Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

sisteme de incalzire

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dexteriade

dexteriade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.06.2008
propun topicul pentru inovatii in domeniul sistemelor de incalzit a locuintelor (case, apartamente) si nu numai - mai departe putand merge la hale industriale, etc.

ca sa deschid topicul adresez urmatoare intrebare:

cat de viabila si de ce nu gasesc foarte multe informatii despre posibilitatea dezvoltarii unui sistem de incalzire bazat pe efectul de incalzire generat de curentul de innalta frecventa.

sistemul era folosit in industria ceausista la incalzire cutitelor pentru atasarea capului vidia. astfel metalul se incalzea la temperatura de topire in cateva secunde.

am vazut pe net cateva dispozitive home made care cu ajutorul curentului de innalta frecventa incalzeau un element de metal pana se inrosea in cateva secunde.

daca nu ma insel consumul de curent ar fi foarte mic - frecventa fiind cea care conteaza.

cei care cunosc mai multe in domeniu poate dau raspunsuri referitoare la consumul de curent; la stabilitatea elementului incalzit; la modalitatea cea mai eficienta de a transfera caldura catre un alt mediu (aer, agent termic, etc).

ceva imi spune ca idea este viabila dar in acelasi timp nu pot sa imi explic dec e nu gasesc incercat acest lucru - macar cu un "Failed" mare pe el si cu motivele...

multam fain

#2
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Tu te gîndești cam despre ce frecvență ar fi vorba? Nu cumva erau microunde sau frecvențe și mai înalte? Ai vrea să-ți transformi casa într-un cuptor cu microunde uriaș? Te asigur că pe lîngă un efect de încălzire, asupra ființelor vii, acestea mai au și alte efecte, chiar la intensități mici.

Nu știu ce ai văzut tu pe vreamea lu toașu, dar o plăcuță widia, este prinsă de restul corpului sculei prin lipire cu alamă. Uită-te și la banalele burghie pt betoane, care le găsești în orice piață de scule. E doar alamă. Probabil că sînt și alte tehnici, dar eu am văzut doar prin lipire cu alamă.

#3
tudor florian

tudor florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2007

View PostNigel, on Jun 26 2008, 17:33, said:

Tu te gîndești cam despre ce frecvență ar fi vorba? Nu cumva erau microunde sau frecvențe și mai înalte? Ai vrea să-ți transformi casa într-un cuptor cu microunde uriaș? Te asigur că pe lîngă un efect de încălzire, asupra ființelor vii, acestea mai au și alte efecte, chiar la intensități mici.

Nu știu ce ai văzut tu pe vreamea lu toașu, dar o plăcuță widia, este prinsă de restul corpului sculei prin lipire cu alamă. Uită-te și la banalele burghie pt betoane, care le găsești în orice piață de scule. E doar alamă. Probabil că sînt și alte tehnici, dar eu am văzut doar prin lipire cu alamă.


View PostNigel, on Jun 26 2008, 17:33, said:

Tu te gîndești cam despre ce frecvență ar fi vorba? Nu cumva erau microunde sau frecvențe și mai înalte? Ai vrea să-ți transformi casa într-un cuptor cu microunde uriaș? Te asigur că pe lîngă un efect de încălzire, asupra ființelor vii, acestea mai au și alte efecte, chiar la intensități mici.

Nu știu ce ai văzut tu pe vreamea lu toașu, dar o plăcuță widia, este prinsă de restul corpului sculei prin lipire cu alamă. Uită-te și la banalele burghie pt betoane, care le găsești în orice piață de scule. E doar alamă. Probabil că sînt și alte tehnici, dar eu am văzut doar prin lipire cu alamă.


Exista si acum instalatii folosite pentru a incalzi sau a topi materiale metalice. Folosesc curenti de inalta frecventa ( e vorba de 8000 Hz sau mai mult ). Chestia e ca incalzirea se produce nu in tot spatiul din jurul sau din fata acestei instalatii - exista o piesa numita inductor, facuta din teava de cupru si doar in zona acesteia materialul metalic se incalzeste.
Si nu are efect decat asupra materialelor metalice. Poti introduce degetul linistit ca nu se intampla nimic - nu are nimic de-a face cu un cuptor cu microunde

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Te referi probabil la incalzire prin inductie.
Se gasesc de mult timp in comert plite cu inductie pt. bucatarii.

Frecventa amintita mai sus de 8000 Hz este foarte departe de a putea fi numita frecventa inalta, si nu are cum sa mareasca randamentul .
Poate la frecvente cu adevarat ultrainalte, macar de ordinul GHz, daca nu chiar THz si EHz, sa apara fenomene exotice cu randament supraunitar...:)

#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Corect ce zici tu, dar dexteriade vorbea de curenți de înaltă frecvență, de aceea m-am gîndit la ceea ce am spus.
Tehnologia de care vb tu, nu este nicidecum de înaltă frecvență  :D

Vorbim de 2 lucruri diferite.

Edited by Nigel, 27 June 2008 - 11:35.


#6
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Mai nou a aparut elemente de incalzire in infrarosu!Aceste elemente incalzesc corpurile din casa apoi corpurile din casa incalzesc aerul!Pentru o camera e deajuns cam 350Wati/h!
Mai am eu o inovatie legat de incalzire dar am sa o prezint mai incolo!

Edited by prometeu30, 27 June 2008 - 20:39.


#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Este foarte ineficient să transporți curent electric la frecvență foarte mare.

View PostNigel, on Jun 26 2008, 14:33, said:

Tu te gîndești cam despre ce frecvență ar fi vorba? Nu cumva erau microunde sau frecvențe și mai înalte? Ai vrea să-ți transformi casa într-un cuptor cu microunde uriaș? Te asigur că pe lîngă un efect de încălzire, asupra ființelor vii, acestea mai au și alte efecte, chiar la intensități mici.

Se referea la frecvența curentului electric.

#8
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postm3th0dman, on Jun 28 2008, 17:19, said:

Se referea la frecvența curentului electric.

Dintr-un kilowat/h energie electrica nu poti obtine mai multi kilowatti energie sub forma de caldura decit cu o pompa de caldura!
Poti sa inmultesti si sa imparti curentul electric in mii de frecvente ca tot atita caldura va da!
Eu acu i-mi bat capu cum pot face sa fie mai racoare in masina ca nu am aer conditionat!Pe caldura asta cine crezi ca-si bate capu sa faca sisteme care sa incalzeasca?

Edited by prometeu30, 28 June 2008 - 20:46.


#9
dexteriade

dexteriade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.06.2008
uite si o reprezentare grafica...

http://www.richiebur...uk/indheat.html

http://en.wikipedia....duction_heating

nu stiu exact cat curent baga in spira da pe mine m-a impresionat ca a adus piulita la 750 C in 45 secunde. probabil un model construit cu alegere mai atenta a materialelor poate da si randamente mai bune...

ideea e - de ce nu este folosit acest sistem?

Edited by dexteriade, 29 June 2008 - 02:27.


#10
onio

onio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2007
Nu are la ce sa fie folosit pentru ca se preteaza la incalzirea cantitatilor mici de metale la temperaturi foarte inalte (cuptoarele detopire folosite in tehnica dentara, unde topesc aliaje dentare); se foloseste de asemenea la plite electrice si in industrie.

Nu are nici un rost sa folosesti sistemul la incalzirea casei din moment ce vechiul resou dupa cum bine remarca cineva mai sus o sa-ti dea aceeasi cantitate de caldura la un pret mai mic de productie al dispozitivului. Resoul cu "curenti de inalta frecventa" e "de fite".

In piulita din filmele de pe youtube sunt indusi sute de W intr-un volum mic; nu stiu de unde ai scos-o ca se poate cu un consum mic.

#11
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008
Problema majoritatii oamenilor atunci cand vad un astfel de sistem este ca ei nu iau in calcul nici macar intensitatea curentului electric dar sa se mai gandeasca si la frecventa.
In general cantitatea de energie pe care o transporta curentul electric este data de 3 valori nu de 2 sau doar de una : tensiune intensitate si frecventa. Daca ne gandim ca intr-un sistem de conversie intra o anumita cantitate de energie electrica dar parametrii se schimba in timpul conversiei nu obtinem mai mult decat la unul sau maxim doi dintre parametri in timp ce la al treilea se micsoreaza. Energia sau puterea curentului electric este un produs al celor trei parametri : intensitate, tensiune si frecventa. Randamentele nu pot fi decat subunitare. Aparenta de randamente supraunitare apare decat daca avem surse regenerabile din care extragem energie cu ajutorul unui surplus de energie din surse clasice.

Instalatii care incalzesc casa fara aportul energiei din retelele de distributie fie ele de energie electrica, gaze sau energie termica se pot realiza folosind energii regenerabile cum ar fi vant, energie termosolara, energie geotermala, de hidropotential (ca la hidrocentrale), mareica, a curentilor oceanici, a valurilor si alte asemenea.

http://octogonul.myf...tica-vt481.html

Si aici se discuta asa ceva la modul foarte pragmatic chiar. Ideea deriva din teoria sistemelor de propulsie si poate avea succes daca se face o investitie bine calculata.

#12
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Cel mai bun sistem de încălzire e pompa termică cu foraj. Se poate folosi și la răcire și se bazează pe faptul că temperatura de aproximativ 12 grade a unui foraj e foarte aproape de ce ai nevoie în casă.

#13
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postjafpefata, on Aug 28 2008, 20:48, said:

Cel mai bun sistem de încălzire e pompa termică cu foraj. Se poate folosi și la răcire și se bazează pe faptul că temperatura de aproximativ 12 grade a unui foraj e foarte aproape de ce ai nevoie în casă.


O pompa "pompeaza" deci primeste lucru mecanic sa miste ceva. Lucru mecanic inseamna consum de energie din alta sursa. De unde iei energia de pompare ? Problema este sa gasesti o sursa de energie care sa nu fie din reteaua de distributie (electrica sau de gaze) si sa fie ecologica. Ieftin sau gratis si ecologica. Mergeti la cauze si rezolvati-le pe acelea.

Ca orice pompa tu trebuie sa o pui in miscare cu energie si consumi cat incalzesti plus diferenta generata de randament. Daca tu iei energia din retea degeaba ai mai facut pompa. Construieste o sursa care sa iti alimenteze pompa ieftin sau gratis si sa nu polueze. Ai inteles care e cauza ce trebuie rezolvata ?

Eu ti-as recomanda, apropo de pompele de caldura, sa cauti date referitoare la separatoarele centrifugale de frig si caldura sau altfel denumite tuburile cu efect Ranque-Hilsch daca vrei sa faci o pompa de caldura cu putz forat. Pana atunci insa cauta ce am spus de sursele de energie.

#14
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
krvllon, pre puțin contează de unde vine energia, ceea ce contează  e să folosești cât mai putina energie spre a fi cât mai ieftin.
Scopul e să ții camera la o temperatură medie de 22 de grade iarna/vara cu un cost cât mai mic, iar studiile arată că e mai ieftin să faci treaba asta cu pompă de căldură decât cu gaz + climă clasică.
Energia poate veni de la panouri solare, eoliene, mini centrale hidro, etc, dacă insiști să fie ecologică toată treaba.
Importantă este însă mai întâi eficiența
PS: Separatoarele alea centrifugale au un randament mai mic ca o pompă clasică.

Edited by jafpefata, 17 September 2008 - 23:03.


#15
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postjafpefata, on Sep 17 2008, 23:57, said:

krvllon, pre puțin contează de unde vine energia, ceea ce contează  e să folosești cât mai putina energie spre a fi cât mai ieftin.
Scopul e să ții camera la o temperatură medie de 22 de grade iarna/vara cu un cost cât mai mic, iar studiile arată că e mai ieftin să faci treaba asta cu pompă de căldură decât cu gaz + climă clasică.
Energia poate veni de la panouri solare, eoliene, mini centrale hidro, etc, dacă insiști să fie ecologică toată treaba.
Importantă este însă mai întâi eficiența
PS: Separatoarele alea centrifugale au un randament mai mic ca o pompă clasică.

Pai pompa de caldura este si frigiderul si aparatul de aer conditionat. Ideea e ca un separator centrifugal poate fi mai ieftin de construit daca nu de cumparat si apoi si el e tot o forma de pompa de caldura ca principiu. Foarte bine ar fi daca s-ar reusi sa se stocheze caldura verii pentru folosirea pe timp de iarna. In plus combinarea cu convertoare eoliene, termosolare sau combinate ale celor doua poate in primul rand reduce consumurile platibile la zero. Momentan vad prin urbea capitalei foarte multi cumparand panouri termosolare pentru incalzire si le folosesc cred si pe timp de iarna. Daca se poate sunt o varianta interesanta si cu investie si deranj minim.

#16
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postkrvllon, on Sep 24 2008, 22:46, said:

Pai pompa de caldura este si frigiderul si aparatul de aer conditionat. Ideea e ca un separator centrifugal poate fi mai ieftin de construit daca nu de cumparat si apoi si el e tot o forma de pompa de caldura ca principiu.
De ce crezi că ar fi mai ieftin? Tot ai nevoie de un compersor..

View Postkrvllon, on Sep 24 2008, 22:46, said:

Foarte bine ar fi daca s-ar reusi sa se stocheze caldura verii pentru folosirea pe timp de iarna.
S-a reușit de mult. Dar oare merită 3 metri de izolație? Nu mai bine stochezi acea energie altfel?

#17
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postjafpefata, on Sep 25 2008, 01:17, said:

De ce crezi că ar fi mai ieftin? Tot ai nevoie de un compersor..

S-a reușit de mult. Dar oare merită 3 metri de izolație? Nu mai bine stochezi acea energie altfel?

De ce crezi ca ar fi mai ieftina turbina Tesla decat o turbina normala chiar daca se spune ca are un randament inferior (nu sunt sigur ca ar fi si asa dar ...) ? E vorba de costurile de uzinare ale pieselor si de gabaritul lor. O instalatie cu gabarit mare va costa mai mult.

Nici nu m-am gandit sa stochez caldura ca atare ci sub o forma care sa fie mai eficienta. Ca de exemplu biogaz. Productia pe timpul verii este mai mare si datorita caldurii anotimpului si poate mai putin din cauza consumurilor. Ala chiar nu necesita 3 metri de izolatie chiar daca instalatia este masiva, dar macar e stocheaza energia utila sau o genereaza ...
Ar mai fi curentul electric, aerul comprimat (asta pentru ca tot ai nevoie de comprimare la separator) sau diferente de nivel la apa, desi varianta asta nu mi se pare chiar cea mai nimerita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate