Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

Symi, Chalki si Tilos - insulele Rodosului

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

adragu76

adragu76

Member

• Grup: Members
:)
Nu uitati sa puneti pe lista de prioritati (cand vizitati Rodosul) si insulele invecinate Symi, Chalki si Tilos, la aproape 2 ore pe mare, numai bune de clatit sufletul in albastrul infinit - egeean , spiritul in sidefiul paharului de ouzo, melancolia in spumoasa Mythos si amorul in pasionalul Moulin de Rodos !
KALO TAXIDI !  ;)

adragu76

adragu76

Member

Symi (ca parte a obiectivelor turistice ale Rodosului)
din rodos cu vaporul se fac maxim 2 ore pana in symi . biletele incep de la un 20 euro pana la 45 de euro. daca pleci singur sau cu grup organizat. symi a fost cel mai mare producator de sponge, bureti de mare, din LUME ! arhitectura deosebita ptr cei cei iubesc sa faca foto, peste proaspat, f multe magazinase cu suveniruri, biserici vechi de vizitat, CEA MAI FRUMOASA PANORAMA A UNUI GOLF NATURAL in portul Gialos, o apa de cristal numai buna de facut baie, terase micute chiar pe faleza, preturi normale ca si-n rodos (2 euro berea sau sucul, 15 euro peste intreg proaspat cu garnitura, symi shrimps UNICI - numai aici se gasesc-6 euro, cotlet pork 12 euro, pizza 8-12 euro,etc) si manastirea Arh. Michail, a doua ca importanta in Dodecanisos.
numai calatoria pe mare, in sine, este o placere si o relaxare.
in curand revin cu poze !

adragu76

adragu76

Member

POZE PROASPETE DE VACANTA DIN INSULA CHALKI ! Cateva din singurul sat si port Emborio, cu cel mai inalt turn din piatra din Dodecanisos, apoi de la Castelul fortareata al Cavalerilor Ordinului Saint John (sec 13) la 300 m de nivelul marii si cateva sunt de la taverna pescareasca de pe plaja...unde nu mai sunt nevoie alte explicatii ...pozele vb de la sine...

revin si cu insula Symi, unde casele sunt construite pe un munte si mai abrupt decat in chalki !

Attached Files

leelloo

leelloo

Member

superb!!!! ai stat pe rodos sau si pe cele 2 insule?
astept si restul pozelor! :)

ryky

ryky

Member

Poze de pe Symi:

Attached Files

yuppy

yuppy

Junior Member

View Postadragu76, on Jun 15 2008, 22:51, said:

Symi (ca parte a obiectivelor turistice ale Rodosului)
din rodos cu vaporul se fac maxim 2 ore pana in symi . biletele incep de la un 20 euro pana la 45 de euro. daca pleci singur sau cu grup organizat. symi a fost cel mai mare producator de sponge, bureti de mare, din LUME ! arhitectura deosebita ptr cei cei iubesc sa faca foto, peste proaspat, f multe magazinase cu suveniruri, biserici vechi de vizitat, CEA MAI FRUMOASA PANORAMA A UNUI GOLF NATURAL in portul Gialos, o apa de cristal numai buna de facut baie, terase micute chiar pe faleza, preturi normale ca si-n rodos (2 euro berea sau sucul, 15 euro peste intreg proaspat cu garnitura, symi shrimps UNICI - numai aici se gasesc-6 euro, cotlet pork 12 euro, pizza 8-12 euro,etc) si manastirea Arh. Michail, a doua ca importanta in Dodecanisos.
numai calatoria pe mare, in sine, este o placere si o relaxare.
in curand revin cu poze !

Hello! M-am intors ieri din Rodos, pentru a doua oara  :P! Si tot pentru a doua oara am vizitat si Symi, care este intr-adevar EXTRAORDINARA!!! O singura remarca am: preturile mi s-au parut putin mai mari ca in Rodos town.
Exemplu: buretii de mare erau mai scumpi, chiar daca erau de la mama lor  :lol: ; 2 portii de somon la gratar (portie aprox 200 gr, ... suficient cat sa pleci satul  :P ) cu garnitura 2 buc brocoli + 2 beri Amstel + 1 salata gr = 56 eur (la taverna in port)
    Oricum, insula este SUPERBA  si cu siguranta ne vom intoarce acolo de cate ori vom mai merge in Rodos!!!  :)  
    Pentru toti cei care ajung in Rodos: NU RATATI SYMI!!!
    Excursia pana la Symi a costat 23 eur/pers (incluzand oprirea la Panormitis), iar durata a fost de aprox 1 ora cu un vapor de mare viteza!

altasgard

altasgard

Junior Member

View Postadragu76, on Jun 29 2008, 11:51, said:

POZE PROASPETE DE VACANTA DIN INSULA CHALKI ! Cateva din singurul sat si port Emborio, cu cel mai inalt turn din piatra din Dodecanisos, apoi de la Castelul fortareata al Cavalerilor Ordinului Saint John (sec 13) la 300 m de nivelul marii si cateva sunt de la taverna pescareasca de pe plaja...unde nu mai sunt nevoie alte explicatii ...pozele vb de la sine...

revin si cu insula Symi, unde casele sunt construite pe un munte si mai abrupt decat in chalki !

Multumim pentru pozele din Chalki, sunt superbbbbbbbe! Sper sa avem timpul necesar vizitarii castelului, o baie mica si o masa la taverna din poza. Dar avem excursia asta in pachet, sau mergem de capul nostru?
Si nu, nu am fost la crucea din Filerimos, asa ca vom merge anul acesta. Se poate?
Iar in Symi cand am fost acum 3 ani ne-am topit de caldura, mai ca in Lindos. A fost nevoie de o super-inghetata sa ne revenim.

adragu76

adragu76

Member

View Postyuppy, on Jun 30 2008, 02:45, said:

Hello! M-am intors ieri din Rodos, pentru a doua oara  :P! Si tot pentru a doua oara am vizitat si Symi, care este intr-adevar EXTRAORDINARA!!! O singura remarca am: preturile mi s-au parut putin mai mari ca in Rodos town.
Exemplu: buretii de mare erau mai scumpi, chiar daca erau de la mama lor  :lol: ; 2 portii de somon la gratar (portie aprox 200 gr, ... suficient cat sa pleci satul  :P ) cu garnitura 2 buc brocoli + 2 beri Amstel + 1 salata gr = 56 eur (la taverna in port)
    Oricum, insula este SUPERBA  si cu siguranta ne vom intoarce acolo de cate ori vom mai merge in Rodos!!!  :)  
    Pentru toti cei care ajung in Rodos: NU RATATI SYMI!!!
    Excursia pana la Symi a costat 23 eur/pers (incluzand oprirea la Panormitis), iar durata a fost de aprox 1 ora cu un vapor de mare viteza!

acum depinde si la ce taverna mananci...la cele chiar din port, mai platesti si locatia, nu doar mancarea. buretii erau scumpi, tocmai ca erau originali.
rodosul se intretine singur pe cand symi este dependent de rodos, incepand de la apa pana la alimente si curent.  este logic sa fie mai scump.
aceeasi mancare dar la taverna neraida, care este mai in interior, ai fi platit 32 de euro.

voi ati mers pe cont propriu si ati economisit la biletul de vapor...daca mergeati cu grup organizat, mai aveati insotitor roman si ghid grec, plateati desigur 45 pe bilet, dar aveati si transport de la si pana la hotel, economiseati la taverna si aveati reducere 30% la bureti...in caz ca luati bureti....deci tot pe acolo ajungeati...poate ca mai aflati si cate ceva despre istoria insulei

adragu76

adragu76

Member

View Postleelloo, on Jun 29 2008, 11:59, said:

superb!!!! ai stat pe rodos sau si pe cele 2 insule?
astept si restul pozelor! :)
in symi chiar am stat, intr-o mini vacanta de 3 zile, inainte de Pasti...cred ca extra sezon insula Symi are cel mai puternic parfum...
in chalki am fost o zi,adica de  dimineata pana la 18 cand a plecat vaporasul. sunt si hoteluri acolo, 2-3 , la un 40 de euro pe noapte...destul de scumput, dar sa ne gandim ca are 250 de locuitori,  e normal...
am trait in chalki o stare de ireal, o liniste de-mi tiuiau urechile, n-am mai intalnit o liniste asa de palpabila...parca se cobora si te invaluia odata cu soarele..

maine ,,adica azi..voi merge in symi si voi face cateva poze...am un aparat mai rasarit care prinde si fixeaza pastelul caselor in caldura dogoritoare, la 40 de grade..

adragu76

adragu76

Member

n-am reusit  de lunea trecuta sa le pun pe net...sorry...sunt din insula Symi...din 14 iulie 2008

adragu76

adragu76

Member

View Postadragu76, on Jul 19 2008, 00:07, said:

n-am reusit  de lunea trecuta sa le pun pe net...sorry...sunt din insula Symi...din 14 iulie 2008

Attached Files

miss_bianco

miss_bianco

Junior Member

• Grup: Banned
adragu pozele sunt superbe.Vreau sa ma duc in symi sau chalki zilele astea am cate va intrebari:
1.cat costa biletul de vapor
2.sa i-au din rhodos o excursie de o zi cu biroul sau sa ma duc pe cont propriu?
3.cred ca vaporul pleaca pe la 9 dimineatsa,la ce ora are vapor sa ma intorc spre rhodos?
4.vreo taverna calumea pe acolo?
5.chalki sau simy?(avand in vedere ca ma duc pt o zi ma intereseaza sa fie cea care are  peisaje mai  frumoase.

Edited by miss_bianco, 21 July 2008 - 20:50.

dana3262

dana3262

Junior Member

wow!!!
ce locuri, ce poze...
mersi, sunt superbe!!!!!!!

adragu76

adragu76

Member

View Postmiss_bianco, on Jul 21 2008, 21:44, said:

adragu pozele sunt superbe.Vreau sa ma duc in symi sau chalki zilele astea am cate va intrebari:
1.cat costa biletul de vapor
2.sa i-au din rhodos o excursie de o zi cu biroul sau sa ma duc pe cont propriu?
3.cred ca vaporul pleaca pe la 9 dimineatsa,la ce ora are vapor sa ma intorc spre rhodos?
4.vreo taverna calumea pe acolo?
5.chalki sau simy?(avand in vedere ca ma duc pt o zi ma intereseaza sa fie cea care are  peisaje mai  frumoase.

mii de scuze, este deja 24 iulie...cred ca ai fost in symi sau chalki...acum am mai reusit sa intru pe net...ti-as fi recomandat insula symi, e mai concentrata, mai turistica..a fost nr 1 mondial la bureti de mare, fosta capitala a dodecaniselor, s-a construit in symi corabia lui jason cu care a plecat sa fure lana de aur, singura insula care a avut avantaje in perioada otomana, etc...o  taverna cu preturi si mancare buna este Neraida,  chiar in inima portului gialos, in spatele podului din centru.
merita sa stati o noapte, e extraordinar de frumos noaptea si dimineata devreme...caldura din timpul zilei, aglomeratia cand vin vapoarele din rodos sufoca tare micul port si se mai pierd din detalii....
din rodos pleaca in fiecare dimineata minim un vapor si maxim 5. pretul biletelor pleaca de la un 23 direct din port sau un 45 de la hotel, de la agentie, cu grup organizat. fiecare varianta are avantaje si dezavantaje, cel mai important este cat de serioasa e agentia care va trimite in symi, adica reprezentatnul care va insoteste.

in chalki e mult mai liniste, dar se pleaca din portul de vest, din kamiros, de 1-2 ori pe saptamana, pe la ora 10. au plaje mai frumoase decat symi si un microbus mai eficient decat in symi, care te duce pana la poalele muntelui, unde poti urca pana la castelul medieval- vezi pozele din chalki .
in ixia unde stati voi, sa mergeti la restaurantul Dimitrios, chiar in centrul statiunii, unde este ficusul ala imens in mijlocul drumului.
vacanta placuta in continuare !

miss_bianco

miss_bianco

Junior Member

Am fost in marmaris pana la urma,in turcia.raspund acolo sa nu fiu offtopic pt ca mi0a parut foarte ciudat cand am vazut pe cei de la paralela 45 in autobuzul cu turul gratis.Aasta nu e frumos ce fac ei.DETALII ACOLO

adragu76

adragu76

Member

View Postmiss_bianco, on Jul 25 2008, 22:07, said:

Am fost in marmaris pana la urma,in turcia.raspund acolo sa nu fiu offtopic pt ca mi0a parut foarte ciudat cand am vazut pe cei de la paralela 45 in autobuzul cu turul gratis.Aasta nu e frumos ce fac ei.DETALII ACOLO

:D  asta-i buna...ce e ciudat ca erau aia in autocar...adica de fapt ce este cu turul gratis si p45?...
am incercat sa gasesc topicul de marmaris si nu am reusit... :angry:

miss_bianco

miss_bianco

Junior Member

View Postadragu76, on Jul 28 2008, 23:12, said:

:D  asta-i buna...ce e ciudat ca erau aia in autocar...adica de fapt ce este cu turul gratis si p45?...
am incercat sa gasesc topicul de marmaris si nu am reusit... :angry:
NICI eU NU AM GASIT TOPICUL,L-AU STERS ca era mult timp sa posteze cineva.Inca in RHODOS sunt
daca e vb de discutia de ma sus la topicul cu rhodos ca aici sunt offtopic.
Intradevar turul era gratis(de la dimos rhodos,cu ce-i ce aveau vapoarele spre marmaris) ghid(engleza si greaca) si statii la fabrica de lukumia,bazari si la centrul de bijuterii.Pe ce-i de la paralele 45 i-am vazut cand am ajuns in Turcia in port,avea o pancarda.Erau cu noi in autobuz dus-intors.

Edited by miss_bianco, 29 July 2008 - 04:38.

adragu76

adragu76

Member

View Postmiss_bianco, on Jul 29 2008, 05:33, said:

NICI eU NU AM GASIT TOPICUL,L-AU STERS ca era mult timp sa posteze cineva.Inca in RHODOS sunt
daca e vb de discutia de ma sus la topicul cu rhodos ca aici sunt offtopic.
Intradevar turul era gratis(de la dimos rhodos,cu ce-i ce aveau vapoarele spre marmaris) ghid(engleza si greaca) si statii la fabrica de lukumia,bazari si la centrul de bijuterii.Pe ce-i de la paralele 45 i-am vazut cand am ajuns in Turcia in port,avea o pancarda.Erau cu noi in autobuz dus-intors.

si eu am fost in marmaris zilele trecute...adica pe 23 iulie...ai fost cu king saron?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate