori unde e o necesitate sa operezi cu cash ) au de scos asa ... fara probleme 20.000 de euroi.  :rolleyes:
Stiu multe persoane - destul de bine plasate si >40 de ani sa zicem - care invirt bani multi in afacerile lor dar care totusi nu pot scoate fara probleme "din circuit" 20.000 de euroi. Asta ca sa nu mai vorbim de cineva care e la inceput si are un salariu ( totusi ) modest ...  :huh:

Quote

Insa ar fi interesant un calcul la o perioada de 5 ani {...}

O perioada de 3-5 ani cred ca e cea mai proasta pentru vinzare, deoarece abia ce ti-ai amortizat eventual cheltuielile pt. notar, reamenajare s.a.m.d.
Plus ca in anii de inceput platesti aproape numai dobinda ... :(

Probabil abia peste vreo 10 ani - si eventual dupa un ciclu economic complet, la mijlocul sau spre finalul unei noi perioade de crestere sa inceapa cu adevarat sa se merite ... dar ar trebui niste calcule facute si pentru asta ...  :rolleyes:

Edited by Ioan76, 20 May 2008 - 11:44.


#50
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Eu m-am potolit, sunt obisnuit sa fiu in minoritate... Doar o vorba: stiu foarte bine ce dorea sa spuna B.R. si cred in continuare in motto-ul respectiv. Daca insa il absolutizezi si faci un merit din a avea dubii in absolut toate privintele, treci in alta categorie.  :bye:

#51
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Hmm cand o sa fiti pensionari cu 500 lei /luna pensie cum mai platiti chiria ? N-as sta in chirie veci pururi mai bine nu mananc si imi platesc  rata la hotii astia de la banci.

#52
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postgamezcdr, on May 20 2008, 12:56, said:

Hmm cand o sa fiti pensionari cu 500 lei /luna pensie cum mai platiti chiria ? N-as sta in chirie veci pururi mai bine nu mananc si imi platesc rata la hotii astia de la banci.


chestia asta e cu dus intors...dar daca Doamne Fereste te pensionezi pe caz de boala la 45 de ani si ai pensie 500 de lei? cu ce platesti rata? ;)
hai sa fim seriosi, oricum am da-o situatia e naspa, si chirie si rata...acum fiecare si le stie pe ale lui, fiecare stie ce prioritati are in viata si ce toleranta la risc are.

Edited by adrianatoma, 20 May 2008 - 12:00.


#53
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
de un castig la loto ati auzit?...si asta conteaza

#54
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgamezcdr, on May 20 2008, 12:56, said:

Hmm cand o sa fiti pensionari cu 500 lei /luna pensie cum mai platiti chiria ? N-as sta in chirie veci pururi mai bine nu mananc si imi platesc  rata la hotii astia de la banci.

Reciteste articolul.
Daca faci economie, adica in loc sa platesti rata la credit, platesti chirie+economie, e posibil ca in 10 ani sa ai propia locuinta.

In plus, la pensie e posibil sa alegi un orasel mai retras cu preturi mult mai mici sau chiar un satuc.

E un articol care indeamna la munca si cariera profesionala in loc de o posibila speculatie imobiliara la care majoritatea nu prea ne pricepem.

Edited by cipaul, 20 May 2008 - 12:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate