Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"punatori" de muzica la nunti

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#19
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
salut! am urmarit si eu discutia voasta si sunt si eu foarte interesat sa vrb cu cineva care se ocupa cu asa ceva. eu m-am apucat de pus muzica la nunti dintr-o conjuctura fericita in sensul ca am fost la o nunta cavaler de onoare si aveam eu niste boxe impreuna cu un prieten si tot ii spuneam ce sa bage si cand am vazut cat de bine s-a distrat lumea am zis ca merita sa inecrc si eu asta, mai ales ca rpimisem la acea nunta 3 cereri de sonorizare. si asa m-am apucat acu vreo 5 ani de nutzeala.pana acum am mers cu niste boxe neadecvate nuntilor si mi-e rusine adica ceva de camera si unele facute dar acum....mi-am luat si eu tata un sistem adevarat adica db active si sub. inca nu le-am probat la nunta dar sper sa nu ma dezamageasca. imi cer scuze daca am fost prea plictisitor dar de mult caut pe cineva cu care sa  schimb pareri si subiecte despre acest subiect. asa ca daca ma  primiti si pe mine in discutia voastra va multumesc.
si inca ceva voi "dati mult din gura" la nunti?

si mai e ceva.cu ce lucrati ca program de pus muzica? eu pana acum am mers cu 2 winamp si parca as vrea sa avansez dar nu stiu exact incotro.

#20
sorin82

sorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare!

In curand voi avea prima petrecere oficiala la care voi pune muzica si as vrea sa aflu parerea celor cu experienta, ca voi.

Deci, incep prin a va intreba: in afara de clasicul "Ia-ti mireasa ziua buna", ce alta melodie ar mai fi potrivita pt "dezgatitul" miresei?

...si ce melodii recomandati pt a introduce cele 5 mese? (aperitiv, felul 1, sarmale, friptura, tort).

Mersi!

#21
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
salutare...
ma inscriu si eu in clubul celor care "pun" muzica la nunti, botezuri si alte evenimente de genul asta...
asa cum spuneati si voi, nu este o treaba usoara, este cu totul alta mancare de peste fata de a fi DJ intr-un club, unde lumea vine pt genul de muzica ascultat in acea locatie, pe cand "noi" trebuie sa multumim dpdv muzical 80-100-120-150 de persoane cu gusturi diferite...
eu, dupa traditionalul mars de la intrarea invitatilor, merg pana la aperitiv pe ambientala si oldies, populara in timp ce serveste mancarea...si in rest, de toate pt toti...
scule...avem in firma atat boxe active, cat si pasive, de la 2x400 pana 2x600 sau 3x400 (2.1), nu s-a intamplat sa avem nevoie de mai mult, muzica este pusa de pe laptop, eu personal folosesc virtualdj 5, ceilalti colegi mai folosesc inca versiunea 1, sau chiar atomix...
desigur, ca fiecare de pe aici am avut parte de multe intamplari si hazlii si mai putin...de la evenimete unde apropae toti invitatii vin si te felicita pt muzica, la evenimente (botezuri) unde desi se danseaza 4-5 melodii, parintii si nasii vin si spun ca s-au simti super bine si ca te vor recomanda...la evenimente unde pur nu ii faci pe oameni sa se simta bine, orice ai pune (probabil pt  ca vin si din obligatie la petrecere)
eu cred ca oricat de bun ar fi un dj (dj de astfel de evenimente) nu va reusi mare lucru daca invitatii nu il ajuta, daca cei din sala nu sunt dansatori si doar vin acolo sa bea si sa manance...reusita unui eveniment se datoreaza in cea mai mare parte dj-ului dar si invitatilor

#22
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005
Joi, adica pe 13-07, am un eveniment, am uitat acum cum ii zice; este petrecerea inainte de nunta, un fel de petrecerea burlacilor la americani!
Ca aparatura am cu ce ma lauda si anume: 2 basi cu difuzoare Black Widow de la Peavey, 500 W RMS, statie QSC, 2 x 800 W, inca una 2 x 2400 (dar nu am ce face cu ea deocamdata), Satelit format din driver de 1" , difuzor de medii Eminence, mixer Roland. Asa as avea cu ce ma lauda, dar eu nu stiu ce muzica sa le pun astora. Care ma sfatuieste si pe mine ?!  :huh:

#23
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
salut
am revenit. scuze, dar am fost in concediu
pentru misu_misu66 : bine ai venit in randul nostru. "cu datu din gura" ... pai obligatoriu pe valsul miresei invit nasii si socrii, iar pe finalul melodiei invit toata lumea la dans. apoi mai introduc cu vorbe meneaito, spun ca s-a furat mireasa... ma rog. conteaza foarte mult si invitatii ... daca merge sa glumesti cu ei in vre-un fel. + ca sunt dedicatiile, unde tre sa fi putin "atent" cu dictia si logica
in principal nu agasez lumea cu vorbe. decat daca simt eu ca chiar "au loc".
eu lucrez simplu si frumos : UN winamp cu melodiile specifice de nunta, sa le am la indemana, unul cu un playlist deja facut cu vreo 2 ore de "intro", si unul cu toate 23.000 melodii. crossfade-ul setat "asa cum trebuie" si asta e

pentru sorin82 : bafta multa :D o sa ai emotii, sa treci peste ele
inafara de "Ia-ti mireasa ziua buna" ar mai fi varianta moldoveneasca (Sofia Vicoveanca) si varianta maramureseana (Cornelia si Lupu Rednic). Sunt niste alternative... dar nu la fel de "frumoase". nu stiu exact melodiile, daca chiar te intereseaza le caut in lista mea.
pentru mancare : de obicei introduc doar aperitivul, cu "cavaleria rusticana". si ma inteleg cu mirii si ospatarii daca introduc si celelalte feluri de mancare. dar oricum, cu aceeasi cavalerie rusticana. pentru tort : "mars pentru tort", era - ameno, vangelis - conquest of paradise, carmina burana - carl orff sau chiar "la multi ani".

marce : sincer, prefer 100 ron in plus decat 100 de persoane sa ma felicite :D oricum, e un sentiment placut cand sti ca ai facut o nunta reusita din pdv muzical, si uneori dansez si eu . am avut un botez odata, de "fitse", unde va jur ca s-a dansat in 6 ore O SINGURA MELODIE. cre ca jaga jaga in rest, ORICE gen, orice melodie puneam, nu se ridica nici unu. doar niste copii. si pe la 3 a venit mama copilului sa ma felicite si sa scuze invitatii, dar ei au venit sa vorbeasca, nu sa danseze . si nu neaparat ca sunt ei dansatori sau nu, DAR conteaza sa iti si spuna CE VOR EI SA AUDA. ca daca mirii ti-au spus in prealabil sa te axezi 60 % pe latino si dance romaneasca, dar ei prefera sa zicem house sau oldies, or sa danseze putini. conteaza mult "flerul" tau de dj de a ii testa si a vedea ce piese tin la marea majoritate, combinat cu skillul de a incerca si genuri de nisa.

MDB : tu ne cereai imposibilul:D cum sa te sfatuim noi ce sa pui la o petrecere ? ar insemna o lista de 200 de melodii cel putin ,fara sa stim ce gen asculta invitatii respectivi :D ar fi o munca inumana .ma rog, m-ai amuzat cu post-ul tau
hai bafta si multe evenimente

#24
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
Salut,
Revin si eu dupa o pauza,destul de lunga, dar am avut multa treaba. Propun pt. ca sa ne intelegem mai bine sa specificam localitatea unde prestam la nunti si alte asemenea, in acest fel o sa intelegem mai bine specificul petrecerilor din zona fiecaruia.
Imtradevar, ceea ce a zis "demential" pt.cei doi nou intrati, este adevarat, eu nu mai am ce sa spun...doar ca din experienta mea, nu merita sa mai incercati alte playere, winamp isi face treaba f. bine, chiar cand subsemnatul este obosit< j.walker, j.b, etc...>.
Anul acesta, mai nou, colaborez cu un solist de muz. populara, si daca mirii accepta, il chem sa faca un program, si in felul acesta impac pe toata lumea, si pana acum nu am intalnit miri care sa spuna nu! Cred ca aceasta va fi tendinta pt. anul viitor... dj+ solist! Am in plan ca in septembrie sa fac o nunta numai eu cu el, sant curios cum o sa iasa! Atentie, fara lautari!!! Bine, e adevarat, am avut norocul ca in ultimii doi ani si mai ales in campania electorala, sa sonorizez multe spectacole cu mari artisti, si cam stiu cum se face...
Voi ce parere aveti?
p.s.-NU MA LAUD!!!!

Pt. marce: nu am sa folosesc niciodata un laptop la nunti, chiar l-am dat repede...Prefer deranjul si munca de a cara in spate un pc cu toate alea,deoarece am trei placi de sunet, doua hdd cu sisteme de operare,un cd-player, un djx700 de la berry, si astfel posibilitatea de a ramine fara muzica este f. mica! Si sa nu uit: obligatoriu un UPS! CA SA NU MAI SPUN DE UN MONITOR WIDE!!!
Dumunica pe 10 aug. nu am luat UPS cu mine{lenea...}si din cauza tensiunii slabe a ramas solistul meu cu o mare liniste chiar in timpul programului sau...nu a mai vrut powermixerul sa lucre...Asa patesti cand din comoditate lucrezi cu sculele existente intro locatie-anume.... sa nu va puna drq. sa faceti ca mine...
Eu folosesc amplif. separat, nu powermixer....

#25
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
hai salut din nou! ma bucur ca topicul asta castiga cati mai multi adepti de la care pot sa invat sau sa invat cate ceva. In primu rand vreau sa va zic ca eu la orice nunta am fost nu am bagat deloc ambientala, sau chestii slow dupa sosirea mirilor. direct in priza cu orice se poate dar......am avut nunti si fosrte reusite in care dansau 90% din invitati si mai putin reusite in care tot asa, tot ce bagam parca nu-i "multumea". e foarte greu sa-i distrezi pe toti, e foarte greu sa-i mentii pe ring cat mai mult, e foarte greu sa bagi muzica la nunti. si cine mai zice ca uita-i si pe astia ca beau, manaca, si o freaca toata seara inseamna ca nu a fost la vreo nunta sau nu i-a pasat ceea ce a facut acolo. sa nu stii ce sa mai bagi ca sa nu-ti plece de pe ring, sa ai emotii cand vezi ca nu vor sa se ridice la dans, cand vezi niste miri din aia care stau jos si nu danseaza, ce sa le mai ceri invitatilor? si ca o recomandare pentru dezgatitul miresei ca trec acuma din una in alta incercati irina loghin -tata socrule fii gata.am vazut lume plangand la greu pe melodia aia.tot respectul pe dj de nunti ca-l merita.

#26
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
bravos,mai

#27
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
mersi remus si sper ca cei care au ceva de zis in domeniul asta sa afle de topicul asta si sa dezvoltam o discutie mai larga. tre sa vrb intre noi ca doar asa putem deveni mai buni in ceea ce ne place sa facem ca banu vine chiar daca pui pasiune sau te doare-n ... de ceea ce faci dar eu vreau sa cred ca suntem aici cativa care chiar fac asta din PLACERE. din satisfactia ca au facut o treaba buna si ca au contribuit cu succes la un moment UNIC in viata a doua persoane, prin care trecem toti si pe care toti il vrem perfect. eu sunt galatean si vreau sa va zic ca nu a fost nunta la care nu am fost fara emotii, fara acea frica de a face treaba buna, de a multumi cat mai multi, de-a nu da buleala sincer vorbind. Eu ma duc cu inca un baiat la nunti, in primu rand ca ma mai ajuta sa car sculelehttp://forum.softpedia.com/style_images/1/folder_post_icons/icon1.gif si apoi ma mai ajuta cu microfonu' mai da el din gura.si inca ceva voi plecati cu un program prestabilit de-acasa?stabiliti un program de-acasa impreuna cu mirii? eu personal nu.eu merg pe principiu ce merge aia bag.ma orientez la fata locului. si inca ceva. la primirea mirilor ce mel.bagati? eu bag aida dar e cam lenta si putin suparatoare daca o lasi mai mult nu?

#28
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
si eu ma bucur ca suntem din ce in ce mai multi care  "recunosc"
remy66 : eu sunt din Bucuresti, si sonorizez in special in Bucuresti. Am avut si in Otopeni, si in Dambovicioara, si in Chiajna. Mergem oriunde, dar in principiu majoritatea evenimentelor le avem in Bucuresti.
Winamp-ul este rudimentar si "de incepatori", dar sincer mi-e lene sa invats alt program cu nebunele si ciudatenii aproape inutile. Lumea vine sa danseze si sa se simta bine, nu sa imi numere mie bpmurile .
am si eu pe 6 sept. am o nunta unde o sa fiu eu dj si vocal ciro de luca. am mai fost la o sonorizare dj + lautari. am bagat eu latino, ei manele. "problema" era ca trebuia sa fiu si inginer de sunet pentru tarabana, orga, 2 vocali, acordeon . este o experienta interesanta.
te felicit pentru campania electorala ! se fac bani frumosi ;)
despre laptop : eu 3 ani am stat cu 2 pc-uri dupa mine. 2 monitoare ... cam multe de transportat. si anu asta am trecut la un laptop hp 530 (nou) dupa ce am facut un studiu de piata. am dat 1900 pe el, 320 pe un hdd extern, 150 pe placa de sunet creative externa, 100 pe ruxac (protejat). mergeam cu 2 pc-uri la fel, pentru siguranta. dar daca am laptopul nou, am incredere in el ca nu ma va lasa la greu. ups n-am luat niciodata. reteaua electrica nu intra in atributiile noastre :D
amplificatoare avem 2 QSC-uri si un powermixer mackie parca(nu prea l-am folosit).

misu_misu66 : la TOATE nuntile am fost "obligat" sa bag ambientala/slow-uri. dupa marsul nuptial si mars sosire invitati, pana veneau toti si se asezau si serveau ceva inainte de valsul miresei. ai dreptate ... sunt "dj" la nunti care isi bat joc. si iau poate mai multi bani ca noi. recunosc, 50 % fac treaba asta din PLACERE. nu iau foarte multi bani, "patronu" ia grosu.
la inceput ma speriam cand plecau dupa 10 melodii dansate de majoritatea, plecau la masa. toti. credeam ca pusesem eu o melodie nepotrivita. dar am observat mai tarziu ca de fapt ei nu mai puteau, obosisera :)) la intrarea mirilor pun MEREU marsul nuptial.
eu de obicei merg"in grup". cand luam un eveniment il luam in general pachet complet : foto/video/sunet. eu dj, si alti 2 prieteni fotografu si operatoru.

si acum ceva practic : e vre-unu din bucuresti ? ca am nevoie de dj pe 30 august ;)) (avem 3 evenimente in aceeasi zi)

Edited by demential, 15 August 2008 - 10:59.


#29
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
demential: aveti firma? se merita sa-ti faci firma adica sa lucrezi "legal"? Te intreb ca si pe mine ma bate gandu sa-mi deschid firma si sunt in dubii daca merita sau nu.

#30
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
valsul miresei cam pe la ce ora il bagati voi? si unde stabiliti o intalnire in care sa stabiliti detaliile nuntii?

#31
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008

View Postmisu_misu66, on Aug 15 2008, 23:52, said:

valsul miresei cam pe la ce ora il bagati voi? si unde stabiliti o intalnire in care sa stabiliti detaliile nuntii?
de obicei mirii vin la local intre 18:00 si 20:00.
in media, cam dupa o ora de ambientala, cu 15-20 de minute inainte de aperitiv bag valsul miresei, dupa care bag 2-3-4-5 melodii de dans sa ii ridic in piciore, dupa care brusc tre sa-i linistesc (oricum au obosit deja) ca intru aperitivu :))
de obicei ne vedem intr-un loc accesibil si pentru mine si pentru ei. ori la ei acasa, ori la vre-un mecdonaldz, ori in vre-un restaurant , ori la mine la serviciu in birou. sidupa o discutie de maxim 30 minute mi-am facut deja in cap "planul de bataie". intalnirea cu o sapt. inainte de nunta ca sa nu uit :))

#32
remy66

remy66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.02.2008
Abia m-am trezit, vin de la cea mai tampita nunta la care am fost: nu am mai vazut asa cv., imi venea sa plec si sa-i las drq. de tampiti!!!!Un ex.-cum veneau invitatii, asa le dadeau aperitivul, imediat... mai fa programul cu valsul miresei...si mai tarziu,dupa o ora au vrut numai manele toata noaptea...pacat de mireasa, ca plangea de prost ce era mirele....o sa revin....SHIT!

#33
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008

View Postremy66, on Aug 17 2008, 12:04, said:

Abia m-am trezit, vin de la cea mai tampita nunta la care am fost: nu am mai vazut asa cv., imi venea sa plec si sa-i las drq. de tampiti!!!!Un ex.-cum veneau invitatii, asa le dadeau aperitivul, imediat... mai fa programul cu valsul miresei...si mai tarziu,dupa o ora au vrut numai manele toata noaptea...pacat de mireasa, ca plangea de prost ce era mirele....o sa revin....SHIT!
nunta de manele e cul DOAR DACA se fac dedicatii :))
am intrebare pentru voi : ce melodii "de botez" folositi ?
eu Jordy- Dur d'etre bebe, Fuego - ce seara minunata, Mihai Constantinescu - Lume minuntata .... si ma rog, manele ca"juniorul meu, fata mea" bla bla.
voi ce "piese de rezistenta" aveti pentru botezuri ?

#34
misu_misu66

misu_misu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2007
Hai salut baieti! Bai fratilor, am fost sambata si duminica la 2 nunti, ambele la tara(apropo nu-mi mai trebuie nunti la tara,nu conteaza banii) si am trecut printre experiente total diferite. Prima, una din cele mai urate nunti la care am participat, si cand zic urat apoi urat tata, mizerie, tartani, totala lipsa de oganizare si din nou tartani betivi care nu se mai puteau tine pe picioare si totusi avea gura mare.Toata noaptea am mers numai cu sarbe si manele, la ei nici nu exista hora, toata noaptea fratilor.nu stiu daca am bagat o melodie de alt gen sincer va zic.si sarbe din alea rupere la picioare. Cea de-a doua de duminica, altceva. Invitati prezentabili, cu bun simt, la care am bagat de toate, absolut de toate. am facut aceste prezentari ca sa zic cat de mult conteaza invitatii pentru o nunta ca oricat de bun dj ai fii daca nu te ajuta si invitatii nu faci nimic. Si de aceea eu personal am decis sa nu mai merg la nunti la tara pentru ca sincer imi mai e frica sa risc. la ce emotii am tras sambata ca eram la 120km de galati, si nu-i cunosteam pe nici unu de-acolo ca m-au luat de pe net, am zis frate nu se merita sa fii umilit si injurat de niste tartani imputiti care nici nu stiu sa semneze. mai bin mai rar in oras decat des la tara. asa si ca sa raspund si lui demential sincer pa le botezuri nu prea am fost, maxim 10, dar am cateva melodii care le bag.ex.tomis junior - am acasa o fetita; tom.jun.-cand esti tata de copii prostii din astea.

#35
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Poate ar fi o idee bună să vă asociați cu vreo animatoare-două :P

#36
valiflorin

valiflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.02.2004
Salutare

Vreau sa imi dati un sfat,in ce aparatura sa investesc pentru a incepe un asemenea business.Eu am ceva pe acasa dar nu prea ma bazez pe ele: 2 boxe balance,un amplificator 2X450,un egalizor,un mixer cu 3 canale si un laptop si destul de multa muzica.In sens ca nu stiu daca fac fata.
Dar vreau ceva mai profesional ma gandeam la 2 boxe Eminence sau RCF de 500 w si eventual la 2 basi.
Apropo demential daca crezi ca sunt suficiente sculele astea poti sa te bazezi pe mine pentru data de 30 in caz ca nu ai rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate