Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Penalizare google?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
@StefanD si @tabulaweb nu s-a schimbat absolut nimic :(
nu pot sa-mi dau seama care ar fi cauza acestei scaderi...
mai ne ajuta cineva cu niste pareri?

#20
tabulaweb

tabulaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.07.2008
Acum cateva zile am ajuns iarasi cu cateva siteuri pe primele pozitii, iar cei care erau in fata mea au cazut drastic... dar situatia a revenit la inapoi ieri...am cazut glorios din nou.
M-am uitat pe siteurile concurentei..sunt "varza" ca sa zic asa dpdv seo, fara meta-taguri corecte, ba chiar spam gros la cuvinte cheie fara taguri h1, h2 , etc... la mine toate sunt optimizate, curate, fara continut copiat, sunt inscrise doar in directoare peste pagerank 3 ,schimb de linkuri doar cu siteuri din acelasi profil, etc...si totusi sunt plasate rau de tot.
Cred ca la mine cel putin, unul din factorul principal pentru cadere este domeniul,care este relativ nou, aproximativ 6 luni.

#21
dotfm

dotfm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.07.2008
o sa revii.. stai linistit si eu sunt patit :)

#22
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postdotfm, on Jul 31 2008, 11:04, said:

o sa revii.. stai linistit si eu sunt patit :)

cat timp ai fost "penalizat"?

Se poate sa fie scaderea asta din cauza unui singur subdomeniu? Adica doar unul din subdomenii sa aiba ceva ce nu ii place lui google...si astfel sa depuncteze tot site-ul?

#23
tabulaweb

tabulaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.07.2008

View Postwallgames, on Jul 31 2008, 14:08, said:

cat timp ai fost "penalizat"?

Se poate sa fie scaderea asta din cauza unui singur subdomeniu? Adica doar unul din subdomenii sa aiba ceva ce nu ii place lui google...si astfel sa depuncteze tot site-ul?


Nu..nu am siteuri cu continut de warez sau alte porcarii de astea, toate sunt cu continut original necopiat.
Am vazut recent ca un site de pe subdomeniu a prins foarte bine in turcia, am trafic masiv din partea aia, nu stiu de ce deoarece nu eunt vizitatorii mei target si implicit nici nu am primovat siteul in zona aia... poate fii aia o problema, faptul ca am vizitatori din partea aia?

#24
dotfm

dotfm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.07.2008

View Postdotfm, on Jul 31 2008, 11:04, said:

o sa revii.. stai linistit si eu sunt patit :)
deci... eu eram pozitioant pe pozitia 3-4 pe keywordu care ma interesa si dintr-o data am disparut dar numa la cautarea pe acel keyword.. dupa ~2 sapt am revenit pe pozitia a doua ;)

#25
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postdotfm, on Aug 2 2008, 08:57, said:

deci... eu eram pozitioant pe pozitia 3-4 pe keywordu care ma interesa si dintr-o data am disparut dar numa la cautarea pe acel keyword.. dupa ~2 sapt am revenit pe pozitia a doua ;)
a mine deja e in a doua luna de cand am disparut de pe prima pagina (sunt pe pag 7-8-9 variaza)

#26
lovelife

lovelife

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 24.08.2006
si la mine am vazut ca apar variatii de pozitie la anumite cuvinte de la ora la ora

#27
nciprian

nciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2007
pot spune ca sunt in aceasi situatie..am observat de o saptamana incoace ca pozitiile sunt foarte fluctuante; ba sunt pe primele 3 pozitii  la cautari ba pe locul 11-12 si toate acestea la o diferenta de cateva ore numai..Sa fie vorba cumva de anumite backlink-uri considerate de Google ca fiind "necurate" si pe motivul acesta sa-mi depuncteze site-ul?

#28
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Palit si eu de aceasta problema. Site cu 5500-6000 de vizite unice pe zi (80% din google), a ajuns azi la doar 1000 de vizite unice. Si cunosc alte cateva persoane care au patit la fel. Ciudat comportament al googleului...

#29
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
Si totusi care sa fie rezolvarea? nu ne poate ajuta nimeni?

La mine nu si-a revenit pana acum

Ar fi o varianta sa dam un mail la google si sa explicam situatia?

#30
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Da da, vezi sa nu-ti raspunda google la email :D

Ceva se intampla, poate si-o fi schimbat googleul algoritmul de indexare, sau poate e unul nou in teste. Faza e ca sunt foarte multe site-uri care perioada iun-august au cazut rau.
Puteti vedea si pe alexa acest lucru.

Edited by nasorum, 04 September 2008 - 15:46.


#31
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
Nu si-a mai revenit nici pana acum ... :( daca ar fi sa fie o penalizare la cate luni sa ma astept? ... sunt deja 4 de cand am cazut ...

#32
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
daca ai fost penalizat, atatea luni cate iti ia sa corectezi siteu sa elimini motivele de penalizare si apoi inca cateva saptamani sa ia gogu la cunostiinta. evident, asta in ideea ca continui sa lucri al site (continut nou si o idee de promovare)

#33
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
Sal all...   Scuze ca ma bag asa ca musca-n lapte... In legatura cu google asta, cam la fel am patit si eu cu un site.

Sa incep:

Siteul este cam nou, are doar 1 luna jumatate. La inceput am facut cont la webmasters, am facut si sitemap (care nu mi-a dat nicio eroare) si google-u imi indexa site-ul destul de bine, trecea o data la o sapt, o sapt jumate. Cum nu stiam nimic de optimizare am pus keyworduri si title cum am crezut.

Am tot citit si aici pe forum si pe alte siteuri despre optimizare si pana la urma am facut cam tot ce s-a putut la site. (evident, pt un nr mai mare de vizitatori) Am pus si alt text la imagini, am pus si keyword, nu multe... si cred ca sunt destul de bune, am pus si titlu , am mai adaugat si ceva content, description... etc etc..
Dupa ce am uploadat siteul modificat pe server, am facut si un sitemap nou. L-am sters pe cel vechi din cont si l-am pus pe asta. Asta s-a intamplat seara.
Off... si tocmai in ziua aia am vazut ca google imi indexase siteul.. presupun ca dimineata. Si cam cu vreo sapt in urma, incercasem o mica optimizare pentru el  :)  ....  care a intrat in vigoare exact in aceasta zi, cand google-u mi-l indexase si eu il modificasem din nou si pusesem si alt sitemap. Curios, am dat un search pe google sa vad daca am reusit ceva cu "mica mea optimizare" (:)))) pusesem si eu niste keyworduri mai potrivite si un titlu mai bun).  Si ce sa vezii..    site-ul se afla pe prima pagina la cateva cuv cheie.  :D  (si deja se simtea la nr de viz)
Dar acu ce sa-i fac , ca deja il modificasem, pusesem sitemap nou, n-aveam cum sa ma mai intorc in timp sa il las asa :(  
Ei bine, ca orice minune, nici asta n-a tinut mai mult de 3 zile.
Presupun ca din cauza la sitemap ( la care scria "You have recently submitted one or more Sitemaps for this site. Processing Sitemaps may take some time. Check again later to see if pages from your Sitemaps are included in Google's index" ) googleu mia pus siteu pe 0. Si de atunci tot astept sa mil indexeze google din nou sa ia in calcul noile modificari ....
Si au cam trecut vreo 2 sapt..  
Si inca ceva... acuma scrie        "Googlebot has successfully accessed your home page. More information."        da da... fara ultima data cand mi-a indexat siteul =)))) si la fel se intampla si cu celelalte site-uri din cont...  :(
Acu nu-mi sariti in cap ca eu ma vait de 2 sapt si voi sunteti cu luniilee...
Cred ca astia de la google ar trebui sa mai ia ceva calculatoare, cu toate ca indexeaza miliarde de siteuri, se misca greuuu... greeuu rau...

Asta a fost povestea mea.. dar sunt convins ca mai sunt multi in aceasi situatie.

Edited by ciuly, 14 October 2008 - 23:30.
aberatii gramaticale


#34
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postciuly, on Oct 14 2008, 18:11, said:

daca ai fost penalizat, atatea luni cate iti ia sa corectezi siteu sa elimini motivele de penalizare si apoi inca cateva saptamani sa ia gogu la cunostiinta. evident, asta in ideea ca continui sa lucri al site (continut nou si o idee de promovare)
site-ul dupa cum am spus are mai multe subdomenii ... am o intrebare ... daca un subdomeniu a fost penalizat ... sunt automat toate penalizate?
iar daca raspunsul este nu ...  ce mare gresala crezi ca am facut eu de a penalizat toate subdomeniile? sa fi repetat aceeasi gresala pe toate, ma indoiesc (unele au link-uri externe unele nu[daca are vreo relevanta]) (toate subdomeniile au fost penalizate dintr-o data)

#35
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am scris aseara un roman, dar se pare ca nu s-a postat. un rahat de ISP ce am.
so, pe scurt de data asta: subdomeniile is vazute ca site-uri separate. daca le-ai linkat intre ele ca o panza de paianjezn, destul  de rau.
puteai foarte bine sa ai aceeasi problema pe toate subdomeniile SAU probleme diverse pe subdomenii diferite, dar toate ducand la acelasi rezultat sau penalizare.
sugestia mea este sa incepi de la zero, sa cureti toate subdomeniile si domeniu principal de tot ce nu e white, sa bagi continut cu cap, sa faci promovare cu cap si in mod normal o sa iti revii. nu pe primele pozitii, dar orisicat. apoi poti sa te apuci sa optimizezi, dar, white-only si cu cap. daca nu te descurci, investesti prin angajarea unuia care stie ;)

#36
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
am patit-o si eu. ieri eram primul pe prima pagina astazi sunt pe a doua cam pe locul 30. in schimb concurenta este pe prima pagina in locul meu. concurenta are site evident de kaka0 si cred ca este din cauza ca participa la anunturi cu google. am sa incerc si eu varianta cu anunturi google desi din punct de vedere al liberei concurente si al corectitudinii nu este corect.

View PostBukum, on Oct 14 2008, 20:56, said:

Cred ca astia de la google ar trebui sa mai ia ceva calculatoare, cu toate ca indexeaza miliarde de siteuri, se misca greuuu... greeuu rau...

site-ul meu este vizitat de google bot in fiecare zi si chiar de cateva ori pe zi. nu stiu daca este bine sau nu.

Edited by starpom, 24 October 2008 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate