Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

"punatori" de muzica la nunti

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#37
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
revin si eu cu pareri dupa weekend...
am avut sambata o nunta de aproximativ 100-120 de pers, nu prea m-a interesat numarul avand in vedere ca erau "tzarani", nu ar fi vrut decat hore si sarbe toata noaptea, chiar daca erau manga si nu prea mai puteau dansa, genul de oameni pe care nu prea ii scoti din ale lor
am avut parte si de o situatie mai putin placuta, am plecat la eveniment cu 2 boxe de 600W, le instalez, astept invitatii, dupa ce ajung ei, ma ia mirele in spate si imi spune ca ei mai au amenajat un separeu, separae in care erau "cazati" aproximativ 20-30 de persoane si ca vrea si acolo o boxa
dupa ceva timp, in care ei au stat pe capul meu sa aduc boxa, desi le spusesem ca trebui sa ajunga colegul, a venit si boxa, am instalat-o, iar invitatii o scoteau din priza (era activa)...va da-ti seama ce misto a fost cand mi-a spus cameramanul ca dincolo nu se aude boxa si merg si o vad scoasa din priza...

#38
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
antinari : ne recomanzi pe cineva ?
misumisu : ma interesa ceva mai "nemanele". dar nu-i bai.
nuntile la tara sunt cu dus-intors. trebuie din start sa ceri MAI MULT, pentru ca in primul rand este transportul (al tau si al sculelor). in al doilea rand ai sanse mari de tot sa dai peste TARANI, ca d-aia e "la tara", ca sunt TARANI. multi si prosti, vorba lu lapusneanu.
DAR asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. am vazut nunti "la tara" de 10 ori mai elegante si frumoase decat cele de la oras. trebuie doar sa ai fler in a iti alege clientela :D
marce : noi cand vedem ca ni se umbla fara voia noastra la scule, indiferent ce (aparat foto, camera, lumini, masina de fum, boxele) INCHIDEM TOT. si te rog sa ma crezi ca NU mai umbla nimeni dupa aia.
iar cand ne spune cineva sa dam incet, DAM. exact cat vor ei de incet. si daca ne intreaba mirii/nasii de ce nu dam mai tare, motivam ca invitatul cutare se simte deranjat. si iese circul :))
intr-o alta ordine de idei, cu 1200 w cum ai avut tu cred ca auzeau destul de clar muzica si cei din separeu.
valiflorin : depinde ce buget ai. 2x600 boxe eminence + 1 amplificator 2x600 qsc le iei cu 6000 ron aproximativ.
DAR : cu 2 x 450 ar trebui sa poti tine si nunti de 200 de invitati intr-un spatiu cu acustica buna. deci teoretic faci fata bine. noi pe 2x500 sau pe 2x600 mergem, si facem fata ORIUNDE,(chiar si in aer liber, la piscina).
referitor la 30 august, am rezolvat-o. am luat un baiat si o sa il invat ce si cum sa faca :D un fel de "mini-me".

#39
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
Ma bucur ca am reusit ca "punatorii de muzica" sa aiba un topic al lor< sau cum s-ar chema asta>.
De vineri, am o mare problema: am avut un spectacol in aer liber in acea zi, si pe la ora 21, cand deja se racorise bine afara, mi-au murit amplifurile!
Adica intrau in limitare si nu am reusit sa le mai folosesc nicicum! Si asta dupa 30 sec. de functionare, si nu reusesc sa inteleg de ce de la ora 14 pina la 21 cand a fost caldura,frate, nu gluma, nu am avut probleme! Amplifurile sant doua DSI 2000 DE LA CROWN, IAR BOXELE JBL 4622N doua buc. legate la un amp. si doua Peavey de 500, mai vechi, ca subwoofwer la celalalt amp, in paralel cu doua DBS DE 1000 w, ale formatiei restaurantului nostru [ pt. antinari: mixer dupa mixer, un Dynacord al formatiei legat de Soundcraft-ul meu].
Problema este ca astazi am refacut toata acesta instalatie si functioneaza impecabil,nici o problema! Cred ca sant offtopic, dar cum noi ne caram sculele in diferite locatii, poate ca ati patit la fel, si imi dati o idee! Acele DSI 2000, sant scule, nu gluma, dar mi-au facut figura si pe 30 aug. am un eveniment in aceeasi locatie si sant facut praf daca patesc la fel!
Pt. antinari: ai auzit de DBS? Sant bestiale,aduse din Italia de bateritul formatiei care e italian si el....

#40
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
remi : nu stiu ce sa zic. n-am mai intalnit asa ceva ever.

acum am o "urgenta" . am discutat cu niste miri azi pentru nunta de sambata. ei mi-au spus ca NU vor "ia-ti mireasa ziua buna" varianta cu "sa urasti pe tatal tau".  si mi-au spus ca ei au auzit la o nunta varianta a piesei de voal CU ALTE VERSURI, adica mai exact FARA faza cu "urâtul mamei/tatalui/fratilor".
aveti idee ce varianta e ?
a, si inca ceva : ce puneti voi la valsul miresei ? ca cele 3-4 variante ale mele nu le-au placut. nici valsul traditional, nici endless love, nici once upon a time a december , nici bzn - dance, nimic. help me deci cu cele 2 probleme :D

#41
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
remy66: cum ai alimentat tot sistemul cu curent? Ampliful intra în limiter sau în protect? Există posibilitatea să fi avut această problemă din cauza tensiunii fluctuante a curentului. Am pățit recent o astfel de chestie, cu un ecler dpa2000 pe care am vrut să-l folosesc în 2,66 ohmi (cu 3+3 boxe x 8 ohmi), am fost nevoit să reconfigurez astfel încât să-l las în patru ohmi și am făcut rost de un generator de curent, din care a stors tot :D în condiții de curent civilizat același dpa2000 merge lejer 24h în 2 ohmi, fără pauze de răcire :lol:
power conditioner...

View Postdemential, on Aug 19 2008, 18:28, said:

antinari : ne recomanzi pe cineva ?
http://forum.softped...howtopic=116966  :P

#42
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008

View Postantinari, on Aug 20 2008, 00:35, said:

remy66: cum ai alimentat tot sistemul cu curent? Ampliful intra în limiter sau în protect? Există posibilitatea să fi avut această problemă din cauza tensiunii fluctuante a curentului. Am pățit recent o astfel de chestie, cu un ecler dpa2000 pe care am vrut să-l folosesc în 2,66 ohmi (cu 3+3 boxe x 8 ohmi), am fost nevoit să reconfigurez astfel încât să-l las în patru ohmi și am făcut rost de un generator de curent, din care a stors tot :D în condiții de curent civilizat același dpa2000 merge lejer 24h în 2 ohmi, fără pauze de răcire :lol:
power conditioner...


http://forum.softped...howtopic=116966  :P
Ai dreptate, cu id-ul....scuze
Amplifurile erau in limiter sau "limiting"  asa cum aparea pe display-ul lor, si banuiesc ca era tensiunea destul de mica, pt.ca am gasit schema electronica pe un forum si am vazut ca nu are traf. ci sursa in comutatie, si tensiunea pe etajul final[clasa AB+B]este +/- 110  V
Am alimentat tot de la un cablu tras de pe un stilp al electrica, si sa tot fi avut vreo 50m lungime...

#43
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Am uitat să răspund la întrebare: nu... un link, ceva?
Totuși cred că din cauza curentului ai avut probleme. Nu am lucrat cu acel amplificator, dar m-am uitat puțin peste un manual. Este echipat cu un procesor digital de semnal, care poate da răspunsuri ciudate atunci când tensiunea scade cu mai mult de 15%. Îți afișa limiting pe display, dar nu spui nimic de ledul de cliping, presupun că nu stătea în roșu. Ai putea, dacă ai posibilitatea, să-l testezi alimentat cu 180-170 V, sau chiar mai puțin, e incredibil cât poate să scadă tensiunea în rețea în .ro, chiar în orașe.

#44
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
Ajutor urgent din partea voastra: ce muzica a-ti pus la imbracatul miresei, la nasi acasa., si in toate locurile in care se merge innainte de a ajunge la biserica! trebuie sa fac asta sambata pe 23 in nordul moldovei, la Botosani, si habar nu am ....daca a-ti facut asa ceva!? nu mai vor lautari acasa... tot pe noi punatorii de muzica ne vor HELP!!
Sper ca nu vom ajunge sa mergem cu boxele pe masina.....

#45
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
sincer, chiar nu stiu exact. si folclorista mea nu e in tara deci nu o pot intreba.
poti cauta : "tata socrule fi gata", "ia-ti mireasa ziua buna", stiu e ca exista "jocul bradului" ... nujtu ce sa zic.
cauta sofia vicoveanca ... vezi ce are de nunta. spor oricum iti doresc

#46
DEPIATRACRUCEA

DEPIATRACRUCEA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2008

View Postdemential, on Aug 20 2008, 21:49, said:

sincer, chiar nu stiu exact. si folclorista mea nu e in tara deci nu o pot intreba.
poti cauta : "tata socrule fi gata", "ia-ti mireasa ziua buna", stiu e ca exista "jocul bradului" ... nujtu ce sa zic.
cauta sofia vicoveanca ... vezi ce are de nunta. spor oricum iti doresc
Am si eu la activ vreo 10-15 evenimente de gen.Aici se incearca oarecum marginalizarea celor care fac acest lucru prin aceasta expresie scoasa de vreun ciudat"Punatori de muzica" D.J de NBC,mi se pare mai corect .Toata lumea te denumeste asa chit  ca vor sau nu digeii de cluburi,radio,etc!Nu am timp acum dar sigur cred ca voi face schimb de experienta cu voi cei ce faceti acest lucru.Multumesc celui ce a deschis topicul si zilele urmatoare poate injghebam un playlist tare pentru nunta! Succes!

#47
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
bine ai venit cruceadepiatra ;)

#48
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
Salut. Sunt incepator, dar as vrea si eu sa ma apuc de pus muzica pe la evenimente de genu, sk as vrea niste sfaturi din partea celor cunoscatori. De genul, ce scule sa imi cumpar, melodii care trebuie puse in momentele cheie ale unei nunti, ce taxe trebuie platite pentru a fi in legalitate, etc Stiu ca momentan cer cam tot , dar nu am deloc experienta, si macar teoretic sa o capat inainte de a ajunge sa pun muzica undeva :) . Am vreo 7000 de ron pt inceput pentru scule, si am laptopul. Stiu ca nu e mult , dar intotdeauna inceputul e mai greu...Multumesc anticipat celor care imi vor da sfaturi :D

#49
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
junioare, fi atent : in spate la muzica e un magazin xenia . te duci acolo, iei 2 boxe de 600 w fiecare (eminence) iei un amplifcator qsc (2x600) pentru ele, iei un mixer behringer (sa aiba reglaje medii joase inalte si 2-5 canale), cabluri si un microfon si ai terminat cu cei 7000 ron buget. cand mai strangi bani iei si niste lumini si deja esti bun.
melodii in momente cheie : cauta pe net  "muzica speciala de nunta". ai un mars nuptial, un mars sosire invitati, un mars pentru tort, un valsul miresei, o brasoveanca, un leave your hat on and so on.
taxa pentru legalitate : sa ai licente pe orice soft de pe calculator. eu folosesc xp licentiat, + orice este FREEWARE (de la irfan pana la open office). mai trebe licenta pe MP3-uri sau cd-uri originale si era anu trecut parca 35 ron / eveniment la A.D.A. o licenta de difuzare a muzicii. asta pe langa firma bla bla.:P deci MULTI bani:))
laptopul ala necesita si o placa audio bunicica pentru fidelitatea sunetului.
sper ca nu te-am dezamagit :)) pentru inceput poti merge pe subinchiriat boxele de la altii. iei bani mai putini, dar macar nu iti strici boxele tale si nici nu te chinui sa le cari, sa le instalezi, bla bla.

#50
lclubbinman

lclubbinman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.07.2008
salutare tuturor!

si eu sunt tot un incepator si vreau sa va intreb pe voi dj-ii de nunti cum procedati cu legalitatea ca sunt in ceata

lucrati pe firma?(PF, PFA SAU SRL)obiectul de activitate al firmei fiind prestari servicii sonorizari, sau daca nu, nu a-ti avut controale pana acuma(de ex. sa va vina control de la finante sau de la ADA in timp ce faceati sonorizare la o nunta, pt. ca cred ca ar fi neplacut de tot si pt. dj si pt. miri.

si care sunt taxele si unde trebuie platite pt. a lucra in legalitate(stiu ca trebuie la ADA)

muzica ce o folositi e mp3 downloadat de pe net sau suntem nevoiti sa folosim doar CD-uri cu timbru+TAXA PT.ADA

#51
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008

View Postdemential, on Aug 21 2008, 19:38, said:

da, bucuresti, si in 4 ani nimeni nu ne-a intrebat nimeni nimic niciodata.
adica ce, la voi sunt controale ??????????????????????????
Da, au venit de la a.d.a, drepturi conexe, aia de zic ca si muzica din autobuz trb platita, nu stiu acu cum drq. se mai cheama si astia, ca am stat cu juristul firmei 3 zile sa vedem in baza carei legi ne ataca, era o ordonanta de guvern care era modificat de alta s.a.m.d, ca nu am aflat pana la urma ce si cat trb. sa platim, adica daca era o suma modica patronul o platea si gata, dar cat nu am aflat... asa ca am lasat-o balta acum in august, bine ca nici ei nu au mai venit, dar...daca vin in toiul nuntii? ca avem cate trei pe zi in week-end luna asta..

#52
lclubbinman

lclubbinman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.07.2008
chiar asa remy66 vrei sa zici ca ai avut controale??si pana la urma chiar daca ai avut de ce sa-ti fie frica daca ai platit pt. evenimentul respectiv taxa de licenta difuzare la ADA?

#53
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
stai sa ne lamurim.
1) licenta de difuzare a muzicii in restaurante/cluburi o plateste oricum restaurantul respectiv.
2) licenta de difuzare a muzicii ca dj o iei de la ada, cu 30 ron / eveniment. (nu stiu sigur daca 30 ron, dar cam atat e)

#54
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDEPIATRACRUCEA, on Aug 21 2008, 00:08, said:

Am si eu la activ vreo 10-15 evenimente de gen.Aici se incearca oarecum marginalizarea celor care fac acest lucru prin aceasta expresie scoasa de vreun ciudat"Punatori de muzica" D.J de NBC,mi se pare mai corect .Toata lumea te denumeste asa chit  ca vor sau nu digeii de cluburi,radio,etc!
http://forum.softped...m...t&p=4155331 :D
Nu se încearcă nici o marginalizare, e titlul original al topicului, așa cum l-a creat inițiatorul. Există, evident, și posibilitatea editării titlului, dacă userii activi pe topic se pun de acord cu inițiatorul (pe PM, nu aici ;) ), inițiatorul topicului îmi poate solicita pe PM modificarea. Da și-ar pierde farmecul (părerea mea).

On topic: Sunt convins că toți NBC entertainerii ce postează pe acest topic sunt în legalitate, și nu au intenția de a încălca regulamentul forumului prin instigare la încălcarea legislației în vigoare ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate