Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SONY VX2100

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Stiu ca VX nu filmeaza nativ 16/9....
Pentru cei cu VX :exista vreo modalitate de filmare 16/9?Vreun accesoriu,ceva?
A filmat cineva vreo nunta cu crop 16/9 din camera?Cum iese filmarea???
Cum deserviti clientii care vor 16/9 ???

#2
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Nunta nu am filmat cu ea 16/9, dar am inchiriat-o pt un spot publicitar si se pare ca a fost ok.....

#3
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 nirosbog, on Jun 16 2008, 23:34, said:

Stiu ca VX nu filmeaza nativ 16/9....
Pentru cei cu VX :exista vreo modalitate de filmare 16/9?Vreun accesoriu,ceva?
A filmat cineva vreo nunta cu crop 16/9 din camera?Cum iese filmarea???
Cum deserviti clientii care vor 16/9 ???

Century Optics face adaptadoare anamorfice un link aici: http://www.creativev...bcategoryID=215

Daca filmezi 4:3 ai calitate mai mare daca casetezi imaginea 16:9 in post-pro.

Edited by VHS, 17 June 2008 - 15:36.


#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Din punctul meu de vedere, ca si calitate a imaginii, DEZASTRU. Asa vede ochiul meu. Din punctul de vedere al clientului PERFECT. ...Asa vede ochiul lui.
E o diferenta vizibila de calitate a imaginii intre 4/3 si 16/9 (in defavoarea ultimului), dar daca nu ai cu ce sa compari, vorba romaneasca, merge... Eu nu as folosi VX2100 pentru filmari 16/9.

#5
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Pe o plasma de 50 imaginea de la VX2100 16:9 de pe un 3:4 casetat in camera o sa se vada rau rau da rau de tot. Trebuie sa mergi in capatul orasului si de acolo se te uiti la tv ca sa nu se mai vada defectele. In schimb se vede acceptabil pe un tv cu tub.

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Hai sa formulez altfel intrebarea:daca ati avea un VX si clientul vrea o filmare 16/9,care ar fi varianta cea mai buna,dpdv al calitatii?
VHS, lentila recomandata de tine costa aproape cat camera VX. :confuzzled:
Ce camera ar fi de compromis,in defavoarea VX-ului, la capitolul 16/9?Pretul aprox.1500 euro.

P.S. pun mai jos cateva tipuri de crop-uri,pe care le poti face in functie de cum vrei sa filmezi.
-foto 1 este 4/3
-foto 2 este 16/9 widescreen TV aspect ratio
-foto 3 este crop facut doar la partea de jos(tipul asta de crop te avantajeaza la filmare fiindca atunci cand filmezi ai ca punct de reper partea de sus si raportezi filmarea la linia de sus)
-foto 4 este crop facut doar la partea de sus (nu mi se pare comod de facut crop).

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   453.08K   79 downloads
  • Attached File  2.jpg   442.44K   73 downloads
  • Attached File  3.jpg   435.76K   54 downloads
  • Attached File  4.jpg   442.73K   47 downloads


#7
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Orice varianta de casetare/crop se alege trebuie ca in vizor/lcd sa existe marcaje de referinta.
In acelasi timp o sa se piarda din unghiul de cumprindere pe verticala si in spatii mici si nu numai mai ales cand se doreste planuri generale cameramanul este obligat sa pastreze o distanta mai mare fata de subiect si nu intodeauna sunt conditii.
Ce-a mai simpla alternativa ar fi sa se schimbe camera.
Eu as evita cu orice pret un 16:9 din camera, pur si simplu distruge imaginea si asa foarte limitata. Filmare in 4:3 cu marcaje pe LCD si casetat 16:9 inainte de masterizare.
Sa se tina cont si la autoria DVD sau la compresie MPEG2 sa se pune raportul pixelului in anamorfic astfel incat sa umple complect fereastra de 720x576. Playerul DVD sau TV face automat conversia de aspect.

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 VHS, on Jun 17 2008, 22:29, said:

Eu as evita cu orice pret un 16:9 din camera, pur si simplu distruge imaginea si asa foarte limitata. Filmare in 4:3 cu marcaje pe LCD si casetat 16:9 inainte de masterizare.

Pai exact asta am spus si eu mai sus,unde am si argumentat cu poze,se filmeaza 4:3 si fac crop din soft,doar la partea de jos,fiindca detii mai usor controlul,raportandu-te la partea de sus(reper).
Mai intreb inca o data:exista vreo camera care stie 16:9 nativ,cu calitate asemanatoare VX-ului?In acelasi pret,bineinteles...

eu nu prea am gasit pe net :confuzzled:

#9
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cineva se lauda cu un Canon hv20 (dar avand in vedere formatul SD ajungem tot la hc96). La ceva mai multi bani trecem pe HD si acolo ar fi mai multe de ales.

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 pif_foto, on Jun 18 2008, 01:29, said:

La ceva mai multi bani trecem pe HD si acolo ar fi mai multe de ales.
Cum ar fi?!...


p.s.Ma gandesc din ce in ce mai serios la un sony hd1000. :OK:

#11
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Vad ca unii *profeti* de pe forum vad deja apusa vremea SD-ului,iar cand ma uit la televizor,la capitolul nunti mondene,toate vedetele sunt filmate cu PD si VX.Si vorba aia,au bani... :thumbdown:

#12
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Niros, ce legatura are sula cu prefectura? Vremea SD-ului a apus si nu are legatura cu banii vedetelor. 90% dintre vedetele pline de bani n-au habar absolut nimic in domeniul asta. Mai mult, cam toate vedetele apeleaza la firme care le organizeaza complet nunta, inclusiv filmarea si foto. Aici mirii, nepricepandu-se, sunt la mana firmei care le trimite PD-uri si VX-uxi. Asta in cel mai fericit caz. Am vazut  filmare cu VX pe un Samsung full hd. Dezamagire mare! Si era conectata camera, adica vedeam direct dv-ul necompresat. Bine, eu oricum nu prea sunt adeptul lcd-ului ci mai mult al plasmei, dar voia un prieten f bun de-al meu sa-si cumpere si nu l-a mai cumparat pt ca i-a fost frica sa nu-l refuze clientii cand vor veni la el si vor vedea mostre.
N-ai auzit de cazuri in care oameni plini de bani si-au tras cele mai scumpe televizoare lcd pentru ca se vedea exceptional in vitrina si cand au ajuns acasa s-au intors cu el la garantie ca se vedea execrabil pe cablul tv si credeau ca e defect?
Momentan SD-ul nu e chiar mort, dar investitia intr-o camera performanta (implicit scumpa) tot SD nu se mai justifica.

#13
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Adica se mai filmeaza in VHS inca si voi vorbiti ca e aproape mort SD ? Bine, investesti acum intr-o camera HD (care o fi aia ?), dar ce faci...tragi tot SD sau filmezi HD si apoi convertesti in SD ? Ca fie vorba intre noi...bluray e inca departe. Oricum...cine isi permite poate face o investitie...care e cam mare: camera, dvd, calculator, softuri...nu mai zic de pretul unui disc...etc...asta ca sa aiba o alternativa daca il intreaba clientul de HD !

#14
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu nu ma refer la o investitie de un an. Aaa, daca ai contractate 10 nunti anul asta si ai nevoie urgenta de camera tunci merita si VX ca ti-ai scos banii sezonul asta.
Un om care a trait 40 de ani si e atat de bolnav incat mai are de trait un an poti sa-l numesti deja mort. Playerele bluray costa acum cat costau divx playerele Eboda la inceputul aparitiei lor (in jur de 1000 ron). Anul viitor oare cat vor costa? In afara de asta mai sunt si media centerele care au aparut si care vor aparea ca ciupercile. Eu va spun ca intr-un an-maxim doi formatul mkv va fi raspandit cum este raspandit acum divx iar playerele vor fi foarte accesibile. Voi vedeti cat s-au ieftinit si plasmele si lcd-urile?
Mai mult decat atat problema nu este atat a playerelor cat mai mult a televizoarelor. CRT nu se mai fabrica, iar SD-ul se mai vede acceptabil pe plasme. Dar si alea pana in 42. Cand stii ca o filmare cu VX se vedea exceptional pe un CRT si cand vezi cum se vede pe un LCD te apuca nervii. Dar daca ii vei arata clientului ceva material HD pe un LCD nu are cum sa nu ramana placut impresionat. Dupa ce ii arati asa ceva poti tromboni clintul sa-si cumpere un media center sau un playstation sau un player bluray ca doar ii raman bani de la nunta. Iar cand prietenii sau rudele vor vedea la el nunta in format HD vor vreai si ei. Eu de-a lungul timpului mi-am convins aproape un sfert dintre clienti sa-si cumpere dvd playere stand alone pentru ca va avea o calitate mult mai buna decat pe pc.
Nu in ultimul rand, cand spun investitie in HD ma refer si la o investitie mai scumpa dar care se poate amortiza in cativa ani de lucru si nu la un handycam obosit care filmeaza HD cu purecii cat buricul degetului.
Sa dam cezarului ce-i al lui (VX2100-cea mai buna camera pt nunti ever)-dar intr-un an-doi se pensioneaza.
Eu mi-am luat cea mai frumoasa sala din Iasi pt anul viitor pe 9 mai. Evident, ca unul care ma pricep, voi avea filmare multicam si SD si HD. Probabil cate 2 camere de fiecare. De lumina nu-mi fac probleme pt ca nu-mi plac nuntile cu luminile stinse si atmosfera de bordel, iar Astoria este luminata bine. Tebuie doar sa-i educ pe ospatari sa nu stinga luminile.

#15
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Formatul SD este  inca in top, mai cu seama ca unele posturi TV transmit sub acest format, cat timp va dura ? Cel putin pana cand  posturile TV de la noi vor incepe transmisia HD prin operatori de cablu (lucru foarte scump pentru ei) dar care pentru clienti s-ar dovedi cea mai buna solutie,  facand exceptie de trasmisia HD terestra a Pro TV si receptionata  numai in Bucuresti si urmand TVR.
     De acord cu formatul HD, super calitate dar acest standar va evolua cand tot romanul va putea sa vizioneze emisiuni TV in acest format de aceia inca nu este o cerere  prea mare pentru filmari in HD si se practica tot SD care este foarte usor de vizionat pe ehipamente care marea majoritate a romanilor le avem.
      Pentru camerele de filmat in modul HD situatia este putin ciudata, foarte putini investesc in asemenea scule din urmatoarele motive:
   - cerere foarte mica de servicii  pentru filmari in HD;
   - camerele video foarte scumpe si pretentioase in lumina slaba;
   - camerele video actuale (HD) care peste cativa ani vor fii depasite fizic si moral de altele noi care cu siguranta vor fii mai bune si la un pret mai accesibil.
      Consider ca acesta este argumentul pentru care nu prea se cere HD la filmari, .... asteptam televiziunile sa decida cand vor trace sa transmita HD,   pana atunci nu ramane decat sa asteptam.

#16
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Faza e ca la ora actuala foarte multi intreaba de filmare 16/9,iar VX-ul are un handicap nativ la capitolul asta.Si asta cam asa e.Daca clientul tot nu poate vedea HD pe plasma lui,macar sa vada formatul 16/9,pe tot ecranul,nu ciuntit din laterale.

#17
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

 daddy, on Jun 22 2008, 16:43, said:

Eu mi-am luat cea mai frumoasa sala din Iasi pt anul viitor pe 9 mai.

fara suparare , dar din cate localuri ai vizitat ca si cameraman , ai ales ca in astoria e ce-a mai frumoasa sala?

#18
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Denumire: PANASONIC AG- HMC70E
Producator: PANASONIC
Detalii produs:  AG- HMC70e - Pe stock in Romaniaaici

Am vazut-o personal, arata surprinzator de bine, in afara de ce scrie omul acolo este 16:9 nativ, are intrari audio XLR cu controlul volumului direct pe butoane externe (nu in meniuri). Singura rezerva pe care o am (si e una mare) este asemanarea cu MD-urile, insa tipul m-a asigurat ca nu mai are nimic asemanator pe interior. De fapt si exteriorul e putin altfel, e o carcasa de aliaj iar scula e relativ grea. Ar mai fi senzorii de 1/4, nu am probat-o la intuneric. Daca ma lasa sa fac probe, o pun langa un VX si un MD. Daca iese OK, ma bate gandul sa iau una. E buna chestia cu filmatul pe card... Cam scump in prima faza, dar de la a treia nunta ti-ai scos banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate