Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Frigiderul deschis se strica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
[quote][In partea superioara si in partea inferioara, temperaturile sunt diferite, in sensul ca sus e mai frig (2-3 grade e bine), iar jos e mai cald (3-5 grade), pentru conservarea legumelor./quote]
Eu stiam ca este tocmai invers. In partea de jos este mai rece pentru ca aerul se contracta si devine mai greu iar in partea de sus aerul este mai cald pentru ca se dilata si devine mai usor. De asta si elementul de racire se afla in partea de sus a frigiderului.

#20
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View PostA_L_E_X, on Jul 3 2008, 22:43, said:

Eu stiam ca este tocmai invers. In partea de jos este mai rece pentru ca aerul se contracta si devine mai greu iar in partea de sus aerul este mai cald pentru ca se dilata si devine mai usor. De asta si elementul de racire se afla in partea de sus a frigiderului.
Intr-adevar, asa e, dar in frigider circulatia aerului este impiedicata de rafturi (mai nou sunt din sticla) si de aceea in partea de sus circulatia aerului este mai intensa decat in partea de jos.
De asemenea, la frigiderele noi racirea este asigurata de toata suprafata din spate a frigiderului si partea superioara este mai rece pentru ca pe acolo intra agentul frigorific si cand ajunge in partea de jos este deja incalzit. Jos de obicei exista niste cutii pentru legume, care sunt izolate de fluxul de aer si astfel se mentin mai calde.

Edited by nelu97, 04 July 2008 - 19:40.


#21
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Unele frigidere au in loc de acel geam un gratar. Cum am si eu de altfel. Tin minte ca citisem in manual ca oalele nu trebuie ingramadite prea mult in frigider, trebuie lasat un spatiu pentru circulatia aerului.

#22
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Da, e bine sa circule aerul. Intr-adevar am avut si eu cu gratar, de fapt asa au toate cu congelatorul inclus, dar am vazut ca astea noi cu congelator separat au in general rafturi de sticla. Insa modelul pe care il folosesc eu e foarte eficient. Ceva de tipul asta.

Edited by nelu97, 04 July 2008 - 20:50.


#23
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

View PostLup, on 26 iunie 2008 - 17:32, said:

De fiecare data cand ma uit in frigider ma tot freaca taicamiu ca sa inchid usa (asta dupa 2 secunde dupa ce am deschis-o). Nu il mai suport cu frigideru' lui cu tot. Nu vad nici o legatura intre mecanismul de functionare a unui frigider cu faptul ca spatiul din interior este deschis sau inchis. Vreau niste argumente detailate despre ce se intampla acolo si daca este adevarat ce zice taicamiu sau nu.


Din pacate nu ai ce se le faci la ai tai parinti. Asa sunt iei cand sunt mai invarsta. Iei cred ca le stiu pe toate vazi doamne ca sunt in carsta. Nu are apsalut nimica daca drschizi frigiderul de 10-20 de ori. Iei cand erau tineri isi bagau alimentele in supat si e normal ca iei sa nu stie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate