Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Penalizare google?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
niells

niells

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.09.2008
in primul rand, pozitia in SERP nu are legatura cu faptul ca ai platit/platesti reclame la google (am vreo 3 site-uri pe pozitia 1 fara sa folosesc adwords). legat de googlebot si cat de des esti vizitat, e influentat foarte mult de des content-ul site-ului tau si anume cat de des apare continut nou pe site.

cat despre penalizare, poate fii cauzata de mai multe lucruri: cand penalizarea e de cateva pozitii, si nu dureaza mult, se datoreaza in general de serverul in care face query google.
cand penalizarea e mare(atat ca pozitia rezultata cat si timp) e clar ca ai facut ceva gresit: fie spam, fie verifica pe cine link-uiesti. asa cum a zis cineva mai devreme, google nu te penalizeaza pentru IBL de proasta calitate, dar te penalizeaza ptr OBL catre site-uri ce fac spam/warez/link farm/virusate etc.

#38
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postniells, on Oct 24 2008, 15:01, said:

in primul rand, pozitia in SERP nu are legatura cu faptul ca ai platit/platesti reclame la google (am vreo 3 site-uri pe pozitia 1 fara sa folosesc adwords). legat de googlebot si cat de des esti vizitat, e influentat foarte mult de des content-ul site-ului tau si anume cat de des apare continut nou pe site.

cat despre penalizare, poate fii cauzata de mai multe lucruri: cand penalizarea e de cateva pozitii, si nu dureaza mult, se datoreaza in general de serverul in care face query google.
cand penalizarea e mare(atat ca pozitia rezultata cat si timp) e clar ca ai facut ceva gresit: fie spam, fie verifica pe cine link-uiesti. asa cum a zis cineva mai devreme, google nu te penalizeaza pentru IBL de proasta calitate, dar te penalizeaza ptr OBL catre site-uri ce fac spam/warez/link farm/virusate etc.

eu totus raman de parerea ca depinde caci tu poate nu ai concurenti care au platit pentru adwords. deci nu am facut schimbari pe site de 2 saptamani iar cele ce le-am facut erau doar de corectari de virgule, cate o litera scapata... maruntisuri. in orice caz site-ul a fost scanat in fiecare zi si de cateva ori de googlebot.

nu fac link decat pe wdc.com, segate.com, hitachi.com, samsung.com. toshiba.com. clicklink.ro, trafic.ro mypagerank.net si spre google. toate sunt site-uri ce nu fac prostii.

#39
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postniells, on Oct 24 2008, 15:01, said:

asa cum a zis cineva mai devreme, google nu te penalizeaza pentru IBL de proasta calitate, dar te penalizeaza ptr OBL catre site-uri ce fac spam/warez/link farm/virusate etc.
Si atunci cum se explica aparitia site-urilor warez in cautari inaintea celor "curate". Sa inteleg ca eu daca am un site "curat" si fac link catre un site warez eu sunt penalizat dar site-ul cu warez nu e penalizat. Si as da aici exemple concrete dar nu vreau sa se spuna ca e reclama.

#40
niells

niells

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmdf, on Oct 24 2008, 16:11, said:

Si atunci cum se explica aparitia site-urilor warez in cautari inaintea celor "curate". Sa inteleg ca eu daca am un site "curat" si fac link catre un site warez eu sunt penalizat dar site-ul cu warez nu e penalizat. Si as da aici exemple concrete dar nu vreau sa se spuna ca e reclama.

chiar te rog sa dai un exemplu concret. eu n-am vazut pana acum asa ceva

#41
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
inseamna ca n-ai cautat suficiente chestii care se pirateaza.
site-urile cu chestii pirat, incalcand deja legea, nu au probleme in a incalca si regulile motoarelor de indexare/cautare si folosesc (destule dintre ele) black-hat seo si (mai toate) spam-u de toate felurile.

#42
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postniells, on Oct 24 2008, 16:54, said:

chiar te rog sa dai un exemplu concret. eu n-am vazut pana acum asa ceva
Daca dau cautare la filmul Red (2008) pe google.ro poti vedea pe a doua pagina cu rezultate cateva site-uri din astea.

#43
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmdf, on Oct 24 2008, 18:23, said:

Daca dau cautare la filmul Red (2008) pe google.ro poti vedea pe a doua pagina cu rezultate cateva site-uri din astea.

uuffff(am rasuflat usor). astazi mi-am vazut site-ul pozitionat pe prima pagina dar tot e inca disgratie. sa speram ca se va urca la loc unde a fost. este posibil ca sa ma inregistrat pe un web director cu probleme si deaceea a cazut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate