Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

KINDLE - viitorul lecturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
991 replies to this topic

PhaseZ

PhaseZ

Member

• Grup: Members
In concediul de iarna am ramas fara Kindle. Asa ca de nevoie am comandat unul nou, modelul din 2015 cu rezolutie dubla. Nu stiu daca aceasta rezolutie dubla chiar are vre-un efect. Intr-adevar ecranul pare mai clar dar asta poate fi si din cauza ca e nou si nu dupa 2 ani de citit zilnic. Ce-mi place cel mai mult de fapt este ca am gasit o husa gen flipshell, ca la telefoane, foarte subtire si rigida, scrie inateck pe ea. Inainte aveam husa originala, la vre-o 25 de euro si era o chestie din piele groasa si umflata. Pe asta am dat vre-o 12 euro si mi se pare mult mai practica. In rest dispozitivul mi se pare incrementare minora peste modelul anterior. Nu l-as cumpara decat de nevoie, cum a fost cazul acum, in rest versiunea anteriora de Paperwhite este la fel de buna pentru citit.

mastertm

mastertm

Junior Member

Buna, am actualizat si eu kindle la versiunea 5.7.2. De atunci nu mai vad cartile in documents. Daca le caut le gasesc dar altfel nu le pot aduce in librarie. Stiti careva vreo solutie ca sa vad din nou toate cartile in documents ? Am incercat cu kindle manager collections dar tot asa imi apare.
Stima.

Greuceanu

Greuceanu

Active Member

• Grup: Senior Members
Owners of older Kindles urged to update software:

http://www.bbc.com/n...nology-35861888

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators
Mersi de info, e prima data cand primesc update la vechitura mea.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

I-am facut si eu update acum.

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

Users of older Kindle e-readers will be disconnected from the internet if they do not install a critical update by 22 March.

Oh really? Pot sa-l chis in freza pe Bezos?

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

Kindle Oasis

http://www.amazon.co...&pf_rd_i=mobile

Edited by don_dannielo, 14 April 2016 - 06:10.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Ar trebui sa dilesc de tot incat sa dau atata pe un ebook reader. Nici K4 nu sunt convins sa il inlocuiesc cu o versiune mai noua.

nevarmaind

nevarmaind

Junior Member

Hristos a nviat!
Buna seara! ( ziua, dimineata, depinde in ce moment al zilei cititi acest post...  important e sa va fie buna! )
Cine ajuta un necunoscator in ale kindle ului?
Am reusit sa intru in posesia unei astfel de minunatii, cred ca este vorba despre modelul 3 cu 3G si WiFi.
M am prins ca trebuie sa copiez in folderul "Documents" cartile in format .mobi. Doar ca nu sint multumit de cum le vad afisate. Adica apare un rind intreg, apoi o jumatate, un rind liber, si tot asa...  solutii?   Si stie cineva daca mai citeste si alte formate in afara de .mobi?
Pe de alta parte, am vrut sa setez browserul lui incorporat, si nu ma lasa pina nu introduc datele unei carti de credit, sau datele unui card preplatit. De cit ar trebui sa fie minim acel card prepay si cum pot sa l achizitionez din Ro?
Multumesc tare mult cui va avea rabdarea sa mi raspunda, ori pe forum, ori in privat.

Mizu

Mizu

moroșan

Daca ai kindle ai nevoie si de softul https://calibre-ebook.com/
Unele carti pur si simplu se convertesc aiurea, n-ai ce face, nu e vina kindle. Daca nu iti place le poti cumpara, eu asa as face, nu ti-o zic cu rautate.

Nu stiu sa te ajut cu cardul, poate vine cineva mai experimentat.
Browserul nu ar trebui sa ceara niciun card. Vezi ca poate ai in address bar ceva URL de plata si cand il deschizi lasa impresia ca e necesar sa introduci cardul, pune google.com sau ceva.

-Daniel

-Daniel

Senior Member

nevarmaind, on 01 mai 2016 - 20:43, said:

M am prins ca trebuie sa copiez in folderul "Documents" cartile in format .mobi. Doar ca nu sint multumit de cum le vad afisate. Adica apare un rind intreg, apoi o jumatate, un rind liber, si tot asa...  solutii?  

Vezi daca mai poti drege ceva cu ajutorul softului Calibre:

Add Books -> Convert Books ( Output format: alegi Mobi; la Look & Feel bifezi casuta unde scrie Remove spacing between paragraphs)

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Stie careva cum se instaleaza un dictionar german-roman? Atunci cand selectez un cuvant imi apare traducerea, dar am doar dictionar german-german si nu mi-e indeajuns.

Abc2001ro

Abc2001ro

Senior Member

Se mai gaseste kindle in Romania ? Ma intereseaza cea mai recenta versiune, versiunea 8 din 2016. Stie cineva vreun magazin sau chiar vanzator privat ?

Mizu

Mizu

moroșan

Prin magazine nu cred ca este. Gasesti pe olx.

dark

dark

Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

nevarmaind, on 01 mai 2016 - 20:43, said:

Adica apare un rind intreg, apoi o jumatate, un rind liber, si tot asa...  solutii?   Si stie cineva daca mai citeste si alte formate in afara de .mobi?

epub

programul Calibre converteste din formatul tău, pdf sau doc, în mobi, cum poate și el...

StrictSecret

StrictSecret

Member

Printr-o procedura relativ complicata (din pacate), pe Kindle poate fi instalat Koreader, care permite afisarea a aproape orice format.
http://wiki.mobilere...cks_Information
http://www.mobilerea...ad.php?t=209276
L-am instalat pe Paperwhite 2, suporta ultimele update-uri, totul e reversibil.

dark

dark

Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

Da, permite, dar nu se vede bine.
Doar mobi, epub, astea...

nevarmaind

nevarmaind

Junior Member

Revin cu o intrebare.
Kindle vine "by default" cu un set de poze care se afiseaza pe ecran daca nu este folosit o perioada.
Cum pot modifica acel set de poze?
CU multumiri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate