Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebari in VBA

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dement4ever

Dement4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
Salut, am si eu niste intrebari in VBA,cum pot salva un document visual basic in exe, eu nu am resit numa in.bas, a doua intrebare cum pot pune un buton si cand apas pe el sa lanseze macrou PLS foarte inportant

Attached Files



#2
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Salut
Din cate vad in capturile de ecran lucrezi cu Word-ul. Nu poti salva un macro ca .exe cu VBA. Daca vrei sa faci .exe trebuie sa ai de ex. Visual Basic 6 sau Visual Basic 2008 Express Edition, ultimul e free, il faci download de la Microsoft, e mult mai complex decat VBA si e alt limbaj VB .NET.
Ca sa pui un buton.... unde? Poti sa pui un buton care sa determine rularea unui macro pe o forma sau in bara de butoane de sub cea de meniu sau chiar si pe pagina (cred).

#3
Tortuletz

Tortuletz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.10.2007
Stiu ca e cam vechi postul si poate ai rezolvat sau nu, dar sa te ajut si eu putin.
Poti pune un buton in pagina, pe un UserForm si chiar in meniu.
Ca sa "chemi" un macro printr-un buton faci asa:
-intr-un UserForm (care vad ca il aveai deja inserat), adaugi un buton;
-2xclick pe buton si te duce in editor;
-acolo scrii urmatorul cod:  
      Private Sub RunMyMacro ()
      Application.Run ("numele macro-ului pe care vrei sa il chemi")
       End Sub
-apoi inserezi un modul in care scrii asa:
     Sub Form()
     UserForm1.Show
     End Sub
Acum te intorci in worksheet apesi alt+f8 alegi Form si dai run si o sa apara un UserForm cu un buton ce va lansa codul tau.
Iti atasez un exemplu ca sa vezi mai bine.

Attached Files



#4
dorinjj

dorinjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 18.08.2007
Am o nelamurire. Vreau sa cumpar urmatoarea carte si nu stiu daca voi putea parcurge lectile din ea cu Visual Basic Express Edition 2008. Pun intrebarea asta, ca sa stiu daca voi putea sa urmez lectiile cu VB Express 2008 sau trebuie neaparat cu VB 6.6. Iar daca e posibil, ce diferente ar fi intre aceste 2 versiuni? Ce ar trebui sa fac sau sa nu fac? Va multumesc.  :)

Edited by dorinjj, 06 January 2009 - 15:03.


#5
Tortuletz

Tortuletz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdorinjj, on Jan 6 2009, 17:01, said:

Am o nelamurire. Vreau sa cumpar urmatoarea carte si nu stiu daca voi putea parcurge lectile din ea cu Visual Basic Express Edition 2008. Pun intrebarea asta, ca sa stiu daca voi putea sa urmez lectiile cu VB Express 2008 sau trebuie neaparat cu VB 6.6. Iar daca e posibil, ce diferente ar fi intre aceste 2 versiuni? Ce ar trebui sa fac sau sa nu fac? Va multumesc.  :)

Din cate vad face referire la vb6.Cat despre diferente, daca dai un google search le aflii.

#6
dorinjj

dorinjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 18.08.2007
Ce ar trebui sa fac ca sa pot bifa din meniul Project, de la References, optiunea DirectX8 for Visual Basic Type Library. Am instalat DirectX8 si numi apare automat in aceasta lista, iar cand dau browse, nu se deschide in Visual Basic 6 (portable), iar in Visual Basic 2008, nu stiu cum sa introduc aceasta biblioteca. Prefer sa folosesc Visual Basic 6, cu DirectX. Ce ar trebui sa fac? Am atasat si o imagine dintr-o carte ca sa fie lucrurile mai clare, si anume ce doresc. Va multumesc.
Attached File  Imag001.jpg   61.21K   14 downloads Folosesc Windows Vista, am uitat sa spun (nu stiu daca are vreo legatura sistemul de operare cu ceea ce vreau eu).

Edited by dorinjj, 07 January 2009 - 22:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate