Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

UMF Tg.Mures

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#307
-Obrytbara

-Obrytbara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2013
Hei, mi-am comandat cartea noua pentru admitere si am primit-o in dupa-amiaza asta. Din tot ce am reusit eu sa rasfoiesc pana acum, totul mi se pare in regula. Materia e foarte bine organizata, cu desene sugestive si de mare ajutor. La sfarsitul fiecarui capitol sunt exercitii de recapitulare (cu spatii de completat -50, alegerea raspunsului corect -25, adevarat/fals -25), dintre care doar cele A/F si cu alegerea raspunsului corect se dau la admitere. 90 de intrebari din carte (30 cu A/F, 60 cu alegerea raspunsului), 10 la prima vedere (din 10 capitole, doar de tip complement simplu). Pretul manualului e de 150 de lei + transportul prin curier rapid 25 de lei.
Spor la invatat!

#308
Ironiq1

Ironiq1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.12.2008
Salut, as vrea sa va întreb dacă voi cumpăra cartea la biologie (cea care costa 150 lei), an timp sa pot sa învăț cât sa intru la fără taxa la MG? Și încă ceva, eu sunt din Ialomița, la aprox 500 de km distanta de Tg Mureș, cam câte drumuri ar trebui sa fac? Iar cazarea, cum e cu repartizarea la cămin? Cam la ce costuri m-ar ajunge, înscrierea + drumurile + cazarea + cheltuielile pe o luna? Mulțumesc anticipat.

#309
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Deoarece  cartea e foarte usoara(la unele intrebari si bunica stie sa raspunda Posted Image  )  ,parerea mea este ca vei reusi sa o inveti (acum asta depinde de tine cu buget/taxa). Deoarece vor fi 10 capitole din care se vor da la prima vedere , repartizarea asta buget/taxa o va face mai mult media de bac (ce la fel nu mi se pare corect) .Cate drumuri ? Pai sa vedem , daca vrei sa mergi la ambele simulari 2 drumuri , la admitere un drum , asta daca nu uiti ceva pe acasa si trebuie sa mergi inapoi si dupa iara ca sa iti confirmi locul. Posted Image  . Cei care intra la buget  ,intra automat la camin (dar precum stim ,traim in Romania,se poate rezolva sa intri si daca nu esti la buget)  dar mai e o alternativa Caminul Inspectoratulu Judetean ( e foarte aproape de caminele UMF-ului) . Inscrierea daca imi amintesc bine e in jur de 250 de lei +100 de lei confirmarea locului (acum nu stiu daca o sa fie preturile tot asa si anul acesta ), drumul depinde acum de consumul masini ori cu ce mergi , pe mine ma costa un drum  dus-intors  100 de lei , deoarece tu esti foarte departe , te va costa mult mai mult , cazarea pentru admitere (ca nu cred ca iti permiti sa fi obosit la admitere ) daca mergi la Caminul Inspectoratului judetean te costa 25 de lei pe noapte (ceea mai ieftina solutie) , cheltuielile pe o luna ? Caminul doar il platesti ,nu platesti si utilitatile ,  mancare si cursurile te vor costa ,nu stiu sa iti zic un pret exact ,dar daca vrei de exemplu sa iti iei atlasul Sobotta  si nu te poti descurca cu el pe laptop , atunci te va costa numai atlasul vreo 600 de lei. (original) ,celelalte variante sunt sub pretul acesta ,oricum nu merita sa cumperi atlase.
P.S Uite o intrebare de admitere la medicina Posted Image(Din cartea  noua , care cica  selectioneaza "studenti" ) Posted Image
Scheletul membrelor este alcatuit din:
A. Oasele craniului
B. Oasele toracelui
C. Oasele coloanei vertebrale
D. Oasele membrului inferior si oasele membrului superior.
Specificam: intrebarile au un raspuns corect.

Apropo sa nu va faceti sperante ca daca admiterea e usoara si facultatea este ,din contra la o discutie cu alti colegi de la alte facultati din tara Cluj,Bucuresti , am constatat ca aici bagi la greu informatie ....

Edited by justmy, 17 February 2014 - 12:54.


#310
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postjustmy, on 17 februarie 2014 - 12:39, said:


Apropo sa nu va faceti sperante ca daca admiterea e usoara si facultatea este ,din contra la o discutie cu alti colegi de la alte facultati din tara Cluj,Bucuresti , am constatat ca aici bagi la greu informatie ....
"Nu e greu.
E foarte greu"
De la fiu'meu citire (anul I stoma- o restanta)
La cheltuieli poti socoti de ex o masa de pranz la cantina 12-13 lei ,seara din brishca , caminul pt bugetari 120 ,la taxa mai mult-daca prinzi.

#311
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Total de acord , comparat cu alte facultati , e foarte greu :)

#312
-Obrytbara

-Obrytbara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2013

View Postjustmy, on 17 februarie 2014 - 12:39, said:

Deoarece vor fi 10 capitole din care se vor da la prima vedere , repartizarea asta buget/taxa o va face mai mult media de bac (ce la fel nu mi se pare corect) .

In concluzie, ce ne ramane de facut in continuare e sa speram la un ajutor din partea zeilor si sa avem medie mare la bac. Fericiti cei ce nu-s la mate-info. Posted Image

#313
Ironiq1

Ironiq1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.12.2008

View Post-Obrytbara, on 20 februarie 2014 - 13:29, said:


Fericiti cei ce nu-s la mate-info. Posted Image
Mare adevăr grăieşti.

#314
-Obrytbara

-Obrytbara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2013
God help us all! :))

#315
Raluca111

Raluca111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.03.2014
Prin arderea a 52,8 g amestec  de metanol si  etanol  rezulta  61,2 g H2O .Afla :-care  este compozitia procentuala masica a celor doi alcooli;
-volumul de aer 20%  o2 necesar arderii amestecului?


Ma ajutati urgent va rog?

#316
dragos246

dragos246

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2014
Hei am nevoie de carte si numai este de vanzare nu o gasesc nicaieri , si aici in orasul meu nu am gasit pe nimeni sa o aiba , macar sa o trag la xerox. Vinde cineva cumva cartea ? La UMF pe site numai este de vanzare (out of stock)

#317
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Daca inca nu ai facut rost, astept un mesaj privat cu adresa de mail si in limita timpului disponibil (ca e sesiune) ti-o voi trimite in format pdf. Numai bine,

#318
-Obrytbara

-Obrytbara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2013
Bafta la admitereeeeeeeeeeeeeeeeeeee!Posted Image

#319
jenny2808

jenny2808

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2013
Buna! Are cine cartea cu grile de chimie pentru UMF Targu-Mures sa mi-o poata da si mie, va rog???

#320
pavelmihaela

pavelmihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.07.2008

View Postjustmy, on 10 iunie 2014 - 14:20, said:

Daca inca nu ai facut rost, astept un mesaj privat cu adresa de mail si in limita timpului disponibil (ca e sesiune) ti-o voi trimite in format pdf. Numai bine,
Buna ziua, vreti sa imi trimiteti si mie cartea de grile biologie pdf? Vreau sa il conving pe baiat sa dea la Targu- Mures... dupa ce l-am innebunit anul acesta cu examen la Bucuresti, Brasov si Oradea, dupa ce invatase cartea de Cluj... Acum as vrea sa ii arat cartea de teste, caci pe toate le am, doar pe asta nu... Mie mi se par grile normale acestea si de aceea mi-ar placea sa le [email protected]

#321
rares_strugaru

rares_strugaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2014
Bună ziua! Are cineva poze cu subiectele pt chimie date anul acesta la admitere la Targu Mures?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate