Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...
 Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi
 lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

Symi, Chalki si Tilos - insulele Rodosului

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

adragu76

adragu76

Member

• Grup: Members
Voi fi putin off topic, ca sa nu mai deschid alt forum separat. ..

Insula Nysiros este tot in Dodecanisos, putin mai la nord de Rodos si aflata intre Tilos si Kos (insula lui Hipocrat, parintele medicinei).
In Nysiros se ajunge numai cu vaporul, dinspre Kos (unde este cel mai apropiat aeroport), cu ferry-ul care face aproape zilnic ruta Atena-Rodos si opreste in mai toate insulele. Este destul de micuta insula , un 40 km patrati si vreo 800 de locuitori, dispersati in 3-4 satuce. Punctul turistic de interes maxim este vulcanul - Efestio - cel mai vechi din marea Mediterana.
Arhitectura caselor grecesti,Agia Spilea,  cateva plaje de pietricele mici-mici vulcanice, manastiri si biserici, fostul castel al cavalerilor, piatra ponce care se extrage din Ghialos, o insulita ce apartine tot de Nysiros, fiind desprinsa de aceasta in perioada vulcanica a insulei. Nu sunt hoteluri de lux, doar de 1-2 stele, dar f ok. Noi am stat in Romantzo, apare in poze...

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

Revin cu cateva poze din insula  Nysiros mai "convingatoare"...astept feedback-ul..:)

Attached Files

grecul68

grecul68

Member

'adragu76' said:

Nysiros...astept feedback-ul..:)
Pe mine m-ai dat gata cu pozele din Symi si Nysiros...Superbe!!!
Nu am ajuns inca nici in Rhodos dar ma foarte intereseaza, am mai vazut poze cu Symi si imi place la maximum. Mi se pare una dintre cele mai frumoase insule.Iar despre Nysiros de-abia am auzit de vreo luna...ce poti sa mai spui despre ea, cam cat de mare este, cum se ajunge si in general toate detaliile pe care poti sa le dai... :)
...la fel astept detalii si despre Symi , nu stiu mai nimic, decat am vazut cateva poze si mi s-a parut absolut superba !!
Spune-mi daca le-ai vizitat din Rhodos sau te-ai dus direct acolo pt vacanta??
Daca da ,spune-mi si mie te rog reteta cu preturile aferente avionului, transfer, ferryboat, cazare etc...si daca poti da mai multe detalii sau sa scrii mai multe impresii(plaje, orase, etc), ce, cum, cat...
Gratitudine !!

Edited by me_and_myself, 27 April 2009 - 05:38.

adragu76

adragu76

Member

View Postgrecul68, on Apr 26 2009, 23:23, said:

Pe mine m-ai dat gata cu pozele din Symi si Nysiros...Superbe!!!
Nu am ajuns inca nici in Rhodos dar ma foarte intereseaza, am mai vazut poze cu Symi si imi place la maximum. Mi se pare una dintre cele mai frumoase insule.Iar despre Nysiros de-abia am auzit de vreo luna...ce poti sa mai spui despre ea, cam cat de mare este, cum se ajunge si in general toate detaliile pe care poti sa le dai... :)
...la fel astept detalii si despre Symi , nu stiu mai nimic, decat am vazut cateva poze si mi s-a parut absolut superba !!
Daca da ,spune-mi si mie te rog reteta cu preturile aferente avionului, transfer, ferryboat, cazare etc...si daca poti da mai multe detalii sau sa scrii mai multe impresii(plaje, orase, etc), ce, cum, cat...
Gratitudine !!

Ptr a vizita insulele grecesti, ideal este sa ai la indemana 2 saptamani de vacanta si mult optimism, ptr ca va fi o excursie destul de obositoare dar o experienta extraordinara. Totul trebuie inceput ori din Atena, portul Pireus, ori din Rodos; transportul va fi pe mare, cu ferry-ul grecesc ce face aproape zilnic ruta Atena-Rodos (aprox 15 ore). Trebuie facut dinainte planul opririlor, 1-2 zile in fiecare insulita, in functie de mersul vapoarelor. Excursia este cu rucsacul in spate, mai tinereasca, fara hoteluri de 4-5 stele cu all inclusive..se-ntelege :)

Revenind la discutia noastra, insula Symi se viziteaza usor din Rodos sau din Bodrum, de la turci, cu vaporul; insule este micuta, un 50km2, pietroasa si fara plaje naturale- este un sat pescaresc si nu o statiune turistica. posibilitatile de cazare sunt limitate la cateva hoteluri de 2-3 stele si cateva pensiuni si apartamente de inchiriat. Taverne pescaresti, muzeul maritim, biserici si manastiri, castelul cavalerilor ioaniti, arhitectura deosebita, bureti de mare, suveniruri, cateva golfulete de paradis la care se ajunge numai pe mare.  

Din Dodecanisos- sudul M. Egee (adica 12 insule, care de fapt sunt 13), doar Rodos si Kos au aeroport, deci de aici se ajunge mai rapid in insulite - Patmos, Astypalea, Karpatos, Kastelorizo, Nysiros, Symi, Chalki, Kasos, Tilos, Leros si Kalimnos.  
Diferitesi asemanatoare in acelasi timp, totul trebuie incercat la pas, fara rezervari si retete ptr ca sunt destinatii speciale si mai pastreaza farmecul insulelor grecesti, fara all inclusive si magazine de firma, fara waterpark-uri,skyjet-uri, banana si barstreet-uri .

Deci, la preturi, avionul charter din OTP ptr Kos sau RHO (doar perioada mai-oct), face un 220 dus-intors. Inafara acestei perioade sunt cursele de linie Olympiaki si Aegean Airlines, la un 300 de euro. Vaporul Atena -Rodos este 50euro/ pers si vreo 100 de masina (care nu se merita, ptr ca se gaseste f usor un rent a car in  toate insulele). Cazarea a costat in Symi si Nysiros un 25euro pe camera (2 pers) in extrasezon, iar in Kos 20 de euro . La o taverna greceasca o masa de 2 pers este un 15-25 de euro cel mult; oriunde gasesti sa mananci un souflaki, un ghiros, la un 2 euro si este de ajuns; berea la 500ml la taverna este 2 euro, iar la market este 80 centi. Despre preturi s-a vorbit f mult in topicul de Rodos, iar ideea de baza este ca gasesti din fiecare ptr toate buzunarele.
Este extraordinar de frumos sa descoperi insulele grecesti; vei fi rasplatit inzecit !

grecul68

grecul68

Member

F frumos, nu am ajuns inca in insulele astea...La anul sunt pe lista!
Nu ai povestit aproape  nimic de Nysiros,am mai cautat pe net niste poze si arata f bine.
Ce mai e de stiut cu Nysirosul asta???

adragu76

adragu76

Member

N-as putea spune ceva f special de  Nysiros, cu toate ca fiecare insula are ceva deosebit. Sunt multi englezi care stau cu saptamanile, in apartamente, pensiuni, adica nu f lux si fara mic dejun; sunt inca multi turisti care apreciaza plimbarile, locurile izolate si linistite, tavernele grecesti unde clienti si angajati sunt ca o familie, mancarea este f buna si unde primesti mereu cate ceva "din partea casei" - o bere, un vin Retsina, un iaurt rece cu miere de albine si nuci. Ai senzatia ca te-ai nascut acolo, ca apartii acelor locuri incremenite-n colajul dintre diferite perioade de timp, cu telefoane publice fixate pe ficusi batrani in mijlocul strazii, taxiuri pline de icoane, magarusi incarcati de marfa si masini de lux rabdatoare, motociclete zgomotoase fara numere si lumini, tineri supraponderali  cu 2-3 ghiros in fata si-o cola zero, batranele-n negru pe-o vespa de prin 1960 plina de abtibilde I LOVE GREECE! , cafenele si zaruri de tavli amestecate cu ticaitul bilelor de coboloi, Heineken sau ouzo , freamatul localnicilor si graba cu care "asediaza" micul port cu muult inainte de a se vedea la orizont vaporul, doar ptr a-si impartasi, pentru a nu-stiu-cata-oara, cu politistul (mereu absent de la datorie), parintele si vecinii, bucuria reintoarcerii copiilor, studenti in New York...te bucuri, zambesti, vorbesti si gesticulezi impreuna cu ei, fara sa realizezi ca ti-a fost inoculat ceva, special, strain poate de natura ta dar mereu familiar sufletului, unic precum gustul sarat al marii ce-ti umple toate simturile si-ti deschide iubirile de vacanta.......n-as putea spune ceva f special ...

grecul68

grecul68

Member

View Postadragu76, on May 8 2009, 14:07, said:

N-as putea spune ceva f special de  Nysiros, cu toate ca fiecare insula are ceva deosebit. Sunt multi englezi care stau cu saptamanile, in apartamente, pensiuni, adica nu f lux si fara mic dejun; sunt inca multi turisti care apreciaza plimbarile, locurile izolate si linistite, tavernele grecesti unde clienti si angajati sunt ca o familie, mancarea este f buna si unde primesti mereu cate ceva "din partea casei" - o bere, un vin Retsina, un iaurt rece cu miere de albine si nuci. Ai senzatia ca te-ai nascut acolo, ca apartii acelor locuri incremenite-n colajul dintre diferite perioade de timp, cu telefoane publice fixate pe ficusi batrani in mijlocul strazii, taxiuri pline de icoane, magarusi incarcati de marfa si masini de lux rabdatoare, motociclete zgomotoase fara numere si lumini, tineri supraponderali  cu 2-3 ghiros in fata si-o cola zero, batranele-n negru pe-o vespa de prin 1960 plina de abtibilde I LOVE GREECE! , cafenele si zaruri de tavli amestecate cu ticaitul bilelor de coboloi, Heineken sau ouzo , freamatul localnicilor si graba cu care "asediaza" micul port cu muult inainte de a se vedea la orizont vaporul, doar ptr a-si impartasi, pentru a nu-stiu-cata-oara, cu politistul (mereu absent de la datorie), parintele si vecinii, bucuria reintoarcerii copiilor, studenti in New York...te bucuri, zambesti, vorbesti si gesticulezi impreuna cu ei, fara sa realizezi ca ti-a fost inoculat ceva, special, strain poate de natura ta dar mereu familiar sufletului, unic precum gustul sarat al marii ce-ti umple toate simturile si-ti deschide iubirile de vacanta.......n-as putea spune ceva f special ...
Ha ha, n-ai spune ceva special?????...dar tot ce ai spus este ff special. Mi se pare una dintre cele mai misto descrieri facute unei bucati din Grecia iar pe mine,randurile tale ma fac sa-mi doresc extraordinar de mult sa ajung acolo,neaparat!! Imi suna senzational amestecul ala de traditionalism grecesc, cu magarusi si taxiuri cu icoane, New York si batranele pe scuter,cu politistul pe care nu-l gasesti niciodata , etc, etc. descrierea ta parca este un decor de film din anii 60 si este foarte vizuala. Din ce ai spus tu, insula asta este un loc unde aproape ca te intorci in timp, si tu insuti faci parte din decorul filmului vechi.
Spune-mi si mie care sunt posibilitatile de ajuns acolo, cat faci cu ferry-ul, cam cat costa cazarea, chestii d'astea...sau orice alta informatii mai detii,mai mult sau mai putin suprarealiste..
Multumesc.

ANDOX

ANDOX

Member

View Postadragu76, on May 8 2009, 14:07, said:

Da..................."nimic" f special ......
Doar VIATA .......simpla......pura.......... adevarata .......

Sincer , o sa listez textul si o sa-l lipesc in fata mea la birou . Poate o sa am curajul sa ma hotarasc dracului odata sa lichidez tot ce am in tara asta de cacat in care statul roman? e cel mai mare si mai feroce hot si sa plec undeva unde poti sa traiesti . Pana la urma avem vreo 20-30 de ani in care putem sa traim adevarat si deja cativa i-am pierdut.......

BRAVO adragu76 , iti multumesc pt cuvintele care ma fac sa inclin balanta spre VIATA !

adragu76

adragu76

Member

S-a vorbit si s-au pus poze despre Nysiros, iar despre Tilos, care apare chiar in topic..nimic ..pana acum!  
Insulita Tilos apartine Dodecaniselor (cele 12 insule din sudul M.Egee) si se afla la 2 ore de Rodos sau Kos, cele mai apropiate aeroporturi. Fireste putem ajunge acolo si cu ferry-ul din Pireus-Atena - aprox 10 ore. Mai precis se afla intre Nisyros (la 13km) si Chalki (18km), aproape de Symi(34km) si la doar 20km de Knidos-Turcia. Este o insula muntoasa de 63km2 si 63 km de coasta, cele mai multe plaje fiind stancoase, cu pietris amestecat cu nisip. Cea mai frumoasa si buna plaja este de departe  Eristor, fiind si singura zona fertila a insulei. Izvoare subterane, multe golfuri de poveste, pesteri spectaculoase (Charkadio cave), biserici din perioada bizantina, castele re/facute de Cavalerii Ioaniti, elefantul pitic (4500BC) la muzeul local, multe taverne, pensiuni  si apartamente de familie. Cresterea animalelor este principala ocupatie a localnicilor, insula Tilos fiind renumita ptr preparatele din carne de capra (cea mai buna carne din toate insulele grecesti).
Mai multe informatii pe site-ul oficial: http://www.tilos.gr
VACANTA PALCUTA !

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

Vorbeam de vacanta ideala in insulele grecesti: acum este realizabila, cu plecare din Rodos.  Trebuie doar rezervat biletul de charter BUC-RHO, care este pe undeva la 300euro dus intors (mai ieftin este din Budapesta).
5 insule din Dodecanisos in 7 zile : prima zi Rodos-Symi, apoi Tilos, Nisyros, Chalki si Panormitis, portul de sud din Symi. Vapor privat, cabine,bucatarie, dus, skeeper, ptr grupuri 6-12 persoane.
Mai multe informatii pe PM.

adragu76

adragu76

Member

Anul acesta insulitele Dodecanese sunt "pe val", mai ales Chalki, Tilos si Nysiros..in fiecare miercuri si sambata, pe aeroportul Diagoras din Rodos, la zborurile dinspre UK, foarte multe transferuri direct spre port, la vaporasele ce pleaca spre insule. Turisti care chiar vor sa se bucure de vacanta, timp liber, plimbari, sa se relaxeze si sa pastreze amintiri unice. Chalki :

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

View Postgrecul68, on Apr 26 2009, 23:23, said:

despre Nysiros de-abia am auzit de vreo luna...ce poti sa mai spui despre ea, cam cat de mare este, cum se ajunge si in general toate detaliile pe care poti sa le dai... :)

Nisyros este foarte mica, 8km diametru si este de fapt conul celui mai vechi vulcan din Meditarana. Suprafata este de 50km2 , aprox 900 locuitori si este impartita in 4 satuce: Mandraki, Pali, Emborios si Nikia. Se mai gasesc catune parasite, construite pe langa foste izvoare termale.
Cel mai bine se ajunge din insula Kos sau Rodos  (unde se ajunge rapid cu avionul), la un 10-12 euro biletul de vapor.
Mandraki este capitala si port; multe de vizitat, castelul venetian, zidurile de aparare ale orasului (5000BC) unde se afla si acropolele orasului antic, manastirea Sf Fecioara (Ag.Spilia) datata 1600 AD. Noi am stat aici in Mandraki, la pensiunea Romantzo, au o terasa comuna, in fata intrarilor din camerele de la etaj, o vedere fantastica la mare. Camerele au 2 paturi, tv, AC (contracost) si-o baie cu dush. Ptr ca eu am fost in extrasezon, resturantul de la parter era inchis. Camera costa 30-45 euro, depinde de nr de zile si perioada. Eu am luat-o cu 25euro-extrasezon. La hotelul de vis-s-vis, 3 Brothers, mai bine cotat, chiar in port, camerele costau 30euro, la fel dotate. Mai sunt cateva locuri de cazare, la o medie sa spun, ptr vara, de 40 euro pe camera dubla.
Se gasesc mici magazine ptr aprovizionat in camere, taverne, cafenele. Preturile sunt ca si-n Rodos, o masa de 2 pers ajunge pe la un 25-35 euro maxim; dar exista cateceva ptr toate buzunarele, la alegere.
Fiecare satuc are cateva taverne si cafenele micute, camere de inchiriat. Toul este f linistit. Se pot inchiria masini la un 35 pe zi; 10 euro de benzina ajung ptr toata insula. Rent a car este chiar in port; peco este spre  satul Pali, la un km de port...singura benzinarie.
Satul Pali, la 1-2 km de port, are multe taverne pescaresti si pensiuni ptr cazare; plaja buna se gaseste aici.
Emborios este pe varf, se vede cel mai bine vulcanul de acolo; este si castelul Pantoniki si-o sauna naturala, chiar la marginea drumului, este nemarcata si usor se poate trece pe langa ea.
general, la un 200 cazare si transport si alte 150 cheltuieli de masa si plimbat ptr 2 persoane, rezulta un 350euro ptr Nisyros. Treaba e avionul pana in Kos sau Rodos (un max 300 euro) sau direct ferry din Arena, la 30 euro.

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

Symi- orasul corabiilor

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

haideti, curaj, asteptam fotografiile din Symi...

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

Insula Symi, vedere dinspre Rodos, portul de vest, Kamiros

Attached Files

adragu76

adragu76

Member

SFANTUL ARCHANGHEL MICHAIL TAXIARCHIS - O PANORMITIS, SA VA OCROTEASCA IN CALATORIILE D-VOASTRA IN 2010 ! CHRONIA POLLA !

Attached Files

bgdl

bgdl

New Member

Attached File  DSCNO2009__25_.jpg   1.8MB   34 downloads

View Postgrecul68, on 8th May 2009, 15:51, said:

suna senzational amestecul ala de traditionalism grecesc, cu magarusi si taxiuri cu icoane, Spune-mi si mie care sunt posibilitatile de ajuns acolo, cat faci cu ferry-ul, cam cat costa cazarea, chestii d'astea...sau orice alta informatii mai detii,mai mult sau mai putin suprarealiste..
Multumesc.
Eu mai sarac in descriere.
Adragu76  a descris foarte bine.
Noi am fost in Rodos 14 zile .Rodos la Palladium
Am cumparat excursie de la o agentie locala aflata in portul din Rodos.
60 euro /pers.cu over  night in Nisyros.
Descriere Nisyros? Cititiposturile lui Adragu76
Grecia in alb si albastru
Cam atat..am avut de spus.

Attached Files

Edited by bgdl, 06 January 2010 - 13:44.

Delphinash

Delphinash

Member

View Postbgdl, on 6th January 2010, 13:38, said:

Attachment DSCNO2009__25_.jpg
Eu mai sarac in descriere.
Adragu76  a descris foarte bine.
Noi am fost in Rodos 14 zile .Rodos la Palladium
Am cumparat excursie de la o agentie locala aflata in portul din Rodos.
60 euro /pers.cu over  night in Nisyros.
Descriere Nisyros? Cititiposturile lui Adragu76
Grecia in alb si albastru
Cam atat..am avut de spus.

Spune-mi te rog daca poza cu delfini e facuta acolo. imi doresc atat de mult sa vad delfini live !!!!!! Si nu-i nimeresc nciodata cand merg cu ferry.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate