Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

KINDLE - viitorul lecturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
991 replies to this topic

#973
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi kindle screensaver hack http://www.mobilerea...ad.php?t=195474

#974
nevarmaind

nevarmaind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2011
Sper sa nu se considere reclama.
Eu am fost foarte multumit de cum am reusit transformarea word sau pdf in mobi online la adresa urmatoare:

http://www.online-co...ade934e346ddf71

Posted Image

#975
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu transform cartile PDF in MOBI cu Abby Fine Reader, le salvez HTML iar apoi le import in Calibre, totul ca sa mentin diacriticele. Am facut azi un experiment in Calibre am convertit un PDF in MOBI si mi-a retinut diacriticele, sa inteleg ca asa evoluat a devenit ?

#976
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
cand un suport digital va inlocui cartea, lumea nu va mai avea memorie...

#977
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Cum se vad documentatiile IT si graficele pe Kindle Paperwhite ? merita achizitionat pe documentatii IT ?

#978
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View PostOClaudiu, on 21 noiembrie 2016 - 09:59, said:

Cum se vad documentatiile IT si graficele pe Kindle Paperwhite ? merita achizitionat pe documentatii IT ?

Nu. Este pra mic ecranul. Unele carti mai sunt optimizate pentru a afisa grafice, tabele separat dar chiar si asa nu prea intelegi mare lucru. Iar despre cartile pirat/pdf nici nu poate fi vorba.
Pentru documentatii de genul acesta cel mai bun e o tableta de 9-10"

#979
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

View PostPhaseZ, on 21 noiembrie 2016 - 15:29, said:


Nu. Este pra mic ecranul. Unele carti mai sunt optimizate pentru a afisa grafice, tabele separat dar chiar si asa nu prea intelegi mare lucru. Iar despre cartile pirat/pdf nici nu poate fi vorba.
Pentru documentatii de genul acesta cel mai bun e o tableta de 9-10"
Deci cel mai bine e sa merg pe o tableta. Un Ipad Air ar fi bun pentru asa ceva ?

#980
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Buna seara
Deoarece nu am reusit sa ma lamuresc fara nicio umbra de indoiala am o solicitare catre voi, posesorii de Kindle.
Am ceva carti cumparte de la editurile romanesti, in format EPUB cu DRM. Din experienta voastra, Amazon a putut sa faca conversia din EPUB-DRM in formatul lor proprietar fara probleme, fara ca voi sa fiti nevoiti sa faceti tot felul de transformari intermediare? Mentionez ca este vorba de carti doar text (romane). Acum posed un Nook, dar nu stiu cat o sa ma mai tina iar B&N se pare ca au renuntat la dezvoltarea ebook-reader.
Multumesc anticipat

#981
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca este vorba de fisiere cu protectie DRM, atunci conversia nu poate fi efectuata. Solutia o gasesti aici: http://forum.softped.../#entry15447759

#982
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Da, ma refeream la fisiere cu protectie DRM. Multumesc pentru link.

Edited by danv6, 25 November 2016 - 08:33.


#983
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare!
Stie cineva un dictionar englez-roman pentru kindle paperwhite?

#984
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Ia încearcă aici:
http://forum.softped...ictionar-romana

La ultimul post..

#985
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Salut!

Recunosc, am scris si in topicul dedicat dar acolo nu e activitate: foloseste cineva Alcor Myth LED ? Daca da as dori o comparatie cu Kindle sau eventual cu alt produs in banii astia (max 350 ron).
Mersi.

Edited by ytsejam, 06 December 2016 - 11:19.


#986
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Salut. Folosește cineva lampa de citit atasabila la carte/ereader? Dacă da, cum e, de care, etc. Impresii va rugam. Merita sa ma agit după una sau mai bine lampa/becul la 220?

#987
nevarmaind

nevarmaind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2011

View Postfisman, on 06 decembrie 2016 - 12:59, said:

Salut. Folosește cineva lampa de citit atasabila la carte/ereader? Dacă da, cum e, de care, etc. Impresii va rugam. Merita sa ma agit după una sau mai bine lampa/becul la 220?
Nu stiu ce sa ti spun, eu prefer lumina naturala, si cind e seara trec la tableta. Dar parca am vazut la Jumbo o mica lampa de citit ce se atasa pe ochelari. Ar fi interesant de testat.

#988
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Nevermind! Mi-a adus Moșu' o lampita! E foarte folositoare.
Din cauza de citit noaptea pe tableta mi-am luat Kindle-ul. Ma cam dureau ochii de la lumina de fundal. Plus că era mai grea.
Lampa pe care o am eu se poate atașa și pe o carte normala.

#989
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Am și eu de câteva zile un Kindle Paperwhite a 3-a generație ( model 2015) pe alb. Cred că este cel mai bun ereader pe carel-am deținut vreodată. Întrece orice alt device existent pe piață. Personal, sunt foarte mulțumită de jucărie. Prețul a fost destul de piperat (650 lei) dar merită toți banii. Dacă vreți un ereader bun, luați un Kindle ( de preferat un Paperwhite). Nu vă complicați cu altceva. NOOK-urile nu mai sunt importate la noi deci Kindle nu mai are competitor.

#990
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
M-am complicat cu un Bookeen Cybook Muse FrontLight. Il am de aproape 2 ani si nu regret alegerea facuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate