Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Carti istorice

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009
Ismail Kadare - Mesagerii ploii
Un roman excelent.

In Albania secolului al XV-lea, razboiul bate la usa. Locuitorii cetatii de scaun si-au ales soarta. Nu au primit pacea otomana,iar acum asteapta riposta neintarziata a imperiului. Iar odata cu primavara soseste si imensa armata turca, inaintand lenes si inexorabil spre fortareata. Capitularea, se pare, nu e decat o chestiune de timp. Dar acest timp, infim in durata istoriei, este nesfarsit pentru cei prinsi in inclestarea in care se infrunta doua lumi.

#74
gheo22

gheo22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.11.2006

 Thomas-, on 6th April 2009, 07:23, said:

Istoria Romei - Indro Montanelli.
si sa nu uitam Istoria Greciei -Indro Montanelli

#75
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
Merita citite si romanele lui Passuth László

#76
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Dupa ce am vizitat Paris si Versailles am vrut sa citesc mai multe carti cu tema istoria Frantei si am gasit Ludovic al XIV-lea de Max Gallo. Foarte usor de citit, in doua volume, trece in revista viata marelui Ludovic, razboaiele sale, viata la Curte, etape din constructia palatului Versailles... Mi-a placut mult, cred ca o sa caut si biografia lui Napoleon, scrisa tot de Gallo.

#77
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Nu mai citeste nimeni sau nu mai are timp sa posteze?  Posted Image
Eu citesc acum Iubirile imposibile ale lui Petronius, Vintila Corbu - imi place foarte mult, desi ma cuprinde groaza cand vad nebunia celor ajunsi la putere.

#78
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, nu am mai fost de prea multa vreme pe aici..
Kashai la vie, kashai la gara..
Poate si pt ca am lasat lectura individuala, adica la alegerea mea, la cea dirijata de profii de la Fac de Istorie, unde am ajuns student studios, hi, hi..
Dar in electroinica MEA fac urat cand cineva care nu are studiile macar ca ale mele, face pe desteptul. Asa ca ii ascult pe profi...

#79
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Din regii blestemati am citit cam pana la moartea lui Ludovic X apoi ceva carte despre Mihai Viteazul, Cae Indru si nustiu mai cine, apoi clasicul Spartacu s de Giovaneli, apoi pierre Chanu  Europa..  , imi place mult jocuriile schimbului etc

#80
Cristi_v10

Cristi_v10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2009
Romanul lui Valerio Manfredi Alexandru -capatul lumii,il are cineva in format PDF,sau in format electronic oricum,imi poate da si mie un mesaj,va rog!?
si desigur si alte romane cu Alexandru......as fi recunoscator

Edited by Cristi_v10, 08 September 2014 - 23:43.


#81
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
1.Potopul de Henryk Sienkiewicz
2~3 Teofano, imparateasa Bizantului de Kostas D. Kyriazis
       Shogun de James Clavell

#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am fost la "casa mea de vara, (care) e la tara"...Cineva -caruia ii multumesc - mi-a dat o trilogie interesanta..
O recomand calduros. autorul dincolo ca stie bine egiptologie, si nu numai, are si condei.
Ma rog, cred ca l-a scris direct folosind un PC, dar asta nu mai conteza..
Cartile m-au captat. Trimiterile la unii autori clasici, pe care se "vede" ca i-a citit si "rumegat" bine, precum si comentariile personale, sunt excelente..
Situatile sunt credibile, iar reactiile si sentimente umane..
Asa ca le recomand calduros.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   196.24K   26 downloads


#83
happyastrid

happyastrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2010
Vintila Corbul: "Caderea Constantinopolului" si "Uragan deasupra Europei" (din care nu a fost scris decat primul volum, nu a ajuns sa mai fie scris si al doilea din pacate).

#84
hauras

hauras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2015

 Prien, on 02 iulie 2008 - 08:15, said:

Ideea mea e sa discutam despre cartile care descriu anumite evenimente istorice. E normal ca in fiecare sa apara si elemente de fictiune, analize proprii ale realizatorilor, autorilor, multe din opere si autori sa fie deja pomenite in alte parti, de ex "Cartile WW II " sau Al Dumas,  ..
Pt ca e normal ca sa fie multe carti provenite din strainate decat cele din Ro, am deschis discutia la scriitori straini. Dar e pacat sa ii uitam pe ai nostri de ex Vintila Corbul, depre care stiu sigur ca exista un topic dedicat.
Conform obiceiului meu, nu voi face  pe nebunul aruncand piatra si apoi spalandu-ma pe maini si lasand inteleptii sa o scoata din balta.
Nu ma consider nici nebun si nici ironic zicand ca alti sunt "intelepti". (M)As jigni inutil si NU asta doresc. Sper ca e clar ca am citat un proveb si atat tot. Asta pt ...
OK, acum sa purcedem la treaba.
Valerio Manfredi. "Ultima legiune", "Oracolul". "Faraonul nisipurilor".. De fapt aceste 3 carti citite in ultima vreme m-au facut sa ma gandesc sa deschid discutia.

Pe mine ma pasioneaza acum tot ce e legat de istorie, ciudat, in scoala eram mai mult cu geografia. :D

Romanele istorice " Cei trei muschetari' de Dumas," Quo Vadis " de Sienkiewicz, "Razboi si pace" de Tolstoi, "Regii blestemati" de M. Druon, "Shogun" de Clavell, "Ben Hur"  de Wallace sunt nemuritoare, clasice.

#85
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Bine, sunt nemuritoare, clasice....
Dar pe matale ce anume te-a impresionat la coracon?

#86
hauras

hauras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2015

 Prien, on 28 septembrie 2015 - 23:30, said:

Bine, sunt nemuritoare, clasice....
Dar pe matale ce anume te-a impresionat la coracon?

Adevarul este ca nu mi-am spus parerea pana la capat. Cred ca era al noualea post in acea zi. :D

Corazonul meu a fost impresionat mai ales de faptul ca fiind atat de vechi aceste carti inca mai au puterea sa impresioneze, poate chiar mai mult decat cele noi. Acum totul sta in felul de a scrie, cat de bine te face scriitorul sa vizualizezi ce scrie.
Bine, eu nu am citit inca Shogunul , Razboi si pace, Ben-Hur si nici Regii blestemati, desi le am in in plan, cred ca la anul de acum. :D

Am citit destule carti cred, dar niciodata nu sunt destule, dupa parerea mea. Acum in functie de cat il trage inima pe om sa citeasca si cat e dispus sa sacrifice din timpul lui liber.

Pot sa spun despre "Quo Vadis", pe care am citit-o recent, ca a fost o carte care a transpus lumea acelor timpuri foarte clar prin descrieri. A impresionat prin imaginile redate prin cuvinte. O carte buna e o carte care iti ramane in minte, nu doar ca titlu, ci si ca sentimente si senzatii pe care ti le-a produs cand ai citit-o.

"Cei trei muschetari" a ramas la nivel de scoala. dar si asta are un subiect pe care nu il uiti odata ce ai citit cartea.

#87
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 hauras, on 29 septembrie 2015 - 17:53, said:

in functie de cat il trage inima pe om sa citeasca si cat e dispus sa sacrifice din timpul lui liber.


Poftim?

Tu privesti problema dintr-un unghi gresit, dupa parerea mea.

Daca vezi lectura acelor carti ca pe un sacrificiu, ca pe o trunchiere a timpului tau liber, inseamna ca de fapt nu ar trebui sa citesti.
Nu, frate, lectura trebuie sa se confunde cu o parte semnificativa a " timpului tau liber ", sa fie o activitate parte integranta a timpului tau liber,sa reprezinte timpul tau liber.


Sa nu citesti doar pentru ca te gandesti ca e mai bine pentru tine, ca dezvoltare personala, ca bagaj de informatii, ca dezvoltare a vocabularului samd (desi astea se intampla prin lectura, e corect).

Sa citesti pentru ca iti place sa te cufunzi in universul acelor file, sa traiesti acele vremuri, sa te transpui in lumea acelor personaje, sa le vezi in fata ta si sa traiesti aventurile  si sentimentele lor, impreuna cu ele.


Asta este lectura, mai ales a cartilor istorice.

Edited by Damascus77, 29 September 2015 - 18:19.


#88
hauras

hauras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2015
Ai dreptate.

Cartile istorice arata o lume si niste timpuri in care noi nu am trait, dar au fost timpuri reale, spre deosebire de cartile science-fiction, sa zicem.

Toate genurile au cititorii lor. Toti merita respectati. In momentul in care nu or sa mai fie cititori de un anumit gen, atunci or sa dispara si cartile.

Edited by hauras, 30 September 2015 - 06:13.


#89
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Damascus77 si hauras
Nu stiu ce sex aveti, dar asa de multa placere mi-ati facut cu comentariile dvoastra, incat imi scot palaria virtuala in fata dvoastra..
Ma bucur ca mai exista oameni care mai citesc.
Acuma mi se pare foarte putin probabil ca 2 oameni sa citeasca exact aceleasi carti si sa le placa la fel. Nu asta conteaza.
Iar opiniile diferite si mai ales sustinerea lor imi face placere. Chiar daca nu intotdeauna nu sunt de acord, asa cum si altii nu sunt de acrd cu mine..
Asa ca va mai astept comentariile cu placere si interes..
PS. Dupa lectura "Razboi si pace", va sugerez sa vedeti si filmu. Cel bolsevic, evident. Nu ii pup undeva., pt ca nu ii iubesc.. Basarabia, tezaurul, adus comunisimul+nea nelu, asa "no love"..
Dar adevarul e ca filmele lor arata traditia lor. Americanii indiferent de cat se chinuie scot altceva..Vedeti secventele cu tigani, care la rusi sunt de acolo, de la maica lor..Simti mirosul, si vodka..
Cele de  la Hollywood sunt bune, dar departe..
Filmele "Qvo vadis". Il prefer pe cel din anii 50 dimineata..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSaA5MPsH08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
.La cel modern asa se simt efectele speciale...Plus taieturile exact cand trebuie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lhVHAOUplVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
"Ben Hur"cartea. M-a plictist. Am re/re/reluat-o de nespe ori. si degeaba. Dupa maxim 50 pagi o aruncam..Are un stil infect, pt mine...Parerea mea

Edited by Prien, 01 October 2015 - 21:14.


#90
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Vintila Corbul-Cavalcada in iad

                     -Caderea Constantinopolului

Henryk Sienkiewicz-Prin foc si sabie

                              -Potopul

                             -Cavalerii teutoni

Gardonyi Geza-Stelele din Eger

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate