Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#613
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View PostSidorin, on 02 martie 2019 - 11:47, said:

Cele câteva becuri pentru iluminat public de pe străduţa mea luminează mult mai roşiatic. Bănuiesc că-s cu sodiu, puţin probabil să le fi înlocuit „ei” pe toate, nu mai văd eu bine sau culoarea luminii dată de lămpile cu sodiu e influenţată de tensiune, bănuiesc o schimbare de tensiune, eu am în cameră 209 V, aveam 218 - 222 V.
Corbeste cu furnizorul de energie electrica. Nu e normal sa ai tensiuine asa mica (sub 207 V depaseste marja de eroare de +/- 10%, ai tu esti foarte aproape de marja asta. Eu am patit la locul de munca, la tara: aveam o tensiune prea scazuta si neoanele nu se mai aprindeau, iar PC-urile se opreau cand ti-era lumea mai draga :P

View PostNeaceasca85, on 02 martie 2019 - 03:28, said:

Am pentru ca ar vrea fratele sa-si puna, dupa ce a bagat o gramada de bani in bransamentul trifazic separat si pe distanta lunga. Casa lui e nou construita tot la mine in curte, la 50 de metri de a mea.

Fratele evident voia panouri de apa calda, de care s-au subventionat pana anul asta si a aflat cu stupoare ca se subventioneaza fotovoltaice, mie mi-a cazut cerul in cap cand am aflat asta si m-am certat si cu maica-mea ca asa ceva in veci sa nu vad pe casa mea, nici de apa calda nu as vrea dar poate va trebui sa aleg raul cel mai mic.

Trebuia sa continue subventia pentru panourile termice (sa le spunem asa), mai ales ca in rural chiar e nevoie de ele, nefiind retele de gaze acolo. Subventia fotovoltaica e pur si simplu ceva sinistru pentru mine.

Mi-a cazut cerul in cap caci in acea zi am aflat ca ai mei toti, gandesc doar mercantilic si ar accepta orice lucru care teoretic economiseste bani la facturi, adevar trist. Ce inseamna sa fii nevoit sa-ti marturisesti pasiunile ciudate.

Bine ca macar sunt proprietar pe casa mea si nu se pot face modificari fara acordul meu, doar dosarul de panouri termice in trecut si acum dosarul de fotovoltaice se face pe numele proprietarului.
Ajungi tot la vorba mea. Dar exista o posibilitate la care poate nu te-ai gandit: ca peste un numar de ani, gazul si curentul se vor scumpi foarte mult si tie iti va parea rau ca n-ai facut tot posibilul sa reduci din facturi. Dar pana atunci distreaza-te, nu lua in seama coabele ca mine :P

Quote

Poate erau de wattaj mic sau erau uzate ori corpurile in care se aflau erau cu reflexie proasta.
Inteleg 1-2, dar TOATE sa fie asa? :w00t: Si mai erau si alea (si cu Hg si cu Na) care mergeau cateva secunde si se opreau de nebune, probabil pentru ca erau uzate. La alea trebuia sa ai bafta sa treciu pe sub ele cand functionau :lol: La LED-uri nu e problema asta: ori merg ori nu.

Quote

LED-urile vad ca lumineaza similar cu CFL-urile daca iei unele bune, dar pentru mine au defectul ca nu mai arata fluctuatiile retelei.
Asta e un dezavantaj? Eu dimpotriva, cred ca e de bine, mai ales daca stai intr-o zona cu fluctuatii frecvente. Chiar n-am chef sa am orga de lumini in casa, decat daca ar fi sa dau o petrecere :D

#614
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Da, erau uzate, intai lumineaza mai chior, apoi devin instabile, nu mai pot intretine arcul electric/descarcarea/arderea.

Eu am vazut in 1999 cum un bec cu mercur dintr-un corp vechi de tip Elba PVA a inceput sa functioneze intermitent in ianuarie si in septembrie a murit de tot. La sodiu am vazut mai multe intermitente.

Ca au fost inlocuite cu LED cand s-au uzat, e un lucru bun, problema e cand sunt inlocuite si cele ce inca functioneaza bine.

#615
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am şi eu o curiozitate: becurile cu incadescenţă au în general prostul obicei să producă o mică bubuitură când se ard sau ăsta e apanajul becurilor de slabă calitate?   :huh:
Becurile incadescente umplute cu Krypton au randament luminos mai mare decât cele clasice?
Printre becurile alea luate din second-hand e şi unul "Unitra" pe care scrie III 73... dacă e din Martie 1973 înseamnă că probabil e cel mai vechi din colecţia mea (deşi am unul Românesc de 120 Volţi - în Ro. s-a folosit şi tensiunea asta, pe fasung E14 care nu ştiu cât de vechi e s-ar putea să fie mai vechi, dar s-ar putea la fel de bine să fie din 1974-1976; mai am unul din 1975 - am avut 2 şi din păcate pe unul l-am spart  :(   ).

#616
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Cam din 2006 incoace orice bec incandescent pe care l-am avut a bubuit si a sarit siguranta, de la an la an dura tot mai putin pana sa faca bum, luminau frumos si puternic cele de 100 dar se si supraincalzeau, apoi faceau bum.

Quasar, Jana, Top King, Luna si alte branduri chinezesti, dar am avut si Selum, Lohuis, Romlux sau Osram care au bubuit. Singurele incandescente care nu au pocnit niciodata au fost Philips, poate rareori pocneau si ele dar nu cat sa sara siguranta. Si-mi amintesc un Bum de bec chiar prin 1993-1995 in holul apartamentului cand l-a aprins fratele.

Un Top King cand a explodat s-a facut bucatele sticla, la altul a zburat din fasung pe calorifer balonul de sticla intreg, acum daca mai gasesti incandescente, ele sunt bombe teroriste.

Sigurantele no name de acasa de pe becuri (10-15 A pe iluminat) si cele Moeller de la magazin (25 A) sar la explozia becurilor, Noark observ ca nu sar, chiar daca becul a sarit din lustra pe calorifer, in anexa gospodareasca.

De la interzicerea Uniunii Sovietice Europene a becurilor clasice nu pot zice ca nu mai gasesc, dar sunt nerentabile pentru ca tin putin, sar din fasung si trebuie sa-l scot cu patentul sau ard duliile din ce in ce mai slabe calitativ, facute pentru LED-urile reci ca gheata. Posted Image

Iar daca am si prize pe circuit cum am la magazin, nu renteaza decat LED-uri ca CFL-urile nu rezista la aprinderi repetate. Acasa am CFL, sigurantele sunt separate becuri-prize dar tot nu am chef sa le scot cu patentul.

#617
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdjl, on 04 martie 2019 - 18:00, said:

Am și eu o curiozitate: becurile cu incadescență au în general prostul obicei să producă o mică bubuitură când se ard sau ăsta e apanajul becurilor de slabă calitate?   Posted Image
Becurile cu incandescneta se ard din cauza:
- temperaturii foarte ridicată ce duce la "epuizarea" materialului din care este alcătuit filamentul, tungstenul, care se subtieaza si se rupe;
- sticla se sparge din cauza ca:
a] atomii de tungsten se desprind din filament și se așază pe interiorul balonului de sticlă al becului;
b] ori izolatia de proasta calitate e afectata de temperatura mare si astfel patrunde aer in bec si sticla face "poc !";
c] tensiunea electrica mare streseaza materialele din care e compus becul si se micsoreaza durata de viata.

#618
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Doar cele de calitate sunt proiectate sa reziste la ce ai scris tu mai sus,de asta si costa asa scump,restul cedeaza la primul soc,un leu dai un leu face.

#619
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
De la stânga la dreapta:
1) Bec "Steaua Electrică" Fieni (cred) de 25 Wațți - 120 Volți, produs pe 5 Feb. 1970;
2) Bec "Unitra" de 100 Wațți - 220 Volți produs în Mar. 1973;
3) Bec "Steaua Electrică" Fieni - 25 Wațți - 120 Volți produs în 1976;
4) Bec "Tungrsram" Krypton (nemat!!!) - 26 Wațți - 120 Volți - cred că e mai vechi de 1975;
5) Bec "Osram" Krypton - 60 Wațți - 220 Volți - e interesant că are sticla aia separatoare din fund transparentă, nu e negară;
6) Bec "Sigor" (ce nație o fi?) - 100 Wațți - 220 Volți - montură baionetă (swansockel, bayonet mount) B22, reflector.
Afară de "Tungrsram", restul sunt funcționale.

Attached File  Diverse becuri p1.jpg   433.28K   16 downloadsAttached File  Diverse becuri p2.jpg   435.69K   15 downloadsAttached File  Diverse becuri p3.jpg   404.34K   13 downloads

#620
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Oficiul postal din zona Steaua, Slatina, a avut becuri cu incandescenta la ghisee pana acum, cand au trecut la CFL, au un CFL cu lumina rece si altul cu lumina calda.

#621
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar este adevărat că cele cu Krypton sunt ceva mai eficinete?   :huh:

#622
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Halogenul e cel mai eficient bec incandescent.

Krypton, Nytraphot si ce alte SF-uri mai zici acolo nu am avut, am avut si am bec de diafilm.

#623
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Becurile cu Krypton erau cunoscute pentru un singur avantaj,ca aveau durata de viata mai mare fata de cele clasice,pe unde scrie in carti de ele asa sunt descrise.

#624
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Cand eram mic sau in gimnaziu mai ales, consideram stradalele cu vapori drept nemuritoare.

#625
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Mi-am mai luat 6 d-astea https://www.dedeman....eutra/p/1050864
Am comandat 6 de 20W si am primit de 17.5W, aia e, sunt mai mici ca cele de 20W dar au exact aceleasi specificatii. Din ce am comparat eu, lumineaza identic.
Au 4000K si au o tenta spre galben, daca ar fi fost de 4200-4300 ar fi fost ideale.
Sunt curios daca se va simti la factura lunara... inainte aveam cam 800W in becuri, acum am vreo 200W.
Am mai luat 2 de 7W cu 830lm (60W) cu senzor pentru usa de la intrare, foarte mici si puternice.

#626
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFeDaYin, on 11 aprilie 2019 - 13:51, said:

Sunt curios daca se va simti la factura lunara

Oricat de bune ar fi becurile achizitionate,e greu sa simti vreo diferenta deoarece tariful energiei electrice se tot mareste si practic bati pasul pe loc.

#627
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Curentul-cea mai scumpa utilitate-un adevar foarte trist. Gazul-de 3 ori mai ieftin dar tot scump, a ajuns si el sa fie foarte scump, curentul insa devine prohibitiv pentru unii cel putin.

Mi-e cam dor si de contoarele electrice clasice, nu doar de becuri. Contoarele cu 480 de rotatii per kwh imi placeau cel mai mult, sa ai trifazic cu un astfel de contor (si am avut) il faci sa decoleze efectiv stresand fiecare faza cu vreo 8000 de W sa zicem.

Acum la astea electronice nu inteleg de ce la firma am cu 2 LED-uri rosii si acasa doar cu 1, desi tot trifazic este.

Edited by Neaceasca85, 19 April 2019 - 01:25.


#628
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Neceaşcă , când mai ajungi în Bucureşti, te invit pe la mine, că mai am contoar din ăla clasic   :yes:
Speram să vină vremurile în care electricitatea va fi ieftină sau măcar cu tarif decent, dar se pare că-s vise.

#629
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata. Cata vreme nu esti proprietar/actionar la electricitate, nu.

#630
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Deja un LED de calitate (lumina calda, naturala, design normal) a scazut la ~7-10 lei, adica acelasi pret cu un bec halogen Philips sau Tungsram, doar ca in loc de 130w consuma maxim 15.

Deja nu mai are sens sa iti iei becuri clasice. Tehnologia a infrant din nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate