Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

filtru pentru alimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
<_< Am nevoie de un filtru pentru transformator, unul ceva mai bun decat un amarat de condensator. Am gasit eu ceva, dar puterea curentului ce la iesire ere foarte mica. Daca poate cineva sa imi dea o schema a unui filtru care sa imi poata sustine macar un amplificator de 15W sau un walkman!

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sa inteleg ca ai un transformator (de la 220v la o tensiune mai mica, ex.9-15V) si doresti sa confectionezi un redresor/stabilizator care sa sustina un anumit curent ? In acest caz trebuiesc furnizate  detalii suplimentare despre transformator,  tensiunile din secundar precum si tensiunile la care functioneaza amplificatorul, respectiv  walkman-ul. B)

#3
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Da, am uitat sa mentionez : Transformatorul este unul simplu, care-l gasesti in orice magazin la un pret acceptabil. Adica as vrea un filtru pentru un transformator care are deja o punte redresoare si cu obisnuitul condensator de 470 de micro, cu o tensiune la iesire intre 3-16 V si o intensitate a curentului de maxim 1 Amper. Deci as putea cu usurinta sa folosesc un astfel de traf, sa-l comut pe 3 V si sa alimentez walkman-ul mentionat, dar buz-ul din retea ma omoara!! :cursing:  Deci cam astea ar fi necesitatile mele.
    Eu am luat o schema a unui filtru foarte eficienta, dar dintr-o revista mai veche (un "Tehnium" din '92) . Ideea e ca filtrul era destinat alimentarii unor multimetre elecronice, deci putere era mica.
    M-am trezit astfel ca pentru a putea asculta muzica la walkman trebuia sa bag o tensiune in el de aproximativ 7 volti, cand el trebuia alimentat la 3 (binenteles ca pe filtru exista o cadere de tensiune de aprx. 3V)
    HMM! Ce parere ai? Poti sa ma ajuti?

#4
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
O schema cu LM317 cred ca te va ajuta ,+ ca are si protectie la scurt:
http://www.antrak.or...ges/Lm317-2.jpg
http://users.otenet....lm317-lm337.htm
Si daca doresti mai multa putere exista o alta schema cu LM 317 si cu 2 buc de 2N3055 care duce pana la vreo 3 amperi.Dar eu cred ca este suficient schema asta simpla ptr. consumatorii care tu ii ai

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Introducerea unui element activ: tranzistor sau circuit integrat stabilizator, va produce o cadere suplimentara de tensiune, de minim 2-3V, necesara pentru buna functionare a stabilizarii/fitrarii. Trebuie schimbat si condensatorul electrolitic cu unul de  minim 1500-2200 uF/16-25V. De asemenea  pentru eliminarea zgomotelor din retea si zgomotului produs de diodele din puntea redresoare, se mai monteaza condensatoare ceramice de 2.2-4.7nF paralel pe fiecare dioda plus un condensator multistrat de 47-100nF in  paralel cu condensatorul electrolitic.

#6
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
:) Multumesc pentru ajutor! Am sa incerc schemele respective si am sa tin cont de observatiile voastre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate