Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

honda jazz

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#559
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
salutare, de 2 luni am si eu un jazz 2012 1,4 trend, transmisie manuala. totul e ok mai putin un greiere care a aparut pe undeva pe sub cotiera/schimbator viteze. apoi am de gand sa fac o insonorizare in zona caroseriei de deasupra rotilor (la viteze peste 100 km/h apare un zgomot deranjant, care e de la trenul de rulare). am auzit ca sunt spray-uri pt antifonare pentru asa ceva, stie cineva ce model e cel mai bun? acum ca tot tre s-o duc sa-i montez cauciucurile de iarna, ar fi o idee sa-mi faca si antifonarea dupa ce ii scoate rotile.
difuzoarele sunt ok, totusi ma gandesc la un upgrade, insa n-as vrea sa apelez la cele aflate in oferta Honda care costa prea mult. problema e ca nici nu stiu ce marca si ce specificatii au difuzoarele (4) actuale, ca sa pot cumpara la aceeasi dimensiune etc. si-a mai inlocuit cineva difuzoarele din portiere la jazz - si daca da, cu ce anume?
in plus, vreau sa-mi montez si tweeterele pe fata, de asemenea daca stie cineva ce model/tip s-ar potrivi cel mai bine?
multumesc.

#560
delco

delco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2011
Salutare tuturor,
Sunt detinatorul unui autoturism din clasa mica,Suzuki Swift sedan din 2002,care pana acum m-a slujit cu credinta (consumabile,apa,paie si bataie).
De un timp incoace ma macina ideea achizitionarii unui alt "micutz",am tot scotocit pe net,am gasit doua candidate:
Honda Jazz si Kia Rio.Am avut rabdare si am parcurs toate paginile ( nu putine la numar ) ale forumului,si am vazut ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor va declarati multumiti ,chiar incantati de Hondita.Intrebare:daca ar fi sa optati intre cele doua,pe care ati prefera-o,avand in vedere ca cei de la Kia au spart gura targului cu noul Rio?
Daca ar fi sa fiti dealer de masini,cu ce m-ati cuceri?Doresc pareri impartiale avizate.Multumesc mult de tot.

#561
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Ca masina de oras, Honda Jazz nu are rival: motor extrem de silentios sub 70 km/h, consum foarte ponderat, mica la exterior dar spatiu arhisuficient inauntru, banchetele supermodulabile, extrem de agila, directia f. buna.
La drum lung zgomotul de la trenul de rulare devine cam prezent (peste 90-100 km/h), dar suspensiile sunt foarte bune, la fel si tinuta de drum.
Inca o data: spatiul dinauntru este neasteptat de mare avand in vedere dimensiunile masinii - deci privita din afara. Un automobil f. bine gandit.
Si, desigur, fiabilitatea Honda, a motorului in special.
Go for it!

#562
delco

delco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2011
Multumesc din suflet,credeam ca nu se mai uita nimeni pe forum,tot asteptam un raspuns,si nimic.Oscilam intre Jazz si noul Kia Rio.Intre timp am fost la un drive test cu noul Kia Rio cu motorul 1.1 Diesel.Frumoasa masinuta,dar daca suferiti de claustrofobie,n-o luati.Am simtit ca nu am aer , prin luneta nu vezi mai nimic. In schimb la Jazz ai spatiu enorm,suprafete vitrate generoase.Zgomotul la rulare se aude la orice masina,si nu e de vina biata masina,cat calitatea drumului.Ce mai,daca pana acum oscilam intre Jazz si Rio,acum mi-e clar:Jazz.
Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns si nu numai , sper sa devin membru al comunitatii Honda.

#563
delco

delco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2011
Dar de Hyundai i20,ce ziceti?Se merita?Am discutat cu un dealer Hyundai,si pentru motorizarea 1.1 diesel platesc 11500 euro.
Honda Jazz ma costa 12387 euro
Nu stiu ce sa fac,help please

#564
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Poti sa faci un test cu Hyundai si vezi cum ti se pare.
Iar diferenta de pret intre cele doua numai tu poti sa stii daca ti se pare mare sau nu.
Eu, daca ar fi s-o iau de la capat, tot Jazz as lua.

#565
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
In momentul de fata Honda are promotie la cateva modele, printre care si Jazz (model de 14.608E il cumperi la 11.308E + tichet rabla, tva-ul este inclus)

Attached Files


Edited by alex7905, 12 August 2013 - 17:26.


#566
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Am inceput sa cochetez cu ideea cumpararii unei masini "de dus copii la scoala" si printre candidate a aparut Jazz. Inclin spre cutie manuala, evident.
Ideea e sa o iau de noua, un motor aspirat nu ar trebui sa se strice in urmatorii 8 ani :)

Cam ce optionale ar fi de luat in calcul ?

Abia astept sa fac un drive test cu jucaria.

#567
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Se vorbeste foarte mult de fiabilitatea masinilor Honda.
Sunt interesat sa cumpar o Honda Jazz 1.2 Trend second-hand dar ma intreb, dupa 150.000km, mai e la fel de fiabila?

#568
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

View Postpostdan, on 12 februarie 2017 - 20:56, said:

Se vorbeste foarte mult de fiabilitatea masinilor Honda.
Sunt interesat sa cumpar o Honda Jazz 1.2 Trend second-hand dar ma intreb, dupa 150.000km, mai e la fel de fiabila?
Ca la orice alta masina, depinde cum a fost intretinuta...unele nu mai sunt fiabile dupa 50.000, altele dupa 250.000 km...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate