Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

SONY VX2100

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View PostsrjKhan, on Jun 23 2008, 04:12, said:

Denumire: PANASONIC AG- HMC70E
Producator: PANASONIC
Detalii produs:  AG- HMC70e - Pe stock in Romaniaaici

Am vazut-o personal, arata surprinzator de bine, in afara de ce scrie omul acolo este 16:9 nativ, are intrari audio XLR cu controlul volumului direct pe butoane externe (nu in meniuri). Singura rezerva pe care o am (si e una mare) este asemanarea cu MD-urile, insa tipul m-a asigurat ca nu mai are nimic asemanator pe interior. De fapt si exteriorul e putin altfel, e o carcasa de aliaj iar scula e relativ grea. Ar mai fi senzorii de 1/4, nu am probat-o la intuneric. Daca ma lasa sa fac probe, o pun langa un VX si un MD. Daca iese OK, ma bate gandul sa iau una. E buna chestia cu filmatul pe card... Cam scump in prima faza, dar de la a treia nunta ti-ai scos banii.
Interesant, insa are optiunea de a imparti filmarea pe cadre direct pe card?

View PostMoldoveanul, on Jun 22 2008, 14:56, said:

Adica se mai filmeaza in VHS inca si voi vorbiti ca e aproape mort SD ? Bine, investesti acum intr-o camera HD (care o fi aia ?), dar ce faci...tragi tot SD sau filmezi HD si apoi convertesti in SD ? Ca fie vorba intre noi...bluray e inca departe. Oricum...cine isi permite poate face o investitie...care e cam mare: camera, dvd, calculator, softuri...nu mai zic de pretul unui disc...etc...asta ca sa aiba o alternativa daca il intreaba clientul de HD !
Cred ca traim in Romanii diferite, am avut si mai am comenzi anul asta pe blu ray. Un laptop cu bluray player costa in jur la 7-800 euro, cabluri hdmi si tv hdready se gasesc pe toate drumurile si nu mai sunt un moft. Ca sa nu mai zic faptul ca mi se cere dvd-ul clasic dar si casetele trase nativ 1080i, clientul sa-si poata face bluray-uri pe viitor.
Nu stiu,dar parca am un deja vu , acum ceva ani se tragea la greu cu m3500 si m9000, mi-am luat un digital8 si faceam s-vcd si divx-uri, iar ''profesionalii'' radeau de mine ''cum naiba filmezi cu camera aia si-i dai omului niste discuri'' . In cateva luni lucrurile o luasera razna si toti clientii vroiau ''discuri'' , iar meseriasii isi vindeau camerele vhs pe 2 lei.
Nu vreau sa fiu aiurea,dar simt ca sd-ul e pe duca

#20
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postbogdan19, on Jun 22 2008, 23:24, said:

fara suparare , dar din cate localuri ai vizitat ca si cameraman , ai ales ca in astoria e ce-a mai frumoasa sala?
Fara suparare, da. Asta daca nu o impopotonezi cu baloane si inimioare si alte prostii ca strici tot farmecul salii. Si mai este si problema personalului. Poate ai prins tu acolo o seara mai nasoala. Eu de fiecare data cand am fost a fost super si s-au purtat exemplar si cu nuntasii.
Si am cam vazut toate salile de prin Iasi.
_______________________________
Niros, o lentila wide pt a cuprinde mai mult cadru si niste chenare pe display cred ca iti rezolva problema lui 16x9 filmand 4:3 si taind la editare.

Edited by daddy, 23 June 2008 - 14:28.


#21
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View PostsrjKhan, on Jun 23 2008, 05:12, said:

Denumire: PANASONIC AG- HMC70E
Producator: PANASONIC
Detalii produs:  AG- HMC70e - Pe stock in Romaniaaici

Am vazut-o personal, arata surprinzator de bine, in afara de ce scrie omul acolo este 16:9 nativ, are intrari audio XLR cu controlul volumului direct pe butoane externe (nu in meniuri). Singura rezerva pe care o am (si e una mare) este asemanarea cu MD-urile, insa tipul m-a asigurat ca nu mai are nimic asemanator pe interior. De fapt si exteriorul e putin altfel, e o carcasa de aliaj iar scula e relativ grea. Ar mai fi senzorii de 1/4, nu am probat-o la intuneric. Daca ma lasa sa fac probe, o pun langa un VX si un MD. Daca iese OK, ma bate gandul sa iau una. E buna chestia cu filmatul pe card... Cam scump in prima faza, dar de la a treia nunta ti-ai scos banii.

arata oribil , nu credeam ca exista o cameram mai urata ca md-ul :))

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Desi playerele DivX au aparut de ceva vreme si acum sunt chiar ieftine, voi predati materialul tot ca DVD care e antic.
Eu as face altfel: mi-as lua camera HD, as filma 16:9 si as livra materialul tot in anticul SD-DVD. Casetele in HD le-as pastra sau preda clientului (...hmm) si acesta cand si-ar dori i-as furniza si material HD in functie de scula pe care o detine: daca e un media center direct AVC in ce container o fi la moda sau ce suporta aparatul respectiv si daca e blu-ray, in format blu-ray. Pentru fiecare dintre optiuni, preturi diferite.
Dupa cum ziceti voi, SD se vede rau pe LCD/Plasma si daca vine clientul ca nu se vede bine ii spuneti ca ii puteti furniza si material HD care sa se vada OK si in functie de aparatul de redare sa ii livrati materialul respectiv.
Daca e calic si el vrea SD, te risti si filmezi in HD cu speranta ca va dori ceva mai bun si vei mai lua un ban in plus pe aceeasi filmare. Daca nu e calic, ceri mai mult pentru ca ii explici despre HD si viitor.
Dupa cum ziceati si voi, CRT-uri nu se mai gasesc, asa ca dati-i bataie pe HD 16-9.
Chiar daca omu' vrea SD 4:3, facand un crop din 16:9 in 4:3 pe un CRT se va vedea mai bine decat in cazul expus de voi cu 4:3 cropat in 16:9 pe un LCD/Plasma.
Mi-am expus ideile pentru cei carora chiar le pasa (si sunt deja pe forum) ce predau clientilor, nu nesimititilor care zic: da-l dreq de fraier ca nu se pricepe.
Offtopic: am vazut un rus zilele astea la mare care isi filma familia pe faleza cu un antic Panasonic VHS cat o valiza tinuta pe umar.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 25 June 2008 - 00:44.


#23
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Corect Mtz!!!De-aia tot incerc eu sa le spun colegilor de forum ca VX-ul este aproape mort si ca oricum ar incerca s-o coteasca,nu fac altceva decat sa prelungeasca agonia...In alta ordine de idei,sunt colegi care si-au luat de curand VX  :lol:  si le vine cam greu sa creada ca s-au inselat,insa daca au suficinte nunti incat sa-si recupereze banii...no problem.
Eu am intalnit clienti care aveau tv HD insa nu stiau ce inseamna si vroiau filmare 16/9 ,sa se vada pe tv-ul lor lunguietz. :huh:

Quote

Offtopic: am vazut un rus zilele astea la mare care isi filma familia pe faleza cu un antic Panasonic VHS cat o valiza tinuta pe umar.
Fiindca tot ai adus vorba de rusi,am vazut acum doua zile un site al unui rus care cam da pe spate tot conceptul de filmare-editare de pe forumul nostru.Si mai e si HD... :P
LINK Dati clic pe weddings si urmariti clipurile.Material,intr-adevar,de studiat pentru toti de pe forum.

Edited by nirosbog, 25 June 2008 - 08:24.


#24
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Sincer, nu-mi place rusul.

#25
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Niros, eu cand am vazut mai sus ce-ai scris referitor la "profetiile VX-ului" am crezut ca esti de cealalta parte. Eu am un amic pe care l-am batut la cap la greu inca de anul trecut sa nu-si ia VX dar si-a luat. Habar nu avea ce inseamna HD. Norocul lui ca majoritatea din Iasi nu prea stiu ce inseamna si si-a scos banii. Dar acum e constient si el ca multi ani n-o sa mai faca cu VX-ul.

Offtopic: am vazut un singur clip de-al rusului si mi-a placut cat de cat in ideea ca necrezandu-se Spielberg si mirii nefiind actori de Oscar nu s-a "chinuit" sa faca regii ieftine din care sa iasa un mare rahat ci a lasat mirii sa se comporte liber. Nu mi-a placut ca partea artistica este stricata de prea multa tehnica de editare. Sunt prea abundente efectele de editare si nici nu sunt atat de complexe.

#26
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Nu mai ingropati asa repede Vx-ul de vreme ce inca mai vedem panasonicele preistorice folosite la nbc, putine dar mai vedem. Ei da, la ce preturi, asta e alta problema. Clienti au fost si vor fi pentru toate tehnologiile, mai vechi sau noi, pentru ca amatori de "sa fie (cel mai) ieftin si in rest nu conteaza" au fost si vor fi totdeauna. Si asa va fi si cu cei cu Vx. Vor mai scadea la pret dar nu vor muri ani buni, mai ales ca aspectul vx-ului ii salveaza: seamana al naibi cu noile HD. Iar daca te mai si pricepi sa tragi cu ea si sa mai si montezi, te-ai scos, chiar daca nu e HD. Iar la ora asta eu zic ce e una dintre cele mai profitabile camere pentru nbc si va mai fi inca cel putin si anul viitor, daca e sa facem pronosticuri. Depinde acum si de fiecare, cum stie sa se vanda.

#27
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
VX-ul e camera cu care se va mai filma inca 3 ani de aici inainte, iar rusul e ok. Eu n-am vazut inca pe aria asta a....SUPER PROFESIONISTILOR ceva in genul asta.
Cei care spun ca VX-ul a murit sunt cei care tin in mana cate un FX pe la primarii si se uita "de sus" la cei care nu fac compromisuri de gen downconvert la toata munca de o zi si o noapte.
Dau si eu un link pt studiu aprofundat.

#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Am spus si eu ca rusul e ok si am specificat si ce obiectii am. Acum fiecare cu gustul lui.
Dar cand pe piata sunt numai plasme si lcd-uri, hdready sau full hd, cand toate filmele apar si pe blu-ray, cand formatul mkv deja e un concurent serios pentru divx (dar n-au auzit multi de el asa cum n-au auzit multi de flac care desfiinteaza pur si simplu mp3 in audio), cand preturile la playstation si blu-ray playere au devenit accesibile, ba chiar si a media-centerelor, tu vii si spui ca e snobism atunci da-mi voie sa te includ in categoria acelora care "isi respecta" clientul exact cum scria altul mai sus "prostii sunt multi si nu stiu". Dar in fine, pentru unii scaldatul in noroi e normalitate si dusul cu apa si sapun e snobism. De fapt scria cineva sus ca inca se filmeaza pe VHS in Romania asa ca nu trebuie sa ma mai mire astfel de conceptii. Sa nu care cumva sa va luati plasme sau lcd-uri, sa va luati watsonuri sau mai stiu eu ce ragalii la 199 ron sa nu cumva sa deveniti snobi.
De murit nu va muri niciodataVX-ul, asa cum nu a murit de tot nici VHS-ul, problema e daca va mai merita pretul cu care se va face o filmare cu VX si in primul si-n primul rand calitatea pe care o va mai oferi VX-ul pe televizoarele moderne. Diferenta dintre SD si HD pe noile televizoare este asa cum era diferenta dintre vhs si vx pe vechile televizoare. sau probabil si aici normalitatea o fi vhs-ul si vx-ul o fi snobism?!
N-are nicio legatura articolul din linkul tau cu subiectul asta pentru ca nu toti cei care au limuzine luxoase sunt snobi si se uita in sictir la cei care au Opel asa cum nu toti cei care au fx se uita in sicti la cei cu vx. Iar anul viitor imi voi filma nunta HD. Ce snob sunt!, si nici macar nu am FX...

Edited by daddy, 25 June 2008 - 18:54.


#29
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostAnkh, on Jun 25 2008, 16:13, said:

Sincer, nu-mi place rusul.
Dar clipurile lui? :P

#30
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
ce o tot fofarliti atat, clar sd-ul merge in 2008 si incepand cu 2009 se va cere hd. Hd, cine vinde hd pe aici? in afara de 2-3 care ii arat imediat. Momentan un setup sare bugetul multora.

#31
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdaddy, on Jun 25 2008, 19:50, said:

asa cum nu toti cei care au fx se uita in sictir la cei cu vx.
ba se cam uita  :mellow:


rusu e ok, pacat de editare, prea multe effecte, si nici o sicronizare a lor, insa ceea ce a filmat imi place, dar deh... daca ai cu cine si ai unde, toti putem scobi ca el.

#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
cum naiba poate sa fie ok, daca e editarea e ca prastia? ori e ok, ori nu. Te uiti la un film si declari ce bine e filmat, doar ca e prost montat??? De unde sti? Cum iti dai seama ca e ok filmat? Prin faptul ca tine camera dreapta? Nu ai cum sa sti ce ar fi trebuit sa fie? ;) Cand te uiti la un clip spui ca e bun sau prost. Nici macar cadrele care ar fi ok filmate, nu mai arata asa din cauza editarii.

Edited by Ankh, 26 June 2008 - 02:12.


#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Cu HD e cam asa: eu deja il folosesc de 1 1/2 ani. downconvert se face automat, deci nu stai o zi si o noapte.
In ultimul timp lucrez doar HD, tras in comp HD si apoi in functie de necesitati, blue ray, sau dvd, sau tras pe caseta etc...
Oricum, calitatea e incomparabila. Acum lucrez la un documentar, care sper sa iasa ok desi ma bat cu clientul sa mentin cat mai multe idei bune in film si el tot imi impune banalitati.
Sfatul meu e sa va bagati la hd 16:9, poate daca nu aveti bani de fx1, la modelele mai mici...

#34
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Hai ca trece imediat si sezonul 2008 si incepe 2009, abea astept sa vad cat la suta din nuntile voastre (cei care ingropati SD-ul) vor fi in HD? SD-ul inca traieste si va mai trai 2-3 ani linistit.... era sa uit, as vrea sa-l vad eu pe meseriasul ala care la anul va filma DOAR HD si va REFUZA SD-ul, pentru ca SD-ul e mort deja si el nu se ocupa cu profanari...

  Succes la nunti in HD

#35
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
A spus cineva ceva de refuzat? Cu HD poti filma sau prelucra SD, invers nu se poate. N-ai citit ce a scris si Mtz si xtremdriving mai sus? Daca filmezi HD poti sa-i faci omului ce doreste. Poti sa-i pui si pe caseta VHS daca asta vrea omul.

#36
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
problema este alta, arata o camera care merita cumparata imediat si sa fie si full hd si acceptabila ca pret.
la 2000 de euro nu prea iti cumperi  nimic interesant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate