Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motivul pentru care ai ales SUV

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#271
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si eu sunt in dilema, compacta sau suv ....cred ca o sa inchiriez sa le testez vreo 2-3 zile, altfel nu vad cum as putea decide.
Nu imi trebuie nici 4x4, nici diesel, nici automata, nici garda mare ca am un Logan pentru asta ;)
Ma intereseaza confortul, atat!

#272
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postfarausername, on 24 februarie 2018 - 10:48, said:

Si eu sunt in dilema, compacta sau suv ....cred ca o sa inchiriez sa le testez vreo 2-3 zile, altfel nu vad cum as putea decide.
Nu imi trebuie nici 4x4, nici diesel, nici automata, nici garda mare ca am un Logan pentru asta Posted Image
Ma intereseaza confortul, atat!

a avea o masina automata mai ales in trafic urban sau , de ex., prin zone montane este o chestie de mare confort.
a avea un CC/ACC este alta chestie ce este foarte confortabila la drumuri lungi.
o masina cu AC este foarte confortabila.
daca ai spatiu mai mare si asta iti da senzatia de confort.

in acelasi timp masinile foarte confortabile au o chestie ce poate sa te faca foarte neconfortabil: pretul.

eu personal am luat un Tiguan AD14WT16 pentru ca in el intru cel mai usor (am testat GLC 250 4matic, Touareg, q3) si in ce am luat am intrat/iesit cel mai usor. sunt eu si sefa, in a 2-a jumatate a vietii.
nu ne gandim la offroad, am vrut confort si sptiu suficient pt noi.

Edited by avenirv, 24 February 2018 - 11:45.


#273
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu ma intereseaza in oras, merg pe jos la serviciu, mai mult de 20 min nu pierd in trafic zilnic.
Pentru munte prefer manuala, deh....micile placeri ale vietii ;) CC are si Dacia, celalalt nu imi trebuie...s.a.m.d .
Intr-adevar pentru o doamna sunt multe sisteme utile, hill-control, etc...
Pe mine strict confortul pasagerilor ma intereseaza, ca sofer nu conteaza, compacta, suv...bine vorbim de jucarii, ca suv-urile inseamna cu totul altceva...
Merci de feedback !

#274
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Confort = spatiu + dotari

#275
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
La confort al suspensiei + insonorizare, intre suv-uri / cross-over-e, cel mai frumos merg Qashqai si Kadjar. Mergi cu ele si vezi cum te impaci. Ca "fitza"pentru cei din spate este bancheta cu spatar inclinabil, ca la Sportage/Tucson.
Dintre compacte nu stiu, eu am mers cu cateva (Focus, Megane 4 de ex) la care suspensia mi s-a parut rigida. Clasa medie (Talisman, C5, C-Class) au suspensii si insonorizare mai mult decat ok. Acolo ai confort bun, eu zic ca mai bun ca in mini-suv-rile de ceare ziceam mai sus.

Edited by radu_vasile59, 24 February 2018 - 20:38.


#276
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Bancheta aia rabatabila este buna doar daca vrei sa dai spatarul mai in fata, caci in spate e la fel ca la cele cu bancheta fixa, cel putin impresia asta mi-a dat-o !

Edited by farausername, 24 February 2018 - 21:20.


#277
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu am urcat in QQ si stateam ca in autobus in spate. Idem in CX-5. Apoi, in aceeasi zi, in x-Trail si in Tucson. Alt film. Am asa ceva si este o diferenta intre spatarul standard, care e mai vertical, si cel inclinabil. Poti sa adormi fara jena in spate (ca "pasagera") si asta creste confortul soferului Posted Image , comparativ cu bancheta fixa. Aia fixa e buna, dar la E Class, Seria 5 sau A6.
LE: Diferenta nu e neaparat majora, dar e sesisabila, mai ales daca le testezi una dupa alta. Si cel mai bine e sa incerci sa te relaxezi ca in living in spate; la cea inclinabila iti gasesti repede pozitia comparativ cu cea standard in care imi pare ca ceva lipseste sa stau relaxat. Cel putin pe mine m-a convins aceasta facilitate.

Edited by radu_vasile59, 24 February 2018 - 22:11.


#278
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru confort un Jeep Grand Cherokee ?

#279
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nope, un Ram ;)

#280
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Am avut si motivul principal a fost spatiul, tractiunea integrala si capacitatea de tractare. Acum de cativa ani am renuntat la el dar o sa revin cat de curand. Motivul principal? comfortul de a te urca/da jos din masina si comfortul pasagerilor/copiilor.

#281
PaulBNK

PaulBNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2015
Salutare lume! Observ ca de ceva vreme nu s a mai sters praful aci. Vin eu cu o intrebare. Ce parere aveti de Lexus NX 300h 2018 si RX 450h tot 2018 (ambele varianta F Sport)?

#282
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDTUr0MXqxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#283
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l7o6uw9MKyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca a mai fost pe aici ...
Capabil ca si SUV, masinuta noastra nationala.

Edited by radu_vasile59, 07 January 2019 - 03:45.


#284
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Pentru ca pe 4 x 2 nu pot sa ies din curte cand ingheata zapada,dar cu 4 x 4 nici nu simt ca pe jos e zapada inghetata.Si datorita faptului ca intrarea si iesirea din masina se face mult mai comod.Am si o berlina si simt care este diferenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate