Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Noaptea pe cer, sateliti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
thcthc

thcthc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 25.06.2006
Vad noaptea pe cer pe langa stele, niste "stele miscatoare". Se misca pur si simplu de la un punct la altu in linie dreapta.  Stie careva ce sunt acelea? Sateliti ? multumesc

#2
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Da,sunt sateliti.Daca observatia se intampla la ore regulate vei putea constata aceleasi traiectorii.
Te atentionez ca sunt si curse regulate de avion care pot fi observate nocturn.

cu stima,

#3
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
:scratchchin:  Dragă, un satelit evoluează la niște altitudini de 300 - 400 km. Un satelit are niște dimensiuni de cîțiva metri, cel mult 10-20 (cu panourile întinse).

Dacă tu crezi că poți vedea un asemenea object cu ochii de la o asemenea distanță, ar trebui să fi trecut în cartea recordurilor și cred că americanii or dat banii degeaba pe Huble  :lol:

Apoi să ști că sateliții nu au lumini de poziție, ar fi total inutile, iar noaptea, pe partea întunecată a pămîntului luminează doar corpurile ce au lumină proprie, adică stelele. Luna luminează și ea, dar are suprafață destul de mare încît să poată reflecta lumina și dacă nu se află în umbra pămîntului (eclipsă de lună).

Ceea ce vezi sînt simple avioane sau eventual, niște porumbei cu licurici în cioc (participă la cine știe ce procesiune).

Edited by Nigel, 25 June 2008 - 11:58.


#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Nigel, on Jun 25 2008, 12:53, said:

:scratchchin:  Dragă, un satelit evoluează la niște altitudini de 300 - 400 km. Un satelit are niște dimensiuni de cîțiva metri, cel mult 10-20 (cu panourile întinse).

Dacă tu crezi că poți vedea un asemenea object cu ochii de la o asemenea distanță, păi cred că americanii or dat banii degeaba pe Huble. Mai bine te luau pe tine într-un avion cînd era ceru senin și le aratai tu cu ochiu liber orice stea sau galaxie  :lol:

Apoi să ști că sateliții nu au lumini de poziție, ar fi total inutile, iar noaptea, pe partea întunecată a pămîntului luminează doar corpurile ce au lumină proprie, adică stelele. Luna luminează și ea, dar are suprafață destul de mare încît să poată reflecta lumina și dacă nu se află în umbra pămîntului (eclipsă de lună).

Ceea ce vezi sînt simple avioane sau eventual, niște porumbei cu licurici în cioc (participă la cine știe ce procesiune).
bati campii
stiu la ce se refera cel care a intrebat asta si raspunsul meu era legat tot de sateliti.
luminile la care se refera el NU AU LUMINI DE POZITIE!
si chiar daca satelitii  sunt mici ca dimensiuni , banuiesc ca si acestia pot sa reflecte o cantitate suficienta de lumina pentru a fi vizibili.

Edited by solitudes, 25 June 2008 - 12:00.


#5
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
"În prezent se estimează că pe orbita Terrei se află peste 9000 de sateliți dintre care aproximativ 500 sunt vizibili cu ochiul liber în anumite momente când reflectă foarte puternic lumina soarelui."

Citat dintr-un link pe masura...
http://bebelusul.web...ale-Terrei.html

Dar si aici:
http://mediatice.ning.com/profiles/blog/sh...BlogPost%3A5822


cu stima,

Edited by drgroza, 25 June 2008 - 12:49.


#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
http://heavens-above.com/ Aici puteti vedea liste cu satelitii ce se pot observa din locul pe care il mentionati, la data pe care o mentionati, in functie de magnitudine. Daca alegeti magnitudinea 4,5 (adica nu foarte stralucitoare, greu spre imposibil de vazut din oras) o sa vedeti ca intr-o noapte trec citeva zeci. Deci da, tot ce vezi ca se misca pe cer sunt sateliti sau avioane (daca au miscare regulata si rectilinie). Sau resturi de nave (pe site-ul ala va da si asa ceva).

Pentru niste fenomene interesante uitati-va si la Iridium Flares. Au si localizarea Statiei Spatiale Internationale, cu noroc si un binoclu foarte bun ii puteti urmari detaliile. Eu am reusit sa o prind si in telescop si sa o urmaresc, dar nu i-am vazut bine detaliile.

PS alt site misto e http://spaceweather.com/ Azi, pe prima pagina, ceva interesant - trecerea ISS prin dreptul soarelui, fotografiata de un neamt.

Edited by abancor, 25 June 2008 - 12:55.


#7
thcthc

thcthc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 25.06.2006
va multumesc. :D

#8
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Am vazut si eu 6 in ultima saptamana (3 cu 2 cu 1 in trei zile). Cinci dintre ei aveau o miscare aparenta Nord Sud, unul dintrei ei invers. In momentul de fata se vorbeste de aproximativ 35.000sateliti (cei mai multi "spatial junk").

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 tocmaiacum, on 14 iunie 2014 - 01:20, said:

Am vazut si eu 6 in ultima saptamana (3 cu 2 cu 1 in trei zile). Cinci dintre ei aveau o miscare aparenta Nord Sud, unul dintrei ei invers. In momentul de fata se vorbeste de aproximativ 35.000sateliti (cei mai multi "spatial junk").

Satelitii se vad (noaptea) nu fiindca au lumini de pozitie ca masinile ci fiindca sunt luminati de soare.
De exemplu, radioamatorii folosesc programe software free ("sat tracking software") care le indica exact in ce pozitie sunt majoritatea satelitilor (si de de comunicatii) utilizati de ei.
Folosind un astfel de program puteti sti exact cand statia spatiala ISS trece pe deasupra locatiei - orasului dvs. Cand trece deasupra Bucurestului, noaptea, se vede...
Nu uitati sa actualizati periodic softul cu datele "keplerenie" ale satelitilor.

#10
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
E fenomenal ca se vad, cu ochiul liber, de la 300km distanta. Daca nu aveau o miscare rectilinie si constanta as fi cazut in capcana OZN-urilor. Ceea ce nu inteleg este miscarea aparenta pe sensul Nord-Sud pentru cinci dintre ei si Sud-Nord pentru unul dintre ei.  Probabil am vazut o repozitionare a lor. Nu era mai probabil sa percepem miscarea lor pe sensul Est-Vest?

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

 tocmaiacum, on 22 iunie 2014 - 03:22, said:

Nu era mai probabil sa percepem miscarea lor pe sensul Est-Vest?
Satelitii din LowEarthOrbit fac o rotatie completa in 1..1.5...2 ore, deci au o viteza aparenta mult mai mare decat rotatia pamantului. Miscare aparenta va depinde mai mult de planul orbitei decat de miscarea pamantului.
Aia geostationari sunt pe la 30000 km, aia GPS pe la 25000km deci n-ai cum sa-i vezi.

Edited by maccip, 22 June 2014 - 20:46.


#12
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Multumesc. Pun un link cu un desen cu altitudinea diferitelor tipuri de sateliti. Posibil sa fi vazut "Sun Synchronous satellites" au  orbita N-S  si altitudine 600-800km.

http://en.wikipedia....alaltitudes.jpg

Edited by tocmaiacum, 22 June 2014 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate