Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1315
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostValentinVali, on 06 aprilie 2023 - 13:18, said:

M-am trezit tarziu sa plec spre Lisabona, de acum pentru mai, deci hotelurile sunt pline si cel mai bun deal daca se poate spune asa l-am gasit la Novotel, cu 1200E / 7 nopti, dorind si mic dejun. Ibis-urile nu mai au camere triple si avand un copil nu pot sa ma duc in hostelurile galagioase.
Am gasit totusi un pret mai bun la Holliday Inn, prin nu stiu ce promotie, la 850E dar e in zona Alfragide. Credeti ca merita economia de 350E avand in vedere ca e mai departe, nu voi avea metrou si va trebui sa ma bazez pe autobuzul 714 mereu, cu ultima cursa la 21:40? Sau cazarea langa metrou e obligatorie cumva?
Eu n-as fi ales nici unul dintre ele, sunt departe de zonele de interes turistic. Insa, fiecare cu calculele sale...

#1316
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 03.01.2019
Pentru Novotel nu trebuie sa platesc nimic pana cu 3 zile inainte de sosire, de aceea pot considera ca inca mai caut.
Sunt o multime de hoteluri in centru sau spre zonele turistice dar toate ocupate la aceasta ora si nimic cu note peste 8 sub 1200E / 7 zile. Daca renunt la mic dejun si merg pe airbnb singurul apartament cu note peste 4 ar fi tot departe de metrou, prin Campo de Qurique. Ce apare ca liber in centru sunt cateva cazaturi, ma refer la preturi gen 8-900E caci altfel nu merita sa renunt la un mic dejun f ok la Novotel langa metrou, avand si copil cu mine. Nu credeam ca este atat de aglomerata Lisabona dar sunt constient ca in mai, cu o luna si ceva inainte, e foarte greu sa gasesti deal-uri bune.

Edited by ValentinVali, 06 April 2023 - 13:51.


#1317
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ai incercat si booking/airbnb pentru apartamente particulare?

#1318
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 03.01.2019
Desigur, dar m-am limitat la ~900E maxim / 7 nopti pt ca la 1200 deja am si mic dejun si conditii ok la Novotel, mai departe dar aproape de metrou. Pe booking nu e mai nimic de 3 persoane in bugetul asta cu minim 8 la nota, iar pe airbnb foarte multe cu bai comune la 7-800E si una, doua alternative cat de cat ok la 900E. Cam 92-95% e rata de ocupare marketizata de diverse site-uri.
Ma rog, invatatura de minte pentru cine mai trece pe aici - luati-va din timp cazare in lunile astea cautate.

#1319
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu as cauta alternativele de care vorbesti tot pana in jur de 1200 Euro/sejur. Chair daca nu scrie Novotel pe ele, sa ai o cazare apropape de centru, sa poti sa pleci/sosesti la orice ora, sa ai mai multe mijloace de transport la dispozitie (apropo, RATB-ul lor mi s-a parut destul de aglomerat), sa ajungi la multe din obiective pe jos este priceless ca oportunitati si ca economie de timp.
Ar putea sa fie unele lucruri pe care nu le-ai putea face seara decat depinzand de programul mijloacelor de transport: sa mergi pe malul estuarului sa vezi navele, podul luminat, sa te plimbi prin cartierul vechi Alfama si prin zona pietonala din centru cred ca sunt niste experiente pe care le-ai rata sau ar fi limitate.
Eu am ales o locatie (in Bairo Alto) care imi permitea sa ajung, pe jos, cam la toate obiectivele din centru, in cel mult 15-20 minute, plus ca respectivul cartier e PLIN de restaurante, terase unde poti manca bine sau doar savura o cafea sau o sangria.

#1320
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 03.01.2019

 Calvin-M, on 18 noiembrie 2018 - 17:35, said:

Cat despre Lisboa Card, merita doar in anumite conditii. Spre ex daca aveti un coty break de 3, 4 zile in care acoperiti zilele de duminica si luni, nu vad roatul unui asemenea card intrucat duminica sunt intrari libere la toate obiectivele, iar lunea sunt inchise marea majoritate a lor (exceptand Gulbenkian care este inchis martea)
Mai sunt valabile cele de mai sus in ziua de azi? Fiind si cu un copil ar trebui sa dam 115E pe zi, deci 345E pt 3 zile, ceea ce este foarte mult. In total stam o saptamana si nu imi dau inca seama daca merita sa facem un efort sa compresam in doua - trei zile majoritatea obiectivelor acoperite de card. Daca mai este valabila si duminica free atunci ar merita cu atat mai putin cardul.

Altfel, pentru transport in comun au scos ceva mai avantajos raportat la o saptamana de vizite?

#1321
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu cand am fost nu mi s-a parut mare smecherie cardul si am mers fara. Posibil sa faci ceva economii, insa atunci cand am fost diferenta intre cu card/fara card era atat de mica incat eu nu m-am mai complicat.

#1322
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Eu am fost acum, in luna mai si am cumparat doar card de transport zilnic metrou/autobuz/tramvai/tren, ca nu prea ma pasioneaza 'obiectivele'.
Desi pe site scrie ca-i 6,6 euro, n-am gasit varianta asta la automatele din Cais do Sodre, m-a costat 11,ceva euro. Ori s-a scumpit, ori n-am nimerit eu bine, cert e ca aparatele alea nu aveau carduri mai ieftine, am si intrebat un angajat.
Am inchiriat un apartament in Belem prin abritel.fr (un fel de airbnb), 6 nopti 415 euro. Am mai fost in Lisabona acum multi ani, stiam ca nu-i cel mai central cartier dar l-am ales pentru liniste si pret, nu pentru turnul din Belem si manastire. De acolo plecam spre centru cu tramvai, autobuz sau tren. Apropo de tramvai, va recomand 15 sau 18 in loc de 28. Este la fel de mic dar nu asa popular, si tot prin centru ajunge.
Orasul mi s-a parut destul de aglomerat fata de cum mi-l aminteam eu sa fie in luna mai acum 13 ani. Am stat o ora la coada  la elevador de santa justa. De ce? De fraier.. stiti cum e, odata asezat la coada parca nu-ti mai vine sa pleci.. 'tot am stat atata!' As fi urcat pe scari pana la miradouro in 5 minute, liftul este de admirat pe dinafara.
Am mai vazut cozi mai mici la funiculare, Lavra si Gloria, pe care le-am luat doar la coborare ca era liber, la urcare preferand sa mergem pe jos.
Castelul Sao Jorge, desi acum costa 15 euro / adult, tot consider ca merita o dupa-amiaza, eventual apus pentru priveliste si relaxare.
Der data asta am fost la un restaurant cu fado - a fost o experienta deosebita, se numeste Duque da Rua si trebuie facuta rezervare cu o zi inainte, altfel nu prindeti locuri. Restaurantul este foarte mic si sunt vreo 8 artisti care se desfasoara printre mesele cu tapas si bautura.
Am inchiriat o masina, despre care am scris mai multe in topicul despre Lagos, pe care am folosit-o si pe langa Lisabona, la Costa da Caparica, Sintra si Obidos.
Toata saptamana petrecuta in Lisabona a batut vantul cu rautate, astfel ca la Costa da Caparica nu a fost de plaja, desi altfel era soare si senin. Pur si simplu iti ingropa prosopul in nisip dupa 10 minute si fiecare fir de nisip care se lipea de piele ustura din cauza vantului. Nu am vrut sa plec fara sa fac baie in ocean, apa fiind rece dar suportabila.
La fel de vant a fost si la Sintra, la Castelul Maurilor mi-am piedut sapca si era sa cad de pe ziduri din cauza vantului. Am stat jumatate de ora la coada ca sa cobor in Fantana Initierii de la Quinta de Regaleira. Parcare am gasit usor langa palatul Pena, gratuit, dar am si ajuns devreme, pana in ora 10. Am cumparat bilet cu intrare, de la ora 11.30. Adica se poate intra cu biletul pe poarta principala, dar in castel se intra de la ora de pe bilet, sunt cordoane separate pentru orele de intrare. Ideal este sa cumparati biletul de pe net cu mai multe zile inainte, sa alegeti ora dorita. Spre seara am mers la Cabo Da Roca, am prins o priveliste deosebita, cu valuri imense, dar nu am putut sta prea mult din cauza vantului. Dupa am plecat la Boca del Infierno. Cand am ajuns acolo am intalnit un cu totul alt peisaj, nici un pic de vant, nici valuri. As fi spus ca am mers degeaba, doar ca soseaua de la Cabo da Roca e tare frumoasa.
Am  mai vizitat Obidos, iar la plecare am trecut prin Peniche sa vedem oceanul. Privelistea este superba si am prins niste valuri uriase, dar la fel, cu vant ca la balamuc, mi s-a parut incredibil cum ma stropea oceanul, eu fiind undeva la 20m deasupra stancilor.
Inchei descrierea Lisabonei si imprejurimilor spunandu-va ca m-am relaxat tare mult. Nu am alergat sa vizitez obiective pentru ca le stiam in mare, iar muzeele nu ma atrag, principala atractie pentru mine este oceanul. Asta va doresc si voua, relaxare si zile senine.

Edited by yesyesyesyo, 23 May 2023 - 17:54.


#1323
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
La restaurantul cu fado cum merge treaba, se da bacsis artistilor ca pe la noi pe unde vin si iti canta la masa sau doar platesti linistit doar consumatia, ca la orice restaurant? Sau se plateste intrarea?

Edited by mdt, 23 May 2023 - 18:25.


#1324
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Platesti consumatia, atat, nu am vazut sa fie vreo limita pe consumatie, nu e nici bilet de intrare. Cred ca-i de bun simt sa nu atarni la o bere de 4 euro.
Artistii trec pe la fiecare masa si incearca sa-ti vanda CD-ul lor - care nu costa mult, 10 sau 15 euro, cam asa.

#1325
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare colegi !
In primavara viitoare ne gandim sa facem o excursie de 3 nopti-4 zile in Lisabona. Bine, exista si varianta de back-up, un septembrie-octombrie dar asta in caz ca sotia mai ar avea rabdare pana atunci.
Familie cu, copil 10 ani si posibil cu un prieten(adult).
Avion.
Primavara  : martie-mai, maxim 1iunie(deja oricum, cred ca preturile sunt f mari pe masura ce merg spre vara..)
Initial ne gandeam la un pachet cu agentie(noi facem concediile pe cont propriu de fel) insa bugetul se ducea in balarii, nu era fezabil deloc. Plus ca erau prin Estoril cazarile(cca 20+ km de centru, aiurea,etc).
Am incercat cat ne-am descurcat sa facem niste simulari, am gasit ceva avion pe la 6-800 euro(3 adulti ; tur-retur fara bagaj de cala; probabil trebuie sa ne invatam sa ne descurcam cu un rucsacel cu hainele musai-necesare si cam atat) si cazari pe la 250-300 euro(note f bune) pe booking. Bugetul ar fi fost 1500-1800. Bani sunt, dar mai facem si alte concedii intr-un an, asa ca incercam ceva low-cost decent.
Am descoperit topicul acesta in seara asta, are 74 pagini, cred ca imi ia o luna sa il citesc cap-coada. Bineinteles ca asta voi face, dar un mic plan de inceput nu strica.
Daca e cineva amabil, m-ar ajuta o schita cu ce am putea vizita mai pe fast-foward? In afara de centrul orasului, mai multe persoane mi-au recomandat Sintra.
Pt avion : cum sa incepem cautarile? Skyscanner? vola, orbeste pe site-urile low-cost..alte idei(nu fac reclama, imi puteti recomanda pe privat la o adica)?
Pt cazare: ce sa evit? vreun cartier, zona? Probabil un apartament...ceva... va fi solutia. Hotel cu mic dejun (note 8.8-9+) banuiesc ca e prea mult ca pret.
Pt mancare : banuiesc ca preturile la restaurante sunt mari, peste Italia, Grecia sau Croatia(pe care le-am vizitat in ultimii ani). Se pot gasi restaurante cu preturi decente usor sau greu? Mic dejun putem prepara in camera, pt 4 persoane posibil sa fie mai avantajos.
Ne dorim sa vedem cat mai mult, nu prea stam pe loc de fel. Nu punem accent pe muzee, mai degraba sa luam pulsul strazilor, cat mai multe obiective din exterior de vazut, doar ce e cu adevarat esential in interior(am vizitat in 15 ani mult prin Europa si suntem la "varsta" in care preferam mai mult cele spuse anterior). "Kilometrajul" per-pedes sau cu transportul in comun e ceva normal la noi.
Practic am avea(bineinteles, daca gasim fereastra de zboruri cum trebuie) 2 zile full si inca 2 pe "sosire-plecare" in care nu se stie ce putem face(pe o simulare pe retur aveam zbor seara tarziu, pe la 20.00, deci, ziua aceea am putea sa o fructificam binisor la o adica).
Orice sfat e binevenit.
Multumesc,

Edited by AdrianHH, 20 August 2023 - 23:32.


#1326
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Pentru zbor cauta pe Google "google flights" si acceseaza site-ul lor. Poti sa pui diverse filtre, gen escale, durata zbor, ore de plecare etc, monotorizare preturi s.a.m.d.

#1327
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostAdrianHH, on 20 august 2023 - 23:30, said:

Salutare colegi !

Salut. Comparativ cu alte orase, Lisabona nu are atat de multe muzee de vizitat, deci dintr-un foc s-au redus obiectivele. Ce viziteaza lumea de obicei in Lisabona sunt: manastirea Ieronimilor (iti ia vreo 2-3 ore, in functie de coada de la intrare - desi coada pare mare, se merge de obicei repede). turnul Belem (nu recomand sa vizitezi si interiorul - pierzi timp fara sa vezi ceva cu adevarat interesant), eu am vizitat si muzeul maritim, toate cele 3 fiind in aceasi zona, castelul S. Jorge (aici mie mi-au placut mai mult peisajele care se vad din castel decat castelul propriuzis) si zona veche din Lisabona  (intre Rosio si estuar). Avand in vedere ca stati doar doua zile pline, eu as renunta la Sintra (interesante castelele, dar foarte aglomerate si se pierde mult timp) si as ramane in Lisabona. Daca va razganditi si stati mai multe zile, recomand si o vizita in Cascais (cum e Mamaia fata de Constanta)+ vizita la Cabo de Roca (cel mai vestic punct continental din Europa), Sintra (1 zi), Mafra+ Ericeira (1 zi), acvariul din Lisabona, etc. Voi  stiti cat timp aveti si care sunt obiectivele de interes.
Desi e un "must" pentru multi, nu as pierde vremea cu plimbarea traditionala cu tramvaiul 28 - nu mi s-a parut nimic spectaculos si stai si mult la coada daca ii iei de la capat.

Restaurantele nu mi s-au parut scumpe (poate usor mai scumpe in zona pietonala de pe Rua Augusta) comparativ cu alte locatii. Incearca sa mananci peste (gasesti j'demii de feluri), mai putin celebra sardina care mie mi s-a parut prea sarata pt gustul meu. In 2021 lasam la masa in jur de 70-80 euro pentru 3 persoane...

#1328
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAdrianHH, on 20 august 2023 - 23:30, said:

Salutare colegi !
Desi e din 2017,  arunca o privire pe postul meu #996. Poate te ajuta cu ceva....

#1329
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Adrian, incercati sa gasiti o varianta de zbor care sa va permita sa stati minim 3-4 zile pline. Poate asa nu ati rata Sintra. In plus, deranjul drumului pana acolo nu mi se pare sa merite doar 2-3 zile.
Vedeti unde ca alegeti cazarea, cam totul e in panta acolo. Asta nu e o problema, insa e bine sa stii unde stai si sa ai acces bun la mijloacele de transport.
Sunteti cu copilul, deci treceti pe lista si alocati timp pt oceanograf si zoo, ambele merita din plin.
Noi am fost acum multi ani, la vremea aia ni s-a parut cea mai ieftina destinatie in care am fost, sub ce ai enumerat tu. Se pare insa ca s-au schimbat lucrurile de atunci, cel putin in ceea ce priveste pretul cazarilor (la care m-am mai uitat uneori cu destul interes).


#1330
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Punctul meu de referinta e diferit, dar Lisabona mi s-a parut ieftina, sub Romania chiar, la mancare/bautura. Mult sub Londra. Similar cu Spania.
Cu o masina de inchiriat Sintra ia o zi, si vezi si alte chestii. De baie in mai nu prea poate fi vorba, apa e foarte rece chiar si in iulie, deci e discutabil daca chiar merita Cascais.
In 3 zile pline se poate vizita Sintra + altele (o zi)  si Lisabona (2 zile), sau numai Lisabona. La alegere. Oricare varianta mi se pare ok.

#1331
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Referitor la biletele de avion poti sa cauti in mod incognito pe kiwi si pe skyscanner, ca sa iti faci o idee, apoi sa iei biletele direct de pe site-ul companiei aeriene.

Edited by aka_razvan, 25 August 2023 - 18:35.


#1332
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Zbor direct din Bucuresti gasesti doar cu Wizzair, cu avantajele si dezavantajele lor. Altfel doar cu schimb. Compania lor nationala este Tap, site-ul oficial este https://www.flytap.com , vezi daca iti gaseste zbor cu conexiune. Daca nu, cauta pe site la Lufthansa si la Airfrance si ai cam acoperit posibilitatile de conexiune ale celor doua aliante mari care au zboruri spre Bucuresti.

Preturile in Lisabona nu sunt mari (sau nu erau, cand am fost eu in 2017) dar ajunsul pana acolo e scump daca vrei sa eviti Wizz. Altfel e misto ca ai metrou de la aeroport pana in centru, iti trebuie doar o cazare aproape de metrou si esti bine.

Edited by mdt, 25 August 2023 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate