Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Penalizare google?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
Se da un site cu cateva subdomenii: anunturi, masini, imobiliare...etc, pozitionat bine (pe prima pagina) dupa anumite cuvinte cheie din diferite subdomenii. Dintr-o data toate acele cuvinte cheie din diferite subdomenii au cazut 7-8 pagini (plus alte cautari combinate), iar cand cauti site dupa numesite (nu e un cuv cheie) ... apare pe pagina 8-9 (inainte aparea primul pe prima pagina).

Ce credeti ca s-a intamplat?

Edited by wallgames, 20 June 2008 - 10:43.


#2
cicudaf

cicudaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.12.2007
Nu credem nimic, insa stim ca asa au patit majoritatea saiturilor din Romania.

#3
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcicudaf, on Jun 20 2008, 11:31, said:

Nu credem nimic, insa stim ca asa au patit majoritatea saiturilor din Romania.
adica? au fost penalizate? si daca da din ce cauza?

tin sa precizez ca site-ul nu este nou

Edited by wallgames, 20 June 2008 - 13:34.


#4
cicudaf

cicudaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.12.2007
Nu cred ca e vorba de penalizari. Mai degraba cred ca a "inebunit" google pentru putin timp.

#5
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcicudaf, on Jun 20 2008, 14:23, said:

Nu cred ca e vorba de penalizari. Mai degraba cred ca a "inebunit" google pentru putin timp.

ar fii bine...

ce site-uri mai stii in situatia asta?

#6
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Daca site-ul e nou, e normal sa se intample asa. Exista o perioada de aproximativ o saptamana pentru site-urile noi, cand sunt duse in spate cu 7-10 pozitii. Dupa care vor reveni.

#7
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Depinde si ce metode ai folosit ca sa fi "pozitionat bine dupa anumite cuvinte cheie". Daca e ceva mai putin legal, "smecherii", e posibil sa te penalizeze.

#8
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Daca site-ul este vechi si ai patit asta acum recent, cred ca nu ai motive de ingrijorare, o sa-si revina. Si eu am patit-o luna asta. A durat o saptamana si si-a revenit. Insa de ieri vad ca a fost lovit din nou. O sa-si revina.

#9
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View PostStefanD, on Jun 21 2008, 15:15, said:

Daca site-ul este vechi si ai patit asta acum recent, cred ca nu ai motive de ingrijorare, o sa-si revina. Si eu am patit-o luna asta. A durat o saptamana si si-a revenit. Insa de ieri vad ca a fost lovit din nou. O sa-si revina.

al tau si-a mai revenit?

al meu nu si-a revenit nici acum :(
ce cauze credeti ca ar mai fii?

#10
roscatul1

roscatul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.07.2008
probabil cauze ar fi multiple...e posibil ca siteu sa fie cazut la macar 1 din trecerile google bot spre vizualizarea title,meta si keywords sau poate e posibil ca acesta sa nu detina destule updateuri sau poate sa fi cazut datorita faptului ca si directoarele sau diferitele cai de promovare din romania au cazut ( ex directoare,topuri ..etc )

sau mai exista o posibilitate..ca siteurile straine sa fii ajuns in fata ta si sa te devanseze !!

parerea mea..daca mai are cineva de adaugat sau sa contrazica sa zica:D

Edited by roscatul1, 05 July 2008 - 12:45.


#11
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postroscatul1, on Jul 5 2008, 13:44, said:

probabil cauze ar fi multiple...e posibil ca siteu sa fie cazut la macar 1 din trecerile google bot spre vizualizarea title,meta si keywords sau poate e posibil ca acesta sa nu detina destule updateuri sau poate sa fi cazut datorita faptului ca si directoarele sau diferitele cai de promovare din romania au cazut ( ex directoare,topuri ..etc )

sau mai exista o posibilitate..ca siteurile straine sa fii ajuns in fata ta si sa te devanseze !!

parerea mea..daca mai are cineva de adaugat sau sa contrazica sa zica:D
Cit de relevant e continutul site-ului pentru query-urile la care erai pe prima pagina? Continutul e original? De exemplu, daca eu imi trag un site iPhonenews.com, sa zicem, il umplu cu stiri copiate din alte parti, eventual modificate ca sa am keyword density bun si sa pic pe keyword-uri cu SOC (strength of competition, nu stiu citi folositi Micro Niche Finder, asa ca ma simt nevoit sa explic - competitia in Google pe un anumit keyword) mic, dar fara a avea o prestanta serioasa in domeniu, exista sanse sa iti urc in prima pagina pe keywordul respectiv in citeva ore, problema e ca la un moment dat, cind o sa ajunga la rateri site-ul si or sa vada aia ca o dau in balarii, ma trimit la naiba in praznic. Pentru ca Google sa "te vada bine," e nevoie de timp, si multa munca. De ce oare Wikipedia e pe prima pagina, cam orice ai cauta? :)

#12
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006
Daca mi se intampla numai pe un subdomeniu mai ziceam....dar eu am scazut pe toate subdomeniile (5-6 pagini) ... iar cand caut numesite apar pe a zecea pagina ... inainte apaream primul. Mie mi se pare mai mult a penalizare. Daca ar fi penalizare ... ce ar trebui sa fac sa scap de ea si sa revin pe pozitiile dinainte?

#13
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Analizeaza daca n-ai facut vreo greseala, content dublu, spam. Dupa ce scoti ce e gresit iti revine in cateva luni. Iti zic din experienta.

#14
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View PostSephh, on Jul 16 2008, 14:41, said:

Analizeaza daca n-ai facut vreo greseala, content dublu, spam. Dupa ce scoti ce e gresit iti revine in cateva luni. Iti zic din experienta.

Nu cred ca este o penalizare. Am postat mai sus, si site-ul meu este lovit de acest fenomen care a inceput la inceputul lunii iunie. Si nu doar site-ul meu. Pe webmasterworld postase la un moment dat un user si zicea ca si site-ul lui este afectat. Site care aavea de regula 10.000 vizitatori unici pe zi, a scazut brusc la 1000. Site cu domeniu vechi in varsta, 8 ani.

Site-ul meu a revenit luna trecuta, dupa o perioada de 1 sapt in care traficul a scazut enorm, si-a revenit pentru o saptamana, iar apoi a cazut din nou. Pana acum nici o revenire.

Totusi, imi mentin pozitiile pune pt 2 cuvinte principale de cautare, dar asta se intampla doar pe google.com, local ( google.ro ) nu ma gasesc decat pe pagina a 13-a, a 14-a.

Paginile noi din site sunt indexate la fel de repede, de ex am pus 2 pagini noi ieri dimineata la ora 9, aseara la 7 erau deja indexate.

Ceva dubios se intampla.

#15
tabulaweb

tabulaweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.07.2008
Si eu care credeam ca sunt singurul..., la fel am patit si eu, tot pe subdomenii ale siteului, de la 4000-5000 de vizitatori pe zi la aprpae fiecare dintre ele, am ajuns la 100-200 dintr-o data.Totul a inceput pe la sfrasitul lunii iunie.Acum am refacut un seo total la o parte dintre ele si astept....
La tine wallgames..s-a schimbat ceva?

#16
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
La mine sunt fluctuatii. De la 300 pe zi am sarit la 1200 iar apoi am scazut iar la 300-400. E frustrat sa-ti vezi site-ul care acum 2 luni avea 4000-5000 vizitatori ..sa decada in halul asta. Oricum, se pare ca nu suntem singurii afectati de acest fenomen. Au patit-o mia multe persoane, din cate vad pe webmasterworld.

Daca retin bine, si anul trecut s-a intamplat ceva de genul asta.. pana la urma totul a revenit la normal dupa o vreme.

wallgames. - ceva schimbari ?

#17
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Citeam o parere zilele trecute, a unui baiat nu tocmai din ro, cum ca Google dornic de a monetiza adsense la maxim a inceput sa traga in jos anumite keyworduri ...nush, dar sincer si eu cred ca urmatorul pas la google va fi analiza posibilitatii de plata per keyword, desigur, plata catre ei, nu catre noi :) Asa ca tine-ti ochii larg deschisi, ne putem astepta la surprize mari, sau nu! Vom trai si vom vedea!

Apropo, ceea ce multora li se pare clean seo poate fi considerat usor seo spam de Google :)

Iar ca o incheiere, va spun ca niciodata cineva cu un site clean, non-copy, no bad ibls , nu va avea de ce sa-si fac griji, si ca e mai bine sa nu ai nici un ibl decat sa ai ibl-uri dubioase, evitati ibl-uri din site-uri de download muzica,downloaduri piratate , etc ... VA FAC RAU si nu neaparat instant dar pe termen mediu e jale.

Edited by lord_ice, 21 July 2008 - 11:45.


#18
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View Postlord_ice, on Jul 21 2008, 12:42, said:

Citeam o parere zilele trecute, a unui baiat nu tocmai din ro, cum ca Google dornic de a monetiza adsense la maxim a inceput sa traga in jos anumite keyworduri ...nush, dar sincer si eu cred ca urmatorul pas la google va fi analiza posibilitatii de plata per keyword, desigur, plata catre ei, nu catre noi :) Asa ca tine-ti ochii larg deschisi, ne putem astepta la surprize mari, sau nu! Vom trai si vom vedea!

Apropo, ceea ce multora li se pare clean seo poate fi considerat usor seo spam de Google :)

Iar ca o incheiere, va spun ca niciodata cineva cu un site clean, non-copy, no bad ibls , nu va avea de ce sa-si fac griji, si ca e mai bine sa nu ai nici un ibl decat sa ai ibl-uri dubioase, evitati ibl-uri din site-uri de download muzica,downloaduri piratate , etc ... VA FAC RAU si nu neaparat instant dar pe termen mediu e jale.

Asta cu linkurile n-o prea cred. De ce ? pentru ca atunci oricine paote sa-si doboare concurenta prin practici dubioase. De ex, ce ma opreste pe mine sa iti pun linkuri catre site-ul tau pe site-uri cu warez, XXX, si asa mia departe? Iti fac rau fara ca tu sa ai vreo vina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate