Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Zebre Australiene

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007

View Postcarolin, on Jul 1 2008, 13:23, said:

buna,

Avem de 3-4 luni la birou o pereche de zebre australiene.Pana acum nu am intampinat probleme cu ei, dar azi am observat ca el canta mai ciudat, adica mai gros si putin fortat.Este acesta semnul unei probleme de sanatate si in cazul asta ce sa facem?

S-ar putea sa fie racit, deci nu-i mai tine in curent sau langa aerul conditionat_sunt specimene extrem de sensibile.
Ia-le mei cu vitamine si pune-le multa iarba in colivie..sa-si faca singuri cuib. Sa stea la caldura :P

Acum, gata cu gluma.
Eu am avut niste turturele diamant (au trait 8 ani) si am avut aceeasi problema, tot cu "domnul". Si, intr-adevar, le-am schimbat locul si el s-a refacut...
Sa va traiasca.

#20
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
Multumesc Eithne pentru raspuns.

Nu-i tinem in curent, aer conditionat nu exista in camera in care stau ei , doar o aerisire care oricum nu se simte.... si eu m-am gandit ca l-a luat raceala.
In afara de mei special cu vitamine ce altceva mai putem sa facem.

#21
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007

View Postcarolin, on Jul 1 2008, 13:49, said:

Multumesc Eithne pentru raspuns.

Nu-i tinem in curent, aer conditionat nu exista in camera in care stau ei , doar o aerisire care oricum nu se simte.... si eu m-am gandit ca l-a luat raceala.
In afara de mei special cu vitamine ce altceva mai putem sa facem.


Nu stiu daca in mod special pentru asta, dar daca vrei, iti spun ce mi s-a zis de catre medic ca ar fi bine sa nu le lipseasca...
Spre exemplu coaja de ou fiert, pisata extrem de fin_are calciu si le face bine.
Cand le cresc prea rau gherutele sa le tai, dar cu grija, te uiti contre-jour si vezi cu ochiul liber ce sa tai si cat.
Daca nu isi "fac" penajul zilnic, ceva nu e bine.
Sa fie mereu curat in colivie (deci zilnic schimbate hartiile, iarba sau ce le-ai pus acolo).
La petshop gasisem niste seminte de iarba, iar cand iarba crestea, o ciuguleau cat puteau iar apoi se tranteau in ea si isi faceau cuib. :)
Sa le schimbi apa de cel putin 2-3 ori pe zi (eu le-o schimbam dimineata si seara, dar vara si de 4 ori pe zi).
Si sa te uiti sa nu fie murdari_e primul semn de boala...

Si sa vorbesti cu zebrele...

Eu vorbeam mult cu turturelele pe care le-am avut... Iar la un moment dat, nu le-am mai tinut in colivie. Noaptea ea dormea pe veioza, iar el se inghesuia langa gatul meu sau in palma. Plus ca ii simteam cand se trezeau, dimineata, dar pana nu simteau si ei ca m-am trezit, nu cantau. Si crede-ma, aveau niste triluri... Nici nu-mi mai venea sa plec de acasa.

Zebrele nu stiu cum sunt, ca (virgula) comportament.
Dar sigur se vor atasa de tine.

#22
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
de cand zebrele au pene?

#23
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007

View Postaton, on Jul 1 2008, 18:36, said:

de cand zebrele au pene?

:huh:

http://www.animalutz...australiana.php


:lol:

#24
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
Eithne multumesc  pt sfaturi :hug:
am atasat si o poza cu ei; pe ea o cheama Rona si pe el Euro... :lol:

se pare ca si-a revenit.acum canta fara probleme.... :D

Attached Files



#25
balasoiurares

balasoiurares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 17.08.2005
Stie cineva daca este vreo problema ca perchea sa fie formata din frati? Majoritatea vanzatorilor vand perechi formate din puii iesiti din aceeasi femela.

#26
yony80

yony80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 12.12.2007
observ ca nimeni numai posteaza despre aceste animalute de mult timp.chiar numai exista crescatori de zebrute australiene.ei bine am achizitionat si eu un o pereche.le-am amenajat o colivie spatioasa ,un cuib .sper sa faca puiuti cat de curand .revin si cu poze.

#27
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Buna. Am si eu o rugaminte la cei cunoscatori. Am 2 zebre australiene, o sa incerc sa va pun niste poze pentru a incerca sa va dati seama..

1. Zebra 01 cea gri cu alb, mai colorata..pe care eu o consider Mascul
2. Zebra 02 este alb imaculat complet, dar atentie: cioculetul este rosu aprins ca sangele, pe care eu o consider Femela dar sa fiu sincer ... de ce are ciocul mai inchis decat al baiatului.

Aici FOTO.

Mentionez ca le-am cumparat cuib, materiale, a lucrat doar EL la tot, Ea a privit nepasatoare la tot...Acum dorm impreuna in cuib, ce-i drept el e mult mai grijuliu cu cuibul, mereu il intretine, in timp ce Ea se ingrijeste sa mai scoata cate-un pai sa-l arunce..  :rolleyes: Acum 2 zile le-am pus o oglinda, mi-a parut rau pentru ca s-au ciupit una pe alta alte 2 zile. Le-am schimbat colivia, cu una mai mare si s-au linistit, dat fiind faptul ca a fost o noutate probabil au uitat de Gelozie...pe care nu ma asteptam sa fie asa..

Problema pe care mi-o pun este daca o zebra alb complet dar cu ciocul rosu aprins, mult mai rosu decat al masculului, este o EA. Mananca se joaca si dorm impreuna, isi aranjeaza penele reciproc, dar curiozitatea apare cand se iubesc, pentru ca prima data se pune Ea peste el pe urma El peste Ea... Sunt confuz rau, si nu as tine 2 baieti..indragostiti unu de altu pe aici :naughty:

PS: daca doriti pot sa va pun un material video scurt, cand canta amandoi..

#28
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Va pun si un material VIDEO. Sper sa-si dea cineva cu parerea totusi..

#29
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008
salutare! in primul rand sa-ti traiasca!
cea alba nu cred ca e fata, daca are ciocul rosu, este sigur baiat, dar este pui. masculii au obrajii portocalii, ciocul rosu si cateva pete pe aripi. femelele sunt mai iuni la culoare si au cioculetul portocaliu. de fapt, le vezi foarte bine in poza mea de avatar! daca mai ai nevoie de ceva, scrie.

#30
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Mai astept o parere, apoi o schimb. Totusi. De ce fac sex...sau cum se spune... Materialul video ai privit ? ...

Edited by gilbertsparios, 12 April 2010 - 11:28.


#31
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

View Postgilbertsparios, on 12th April 2010, 12:27, said:

Mai astept o parere, apoi o schimb.

Dar daca as mai cumpara o EA sa stea toti impreuna..mai fac pui :D ?

#32
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postgilbertsparios, on 13th April 2010, 08:27, said:

Dar daca as mai cumpara o EA sa stea toti impreuna..mai fac pui :D ?
nup!

#33
zwzy

zwzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2010
si eu am fost intrebata...unde tin "zebrele" ...... in casa? =)) in fn...ma intreb dak are ceva..dak nu am reusit sa le iau hrana adegvata...si am luat seminte pentru perusi.. :mellow:  ideea e ca am fost plecata si au ramas la o amica...aceasata ne stiind ce sa le ia a ulat ce a gasit:( acum nu stiu....nu prea fac pretentii..au inceput sa manance si graul.... Inca ceva.....le am din febroarie....se "iubesc" dar nu stiu...au cuib.....ma intreb cand o sa faca outze:D ...... ma poate aj cnv?:D

#34
tbogdy

tbogdy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.08.2010

View Postgilbertsparios, on 13th April 2010, 08:27, said:

Dar daca as mai cumpara o EA sa stea toti impreuna..mai fac pui :D ?
   Salut,sigur raspunsul meu a sosit prea tirziu pentru tine insa poate ajuta pe alti detinatori de zebrute: ciocul masculului este rosu iar al femelei portocaliu,masculul cinta femela nu cinta deci ti ai acolo o pereche frumoasa de masculi  
  
  Uite si o poza cu ciurupanezul meu
De obicei se tin perechi 1+1 sau 2+2 daca sunt mai multi masculi decit femele se vor bate ca unul sa fie cel dominant

Attached Files


Edited by tbogdy, 12 October 2010 - 13:05.


#35
Florinn-Grigoras

Florinn-Grigoras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2011
Aseara in jurul orei 20:00 am montat cuibul zebrelor.

As dori sa stiu parerea voastra  , daca am gresit , daca e bine , daca trebuie facut vreun retus , daca trebuie sa m-ai adaug ceva in cuib sau in colivie , etc.

Weekend placut  ! :thumbup:

Attached Files



#36
desiderius

desiderius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011

View PostFlorinn-Grigoras, on 17th December 2011, 09:56, said:

Aseara in jurul orei 20:00 am montat cuibul zebrelor.

As dori sa stiu parerea voastra  , daca am gresit , daca e bine , daca trebuie facut vreun retus , daca trebuie sa m-ai adaug ceva in cuib sau in colivie , etc.

Weekend placut  ! :thumbup:

Salutari!
Cuibul arata bine. O mentiune: scoate materialele alea din cuib si lasa-le pe poadeaua coliviei sau prinse intre gratii; masculii au o placere nespusa de-a amenaja singuri cuibul. Daca faci asa, ai sa asisti la un spectacol pe cinste. Sa vezi cum vine femela in inspectie. Inca o chestie> zebrele sunt f prolifice; nu le lasa sa scoata mai mult de 3 randuri de pui pe an; obosesc repede si nu mai au grija de pui ( patit-o si nu a fost f placut! ). Regula: dupa un rand de pui, 4-5 luni pauza obligatoriu!! Apoi, te-ai gandit ce ai sa faci cu puii?. Nu toti crescatorii ii accepta..
Dupa ce au depus oua sa nu-i mai deranjezi nici sa nu lasi masculul liber; eu am facut greseala sa las masulul liber cat femela era in cuib... rezultat? femela a iesit si ea, iar masculul, disperat ca i-a placat sotia a inceput sa strice cuibuil mergand dupa ea cu firisoare de ata in cioc ca sa-i amintaesca ca ar trebui sa fie pe oua. Pune colivia undeva sus, cu adapatorile le nivelul ochilor tai si pana nu ies puii din cuib nu mai umbla acolo... surprizele pot fi tare neplacute.

Edited by desiderius, 19 December 2011 - 20:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate