Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

subwoofer pt un difuzor de 165mm

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tragaci

tragaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2007
M-am gandit ca ar fi de folos multora dintre noi carora le place sa isi faca singuri un subwoofer. Mai jos am sa postez cateva poze la un subwoofer facut de mine.Sper ca va v-a placea ceea ce veti vedea dar nu m-ar supara nici sa imi spuneti daca am gresit ceva in timpul constructiei.Acest aspect m-ar ajuta in efectuarea urmatoarelor proiecte.

Difuzorul este cumparat de la Kon si are o impedanta de 4ohmi.Tin sa precizez k incinta trebuie lucrata cu atentie si izolata fonic foarte bine,ceea ce eu am neglijat din cauza timpului foarte scurt pe care l-am avut la dispozitie.Dar ulterior,am revenit asupra proiectului deoarece l-am lasat neterminat si am facut ultimele retusuri si izolari.
Performantele difuzorului sunt testate de catre un amplificator din gama Sony,model TA F110.
Eu unul sunt multumit de sunetul pe care il scoate subwooferul,tinand seama de dimensiunile difuzorului folosit.
In final tin sa precizez ca schema folosita este o schema a firmei Ciare.  www.ciare.com
Astept pareri si opinii indiferent de natura lor.   :D

Attached Files



#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu as vrea sa te dezamagesc dar proiectele bandpass sunt deosebit de complexe si pretentioase.
Realizarea unei incinte pentru un difuzoar chiar si dupa calcule elaborate este sortita esecului in 90% din cazuri.Daca te bazezi exclusiv pe calcule, softuri de simulare dupa parametrii T/S, dai gres 110%.
Numai un constructor cu zeci de ani de experienta poate dibui dupa zeci, sute de calcule teste si incercari o incinta bandpass grozava.O eroare de 5% de orice natura, proiectare, calcul, executie duce la esuarea totala a unei astfel de incinte.
Atentie pentru a reusi sa faci orice incinta buna, primul lucru este sa vezi daca parametrii difuzorului il recomanda pentru o astfel de aplicatie.
Proiectul ala este valabil DOAR pentru difuzorul ala Ciare , nu cred ca vei mai gasi undeva pe pamant vreun difuzor cu aceleasi caracteristici.
Deobicei astfel de proiecte cu incinte bandpass sunt apanajul firmelor cu traditie, nu de larg consum sau sunt la indemana constructorilor DIY obsedati care si-au pierdut viata construind asa ceva.
Acum daca nu te pricepi si auzi ceva care bubuie placut (bandpasul avand caracteristica ca lasa sa treca numai o gama ingusta si joasa de frecventa) asta nu insemna ca este ceva bun nici macar decent.
Incearca sa asculti atacul tobelor sau articulatia contrabasului, muzica cu instrumente reale, lasa postiile tehno, rave, dance.
Incintele bandpass gresite dau doar un bas gonflat, bubuit fara atac, articulatie si control o mosmondeala ce pare adanca.

#3
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008
da' poate  fi priceput omul

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Difuzorul respectiv nu e un difuzor pretențios, deci probabil că va suna la fel de bine sau de prost și în cazul unor modificări constructive ale incintei în acord cu caracteristicile difuzorului.
Mie mi se par prea multe holzșuruburi și prea puțin adeziv. Incinta fiind din pal, eu (cred că) aș îmbrăca-o în mochetă (pe exterior, evident).
Dacă ție îți place cum sună, e ok. Cu acel difuzor nu puteai obține mai mult ;)

#5
tragaci

tragaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2007

 FC72, on Jun 27 2008, 06:21, said:

Nu as vrea sa te dezamagesc dar proiectele bandpass sunt deosebit de complexe si pretentioase.
Realizarea unei incinte pentru un difuzoar chiar si dupa calcule elaborate este sortita esecului in 90% din cazuri.Daca te bazezi exclusiv pe calcule, softuri de simulare dupa parametrii T/S, dai gres 110%.
Numai un constructor cu zeci de ani de experienta poate dibui dupa zeci, sute de calcule teste si incercari o incinta bandpass grozava.O eroare de 5% de orice natura, proiectare, calcul, executie duce la esuarea totala a unei astfel de incinte.
Atentie pentru a reusi sa faci orice incinta buna, primul lucru este sa vezi daca parametrii difuzorului il recomanda pentru o astfel de aplicatie.
Proiectul ala este valabil DOAR pentru difuzorul ala Ciare , nu cred ca vei mai gasi undeva pe pamant vreun difuzor cu aceleasi caracteristici.
Deobicei astfel de proiecte cu incinte bandpass sunt apanajul firmelor cu traditie, nu de larg consum sau sunt la indemana constructorilor DIY obsedati care si-au pierdut viata construind asa ceva.
Acum daca nu te pricepi si auzi ceva care bubuie placut (bandpasul avand caracteristica ca lasa sa treca numai o gama ingusta si joasa de frecventa) asta nu insemna ca este ceva bun nici macar decent.
Incearca sa asculti atacul tobelor sau articulatia contrabasului, muzica cu instrumente reale, lasa postiile tehno, rave, dance.
Incintele bandpass gresite dau doar un bas gonflat, bubuit fara atac, articulatie si control o mosmondeala ce pare adanca.
intradevar,ai dreptate in legatura cu caracteristicile difuzorului.Nu sunt aceleasi ca cel de la Ciare,dar avand acele difuzoare la dispozitie am vrut sa fac ceva cu ele din doua motive: 1)ca sa nu se prafuiasca degeaba;  si 2)pentru ca imi place sa fac asa ceva.
Cred k amandoi suntem deacord intr-o privinta,daca nu,corecteaza-ma:adik despre faptul ca un difuzor de un asemenea diametru,nu poate reda corect un sunet de o frecventa destul de joasa(de ex.:50Hz) si nu putem avea prea multe pretentii de la el.Dar pentru ceea ce a iesit din proiectul asta,eu sunt multumit de ceea ce poate. Daca vrei sa iti fac o proba,sunt deacord.....   ;)

 antinari, on Jun 27 2008, 21:39, said:

Difuzorul respectiv nu e un difuzor pretențios, deci probabil că va suna la fel de bine sau de prost și în cazul unor modificări constructive ale incintei în acord cu caracteristicile difuzorului.
Mie mi se par prea multe holzșuruburi și prea puțin adeziv. Incinta fiind din pal, eu (cred că) aș îmbrăca-o în mochetă (pe exterior, evident).
Dacă ție îți place cum sună, e ok. Cu acel difuzor nu puteai obține mai mult ;)
Nu puteam obtine prea mult de la el si in plus nici nu ma asteptam sa se auda asa(adik bine :D ).
Pozele cu izolarea fonica si cu lipirea peretilor nu le-am pus deoarece nu am mai facut poze in acel stadiu.
Ma repet si sper sa nu deranjez:tot ce trebuie pentru realizarea unui subwoofer,trebuie sa se respetce schita dupa care e facut si izolarea deasemenea sa fie una de calitate(cat se poate de bine facuta).
Inca o chestie:am deschis topicul asta deoarece m-am gandit ca poate va fi de folos unei alte persoane care vrea sa isi realizeze propriul lui subwoofer si sa invete din greselile pe care eu le-am facut.Tin sa spun ca pe mine m-au ajutat foarte mult pozele pe care le-am gasit pe forum si as fi recunoscator tuturor care ar vrea sa posteze poze in legatura acest subiect.....    :)

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Este de apreciat efortul de a construi ceva pentru un difuzor fara pretentii.
La 17 cm diametru un difuzor bun poate reda fara efort 50Hz iar in incinta bandpass poate sa para ca suna bine deoarece sunetul vine numai prin portul din compartimentul vented.Astfel se aud numai frecventele  joase incinta actionand ca un filtru trece jos (LPF) distorsiunile, defazajele, zgomotele fiind mult atenuate.
Problema tipului asta de incinta este raspunsul la impuls , incinta de tipul asta nu reuseste sa ofere un bas rapid si articulat ci numai unul lung si pufos departe de realitate.

Daca frecventa de rezonanta a portului este acordata suficient de jos este practic imposibila localizarea subwooferului efectul creeat fiind spectaculos, incinta disparand din peisaj.
Tehnica asta este folosita si de Bose la sistemele Acustimass, subwooferul bandpass de ordinul 6 foloseste cateva difuzoare de 10cm! ca sa obtina un bas greu de localizat.
Tot acelasi sistem ca cel construit de tine era folosit de Creative la sistemul 5.1 DDT 2200 ce l-am avut prin anul 2000 sistem care suna incredibil de bine pentru dimensiunea , pretul si anul ala.
Au existat si incercari de a folosi astfel de principiu si in domeniu high-end, incintele Jamo Oriel foloseau principiul bandpass dar cu toate ca erau cele mai sofisticate si scumpe incinte fabricate vreodata de Jamo au fost un esec remarcabil.

#7
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Nu stiu cat ai dat tu pe difuzoarele alea, dar cred ca sunt aceleasi cu ce am eu in boxele luate de la KON(200ron) pentru modificare. Aveam 2 perechi de difuzoare mai bune (inalte+joase)si ca sa nu ma mai complic (+nu aratau asa de bine facute de mine, clar)m-am gandit sa fac achizitia asta si sa le modific.
Prima data le-am luat si le-am ascultat, apoi am bagat mana in foc si am modificat una :D. Le-am ascultat in comparatie si suna mult mai bine cea modificata, deci treaba a iesit super. Uite cum arata inainte si dupa :D

Attached Files



#8
tragaci

tragaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2007

 tavykbt, on Jun 28 2008, 22:20, said:

Le-am ascultat in comparatie si suna mult mai bine cea modificata, deci treaba a iesit super. Uite cum arata inainte si dupa :D
Imi plac boxele tale.Nu prea se cunoaste o diferenta inainte si dupa,dar chestia e ca sunt frumoase.....imi plac
;) :)

#9
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Pai inainte erau doar cu joasele si inaltele frontale, eu le-am mai pus inaltele alea de jos unde scria BLUETECH si joasele de pe lateral, si se aud mai bine :D cu toate ca nu eram sigur de reusita.

#10
tragaci

tragaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2007

 tavykbt, on Jun 29 2008, 08:41, said:

Pai inainte erau doar cu joasele si inaltele frontale, eu le-am mai pus inaltele alea de jos unde scria BLUETECH si joasele de pe lateral, si se aud mai bine :D cu toate ca nu eram sigur de reusita.
Inaltele se vad ca sunt puse de tine,dar joasele mai putin (asta doar daca ma uit atent la difuzor si observ ca nu e rotund ci are forma poligonala).
Dar as vrea sa te intreb ceva: cum se face ca se aude mai bine? pt ca tu efectiv ai modificat structura boxei prin faptul ca ai mai adaugat un difuzor de joase,ceea ce zic io ca ar avea un efect asupra fostului difuzor de joase!!!!!
Filtrul....de care i-ai pus? Sau l-ai lasat pe cel vechi si ai legat difuzoarele de joase in serie?!?....sau cum ai facut?

Edited by antinari, 30 June 2008 - 07:53.
editat aberații gramaticale...


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bubuie mai tare si de asta a zis ca se "aude mai bine".
Probabil a legat difuzoarele in paralel la filtrul existent si acum mediile sunt "omorate" de impedantele reduse de pe inalte si basi. In plus probabil au aparut rezonante ciudate pe basi.
Un rezultat mult mai bun se obtinea prin ridicarea inaltelor si basilor din corectorul de ton.

#12
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Le-am inseriat(cu filtrele vechi), imi era si mie frica sa nu intre in rezonanta, mi-am pus problema asta, dar nu s-a intamplat :P Si uite ca se aude mai bine, pur si simplu :D . Pe boxa e aceeai putere, sunetul e mai clar, inaltele ce le-am pus eu sunt mult mai calitative. Nu cred ca are de ce sa se strice difuzorul de joase existent...

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce consideri tu ca "se aude mai bine" poate fi la zeci de kilometri departare de realitate. Dar, de, daca iti place, bafta ta.

#14
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Prin modificarea facuta de tine asupra boxei sunt sanse destul de mari sa se auda mai bine .Motivul e simplu : difuzorul original este un chinezism ordinar care scoate un bubuit prelung si fara nici o nota muzicala , in schimb difuzorul montat pe laterala este unul de fabricatie romaneasca ( daca nu ma insel ) .Difuzorul ala romanesc coboara mult mai jos in frecventa , are un sunet foarte placut , muzical chiar daca nu are randamentul la fel de bun ca cel al chinezariei (vorbesc din proprie experienta ).

PS: Difuzorul romanesc a fost conceput pentru incinta inchisa , in incinta ta de tip bass-reflex sunt sanse mari sa se deterioreze inainte de termen. Solutia ? Astupa portul pe interior a.i.  cutia sa devina etansa .

Edited by Dexter Dude, 02 July 2008 - 20:04.


#15
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Difuzoarele puse sunt Philips, au vreo 10 ani probabil si se aud mai bine decat cele existente. Din cate stiu eu unu difuzor se poate distruge daca e pentru incinta bass reflex si tu il pui intr-o incinta inchisa, si nu invers. Mi se pare si mai logic. Nu stiu bine?

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este exact invers. Un difuzor cu suspensie moale de cauciuc, facut pentru incinta inchisa, montat intr-o incinta deschisa va avea excurii mai mari ale membranei (decat in mod inchis). Deci se va deteriora mai repede la puteri apropiate de cea nominala.

Edited by SuperDuper, 03 July 2008 - 01:12.


#17
ata2k6

ata2k6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.02.2007

 SuperDuper, on Jul 3 2008, 02:11, said:

Este exact invers. Un difuzor cu suspensie moale de cauciuc, facut pentru incinta inchisa, montat intr-o incinta deschisa va avea excurii mai mari ale membranei (decat in mod inchis). Deci se va deteriora mai repede la puteri apropiate de cea nominala.


Pana la o anumita frecventa (frecventa de acordaj) incinta bas reflex incarca mult mai mult conul, si peste frecventa asta ai deplasare mult mai mica a conului fata de o incinta inchisa
Numai la frecventele foarte joase e valabila afirmatia de mai sus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate