Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cel mai scump site din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postsnipest, on Jun 19 2008, 13:51, said:

Sunt convins ca, fiind proiect guvernamental are in spate niste chestii in care io-mi prind urechile foarte avansate. Dar totusi, 2,5 mil e exegferat. Banuiesc ca s-a organizat o licitatie pentru desemnarea unei firme. Chiar nu s-as gasit nimeni din Romania? Io zic ca-l faceau pe MAXIM 500 de mii.

a fost licitatie?  :confuzzled:

#20
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostH725, on Jun 19 2008, 15:42, said:

a fost licitatie?  :confuzzled:
Mai mult ca sigur. daca nu, o analiza de oferte tot s-a facut si nu-mi spune ca nicio firma romaneasca nu s-a bagat, sa fim seriosi.

#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
o fi fost o licitatie la care a indeplinit toate conditiile decat firma nevestesii celui care a organizat-o

#22
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_Smiley_, on Jun 19 2008, 14:45, said:

pe cat vrei tu sa pui pariu?

citeste si tu macar tot articolul, ai linkul in primul post. scrie acolo asa:
În cadrul proiectului Phare ?Asistenþã Tehnicã pentru sprijinirea sectorului IMM în România?, care a avut o valoare contractatã de 6,3 milioane de euro, s-au alocat 1.924.605  euro pentru realizarea portalului business-entrepreneur.ro. Conform datelor MDLPL, din aceastã sumã 100.000 de euro au fost cheltuieli incidentale, iar 1.824.605 euro au reprezentat onorariile pentru cele 2.706 zile-om lucrate de cãtre experþii implicaþi în activitãþile legate de proiectarea ºi realizarea site-ului, în perioada 1 noiembrie 2006-30 noiembrie 2007.

toti ati omis faptul ca proiectul a fost realizat cu fonduri Phare, de la UE. si uitati un fapt: Romania nu reuseste sa absoarba toate fondurile pe care le pune la dispozitie UE. Aia zic: aveti alocati XX milioane de euro, veniti cu proiecte bine puse la punct si vi-i dam (fara sa fie nevoie sa ne mai dati banii inapoi).  daca cineva reuseste sa primeasca aprobare pentru un proiect, sar ziaristii in sus ca a fost prea scump. daca nu, sar ziaristii in sus ca e vai de capul nostru ca nu reusim sa absorbim toate fondurile UE.


Deci da . Un calcul simplu arata faptul ca fiecare om care a lucrat la acel proiect a primit infima suma de 674,28 Euro pe zi . Pai bagami'as banii la cec , cine nu ar vrea sa lucreze la asa ceva ?  :lol:  Inseamna ca fiecare dintre cei 46 experti a primit ... mult .

Dincolo de toate astea , sa recunoastem ca site'ul arata binisor . Dar cum pot 46 de experti ( totusi , sunt experti , si totusi , sunt 46 ! ) sa lucreze 13 luni ( un an + o luna / 400 zile / 56 saptamani :-o ) la asa ceva ? Pai e de neexplicat . Fac pariu ca daca cineva are tupeul sa prezinte asta UE , ne inchid ei toate fondurile Phare , etc !

Edited by deRoberto, 19 June 2008 - 18:01.


#23
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
eu zic ca merita. e colorat, ce mama dracu.

pacat ca nu stau chiar asa bine cu SQL-u baietii de l-au facut, da na, e complicat cu query-urile la servere Oracle de cateva sute de mii de euro.

Attached File  shot1.gif   17.7K   136 downloads

pe de alta parte avem si un caz de adevar de la howmuchismywebsiteworth

Attached File  shot2.gif   57.51K   150 downloads



View PostdeRoberto, on Jun 19 2008, 18:57, said:

Deci da . Un calcul simplu arata faptul ca fiecare om care a lucrat la acel proiect a primit infima suma de 674,28 Euro pe zi . Pai bagami'as banii la cec , cine nu ar vrea sa lucreze la asa ceva ?  :lol:  Inseamna ca fiecare dintre cei 46 experti a primit ... mult .

Dincolo de toate astea , sa recunoastem ca site'ul arata binisor . Dar cum pot 46 de experti ( totusi , sunt experti , si totusi , sunt 46 ! ) sa lucreze 13 luni ( un an + o luna / 400 zile / 56 saptamani :-o ) la asa ceva ? Pai e de neexplicat . Fac pariu ca daca cineva are tupeul sa prezinte asta UE , ne inchid ei toate fondurile Phare , etc !


Pare rau da site-ul ala nu arata binisor. Nu arata nici macar bine. Am vazut site-uri mai reusite facute pe 500 de dolari.

Frate, e facut in FRAME-URI, e TOTAL INVALID w3c, si revenind, e facut in FRAME-URI. Cine dracu mai lucreaza in frame-uri in 2008?

Text-ul e in engleza, Firefox arata form-urile eronat.

Nu este in nici un caz un site gata de lansare.

Dar chiar presupunand ca nu pe design au dat banii, sunt curios ce face backend-ul ala de valoreaza 2,5 mil euro, pentru ca ultima oara cand am verificat la nivelul asta de pret se situau soft-uri de gestiune economica si CRM-uri pentru BANCI, soft-uri care chiar ajung sa coste atat, dar pe de alta parte alea chiar fac ceva treaba.

#24
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008
Whoaaaaah...la 2 milioane jumate de Euro mai au erori ? Pai dragi romani , daca stau bine sa ma gandesc , nici Yahoo! nu cred ca investeste 2.5 milioane in viitorul portal Yahoo .ro

#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostRCG, on Jun 18 2008, 23:56, said:

Daca faceai aluzie la ce am postat eu...nu stiu daca ti-ai dat seama dar ziceam la misto...ma rog..

:nonobad:  era raspunsul la primul post , in principal la suma investita intr-un proiect de cacao!

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsnipest, on Jun 19 2008, 14:51, said:

Sunt convins ca, fiind proiect guvernamental are in spate niste chestii in care io-mi prind urechile foarte avansate. Dar totusi, 2,5 mil e exegferat. Banuiesc ca s-a organizat o licitatie pentru desemnarea unei firme. Chiar nu s-as gasit nimeni din Romania? Io zic ca-l faceau pe MAXIM 500 de mii.


proiectele astea, cu fonduri europene, nu se desfasoara asa.
in principiu, vine un nene (sau o firma) si face un proiect. asta trebuie sa fie destul de bine intocmit(consultanta pt realizarea lui costa destul de mult). proiectul ala e trimis spre aprobare celor de la UE(ei dau banii). daca respectivii sunt de acord, vireaza banii (treptat, pe baza unor facturi/pv de predare). practic, guvernul roman nu are drept de decizie in asemenea proiecte.

motivul pentru care un asemenea proiect a fost acceptat si realizat, in ciuda costurilor evident mari, este simplu: suma ceruta pt asemenea proiecte este mult sub suma disponibila. cineva acolo la Phare chiar vrea sa sponsorizeze proiecte de IT in romania, dar romanii nu reusesc sa intocmeasca suficiente proiecte (bine realizate) incat sa consume bugetul disponibil. daca ar fi fost mai multe cereri decat bugetul disponibil, atunci ar fi fost discutii, licitatii, recalculari de bugete etc.

#27
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Post_Smiley_, on Jun 19 2008, 23:23, said:

proiectele astea, cu fonduri europene, nu se desfasoara asa.
in principiu, vine un nene (sau o firma) si face un proiect. asta trebuie sa fie destul de bine intocmit(consultanta pt realizarea lui costa destul de mult). proiectul ala e trimis spre aprobare celor de la UE(ei dau banii). daca respectivii sunt de acord, vireaza banii (treptat, pe baza unor facturi/pv de predare). practic, guvernul roman nu are drept de decizie in asemenea proiecte.

motivul pentru care un asemenea proiect a fost acceptat si realizat, in ciuda costurilor evident mari, este simplu: suma ceruta pt asemenea proiecte este mult sub suma disponibila. cineva acolo la Phare chiar vrea sa sponsorizeze proiecte de IT in romania, dar romanii nu reusesc sa intocmeasca suficiente proiecte (bine realizate) incat sa consume bugetul disponibil. daca ar fi fost mai multe cereri decat bugetul disponibil, atunci ar fi fost discutii, licitatii, recalculari de bugete etc.
Bai prietene. am lucrat si io web designer cand eram student si mai stiu cum e. Niciun site din lumea asta nu are cum s acoste atat. Gandeste logic. Daca un site al unei agentii imobiliare la nivel national, care are o super baza de date costa maxim 10000 si asta la o firma scumpa, nu-mi spune mie ca prin toate manevrele aia au reusit sa justifice 2,5 milioane. Si o simpla revizie costa 1 milion? Cred ca glumesti!!!

#28
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Ce penibili.

Pe ce mama focului poti cheltui 2,5 milioane de euro la un site? Echipamentele care au spus ca le-au cumparat nu justifica nici macar 500.000 euro, darmite 2,5 milioane.  Nu mai pun in discutie partea software ca nu are rost.

Ca de obicei nimeni n-o sa ia nici o atitudine. Eu sunt pur si simplu revoltat. Banii nostrii sunt cheltuiti aiurea, sau mai rau, bagati in buzunar. Fura domne, dar fura cu cap. Sa cheltuiesti 2,5 milioane de euro pt un site este pur si simplu batator la ochi chiar si pt un novice.

Eu as propune semnarea unei scrisori de protest prin care sa cerem un audit asupra situatiei, avem si noi dreptul sa stim pe ce s-au dus banii nostrii.. si trimiterea acesteia direct la prim ministru, sau mai bine la presedinte. Fara petitii online care nu atrag atentia "guvernantilor" nostrii. De asemenea, aceasta scrisoare poate fi trimisa departamentelor de stiri a tuturor televiziunilor de la noi din tara, ziare, etc.

Ma chinui sa-mi platesc taxele si impozitele la timp, am mustrari de constiinta atunci cand nu pot face acest lucru, si pt ce? Sa aflu ca banii mei intra in buzunarul unui demnitar corupt si murdar??!!

Nu se mai poate sa continuam asa... dar totusi asta este singurul lucru la care avem continuitate, de circa 18 ani...

Edited by StefanD, 20 June 2008 - 08:03.


#29
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostStefanD, on Jun 20 2008, 09:01, said:

Ce penibili.

Pe ce mama focului poti cheltui 2,5 milioane de euro la un site? Echipamentele care au spus ca le-au cumparat nu justifica nici macar 500.000 euro, darmite 2,5 milioane.  Nu mai pun in discutie partea software ca nu are rost.

Ca de obicei nimeni n-o sa ia nici o atitudine. Eu sunt pur si simplu revoltat. Banii nostrii sunt cheltuiti aiurea, sau mai rau, bagati in buzunar. Fura domne, dar fura cu cap. Sa cheltuiesti 2,5 milioane de euro pt un site este pur si simplu batator la ochi chiar si pt un novice.

Eu as propune semnarea unei scrisori de protest prin care sa cerem un audit asupra situatiei, avem si noi dreptul sa stim pe ce s-au dus banii nostrii.. si trimiterea acesteia direct la prim ministru, sau mai bine la presedinte. Fara petitii online care nu atrag atentia "guvernantilor" nostrii. De asemenea, aceasta scrisoare poate fi trimisa departamentelor de stiri a tuturor televiziunilor de la noi din tara, ziare, etc.

Ma chinui sa-mi platesc taxele si impozitele la timp, am mustrari de constiinta atunci cand nu pot face acest lucru, si pt ce? Sa aflu ca banii mei intra in buzunarul unui demnitar corupt si murdar??!!

Nu se mai poate sa continuam asa... dar totusi asta este singurul lucru la care avem continuitate, de circa 18 ani...
Sunt perfecte de acord. Sa cerem un audit. A mai facut cineva asta? Lucreaza cineva in domeniu si care cunoaste procedura de demarare?

#30
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
tocmai m-am inregistrat la ei.

o chestie misto am vazut pana acum: a trebuit sa introduc doar RO-ul firmei si dupa aceea si-a luate el toate informatiile dintr-o baza de date.
adica nu a mai trebuit  sa scriu adresa, site, date de contact, conducere, etc.

o sa il evaluez un pic si postez aici.
:thumbup:

#31
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Eu zic ca subevaluati putin puterea saitului. E un sait de programatori. Lipsit de complexitatea grafica. Si poate pentru multi desenele sunt totul la un sait. In acest caz e vorba de functionalitate. Apoi, trecand la ideea saitului si la ce vrea sa faca, mi se pare frumos (dar ideal) sa crezi ca firmele din Romania se vor buluci sa isi imbunatateasca activitatea apeland la serviciile portalului care in momentul de fata nu sunt decat niste penibile conferinte, insa ideea e mareata.
Sa fim seriosi, un portal gen alibaba.com ar fi fost mult mai util...

Cat despre pret, nu este cel mai scump sait din Romania!
Am participat la destule licitatii pe proiecte finantate european sau chiar guvernamental si am vazut ca banii se cheltuie relativ usor, insa, baietii astia de pe-aici care se lauda cu 100$ + 50$ SEO fac afirmatii penibile si reflecta lipsa de profesionalism.
In primul rand, nu ai cum sa intri intr-o licitatie cu PFA sau cu firme de 1 angajat, iar ofertele nu se fac numai pe "sait" (proiectele internet - ca asa se numesc la nivelul ala - trebuie sa contina de la paginile propriu-zise pana la manualele de utilizare ale operatorilor, manuale de urgenta, sisteme de backup, strategii de dezvoltare; asta dupa ce in prealabil ai predat studiul si planul de implementare, ai facut cel putin o prezentare video sau retroproiectata pentru a convinge expertii care dau cu pixul pe proiectul tau - iar in caietul de sarcini/lucru iti este prezentat scopul proiectului si targetul pentru care trebuie sa muncesti pentru a lua banii);
Plata se face intotdeauna cu mare intarziere, esalonat, iar tu, (intre timp - chiar daca nu ai incasat banii), ca beneficiar platesti salarii, impozite pe salarii, asigurarile si toate taxele aferente, cheltui timp si investesti in licente, materiale, echipament, platesti TVA si impozitul aferent.
Nu se poate sa nu platesti! De obicei, nu intri in licitatie daca nu esti un bun platitor de taxe + impozite;

Cat despre reusita proiectului de fata, ma simt nevoit sa reclam o jena.
E penibil sa investesti banii aia si sa obtii 70 de vizitatori pe zi; Noroc cu reclama de-aici, din Softpedia :)

#32
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View Postsoul4blade, on Jun 20 2008, 09:58, said:

Eu zic ca subevaluati putin puterea saitului. E un sait de programatori. Lipsit de complexitatea grafica. Si poate pentru multi desenele sunt totul la un sait. In acest caz e vorba de functionalitate. Apoi, trecand la ideea saitului si la ce vrea sa faca, mi se pare frumos (dar ideal) sa crezi ca firmele din Romania se vor buluci sa isi imbunatateasca activitatea apeland la serviciile portalului care in momentul de fata nu sunt decat niste penibile conferinte, insa ideea e mareata.
Sa fim seriosi, un portal gen alibaba.com ar fi fost mult mai util...

Cat despre pret, nu este cel mai scump sait din Romania!
Am participat la destule licitatii pe proiecte finantate european sau chiar guvernamental si am vazut ca banii se cheltuie relativ usor, insa, baietii astia de pe-aici care se lauda cu 100$ + 50$ SEO fac afirmatii penibile si reflecta lipsa de profesionalism.
In primul rand, nu ai cum sa intri intr-o licitatie cu PFA sau cu firme de 1 angajat, iar ofertele nu se fac numai pe "sait" (proiectele internet - ca asa se numesc la nivelul ala - trebuie sa contina de la paginile propriu-zise pana la manualele de utilizare ale operatorilor, manuale de urgenta, sisteme de backup, strategii de dezvoltare; asta dupa ce in prealabil ai predat studiul si planul de implementare, ai facut cel putin o prezentare video sau retroproiectata pentru a convinge expertii care dau cu pixul pe proiectul tau - iar in caietul de sarcini/lucru iti este prezentat scopul proiectului si targetul pentru care trebuie sa muncesti pentru a lua banii);
Plata se face intotdeauna cu mare intarziere, esalonat, iar tu, (intre timp - chiar daca nu ai incasat banii), ca beneficiar platesti salarii, impozite pe salarii, asigurarile si toate taxele aferente, cheltui timp si investesti in licente, materiale, echipament, platesti TVA si impozitul aferent.
Nu se poate sa nu platesti! De obicei, nu intri in licitatie daca nu esti un bun platitor de taxe + impozite;

Cat despre reusita proiectului de fata, ma simt nevoit sa reclam o jena.
E penibil sa investesti banii aia si sa obtii 70 de vizitatori pe zi; Noroc cu reclama de-aici, din Softpedia :)

Stiu si eu toate astea, si cred ca multi dintre cei care au postat stiu cum se deruleaza o licitatie dar tot nu se justifica aceasta suma IMENSA pentru realizarea unui site. Hai sa fim seriosi si realisti. Cred ca 90% dintre cei care au postat pe acest thread lucreaza in domeniu, la fel cum lucrez si eu in domeniu de mai bine de 6 ani.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
46 de experti s-au chinuit 13 luni sa scoata din ei denumirea asta business-entrepreneur.ro? e nevoie de un singur novice care sa zica ca pe un asemenea site n-o sa intre nimeni. cum se fura banii in tara asta :lol:

#34
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postsoul4blade, on Jun 20 2008, 09:58, said:

Eu zic ca subevaluati putin puterea saitului. E un sait de programatori. Lipsit de complexitatea grafica. Si poate pentru multi desenele sunt totul la un sait. In acest caz e vorba de functionalitate. Apoi, trecand la ideea saitului si la ce vrea sa faca, mi se pare frumos (dar ideal) sa crezi ca firmele din Romania se vor buluci sa isi imbunatateasca activitatea apeland la serviciile portalului care in momentul de fata nu sunt decat niste penibile conferinte, insa ideea e mareata.
Sa fim seriosi, un portal gen alibaba.com ar fi fost mult mai util...

Cat despre pret, nu este cel mai scump sait din Romania!
Am participat la destule licitatii pe proiecte finantate european sau chiar guvernamental si am vazut ca banii se cheltuie relativ usor, insa, baietii astia de pe-aici care se lauda cu 100$ + 50$ SEO fac afirmatii penibile si reflecta lipsa de profesionalism.
In primul rand, nu ai cum sa intri intr-o licitatie cu PFA sau cu firme de 1 angajat, iar ofertele nu se fac numai pe "sait" (proiectele internet - ca asa se numesc la nivelul ala - trebuie sa contina de la paginile propriu-zise pana la manualele de utilizare ale operatorilor, manuale de urgenta, sisteme de backup, strategii de dezvoltare; asta dupa ce in prealabil ai predat studiul si planul de implementare, ai facut cel putin o prezentare video sau retroproiectata pentru a convinge expertii care dau cu pixul pe proiectul tau - iar in caietul de sarcini/lucru iti este prezentat scopul proiectului si targetul pentru care trebuie sa muncesti pentru a lua banii);
Plata se face intotdeauna cu mare intarziere, esalonat, iar tu, (intre timp - chiar daca nu ai incasat banii), ca beneficiar platesti salarii, impozite pe salarii, asigurarile si toate taxele aferente, cheltui timp si investesti in licente, materiale, echipament, platesti TVA si impozitul aferent.
Nu se poate sa nu platesti! De obicei, nu intri in licitatie daca nu esti un bun platitor de taxe + impozite;

Cat despre reusita proiectului de fata, ma simt nevoit sa reclam o jena.
E penibil sa investesti banii aia si sa obtii 70 de vizitatori pe zi; Noroc cu reclama de-aici, din Softpedia :)

Daca dai 2,5 mlioane de dolari pe un soft, ar fi bine sa te asiguri ca interfata se ridica la nivelul banilor. Nu stiu cum sa-ti spun dar site-ul asta e orientat spre public, deci ar trebuie sa aiba o interfata sclipitor de usor de utilizat. Ceea ce nu are. Eu m-am chinuit cinci minute sa apas pe un buton dupa care m-am prin ca meniul era de fapt afisat cu un js penibil dedesubt, in format text. Hai da-o dracului, nu s-a gandit nimeni la un dropdown sau ceva mai vizibil? A doua, fiind un site orientat spre utilizatori, firme, trebuie sa fie usor de gasit pe Google. Cu codul ala in frame-uri (cu care nu mai lucreaza nimeni sanatos la cap in ziua de azi in design) si URAT, dar URAT scris, fara tag-uri, o sa apara la motoarele de cautare in aceeasi zi in care o sa ma duc eu sa ma spovedesc la biserica. Adica odata ca niciodata.

Text-ul e jumate in romana, jumate in engleza, exist erori SQL pe site, asa ceva este inadmisibil pentru un soft lansat.

Daca tot vorbim de modul in care se aloca banii pentru un astfel de proiect, imi imaginez ca ar fi mandatoriu sa existe un stagiu de testare si niste criterii de indeplinit inainte de lansare. Aceasta etapa a fost in mod clar sarita aici.

Faptul ca au platit atatia experti si niciunul n-a fost in stare sa faca QA inainte de lansare sau sa se gandeasca la SEO si la uzabilitate... apoi nu am cum sa nu fiu revoltat.

Adevarat ca nu a fost din banii nostri, ca-s bani europeni, dar cand oameni mor de foame peste tot prin lume, orice risipa de bani e un mare pacat.

Legat de plata, vorbim aici de o firma care si-a luat un contract de 2,5 milioane de euro, din care imi permit sa apreciez ca nu chiar asa multi s-au dus de fapt la expertii aia, deci e vorba de o firma care isi permite sa ii plateasca chiar si cu platile esalonate din partea guvernului. O firma nu ia un proiect de genul asta daca nu are deja alte surse serioase de venit, sa fim seriosi.

Oricum ai intoarce-o, este o mare jena proiectul. Dar jena este caracteristica noua romanilor, asa ca nu ma mai mira nimic.

Pe de alta parte, noua ne-a facut Nichita o nocturna de 2,5 milioane de euro in Iasi, macar site-ul ala poate o sa ajute la ceva, noua nocturna ne ajuta doar sa vada microbistii unde sa scuipe samanta mai bine.

La mai mare, Romania!

#35
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
la firma unde lucrez am facut un site pt UE la un pret apropiat de 20.000E
de complexitate e ceva mai complex ca asta, tot pe oracle doar ca in php
durata de dezvoltare a fost de 2 luni (4 persoane) iar suma propriu zisa pentru dezvoltare a fost undeva cam la 60% din suma
restul pt documentatie, training ....

parca a mai spus cineva de pe aici ca banii aia 2.5 milioane nu-s de la statul roman, ci de la UE
romanii nostrii doar au depus o cerere de finantare pt un proiect pe care l-au supraevaluat si culmea , chiar au primit-o

acum a-ti putea spune ca banii aia se puteau duce pe altfel de proiecte insa va anunt ca mai sunt bani (de ordinul sutelor de milioane) care asteapta sa fie dati dar nu-s ceruti de nimeni

#36
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
peste 60 de miliarde de euro mai exact ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate