Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#469
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Cele cu mercur in general, sau cu sodiu sau cu halogenuri metalice.

Eu mereu am adorat lampile stradale cu mercur si sodiu cum se aprind slab, schimba culori, devin puternice, se sting si revin la fluctuatii de tensiune, se sting in nuante de rosu superbe, ca jaraticul cele cu sodiu, dar nu se pot folosi in casa, insa cele care le seamana catusi de putin-tuburile fluorescente si CFL-urile sunt optiunea mea pe indoor, LED-uri am doar la bucatarie, LED-uri as vedea in locurile in care lumina se aprinde des, in locul incandescentelor cand nu vor mai fi deloc.

CFL-ul clar uraste aprinderile repetate, CFL aprins rar si multe ore de functionare-tine 3 ani, daca il aprinzi des cateva minute-tine doar 3 luni.

#470
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

Quote

CFL aprins rar si multe ore de functionare-tine 3 ani...
CFL aprins de două ori pe săptămână și ținut aprins mai puțin de o oră, ține din 2001 până acum. Dar în "tinerețea" lui stătea aprins și o noapte întreagă și încă mai merge.

#471
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vad eu sa tin atit , dar fie , insa lumina lui , sigur este praf ....

#472
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
CFL-urile, desi sunt fratii tubului fluorescent clasic pe care nu-l poti tine pana se consuma complet deoarece incepe sa palpaie, sa fileze enervant si zgomotos(mai nasol la cele de 18 w care sunt mereu in serie), se ard rapid, palpaie usor cam 30 de minute, se sting si reaprind de 2-3 ori, emana un miros de plastic incins si R.I.P.

Edited by Neaceasca85, 27 February 2018 - 02:20.


#473
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,356
  • Înscris: 16.03.2004

View PostValmont43, on 20 februarie 2018 - 09:50, said:

Becurile cu halogen au aceasta problema cu lumina slaba la inceput, cele cu LED nu!
Cred că te referi la becurile economice cu mercur, cele cu halogen sunt o variantă îmbunătățită a becurilor cu incandescență și consumă foarte mult.

#474
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdark, on 27 februarie 2018 - 14:33, said:

Cred că te referi la becurile economice cu mercur, cele cu halogen sunt o variantă îmbunătățită a becurilor cu incandescență și consumă foarte mult.
Cele mai bune sunt cele care costa peste 30 ron...e ca la bateriile de vin. Daca-i sub 30 ron nu-i bun vinul.

#475
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Nu degeaba tatal meu, care nu se complica cu tehnologia, mergea pe principiul cel mai scump e cel mai bun.

Gandire de economist-contabil.

#476
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostNeaceasca85, on 28 februarie 2018 - 10:19, said:

mergea pe principiul cel mai scump e cel mai bun.

Nemtii au o zicala: "un lucru scump poate sa nu fie intotdeauna cel mai bun, insa un lucru ieftin cu siguranta va fi prost"

#477
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostMonitoxus, on 19 iunie 2008 - 19:39, said:

Astia de la UE sunt de-a de-a dreptul CRETINI. S-au gandit ei bine, si cor sa interzica din... 2009 becurile clasice cu filament incandescent. Si cum noi... (pt ca o gasca a vrut asta) suntem in marele rahat denumit frumos UE (ce nume predestinat)... ne vom supune.

Adicatelea eu va trebui sa am in casa KAKATURILE de becuri "economice" care dau o lumina stravezie si ORIBILA sau... banalul si ucigatorul NEON. (toata lumea s-a plans in sedii de neoane si becuri economice)

WHY ?! Cica vom reduce astfel consumul de energie, deci se va degaja... mai putin bioxid de carbon Posted Image

Si doar am zis de atatea ori.. COMUNISM mai mare ca in UE nu exista decat in SUA. Posted Image Dar UE vrea sa recupereze terenul rapid si chiar sa intreaca sistemul american de tampire a populatiei. Se pare ca le merge...



Sursa: EVZ
Dap se pare c-a fost o mare escrocherie, adica-nainte aveam becuri cu filament dar care vezi doamne consumau prea mult si-acum avem becuri scumpe cu te miri ce gaze poluante...

Cand am prins de veste la momentul respectiv, am avut noroc sa gasesc intr-un Auchan o ultima cutie de becuri clasice :D Le-am luat pe toate si mai am si acum cateva, le inlocuiesc pe masura ce se ard.

#478
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,356
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdea_dimi, on 01 martie 2018 - 17:57, said:


Cand am prins de veste la momentul respectiv, am avut noroc sa gasesc intr-un Auchan o ultima cutie de becuri clasice Posted Image Le-am luat pe toate si mai am si acum cateva, le inlocuiesc pe masura ce se ard.

Norocul ăsta este și acum, deci se mai găsesc.

#479
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View Post86-APP, on 26 februarie 2018 - 22:22, said:

Nu vad eu sa tin atit , dar fie , insa lumina lui , sigur este praf ....
La 14W e echivalentul a 40W de bec clasic. Lumina e mai slabă decât a becurilor mai noi (ca model) de aceeași putere. Dar becul în cauză, plus frații lui gemeni din aceeași încăpere, sunt acolo cel puțin din anul 2002 și înainte au fost în altă locuință cel puțin din anul 2000. Și niciunul nu pâlpâie și nu pare să-și fi redus intensitatea față de cum au fost la început.

În privința becurilor clasice de pe la Auchan sau oriude din alt supermarket, am auzit păreri împărțite, fie că s'ar arde repede, fie că oricum nu țin la fel de mult ca și cele vechi. Ultima dată am luat Philips cred că din Metro, dar asta înseamnă 2006-2007. Încă mai am din ele pentru că le-am tot schimbat cu LED-uri și le mai folosesc în băi, dar marele lor dezavantaj este că pâlpâie enervant din cauza variațiilor de tensiunea. Acesta e de fapt motivul pentru care le-am schimbat cu altceva, nu prostiile marca UE.

#480
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Ala e unul din motivele pentru care imi plac becurile incandescente, sunt cel mai bun indicator al retelei electrice, dupa multimetru desigur.

#481
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Becurile clasice care se mai gasesc in prezent pe piata din RO sunt niste mizerii ordinare, n-as putea sa ma intorc la pocnitorile clasice

#482
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Da, daca nu vrei sa sara siguranta nu trebuie sa iei din alea, eu pun doar acasa in locurile in care lumina nu sta aprinsa mult timp si saritul sigurantei nu opreste decat becuri.

#483
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Cum să-ți sară siguranța de la becuri de 100? Doar dacă de bune ce sunt să o declanșeze când se ard.
În 2000 aveam cel puțin 2 becuri de 100 în fiecare cameră sau câte avea lustra. În puține locuri aveam de 60 sau 75W, de 40W la veioze, iar de 25W doar în curte. Aceleași siguranțe automate le am de atunci. E adevărat, sunt de firmă și nu au fost ieftine, dar nici nu erau la prețuri de lux. Deci instalația ar ține fără probleme.
Când au apărut becurile economice, am început să schimb cu ele din motive economice: mai multă lumină cu același consum sau aceeași lumină cu consum de 4-5 ori mai mic. Becurile CFL bune nu erau ieftine, dar la fel ca și acum, se puteau găsi și becuri bune la prețuri mai mici.
Din păcate, soluțiile de calitate pentru înlocuirea becurilor clasice de 100W / 150W / 200W nu prea sunt sau sunt exagerat de scumpe pentru casă. Becurile cu filament LED nu prea am găsit peste 8W, iar unde am găsit erau prea scumpe. Restul becurilor care înlocuiesc becurile de 150 sau 200W nu încap în majoritatea lămpilor.
Iar în magazine, când văd numai becuri echivalente a 40 sau 60W, îmi aduc aminte de vremea lui Ceaușescu. Iar aici nu vorbim de lămpi vechi, de telefoane cu disc și alte amintiri fancy, ci de lipsa becurilor de 100W sau descurajarea lor în acea perioadă. Par'că ne-am întors în timp atunci la acest capitol.

Edited by TomTomCat, 28 March 2018 - 20:00.


#484
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Acasa am singurante de 10-15 A pe becuri si 25 A la prize, e lesne de inteles ca sar alea de 15 A chiar si cand bubuie un bec de hota. Hota o am legata de bec.

La magazin insa cand a explodat un bec de 100 in 2011 (sticla facuta tzandari, caz unic) a sarit si siguranta de 25 A din interior dar si una din cele de 32 A de la contor de afara (una din cele 3 faze).

Din cele mai vechi timpuri mi-au bubuit becurile incandescente, chiar si la bloc unde am stat pana in 2000, dar cele existente pe piata din 2006 incoace sunt bombe pur si simplu.

Unde sta lumina aprinsa mult prefer CFL-urile pentru ca tin mult mai mult si sunt usor de inlocuit cand se ard, nu mai sare sticla din fasung sa trebuiasca sa il scot cu patentul sau faze de genul, nu se mai sudeaza de dulie. Dar folosesc cate 2 CFL-uri si asa voi folosi orice bec economic, cate 2 cel putin, la incandescent de 100 w imi ajungea unul singur.

Oricum, abia din 2009 am inceput cu CFL-urile, pana atunci numai incandescente am avut.

Am avut acum inainte de Sarbatorile de iarna o prostie de bec cu joc de luminite colorate pe perete, l-a luat maica-mea din piata, un motoras invartea capacul si plimba ledurile pe pereti prin prismele capacului. L-am pus la magazin, a mers OK o saptamana si deodata la aprindere sursa lui in comutatie a explodat mult mai tare decat orice bec de 100 w, cu saritul sigurantei si din interior si una din cele 3 de afara. Vanzatoarea pusese o instalatie de Craciun si a vrut sa-l aprinda si pe ala, s-a speriat groaznic si si-a stins si PC-ul de la tejghea.Posted Image

Cand l-am luat, partea de motoras si LED-uri era OK, daca invarteam de capac/motor, se aprindeau LED-urile, doar sursa s-a facut praf.

Edited by Neaceasca85, 29 March 2018 - 02:10.


#485
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mie imi convine ca UE descurajeaza consumul irational de resurse.

Sper sa instaureze si o limita pe consumul de alte resurse. Pe apa de exemplu. Ca in tarile unde apa este foarte scumpa. Unde daca consumi apa prosteste (sau ticaloseste), platesti de-ti da sangele pe nas. Sare pretul in aer peste un anumit numar de metri cubi sau de kw.

Si ar mai fi interesant sa se instaureze si o limita la cat carburant ai voie sa cumperi intr-o luna. Sa zicem maxim 60 de litri. Sa vedem atunci ce masini isi vor cumpara oamenii si cum se vor gandi de 100 de ori daca sa scoata masina din parcare sau mai bine iau metroul. Eu as fi primul suporter al unei astfel de masuri.

#486
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
N-ai vrea tu sa-ti iei zborul spre NK, sa-ti traiesti visul acolo, si sa ne lasi pe noi in pace ?   Posted Image  
Ca noi am trait mizeriile astea si nu le mai vrem. Posted Image

Edited by Barboso, 29 March 2018 - 10:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate