Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1153
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am rezervat un apartament prin booking aici: Avenida Dom João II Edificio Panoramic, Parque das Nacoes, 1990-096 Lisabona, Portugalia, desi statia de metrou Moscavide este la cca 700 metri, ma gandesc sa iau totusi un taxi findca ajung la ora 24 si nu stiu cat de sigura este zona, intrebare: sunt sigure taxiurile de la aeroport in Lisabona? le-a folosit cineva la ce costuri sa ma astept suntem doi pasageri cu bagaj mic de cabina? Multumesc anticipat celor care  ma vor lamuri!

#1154
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postscoty, on 07 iunie 2018 - 21:58, said:

la ce costuri sa ma astept suntem doi pasageri cu bagaj mic de cabina?
Sunt 3-4 km, probabil undeva la 10-12E maxim.

#1155
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Mai am doua intrebari si plec:  am citit tot topicul stiu ca scrie undeva dar acum nu gasesc si nu am timp sa caut, cu ce mijloace de transport pot traversa podurile Vasco da Gama si 25 Aprilie si de unde se iau? a doua ar fi de unde se iau taxiurile la aeroport, eu aterizez cu wizair la terminalul 2? Multumesc anticipat!

Edited by scoty, 10 June 2018 - 09:50.


#1156
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Almada - Fregata "Dom Fernando II e Gloria"
La doar 250m de debarcaderul din Cacilhas,intr-un doc uscat.Langa ea e si un submarin,Barracuda,insa nu se viziteaza.

Attached Files



#1157
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Must see, peste o saptamana, vad ca pot sa ajung cu metroul acolo!

#1158
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postscoty, on 12 iunie 2018 - 07:46, said:

vad ca pot sa ajung cu metroul acolo!

Din Lisabona?Eu cred ca nu.Se pare ca e metrou in Almada,insa nu stiu sa treaca pe sub Tejo.Desi,din ce am vazut la fata locului,ceea ce e marcat pe Google maps cu M sunt de fapt statii de tramvai.

Edited by zuv, 12 June 2018 - 08:35.


#1159
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postzuv, on 12 iunie 2018 - 08:31, said:

Din Lisabona?Eu cred ca nu.Se pare ca e metrou in Almada,insa nu stiu sa treaca pe sub Tejo.Desi,din ce am vazut la fata locului,ceea ce e marcat pe Google maps cu M sunt de fapt statii de tramvai.
Multumesc, asta am vazut pe google map, stiim cu ce tramvai pot sa ajung acolo din Lisabona

#1160
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postscoty, on 12 iunie 2018 - 12:47, said:

stiim cu ce tramvai pot sa ajung acolo din Lisabona
Nu ajunge nici un tramvai din Lisabona in Almada.Sau, daca da,eu nu stiu.
Sistemul de transport din Almada e independent si separate de cel din Lisabona.Personal,am ajuns cu vaporul,luat din Cais do Sodre.E o calatorie de ~20minute.

#1161
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - MAAT
N-am reusit sa-l vizitez,din cauza mizeriei de Eurovision,care avea loc in acel sfarsit de saptamana.A gazduit ceva evenimente conexe sau chiar main event-ul,habar n-am.Cert e ca a fost inchis publicului.
Arhitectura iesita din comun!Are ceva comun cu Nemo din Amsterdam:din strada poti urca direct pe acoperis.

Attached Files



#1162
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Padrão dos Descobrimentos
Sus se urca cu liftul.Platforma de observatie e ingusta asa ca evitati orele de maxima audienta,pentru a va menaja nervii...

Attached Files



#1163
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am rezervat un apartament prin booking aici: Avenida Dom João II Edificio Panoramic, Parque das Nacoes, 1990-096 Lisabona, Portugalia, statia de metrou Moscavide este la cca 700 metri, stie cineva cat de sigura este zona, ajung acolo in jurul orei 24?

#1164
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Zona este de business, multe firme si chiar si institutii publice, este foarte sigura din punctul meu de vedere. Am stat asta toamna vreo 5 nopti pe acolo fiind la o conferinta. Am fost cu o colega si am umblat prin zona seara pe la 22-23 atat singure cat si impreuna si nu am avut nicio senzatie de nesiguranta. Dimineata este afluenta de oameni venind de la gurile de metrou spre serviciu, seara raman mai mult turistii de business in zona. Noi am stat mai aproape de statia Oriente, de fapt intre Oriente si Moscavide. Intr-o dimineata am iesit eu singura sa ma plimb (nu aveam somn din cauza diferentei de fus orar) si am mers mult inspre nord, pana aproape de pod, a fost super. Malul e f frumos amenajat, ca un parc, dar si zona construita e frumoasa/curata.

M-am uitat acum pe harta, cred ca sunteti f aproape de hotelul unde am stat noi, VIP Executive Art’s.
Noi am folosit statia de metrou Oriente, e pe aceeasi parte de bulevardului, nu am avut de traversat decat stradute.

Daca vrei iti pot recomanda in zona un restaurant specializat in carne de vita, f bun si cu preturi rezonabile (de fapt cred ca sunt normale pt Portugalia) : Butchers se numeste, cauta-l pe Google Maps.

Concediu placut!

Edited by mdt, 17 June 2018 - 20:43.


#1165
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc, @mdt, am cca 700 metri de la statia de metrou Moscavide pana la apartment, ma gandeam sa iau un taxi pana acolo, dar acum m-am mai linistit voi merge probabil cu metroul pana la Moscavide si de acolo pe jos. Multumesc si pentru restaurant, sunt un fan al gratarului de vita!

Edited by scoty, 18 June 2018 - 09:37.


#1166
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Experencia Pilar 7

Attached Files



#1167
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am ajuns dupa un zbor lin cu WizzAir la ora 23 (ora locala)  la Lisabona si vazand cata lume e pe strada (am vazut din avion, asa de aproape zboara pe deasupra blocurilor, parca eram cu telecabina, ne-am rotit pe deasupra ca nu avea pista libera de aterizare, este foarte aglomerat aeroportul in aceasta perioada) am luat metroul mai ales ca la taxi erau cozi foarte mari si imediat am ajuns in statia Moscavide, de unde am mers pe jos pana la apartament. Lume multa pe strada chiar si cu copii mici, zona foarte safe si bine iluminata, iar de dimineata ma delectez de la balconul apartamentului cu imaginea podului Vasco Da Gama si a turnului cu acelasi nume.

Edited by scoty, 22 June 2018 - 09:14.


#1168
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Era safe in noiembrie cand am fost eu; cu atat mai mult vara, seara, in sudul Europei lumea e pe afara. Concediu placut!!!

De la Moscavide sau Oriente luati metroul pana la Rosio si de acolo luati orasul la picior in toate directiile.

Edited by mdt, 22 June 2018 - 22:29.


#1169
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Doca de Santo Amaro
O multime de restaurante si baruri.Aici e si punctul de imbarcare pentru Hippotrip,autobuz amfibiu.

Attached Files



#1170
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Hippotrip
Similar cu Splashtours din Rotterdam,fara ferestre la autobuz,insa.Cea ce face experienta mai placuta si ajuta fotografii amatori.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate