Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

iritatie intre pulpe

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
salut, problema care o am de f multi ani, am coapsele mari si cind merg pe strada se freaca de se face rana (ca si cum m-as fi oparit) intre pulpe, in partea de sus. Nu mai spun ca toti pantalonii mi se rup in citeva saptamini/luni.

1. ce as putea sa fac sa imi treaca?

2. cum pot sa previn, sa nu mai apara?

voi, cei carora nu le trece trenul printre picioare, aveti problema asta? daca da, cum ati rezolvat?

#2
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
da esti gras? inaltime / greutate?

#3
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
ce conteaza? am intrebat cum se vindeca sau cum pot sa previn. puteam sa am si 150... dar nu-s gras deloc

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postghebos, on Jun 30 2008, 22:06, said:

2. cum pot sa previn, sa nu mai apara?

dieta, sport, eventual si pastile minune recomandate cu mult zel pe-aci, poate-poate slabesti. partea cu "nu-s gras deloc" n-o inghit.

#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Salut,

Poti incerca sa-ti dai cu Bepanten (ca la bebelushi ) intre picioare seara sau cat stai acasa  pentru a-ti reface leziunile de peste zi.
  Mai poti incerca : epilatul local (de ex cu un aparat electric de tuns, nu creme sau ceara); purtatul  lenjeriei de bumbac 100% (fara elastan); spalaturi locale cu ceai de galbenele sau pelin (cicatrizante).

Te mai  sfatuiesc sa-ti tonifici musculatura coapselor pt ca astfel iti ajuti vascularizatia si vindecarea locala. Stiu ca unii sportivi de ex rugbystii isi dadeau cu vaselina intre picioare in momentul antrenamentelor, alergarilor pentru a favoriza frictiunea coapselor (vaselina se gaseste de cumparat in farmacie).

succes.

Edited by ionutz78, 30 June 2008 - 21:28.


#6
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
mianna, n-ar fi mai bine sa iti vezi tu de treaba ta?

1. am spus ca NU SINT GRAS!

2. daca as fi gras e treaba mea, eu am intrebat CU TOTUL ALTCEVA! CUM SA FAC SA IMI TREACA?

3. esti penibila cu sfaturi de genul dieta, sport... nu sti tu ce fac eu si nici nu iti voi spune pt ca esti departe de a intelege... si nu te mai baga daca nu cunosti oamenii !!

vreau raspuns concret daca stie cineva, metode care v-au fost de folos, etc, nu va mai bagati aiurea

#7
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
la mine a funcționat excelent uleiul de cătină. Mai întîi speli zona și dupa aia te ungi și stai relaxat ca să nu îl întinzi prin casă.

Edited by Mirovaia_Scorb, 30 June 2008 - 21:28.


#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postghebos, on Jun 30 2008, 22:25, said:

2. daca as fi gras e treaba mea, eu am intrebat CU TOTUL ALTCEVA! CUM SA FAC SA IMI TREACA?

n-are cum.

argumenteaza si de ce-s penibila. cu o poza, eventual. sau cu un IMC (indice de masa corporala, daca nu stiai ce-i aia).

si nu te mai enerva asa, ca poate-ti pocneste si-o vena (tot pe fondul obezitatii :D )

#9
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Da search google la imagini pentru "tinea cruris" si daca arata la tine ca acolo stii unde sa cauti un dermatolog, nu?

#10
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
ar fi o solutie sa folosesti o crema dar daca zici ca iritatzia reapare ar fi mai indicat sa apelezi la un doctor el va sti ce-i de facut :)

Edited by Andrey29, 30 June 2008 - 21:47.


#11
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
aham, ma gindeam si eu la ceva uleiuri dar imi era teama ca patez hainele, iar eu umblu destul de mult pe afara (cu exceptia perioadelor cind stau pe softpedia :D)

da, arata ca in pozele de pe google :D

o sa incerc si bepanten, cit despre epilat, da, defrisez parul, dar cred ca daca ar fi par nu s-ar mai face rana, nu stiu, asa cred :)

cit despre partea cu "te mai sfatuiesc sa-ti tonifici musculatura coapselor" ai fost foarte nostim :D

oricum ms pt sfaturi la toti ;)

ps: mianna, mai fetituco, vad ca tie iti cam place de mine asa, ca ma tot provoci, vrei sa iti trimit si poze... :D n-am chef, lasa-ma ...sint eu frumos, dar nu chiar atit de frumos cit iti inchipui tu... :D

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postghebos, on Jun 30 2008, 22:56, said:

ps: mianna, mai fetituco, vad ca tie iti cam place de mine asa, ca ma tot provoci, vrei sa iti trimit si poze... :D n-am chef, lasa-ma ...sint eu frumos, dar nu chiar atit de frumos cit iti inchipui tu... :D

si n-ai nici IMCeu... :huh: clar, neinteresant :)

da' atunci ce sarisi asa cand te-o-ntrebat, pasnic si binevoitor, omu', cat tragi la cantar?

Edited by mianna, 30 June 2008 - 22:00.


#13
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postghebos, on Jun 30 2008, 22:56, said:

da, arata ca in pozele de pe google :D

o sa incerc si bepanten, cit despre epilat, da, defrisez parul, dar cred ca daca ar fi par nu s-ar mai face rana, nu stiu, asa cred :)


Daca ai vazut ca arata ca acolo presupun ca ai fost atat de istet incat ai cautat mai multe, si ai vazut ca e o ciuperca si are nevoie de tratament adecvat.

#14
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

View Postmaltese, on Jun 30 2008, 23:22, said:

Daca ai vazut ca arata ca acolo presupun ca ai fost atat de istet incat ai cautat mai multe, si ai vazut ca e o ciuperca si are nevoie de tratament adecvat.

am vazut ca mi-ai zis tu si m-am uitat... nici nu stiam ca ii zice asa, o sa ma mai documentez despre asta si ma tratez, iti promit, nu te ingrijora din pricina mea :)

acum s-ar putea sa spun o prostie dar o spun:

am observat ca atita vreme cit nu ma asezam pe scaun in mijloacele de transport nu imi apareau de-astea... m-am asezat in ultima vreme de prea multa caldura si stat in picioare transpirat in metrou si cred ca am luat niste agenti patogeni care trebuiesc nimiciti cumva. S-ar putea adjuvantele sa nu aiba efect, o sa intreb un medic bun. Iar hainele toate, obligatoriu la 95 de grade, sa vad daca mai apare ceva

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postghebos, on Jun 30 2008, 23:20, said:

nu, dar te-ai apucat sa imi recomanzi mie dieta si sport, auzi... :D  :D si de-aia ti-am zis sa nu te mai bagi aiurea + ca nu isi avea rostul la ceea ce intrebasem eu

apropos de bagat aiurea - daca mai faci tu sport la varsta pe care-mi rezulta c-o ai, tinand cont de body fat percentajul tau si alfabetu' meu, esti un record, parol :D

in rest, ocolesti intrebarea cu gratie, vad.

Edited by mianna, 30 June 2008 - 22:37.


#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postghebos, on Jun 30 2008, 23:36, said:

am observat ca atita vreme cit nu ma asezam pe scaun in mijloacele de transport nu imi apareau de-astea... m-am asezat in ultima vreme de prea multa caldura si stat in picioare transpirat in metrou si cred ca am luat niste agenti patogeni care trebuiesc nimiciti cumva. S-ar putea adjuvantele sa nu aiba efect, o sa intreb un medic bun. Iar hainele toate, obligatoriu la 95 de grade, sa vad daca mai apare ceva

Nu trebuie sa iti strici toate hainele la 95 grade, sunt pastilute de actisept care se pun la masina de spalat.

Fac si io misto, dar nu sta pe scaun, vezi ce patesti? Te bate doamne-doamne. Lasa sa ia loc o gravida, o femeie cu copil, o harca.

#17
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
On Topic, toate persoanele supraponderale pe care le cunosc eu au probleme acum pe timp de vara cu iritatiile pe coapse. Si nu-mi amintesc sa fi auzit vreodata o asfel de plangere de la un om slab

#18
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
au inceput si moderatorii sa se impunga p-aici? marfa...
nu stiu ce tratamente sunt dar si cei care nu sunt grasi patesc asa. ganditi-va doar la cei care merg foarte mult la sala.. si lor li se unesc pulpele in zona aia, nu doar persoanelor grase dar cum majoritatea celor care patesc asta sunt grasi, ne face sa ne ducem cu gandul in directia aia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate