Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cel mai scump site din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsnipest, on Jun 20 2008, 08:32, said:

Bai prietene. am lucrat si io web designer cand eram student si mai stiu cum e. Niciun site din lumea asta nu are cum s acoste atat. Gandeste logic. Daca un site al unei agentii imobiliare la nivel national, care are o super baza de date costa maxim 10000 si asta la o firma scumpa, nu-mi spune mie ca prin toate manevrele aia au reusit sa justifice 2,5 milioane. Si o simpla revizie costa 1 milion? Cred ca glumesti!!!
"bai prietene", nu confunda site-urile pe care-ai facut tu in studentie cu un proiect realizat din fonduri europene. in general, consultanta pentru realizarea unui asemenea proiect costa ~10% din suma obtinuta. cu cei 10.000 de care vorbesti tu, o firma de consultanta o sa-ti faca intocmeasca o cerere A4 si o sa-ti dea cadou un plic, ca sa trimiti proiectul la UE. si va trebui sa-ti cumperi tu timbre pt plic.
si fara un dosar beton, cu studii de fezabilitate si o gramada de alte hartii, asemenea fonduri nu se obtin. iar daca vrei sa ai cu adevarat sanse, o sa apelezi la firme de consultanta si audit straine, din UE, cu experienta, care au o gramada de proiecte aprobate.

View PostStefanD, on Jun 20 2008, 09:01, said:

...........
Pe ce mama focului poti cheltui 2,5 milioane de euro la un site? Echipamentele care au spus ca le-au cumparat nu justifica nici macar 500.000 euro, darmite 2,5 milioane.  Nu mai pun in discutie partea software ca nu are rost.
asa merg lucrurile la "clasa mare". daca vrei o finantare UE, nu te duci acolo sa le spui ca varul unui prieten se pricepe la SEO si a zis ca site-ul o sa mearga. nu te duci nici sa spui ca o sa iei pc-uri de la un site online, ca au super oferta la procesoare si de asamblat se pricepe un tovaras de-al tau. si nici de software nu poti sa spui "lasa nene, ca folosim linux si mysql.....sau daca nu ne descurcam, cautam pe dc++ ;)".
o sa te duci, in schimb, sa le spui ca vrei 15 servere IBM( un d'asta costa cam 6.000 euro ), cu MS Windows Server (cam 1000 de euroi), cu Oracle Enterprise edition( uite aici niste preturi si nu uita ca serverele sunt multi-procesor, iar licenta de oracle incepe la 40k /procesor). mai aloci si cate 2k pt fiecare laptop, ca sa nu te faci de ras. si evident la asta mai adaugi si salarii pentru cei ce vor mentine site-ul....
adaugi la asta 3-400k consultanta pt obtinerea proiectului, audit, studiu de fezabilitate si ce mai e nevoie....si in final e posibil sa castigi finantarea ceruta.

View PostStefanD, on Jun 20 2008, 09:01, said:

Eu sunt pur si simplu revoltat. Banii nostrii sunt cheltuiti aiurea, sau mai rau, bagati in buzunar. Fura domne, dar fura cu cap. Sa cheltuiesti 2,5 milioane de euro pt un site este pur si simplu batator la ochi chiar si pt un novice. .......

Nu sunt banii nostrii, sunt de la UE. cat timp noi nu cerem toti banii pe care sunt ei dispusi sa ni-i acorde si de fiecare data raman bani necheltuiti, nu ai deptul sa fii revoltat. gandeste-te ca macar o parte din cei 2.5 milioane au ajuns in romania, sub forma de salarii, adaosuri comerciale, etc.

#38
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008
Oke . Am inteles , banii nu sunt ai nostri . Dar totusi nu mi se par justificate toate cheltuilelile , si fac pariu ca daca ne apucam sa facem un calcul amanuntit cu tot ce ai zis tu smiley nu cred ca ajungem la 2.5 milioane . ( Lasam la o parte minora revizie de 1 milion ).

In legatura cu numele extrem de expresiv , am mai gasit un asemenea proiect , business-edu.ro . Arata mai bine ce-i drept , dar cat o fi costat ? :-/

#39
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostMosotti, on Jun 20 2008, 10:41, said:

46 de experti s-au chinuit 13 luni sa scoata din ei denumirea asta business-entrepreneur.ro? e nevoie de un singur novice care sa zica ca pe un asemenea site n-o sa intre nimeni. cum se fura banii in tara asta :lol:

Quote

Portalul Intreprinderilor Mici si Mijlocii din Romania se doreste a ai un spatiu virtual unic dedicat Intreprinderilor Mici si Mijlocii din Romania si tuturor celor direct sau indirect interesati de evolutia pietei din Romania.

Portalul ofera cea mai vasta colectie de resurse on-line pusa la dispozitia Intreprinderilor Mici si Mijlocii (IMM) din Romania.

de ce :drac: nu se numeste imm.ro?
daca vreau sa ma interesez de cocacola ma uit la zeamacuacidfluorhidric.ro?
siteul asta parca a fost lansat inainte sa moara ala care proteja limba romana...
daca nu au fost pe faza sa cumpere/rascumpere www.imm.ro, macar sa puna un link catre "scumpetea" asta pe prapaditura aia de imm.ro...

nu ai cu cine...

Edited by H725, 20 June 2008 - 17:17.


#40
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
StefanD, zice in stire ca echipementele au costat cam 100k , restu' a fost costul `expertilor`, deh ... :)


http://forum.softped...a...t&id=412695
http://forum.softped...06951_thumb.jpg

Site-ul asta se putea face si cu 50.000 euro, eu nu stiu cu cit au fost platiti acei experti dar banuiesc ca ar fii trebuii sa fie cu 10-20.000 euro pe luna ca sa justifice un asa buget. Iar aplicatia are mari erori de stil si no SEO, la asa buget!.... trebuia sa arate si sa functioneze ca site-ul microsoft!
Cam acelasi buget l-au avut si iei!
Cine a prins asemenea contracte nu le-a luat prin eficienta! Serios!

Se pare ca probabil oamenii au fost platiti cu sume de ordinul zecilor de mii de euro lunar, ca sa se justifice un asa cost!
Asa da proiecte, sa tot `tai frunza la ele `.. nu? biggrin.gif

Edited by clio2003, 20 June 2008 - 17:51.


#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
tipic romanesc: nu intreaba nimeni cum poate fi obtinuta o asemenea finantare, dar toti ar putea sa faca proiectul mai bine si mai ieftin, iar aia sigur au dat spaga si au cheltuit banii publici, dati de guvernul roman.

#42
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
ce frumos si-au bagat romanii banii in buzunar, aia de la UE chiar nu verifica e ce se duc atatia bani...

Asa se fac milionarii in romania....

#43
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008
Da'ce nu v'ati prins pana acum ? Aveau si ei nevoie de un "proiect" care sa le finanteze reusitele campanii electorale .  :lol:

Faza cu zeamacuacidfluorhidric.ro e bestiala - descrie intocmai situatia actuala . Din 2.5 milioane Euro nu puteau sa dea 10.000 sau mai mult pentru imm.ro ? Sau puteau face immr.ro ( care e liber ) . In plus , se stie ca 70% din cei carora le era adresat site'ul nu stiu cum se scrie business sau entrepreneur  :rolleyes: ( am fost indulgent cand am spus 70% ) .

Quote

nu ai cu cine...

subscriu

#44
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
NU fura guvernul uraste competitia :)

#45
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
eu zic ca una din cele mai bune dovezi de succes pe un astfel de proiect ar fi sa va apucati "chiar de maine" sa faceti si voi un sait asemanator :)

#46
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008
Crede'ma , de mi'ar da cineva macar 10% din sumele vehiculate , acum m'as apuca de munca . Nu conteaza ca termin peste o luna si fac o treaba de mantuiala , trebuie sa fie loc si de revizii periodice de 1 milion de Euro , nu ? :lol:

BTW , sunt curios daca alte tari ale UE au asemenea proiecte exceptionale , fara cusur .

#47
nchipn

nchipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 15.12.2006

View Postriddler, on Jun 19 2008, 19:24, said:

eu zic ca merita. e colorat, ce mama dracu.

pacat ca nu stau chiar asa bine cu SQL-u baietii de l-au facut, da na, e complicat cu query-urile la servere Oracle de cateva sute de mii de euro.

Attachment shot1.gif

pe de alta parte avem si un caz de adevar de la howmuchismywebsiteworth

Attachment shot2.gif






Pare rau da site-ul ala nu arata binisor. Nu arata nici macar bine. Am vazut site-uri mai reusite facute pe 500 de dolari.

Frate, e facut in FRAME-URI, e TOTAL INVALID w3c, si revenind, e facut in FRAME-URI. Cine dracu mai lucreaza in frame-uri in 2008?

Text-ul e in engleza, Firefox arata form-urile eronat.

Nu este in nici un caz un site gata de lansare.

Dar chiar presupunand ca nu pe design au dat banii, sunt curios ce face backend-ul ala de valoreaza 2,5 mil euro, pentru ca ultima oara cand am verificat la nivelul asta de pret se situau soft-uri de gestiune economica si CRM-uri pentru BANCI, soft-uri care chiar ajung sa coste atat, dar pe de alta parte alea chiar fac ceva treaba.

Ar mai lipsi niste romanasi de-ai nostri sa bage niste "injectii cu SQL" in el, sau macar ceva XSS  :lol:

#48
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnchipn, on Jun 22 2008, 23:03, said:

Ar mai lipsi niste romanasi de-ai nostri sa bage niste "injectii cu SQL" in el, sau macar ceva XSS  :lol:

M-apuc de lucru? :)):)):))

#49
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Ar fi frumos :D :lol:

#50
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
LOl am dat  sa pun site`ul in limba engleza dar zer0 !:))praf
Nu fura guvernul uraste competitita !!!

#51
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
lol ce nume www.business-entrepreneur.ro :-)))

cine dracu tine minte un asa domeniu !?

o fi bun pe dinauntru, "o uzina" cum zicea unguru ala dar un lucru e clar: nu e un site care sa merite 2.5 MIL Euro
de ce sa-l faca strainii, de ce nu-l faca romanii nostri mai ieftin si poate mai bun, de ce ungure ?

unguru e Péter Barta ala care s-a ocupat de fur...invirtirea banilor pt site



si acum mai baga 1 mil euro sa-l faca esimplu.ro si sa-i schimbe design-ul...etc

omfg ce uameni ~

Edited by Jaguar Paw, 15 July 2008 - 17:10.


#52
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
Cam cat ar costa un site de genul: uploadez niste video, poze, sa am o baza de date cu niste membrii unde sa posteze comentarii la poze sau video si un mic forum? cat as plati pe luna sau an pt el?  :unsure:  (fara costurile programarii, aia o fac cu niste prieteni) si exista sanse sa scot ceva bani de pe el?  :rolleyes:  :worthy:

#53
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
cam 1500E/an pt un server dedicat

#54
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
Si sa scot ceva bani? am inteles ca se plateste la clicuri, la cati vizitatori ai, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate