Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
487 replies to this topic

#37
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1JfsjdUzDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rainbow Bridge din Odaiba

#38
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare!
De astazi pana pe 6 septembrie sunt preturi promotionale la Qatar Airways pentru Japonia: Tokio la 576 euro.
De asemenea, mai sunt oferte pentru Thailanda (Bangkok si Phuket), Singapore, Australia (Melbourne si Perth), Maldive, Seychelles, Indonezia (Bali) si Africa de Sud (Johannesburg).

Spor la cumparaturi! Posted Image

Edited by brixie, 04 September 2012 - 09:12.


#39
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012

View PostBursul, on 02 septembrie 2012 - 16:48, said:

Alexis21 - scrie si tu mai ordonat! E foarte greu sa citesti toate propozitiile alea ingesuite! Oricum astept continuarea!

Eu am auzit o vorba ca in Europa "Clientul nostru e stapanul nostru!", iar in Japonia "Clientul nostru e Dumnezeul nostru!"

Adevarat bursul,am vrut sa cumpar 2 paini,si au costat undeva in jurul la 490 de yeni imi face impresia,i-am lasat o moneda de 500 am crezut initial ca atata face,am plecat si dupa 2-3 minute vad o femeie ca vine dupa mine m-am speriat putin am crezut ca am gresit ceva,dar nu femeia venise dupa mine sa-mi dea inapoi 10 yeni rest care-i lasasem ,am inceput sa rad  nu imi venea sa cred !!! am ajuns acasa si am povestit  prietenilor,cei de acasa nu ma credeau Posted Image deci da  "Clientul nostru e Dumnezeul nostru!"

#40
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostAlexis21, on 09 septembrie 2012 - 17:51, said:

Adevarat bursul,am vrut sa cumpar 2 paini,si au costat undeva in jurul la 490 de yeni imi face impresia,i-am lasat o moneda de 500 am crezut initial ca atata face,am plecat si dupa 2-3 minute vad o femeie ca vine dupa mine m-am speriat putin am crezut ca am gresit ceva,dar nu femeia venise dupa mine sa-mi dea inapoi 10 yeni rest care-i lasasem ,am inceput sa rad  nu imi venea sa cred !!! am ajuns acasa si am povestit  prietenilor,cei de acasa nu ma credeau Posted Image deci da  "Clientul nostru e Dumnezeul nostru!"
Sa nu mai faci asa ceva,e o jignire pentru un japonez sa-i lasi restul.Totul e atat de perfect..

Edited by Ulpiatraiana, 10 September 2012 - 08:38.


#41
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012

View PostUlpiatraiana, on 10 septembrie 2012 - 08:38, said:

Sa nu mai faci asa ceva,e o jignire pentru un japonez sa-i lasi restul.Totul e atat de perfect..

Da mi s-a zis de la inceput lucrul asta dar pur si simplu am uitat ,ei nu accepta bacsis deloc...

Ulpiatraiana singurul lor defect in schimb care l-am sesizat nu stiu poate sunt eu nebun,dar ca oameni..ei dorm maxim 5 ore ,muncesc ca niste roboti si am observat ca sunt destul de reci in special cu nevestele lor,in  rest sunt  daca se poate spune aproape perfecti Posted Image .

Edited by Alexis21, 11 September 2012 - 06:11.


#42
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostAlexis21, on 11 septembrie 2012 - 06:08, said:

Da mi s-a zis de la inceput lucrul asta dar pur si simplu am uitat ,ei nu accepta bacsis deloc...

Ulpiatraiana singurul lor defect in schimb care l-am sesizat nu stiu poate sunt eu nebun,dar ca oameni..ei dorm maxim 5 ore ,muncesc ca niste roboti si am observat ca sunt destul de reci in special cu nevestele lor,in  rest sunt  daca se poate spune aproape perfecti Posted Image .
Dorm 4 ore pe zi/si pun suflet in tot ceea ce fac.Nu sunt reci cu nevstele lor ci se bazeaza pe respect si intuitie,ei sunt extrema noastra.Foarte bine ca ai observat diferentele, te va ajuta pe tine ca om sa  te ridici din mai multe puncte de vedere,nu doar profesional,pentru orice intrebare iti  raspund la acest topic,citeste-l si ai sa intelegi.
http://forum.softped...limba-japoneza/

Edited by Ulpiatraiana, 11 September 2012 - 16:25.


#43
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Ma informez pentru o vacanta in Japonia pt. Noiembrie 2013 pt. circa 10 zile.
Acum de exemplu este 500 Euro zborul la Tokyo cu Aeroflot si escala la Moscova.

As avea cateva intrebari concrete:

1. Am in vedere Tokyo in principal, dar as vrea sa vad si alte zone. Ce as putea sa mai vad in jurul Tokyo ? Am inteles ca Yokohoma ar fi interesant. Vreau sa pot sa-mi fac un buget referitor la transport.
2. Cum as putea imparti eficient cele 10 zile  pe orase sau zone ?
3. Vad ca toata lumea se plange ca este foarte scump. Zborul nu mi se pare scump tinand cont de distanta/destinatie, iar acum pe Booking gasesc  o gramada de hoteluri decente in Tokyo (3-4 stele cu pana 100 euro dubla), deci ca in orice oras european. La ce buget sa ma astept pt. 10 zile pt. 2 adulti + 2 copii mici ?
Stiu ca depinde de fiecare si ca se pot cheltui si zeci de mii de euro. Hai sa luam vacanta standard, plimbari, mancat normal (supermarket, restaurant, mc donalds etc).
4. Este greu de calatorit cu copii mici ? Hai sa zicem comparativ cu Europa.
5. Alte lucruri de luat in seama?

Vremea in noiembrie am inteles ca este foarte ok pt. vizitat. Corect ?

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postpopovicias, on 18 martie 2013 - 12:38, said:

Ma informez pentru o vacanta in Japonia pt. Noiembrie 2013 pt. circa 10 zile.
Acum de exemplu este 500 Euro zborul la Tokyo cu Aeroflot si escala la Moscova. Proasta alegere Posted Image

As avea cateva intrebari concrete:

1. Am in vedere Tokyo in principal, dar as vrea sa vad si alte zone. Ce as putea sa mai vad in jurul Tokyo ? Am inteles ca Yokohoma ar fi interesant. Vreau sa pot sa-mi fac un buget referitor la transport.
Foloseste transportul local cu incredere, JR.
TOKYO:
Palatul imperial
Akihabara
Asakusa
Tokyo sea life park
Disneyland/ DisneySea ( ai nevoie de timp )
Shibuya
Ginza
TokyoSkyTree
Tokyo Tower
Odaiba, daca te pasioneaza tech&robotics
Tre sa mananci la Bikuridonki (magarusul speriat )  Posted Image



Imprejurimi:
Yokohama: Portul, Parcul, Cartierul Chinezesc
Fuji : se ajunge cu shinkansen ( 5500JPY ) sau JR Regio, cu 2500JPY dar cu multe schimbari
Nikko, cam departe ce-i drept
Se poate face, o excursie de o zi la Osaka, avionul e foarte ieftin, dar e din narita. vezi Jetstar Japan ( cam 60E dus-intors de persoana ). Aici se pot vizita, diverse, inclusiv Nipponbashi ( gen Akihabara ).
Idem ...............................o zi si o noapte, Okinawa ( hawaii-ul japonez ). Tot Jetstar Japan, tot ieftin.
Fuji-Q, pentru senzatii tari

+ multe altele. pentru detalii, PM me!




2. Cum as putea imparti eficient cele 10 zile  pe orase sau zone ? Depinde, sunt putine 10 zile. Zona Kanto ( Tokyo, Yokohama ) iti ia zece zile
3. Vad ca toata lumea se plange ca este foarte scump. Zborul nu mi se pare scump tinand cont de distanta/destinatie, iar acum pe Booking gasesc  o gramada de hoteluri decente in Tokyo (3-4 stele cu pana 100 euro dubla), deci ca in orice oras european. La ce buget sa ma astept pt. 10 zile pt. 2 adulti + 2 copii mici ?
Da, e scump!:
Cola/Ceai/Apa 0,5L: 140JPY
O masa completa, 1300JPY de persoana  ( sau, la indieni cu 900-1000JPY, mananci cat vrei!)
Trenul e scump. Din Narita pana in Tokyo 1100-1400JPY. Transportul in tokyo, cu trenul, o zi intreaga de plimbare te ajunge cam 3000-5000JPY, de persoana
Stiu ca depinde de fiecare si ca se pot cheltui si zeci de mii de euro. Hai sa luam vacanta standard, plimbari, mancat normal (supermarket, restaurant, mc donalds etc).
La supermarket/ fastfood, e destul de ieftin. poti lua KUP RAMEN, cam 120Y portia, si o faci cu apa calda.
4. Este greu de calatorit cu copii mici ? Hai sa zicem comparativ cu Europa.
Nu, o sa fie greu pentru voi, sa va obisnuiti sa calatoriti! In JP, la tren, ai doua variante:
Ori ai norocul/ ori intelegi ce scrie pe pancarda cu statii, si iti iei bilet fix de cat trebuie. NU peste tot scrie in engleza ( in statiile mari da, dar sunt si statii in care, denumirile sunt in doar in japoneza. ). Pe pancarda aia, iti arata cat te costa din pct. X in alta statie ( e un fel de harta )
Ori, iti iei biletul cel mai mic ( 120-140JPY ), calatoresti la destinatie (sau la statia de schimb ), si te duci la tonomatul dinainte de porti. bagi biletul, si iti arata cat mai ai de platit.
5. Alte lucruri de luat in seama?
Fiind cu copii, EVITA orele de varf, in tren : 07-09/16-18. Cauta pe youtube, si ai sa vezi de ce!
Nu va faceti pasapoarte temporale, nu-s valabile.
Invatati, cateva notiuni de baza de limba japoneza daca mergeti la propriul picior, japonezii NU vorbesc engleza, si care vorbesc, nu o sa ii intelegeti.
Daca nu va descurcati la tren, puteti scrie statia de destinatie dorita in caractere romane, iar ofiterul va scrie pe hartie, intinerariul, pretul, orele, etc.
Fiti foarte amabili Posted Image
Nu incercati sa fentati trenul ( se poate )  Posted Image  

Vremea in noiembrie am inteles ca este foarte ok pt. vizitat. Corect ?
Aprilie, mie unul imi place mai mult. Dar imi place si August : 3 zile thaifun, 3 zile canicula, 3 zile cutremure Posted Image



Calatorie placuta  Posted Image

Daca copii au peste anisorii la care vor ramane cu amintiri, trebuie sa mergeti in Disneyland :D e...minunat.

Edited by lex404, 19 March 2013 - 18:42.


#45
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
@lex404: multumesc mult pentru detalii. Imi vor folosi cu siguranta.
Voi reveni cu intrebari concrete dupa ce am certitudinea calatoriei (adica biletele de avion luate).

Totusi: referitor la Aeroflot, de ce zici ca mare greseala ???
Urmatorul bilet (Lufthansa de ex) costa cu 250-300 Euro mai mult. Si mie imi trebui 3 bilete, deci spre 1000 Euro, sau cazare super buna pt. 2 saptamani !

#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Intradevar, in noiembrie pretul ăl mai bun e la Aeroflot. Dar, sa nu te astepti la servicii prea bune din partea lor...
Qatar mai are preturi foarte bune, dar poarta o politica speciala la pret : cu cat esti mai aproape de data plecarii, cu atat e mai ieftin ( majoritatea companiilor fac asa, de linie). Acum la qatar imi da peste 1000E, dar de ex. eu am bilet luat cu 3 saptamani inainte, cu 626E.
Conteaya si cat stai in aeroport in Moscova, la dus e relativ ok din cate am vayut, dar uita-te la intors, is 15 ore de stat ( asa am gasit ).
Bilete, cauiti pe Kayak.com  sau amadeus.net , ca sa te feresti de taxele romanesti.
Amadeus, mi-a aratat un bilet aeroflot la 455E:
20.03.2013 Flight Details - Amadeus
uk.bestfares.amadeus.net/s/savedflight.jsp?cabin=e&print=y&resultid=0b400bfd0a12617c419589ab89ddbb57&searchid=FVECBZ1M6A 1/1
Bucharest, Romania to Tokyo, Japan
Fri 1 Nov 2013 – Sun 10 Nov 2013 1 traveller, return, economy
Booking site Fare codes Cost per ticket Total
Aeroflot NPX £455 £455
bravofly £459 £459
BudgetAir £459 £459
ebookers £460 £460
Expedia.co.uk £465 £465
Opodo £475 £475
Flight Details
Depart Fri, 1 Nov OTP to NRT – 1 stop 17h 25m
This flight leaves on Friday and arrives on Saturday.
Aeroflot – Flights 2035 2h 20m
Take-off Fri 11:15 OTP Bucharest, Romania
Landing Fri 15:35 SVO Moscow, Russia
Sukhoi Superjet 100-95 (Regional Jet) |2h 20m |7 seats remain
Change planes SVO Moscow, Russia 5h 25m
Aeroflot – Flights 262 9h 40m
Take-off Fri 21:00 SVO Moscow, Russia
Landing Sat 11:40 NRT Tokyo, Japan
Airbus A330-300 (Wide-body Jet) |9h 40m |7 seats remain
Return Sun, 10 Nov NRT to OTP – 1 stop 28h 20m
This flight leaves on Sunday and arrives on Monday.
Aeroflot – Flights 261 10h 20m
Take-off Sun 13:05 NRT Tokyo, Japan
Landing Sun 18:25 SVO Moscow, Russia
Airbus A330-300 (Wide-body Jet) |10h 20m |7 seats remain
Change planes SVO Moscow, Russia 15h 20m
Aeroflot – Flights 2034 2h 40m
Take-off Mon 9:45 SVO Moscow, Russia
Landing Mon 10:25 OTP Bucharest, Romania
Sukhoi Superjet 100-95 (Regional Jet) |2h 40m |7 seats remain
Fares
Economy – £455
* Rates & availability of flights are subject to change minute to minute.



#47
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Aeroflot e o companie comparabila sau peste companii europene mai bine vazute, gen Air France/KLM . Am calatorit cu ei, asta e parerea mea. Avioane noi (1-5 ani vechime) de ultima generatie (Moscova-Tokyo se zboara cu A330 cu AVOD destul de bun), catering absolut decent, oricum peste AirFrance, singurul minus e ca vinul este la cutie (plus ca pe unele rute, gen Shanghai, Beijing, republici sovietice, Cuba, nu servesc deloc alcool, probabil au mai fost....probleme Posted Image ). Moscova (Sheremetyevo) e un aeroport decent, in nici un caz comparabil cu Munchen insa peste LHR sau CDG, din punctul meu de vedere, pentru tranzit. Daca ai avut alte experiente mai neplacute cu ei....nu zic ca nu se poate intampla, insa in general sunt corecti si binevoitori, avand in vedere ca pe multe rute ofera cele mai mici preturi.
Referitor la Kayak...te-a localizat pe UK si ti-a dat preturi in lire, deci e vorba de 455 £ , ~530 de euro. Recomand sa cumperi biletul de pe site-ul companiei aeriene, la unele clase poti alege locul in avion de la efectuarea rezervarii.
Pun si niste poze, daca ajuta pe cineva

Pana la Moscova

Airbus 319
[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0018.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0036.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0022.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aeroportul

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0323.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0324.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0326.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Meniul

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0338.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0339.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i865.photobucket.com/albums/ab212/alex_nicolae/moskva/IMG_0344.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexxxxx, 20 March 2013 - 17:12.


#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Probabil s-au mai schimbat, nu am mai avut experiente aeroflotene din 2005 :P

Kayak mereu gaseste preturi mici, nu fusesem atent la moneda.

#49
mihaigabriel

mihaigabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2007
Salut,

Tot caut pe diferite situri despre ce medicamente se pot introduce in Jap (calator in vacanta)? E clar ca nu poate exista o lista,dar are cineva idee daca se pot introduce cateva medicamente gen Nurofen/Arcoxia (antiinflamator)/Midocalm/Augmentin/Ketonal (mai bine sa fie omul pregatit in caz de belele) ? Astea-s medicamente in special anti durere/inflamatii (in special dinti si spate).
Trebuie declarate la intrare in tara?

Mersi

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
da, ai voie cu ele in bagajul de cala.
NU ai voie cu plante vii si carne, si e recomandat sa NU ai alte plante ( patrunjel uscat, leustean, vita de vie )..eu am stat 2 ore jumate cu politia cand am mers ultima data, sa le demonstrez ca leusteanul nu e de fumat :D
Si la control au vazut medicamentele, nu au zis nimic.

#51
mihaigabriel

mihaigabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2007
Salut,

A achizitionat cineva JRPass de la agentia din Bucuresti? Am si eu o intrebare despre biletele primite (agentia imi spune una,eu cred alta:) )

#52
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am vrut si eu sa iau un JR Pass si apoi m-am razgandit, am facut traseul in asa fel incat sa nu fie nevoie, mi s-a parut f scump pt o saptamana cat stau eu aici -apropos, sunt deja in KYOTO!
Si nu am mers cu JR decat pana la NARA si inapoi, pana acum-710 Yen/persoana dus.
Mai am un KYOTO-TOKYO la 13000 Yen / persoana si un JR Tokyo-Narita International Airport,...nu e  exagerat de  scump nici ala, cam 1200Yen/pers. Una peste alta nu fac cat un JR PASS. Dar si ala e bun, daca mergi  mai mult.
Iata si ceva poze.
Maine plec la Tokyo pt 2 zile. Si apoi in Korea de Sud.
De venit am venit cu avionul din poza, prin Frankfurt. A facut cam  11 ore de la FRA la Osaka Kansai.

Attached Files


Edited by sanddy1964, 20 June 2014 - 12:15.


#53
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
iata si trenul SHINKANSEN Nozomi (ultra rapid, a facut 2 ore si ceva de la Kyoto la Tokyo, 130$/pers biletul dus, cu loc rezervat-bine, erau 15 persoane in vagon de 50, fiecare  singur pe  2 scaune.
La Tokio vanzoleala mare, oameni saraci cu  masini amarate unde am stat eu, in Cartierul GINZA : vezi poza de mai jos.
Am vazut la greu Maseratti, Ferrari, Lamborghini, McLaren. Asta nici nu  stiu ce  este,  din poza.
In rest pe strada VESELIE, lume relaxata.Eleganta si curatenie.
Un singur cersetor in 6 zile am vazut si sincer, cred c aera pus de efect  acolo, era in straie  de epoca dar  cersea original, primea banii daca-i dadeai dar nu facea  mare  efort. Era mai mult de poza ...ca  erau  multi turisti  in preajma. (vezi persoana  cu parabolica pe cap)

Attached Files


Edited by sanddy1964, 23 June 2014 - 15:17.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
:D Trebuia sa cauti bilete de avion Kyoto-Tokyo la Jetstar Japan. De multe ori am gasit dus-intors Tokyo-Osaka la 15.000 JPY, shinkansenul era 32.000 round-way :D

Si la Jet, au multe curse. Am zburat si plecat dimineata de acasa intors seara, la pret foarte mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

thois

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate