Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cea mai buna facultate pentru programatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Al3x08

Al3x08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.03.2008
Care e cea mai buna facultate pentru programatori? sau ce altceva in domeniul IT cu viitor?

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Eu iti recomand Facultatea de Informatica, Iasi ;)

Edited by alexcrist, 28 June 2008 - 20:01.


#3
Al3x08

Al3x08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.03.2008

 alexcrist, on Jun 28 2008, 21:00, said:

dar AC specializare calculatoare la UPB? e buna?

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Pot sa-ti zic doar atat: exact acum un an, cand aveam si eu aceeasi dilema, oscilam intre Iasi, Bucuresti si Galati (Galati fiind ultima alternativa, unde intram sigur...).

Dupa ce am mai studiat problema, am vazut ca la Bucuresti se face foarte multa matematica (m-am uitat pe programa, pe orare...) si asta nu mi-a convenit. In schimb, la Iasi se face mai putina matematica si multa programare. Am ales Iasiul, am intrat, iar in ziua de azi nu regret deloc alegerea facuta. :)

Ce-am spus mai sus despre UPB se bazeaza strict pe ce am gasit pe site-ul lor, nu am vorbit cu niciun student/absolvent de acolo, deci impresiile mele pot fi gresite. Daca vrei alte detalii despre UPB, trebuie sa astepti raspuns de la altcineva.

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
La fel ... recomand Facultatea de Informatica Iasi.

#6
Al3x08

Al3x08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.03.2008
Am vazut la upb AC nu e doar programare ci si alte lucruri care suna de viitor. Ca ce te poti angaja dupa ce termini?

#7
alex_nitz_87

alex_nitz_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.04.2007
Eu nu stiu daca facultatea din Iasi se compara cu UPB.Nu vreau sa supar pe nimeni dar consider ca nivelul din UPB dar mai ales de la AC si ETTI este unul foarte ridicat.Uitati-va numai care este ultima medie de la sectia de Calculatoare unde este concurenta cea mai mare.Plus ca posibilitatile de angajare la o firma mare sunt mult mai bune.
Poti sa lucrezi pe orice post legat de software si chiar hardware si automatizari dar trebuie sa fii pasionat de domeniu si supermotivat ca altfel ajungi sa iti blestemi zilele.Ai ore multe, sesiunea lunga, profesori exigenti si examene nasoale asa ca trebuie sa fii hotarat.Sper ca nu te-am speriat.
Ca sa aflii cam unde te poti angaja intra pe un site de joburi la sectiunea IT Software si studiaza putin.

#8
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
La Infoiasi e programul un pic mai lejer, examenele sunt usoare ... Sesiunea e scurta ... O sa-ti mai treaca un pic din "Vreau o facultate buna pentru angajare" odata cu prima materia data draculului :) .
Gandeste-te si asa . Sunt anii tai de studentie. Vrei sa-ti blestemi zilele studiind cine stie ce nenorocire de matematica sau asa ceva ?

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Recomand facultatea de Matematica-Informatica din cadrul Univ. Transilvania, Brasov. e chiar misto, nu regret alegerea facuta

#10
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 Talkabout, on Jun 30 2008, 06:24, said:

Recomand facultatea de Matematica-Informatica din cadrul Univ. Transilvania, Brasov. e chiar misto, nu regret alegerea facuta

da si argumente sa vada omu exact cum sta treaba pe acolo...

#11
Al3x08

Al3x08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.03.2008
mersi pentru sfaturile acordate. Astept alte in continuare!

#12
jesfreak

jesfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008

 msmihai, on Jun 30 2008, 02:13, said:

La Infoiasi e programul un pic mai lejer, examenele sunt usoare ... Sesiunea e scurta ... O sa-ti mai treaca un pic din "Vreau o facultate buna pentru angajare" odata cu prima materia data draculului :) .
Gandeste-te si asa . Sunt anii tai de studentie. Vrei sa-ti blestemi zilele studiind cine stie ce nenorocire de matematica sau asa ceva ?


Really? :D si am vazut k se poate face si la distanta, nu (pentru orice... eventualitate)? Acum, intrebarea mea este: materia (limbajele de programare, etc.) se ia de la nivelul "incepator" sau... trebuie musai sa stii programare inainte? pentru k nu am fost la Matematica-Informatica... am fost la Operator sisteme [etc.] retele de calculatoare (la care evident ca nu s-a facut mare lucru, am invatat singura).


As da la A.C. dar park as vrea sa ma si bucur putin de anii astia... m-a stresat foarte tare B.A.C.ul (degeaba, ca tot mi-au dat un sut in fund) si nu as vrea sa ma termine si facultatea, macar la inceput.

Plus ca daca ar fi posibil, mai tarziu m-as si angaja (dar in IS inteleg ca e mai... greu :P ).

esti la informatica, msmihai? Ai timp si de alte treburi (observ totusi ca ai o chitara in avatar)? :)

#13
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Da sunt la informatica ... poti lua legatura cu colegii mei de camera in legatura cu chitara... or sa aiba numai cuvinte frumoase de zis  :P
La anul imi aduc bicicleta...
Timp este... uite de exemplu in primul semestru erau 4 teme/7 saptamanani ... am prezentat temele in primele 4 saptamani ... apoi am stat degeaba :) Daca mergi la seminare, e foarte ok ... nu mai petreci atata timp acasa invatand. In weekend-uri poti merge acasa ... dar iti vei dori sa iesi in Iasi ...

#14
jesfreak

jesfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008
Chiar asa... unde sa ies in Iasi? M-as fi dus la Bucuresti dar in Iasi... unde se iese? :-/ In afara de cluburi.

#15
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Eu nu inteleg ce este cu imbulzeala asta mare spre IT .. nu va ganditi ca daca toti va faceti programatori or sa ajungeti pe salariul minim pe economie ? Uitati-va la indieni ..

#16
jesfreak

jesfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008

 szerky, on Jul 10 2008, 10:19, said:

Eu nu inteleg ce este cu imbulzeala asta mare spre IT .. nu va ganditi ca daca toti va faceti programatori or sa ajungeti pe salariul minim pe economie ? Uitati-va la indieni ..


Si tu ce propui?

#17
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Cea mai bine cotata universitate din Ro la ora actuala este Universitatea din Bucuresti. Cel putin asa zice: http://www.webometri....asp?country=ro. Probabil acolo este si cea mai buna facultate in Computer Science.

Last edit: Facultatea de Matematica si Informatica se numeste.

Edited by fabian23, 10 July 2008 - 09:38.


#18
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Chiar ca deja ma distrez cand vad ca jumate din topicuri sunt cu facultati de informatica. S-a creat un trend care a fost la apogeu in urma cu vreo 2 ani. In fine, din pacate pentru absolventii acestor facultati, in curand nu vor mai avea de lucru.

Va sfatuiesc sa va ganditi bine inainte sa va bagati cu capul inainte la calculatoare, informatica etc. Piata devine suprasaturata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate