Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Denitrificarea apei

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cornelius1949

cornelius1949

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2007
La tara, in zona de sud a tarii, dintr-un izvor iese la suprafata o apa,care pe langa o serie de elemente si compusi chimici benefici pt. sanatate,contine si nitriti si nitrati. Inlaturarea celor din urma ar permite folosirea in scop terapeutic. Exista o metoda sau o reactie chimica cat mai simpla pentru inlaturarea acestora?

#2
kgore

kgore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.06.2008
Din câte știu eu, nu.

#3
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postcornelius1949, on Jun 16 2008, 20:53, said:

La tara, in zona de sud a tarii, dintr-un izvor iese la suprafata o apa,care pe langa o serie de elemente si compusi chimici benefici pt. sanatate,contine si nitriti si nitrati. Inlaturarea celor din urma ar permite folosirea in scop terapeutic. Exista o metoda sau o reactie chimica cat mai simpla pentru inlaturarea acestora?

Faci analiza apei si identifici compusii chimici benefici si concentratia lor!
Distilezi apa din izvor, cumperi cantitatile de necesare de compusi chimici si faci amestecul! :D Si gata ai apa minerala din izvorul acela fara nitriti!
....................................
Acum serios! Chiar daca ar fi o metoda de eliminare a nitritilor tot nu te-ar ajuta! Apa ar avea un cost de productie prea mara sa fie competitiva pe piata!

#4
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
exista sigur o metodă cu bacterii. Cu nici un chip nu-mi aduc aminte numele cărții. Dacă treci pe la BCUB poti sa cauți în baza lor de date după [b]denitrification[/b

Sau pe Google denitrification bacteria

#5
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
și de fapt există și soluții ieftine cum ar fi asta de aici
http://www.eco-aqua....nitrificare.htm

Sau dacă îți permiți ori vrei să faci vreo afacere sunt și stații de epurare mult mai complexe cu bazin și panouri de comandă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate