Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Receptie FM, la GOLF 4 cu MP3 BLAUPUNKT,

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Se poate sa  fie partea de radio mai slaba la amplificare semnal? Intreb pt ca aparatu` este nou. Am fost la electronist , a verificat antena masini , care e cu amplif... , arte alimentatoru` ala pe mufa de la antena. Ce poate sa fie? Am un vecin cu un RENAULT , are cass original, merge radioul de tie mai mare dragul sa asculti. La mine apat citeodata fosnete, fel de fel, ca si cind ar fii semnalul slab. Poate ma lamureste cineva.

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 powershot, on Jun 21 2008, 23:36, said:

Se poate sa  fie partea de radio mai slaba la amplificare semnal? Intreb pt ca aparatu` este nou. Am fost la electronist , a verificat antena masini , care e cu amplif... , arte alimentatoru` ala pe mufa de la antena. Ce poate sa fie? Am un vecin cu un RENAULT , are cass original, merge radioul de tie mai mare dragul sa asculti. La mine apat citeodata fosnete, fel de fel, ca si cind ar fii semnalul slab. Poate ma lamureste cineva.
cea mai buna solutie de receptie e o antena pasiva. Aia cu amplificator amplifica purecii in afara si in oras ineaca receptorul, te sfatuiesc sa-i pui o antena standard de 75-80 cm ca pe Logan si ai sa vezi minune. Aparatul de radio daca e Blaupunkt e excelent dar antena ... mama ei de antena  cu amplificare  :puke:

Edited by rvic77, 23 June 2008 - 12:38.


#3
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Dar nu e prea lunga? Unde sa o pun pe GOLF 4? In locul celei originale?
Oare o antena de taxi, flexibila, nu e mai buna?

#4
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Aparatul e bun, o antena buna e necesara. Merge si una flexibila.

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 powershot, on Jun 24 2008, 13:31, said:

Dar nu e prea lunga? Unde sa o pun pe GOLF 4? In locul celei originale?
Oare o antena de taxi, flexibila, nu e mai buna?
Antena de taxi trage in 146-160 Mhz, deci nu e buna pentru 88-108 Mhz.
Nu stiu cum e treaba cu amplificarea, daca e inainte antenei si vei pune o antena bine  acordata, semnalul va fi prea mare si in oras va carai mereu radioul de la supraincarcare. Uite-te in cartea masinii ce zice despre asta sau intreaba pe cineva care se pricepe. Ca sa nu strici numic poti cumpara o antena auto cu sitem de prindere magnetic dintr-un supermarket. E in jur de 20 ron, apoi faci comparatie intre cele 2 antene, in + nu strici nici aspectul masinii pentru ca poti sa o dai jos oricand.
Bafta

Edited by rvic77, 24 June 2008 - 14:09.


#6
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Am toate cartuliile masini, le-am studiat, dar de antena nu zice nimic. Am sa fac o proba cu o antena telescopica de la un OPEL, model mai vechi.

#7
creeps

creeps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.06.2008
Am un radio de la o masina vanduta , un radio negru blaupunkt . Se aude impecabil si prinde cam orice cu o cioata de sarma . Nu realizez cum sunt facute . Sunt prea tari la receptie

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa ti minte ce zic eu , sa ii multumesti lu pity din falticeni , ala a fost cu ideea , domne , eu cu combina sus nu fac ce face ala cu o simpla antena jos in strada . aici ma dat pe mine gata . am defacut si e plin de mos fet pe inrarea la antena .. are 2 la amplificare si 2 pe integrat .. deci e tank in el , 1.1?V o avea sigur e prea dezlantuit cum prinde , eu in casa cu sarma prind 97.3 minisat si slab 91.1 rra , aici pe bune depaseste orice radio! bafta incontinuare , auzi , de tzata lu lisandru ala -puiet - stii de el ceva ? dami mesj privat ca vreau sa stiu ce a mai facut !

daca s-ar scoate tunere fara seriala de pc cum sunt alea de la igc simple , ma aia pe toate si pe toate influentele si aratarile lumii ! icom dat in fm , face ce face tunerul ala onkyo editie limitata .. am pus mana pe unu si am intrebat in pm pe unu cu un icom . a zis ca e prea de tot la receptie dupa cum se manifesta pe o telescopica de tv legaa la 2 m pe balconu lu unu de la 9!

Edited by Zvartoshu, 26 June 2008 - 18:16.


#9
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Am pos azi o antena clasica destul de lunga, dar nu am obs diferenta. Ce se mai poate face?

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ce tip de blaupunkt e?E original de la VW sau l-ai pus tu?

#11
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
L-am pus eu, nou.

#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 powershot, on Jun 21 2008, 23:36, said:

Se poate sa  fie partea de radio mai slaba la amplificare semnal? Intreb pt ca aparatu` este nou. Am fost la electronist , a verificat antena masini , care e cu amplif... , arte alimentatoru` ala pe mufa de la antena. Ce poate sa fie? Am un vecin cu un RENAULT , are cass original, merge radioul de tie mai mare dragul sa asculti. La mine apat citeodata fosnete, fel de fel, ca si cind ar fii semnalul slab. Poate ma lamureste cineva.
Pana la urma tu te plangi de paraziti sau de semnal slab ? face si cu motorul oprit ? Verifica si alternatorul sa nu dea tensiune prea mare (>16 V).

#13
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Rvic77, semnalul cred ca e slab, paraziti.....nu, ca am GOLF4 , nu DACIE.

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 powershot, on Jul 4 2008, 14:42, said:

Rvic77, semnalul cred ca e slab, paraziti.....nu, ca am GOLF4 , nu DACIE.
Faptul ca ai Golf, Porshe sau orice masina nu te scuteste de un posibil defect la alternor, eu zic sa verifici si instalatia electrica ! Am vazut cum merg radiourile pe o groaza de masini si chiar cu antena mica, in oras cel putin receptia e buna pentru majoritatea statiilor, purecii apar afara la > 20 km de oras

#15
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Alternatorul e ok. Chiar am pus un condensator nou de la dacia :rolleyes:  si tot asa merge.

#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 powershot, on Jul 9 2008, 15:55, said:

Alternatorul e ok. Chiar am pus un condensator nou de la dacia :rolleyes:  si tot asa merge.
atunci ia radioul in casa, alimenteaza-l dintr-o baterie de UPS si vezi cum capteaza aici fata de un tunner sau radio bun, sau pune alt radio pe masina si fa o comparatie. Pana la urma daca nu e alimentare si antena, ramane radioul...
Mai alte dispozitive electrice in masina ?

Edited by rvic77, 10 July 2008 - 12:50.


#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Antenele de Golf4/bora/Passat au amplificare integrata si se alimenteaza direct de pe firul antenei.
Ai nevoie de un adaptor ca si cel din imagine:
[ http://www.nexxia.co.uk/Car_Stereo_fitting_kits/images/PC5-90.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Il am acest adaptor si am testat cum e cu el si fara. Fara merge mult mai rau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate