Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

schimbari la ROTLD

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006

Quote

Sistemul nou este de asemenea conceput să permită reînnoiri de domenii și transferuri de domenii de la un registrar la alt registrar, atunci când regulile de înregistrare domenii .ro vor permite aceste operații.

de la un registrar la alt registrar ?:naughty:  care mai este?

incet, incet ajungem la plata anuala, ca oricum fara modificarile astea nu era posibila.

L.E: poate se refera la registrant ? adica transfer de la o pers. la alta  :bouncey:

Edited by ander, 18 June 2008 - 09:09.


#20
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
nu. de la un registrar la altul, nu registrant

de ex. sa te poti muta de la ROTLD ca au interfata nashpa la mineTLD care are interfata mai misto si-ti poti administra toate domeniile dintr-un singur loc

apoi, schimbarile astea au fost facute sa deshida calea pentru plata anuala. aburul cu spam/whois privat/etc este doar ceata care acopera tunul cel mare :lol:

Edited by r3ddr, 18 June 2008 - 09:56.


#21
jarrel

jarrel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.09.2006

View Postr3ddr, on Jun 15 2008, 21:00, said:

ahh. si inca ceva si mai misto

poti vedea datele de contact numai la firme (la persoane private... sunt private B)) :thumbup:

Pai eu vad ca si la firme datele de contact sunt private (de ex pt evz.ro).

#22
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006

View Postjarrel, on Jun 18 2008, 12:52, said:

Pai eu vad ca si la firme datele de contact sunt private (de ex pt evz.ro).

Quote

Notă:

     1. În sistemul vechi nu a existat nici o informație dacă o persoană de contact este persoană juridică sau fizică. De aceea nu s-a putut face o conversie corectă a tipului de persoană în noul sistem pentru domeniile deja înregistrate. Neconcordanța privind tipul de persoană fizică sau juridică va fi remediată în viitor.
Domeniile noi care se înregistrează de aici înainte vor avea tipul de persoană corect.
Pe masura ce se primesc cereri de modificare la domenii se va corecta și tipul de persoana fizică/juridică. Totodată, deținătorii de domenii sunt rugați să sesizeze ICI-ROLTD în cazul în care observă neconcordanțe de date.


#23
c_n_m

c_n_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.12.2005
Nu e rau ce au facut insa are ceva efecte secundare. De ex. la mine nu ajunge nici un e-mail, nici cu recuperarea parolei, nici din acela de contact (am adresa pe Hotmail). S-ar putea insa ca e-mailurile trimise de la unele IP-uri din RO pur si simplu sa nu ajunga pe Hotmail (mi s-a mai intamplat asta acum cateva zile cu e-mailurile trimise de catre un hoster din RO). Am semnalat si la Hotmail si la Rotld, sa vedem daca se rezolva in vreun fel.
P.S. Desigur ca emailurile respective nu erau nici in BULK

P.S.2. Intre timp a ajuns doar unul din cele doua e-mailuri pentru recuperarea parolei, iar cel de contact inca nu.

Edited by c_n_m, 18 June 2008 - 13:46.


#24
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Noul sistem este pregătit să permită înregistrarea numelor de domenii cu diacritice în limba română.
Aceste servicii vor fi însă furnizate într-o fază ulterioară după ce vor fi stabilite
și acceptate regulile de înregistrare domenii cu diacritice.

WOW!

sa vezi buluc pe domeniile pârț.ro sau mămăligă.ro
adica ROTLD ma obliga sa folosesc diacritice?
pentru ca in actuala configuratie si cu tastaturile de acum, multi nu vor putea sa tasteze aceste domenii direct in browser...

gâtu' mă-sii...

#25
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
internationalizarea/localizarea numelor de domenii e o mare aberatie... sa vezi phishing adevarat de acum incolo :ciocan:

#26
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
phishing se facea si pana acum lejer fara sa fie nevoie de un nume de domeniu "asemanator";

pe mine ma scoate din sarite faptul ca au ales aleatoriu care din domenii sunt detinute de persoane juridice si care sunt detinute de persoane fizice;
in plus, nu ma ajuta cu nimic faptul ca la persoane juridice imi arata e-mail-ul IN CLAR, ba mai mult, are si link pe el, ca sa fie meniul complet; pe de alta parte, am testat culegerea de email-uri prin accesarea linkului "mi-am uitat parola": https://domadmin.rot...ec.html?lang=ro care e cu mult mai simpla decat interogarea anterioara pe linii...
pe urma mai e o idiotenie legata de transfer: trimit confirmarea prin posta SI prin fax; pai daca sunt persoana fizica, de unde gatu' ma-sii fax?! in plus, de ce e nevoie de verificarea asta pleonastica (si prin posta si prin fax), n-as putea oare sa o trimit si prin PAGER? sau prin publicarea in monitorul oficial?
ba baiete, am impresia ca la ICI lucreaza numa' "fatuci"...

#27
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
wow, blonzi rau de tot :ciocan:

#28
c_n_m

c_n_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.12.2005
Se pare ca problema cu trimiterea e-mailului 'RCPT TO: error (553 sorry, that domain isn't in my list of allowed rcpthosts (#5.5.3 - chkuser))' s-a rezolvat. A mai ramas problema validarii incorecte de la actualizarea numarului de telefon.

#29
hanzo

hanzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2005
1) Ma loghez pe o pagina care nu are SSL!  :o

2) Cand imi uit parla, mi-o trimit in mail!   :o  E salvata asa in clar.

Blonzi blonzi.

Edited by hanzo, 09 July 2008 - 18:21.


#30
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postsoul4blade, on Jun 19 2008, 10:13, said:

Noul sistem este pregătit să permită înregistrarea numelor de domenii cu diacritice în limba română.
Aceste servicii vor fi însă furnizate într-o fază ulterioară după ce vor fi stabilite
și acceptate regulile de înregistrare domenii cu diacritice.


WOW!

sa vezi buluc pe domeniile pârț.ro sau mămăligă.ro
adica ROTLD ma obliga sa folosesc diacritice?
pentru ca in actuala configuratie si cu tastaturile de acum, multi nu vor putea sa tasteze aceste domenii direct in browser...

gâtu' mă-sii...

:huh: ar fi de tot rahatul...eu nu pot tasta diacritice, si nici nu vreau sa pot  <_<

#31
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
stai linistit, va fi ca in Germania, dupa ce au descoperit ca extra-germanii nu intra pe saiturile lor inregistrate cu diacritice s-au lasat pagubasi...

#32
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
In urma schimbarii survenite la ROTLD, vizitatorii pot contacta proprietarii de saituri direct din formularul ROTLD...
Pana aici toate bune si frumoase, numai ca atunci cand cineva iti trimite un mesaj, lincul pe care il face editorul text al ROTLD este modificat datorita lipsei unui simplu spatiu. Si anume:
Cutare va scrie in legatura cu domeniul domeniultau.ro.Subiectul si continutul mesajului il gasiti mai jos
prin nu-stiu-ce magie, lincul se transforma in domeniultau.ro.Su - sa recunoastem, nu e nicio magie; e vorba doar de un spatiu care trebuia pus intre "domeniultau.ro" si cuvantul "Subiectul"... Din curiozitate am dat clic pe linc si ma ducea catre domeniul.tau.ro.su (.SU = Soviet Union)
Sa mai zica cineva ca am scapat de comunisti...

Le-am scris, iar raspunsul a fost unul HALUCINANT...
"Acest fapt se datoreaza browserului dumneavoastra".

[...]

Edited by soul4blade, 31 July 2008 - 11:16.


#33
hanzo

hanzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2005
Totusi, de unde e punctul dintre ro si Su ?

Nu e nici de la spatiul ala lipsa, nici de la "browserul dumneavoastra".

#34
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Pai punctul inchide propozitia, nu e nicio greseala in asta.
Eu as fi vrut ca dupa punct sa fie un spatiu, astfel incat FCKEditorul lui peste prajit sa nu ia lincul intreg cu urmatoarele litere. Oricum nu intekeg de ce a luat doar .su.

#35
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Posthanzo, on Jul 9 2008, 19:10, said:

1) Ma loghez pe o pagina care nu are SSL!  :o

2) Cand imi uit parla, mi-o trimit in mail!   :o  E salvata asa in clar.

Blonzi blonzi.

pai si cum altfel sa-ti trimita parola daca nu pe mail?

Edited by ClaudiuCC, 08 August 2008 - 06:35.


#36
olygent

olygent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2007

View PostClaudiuCC, on Aug 8 2008, 07:35, said:

pai si cum altfel sa-ti trimita parola daca nu pe mail?

Problema lui hanzo am impresia ca era legata de faptul ca parolele sunt salvate clear text in bazele de date de la ROTLD. Teoretic, daca erau encriptate MD5 spre exemplu, prin formularul de pe site trebuia sa iti vina pe mail o parola temporara, tinand cont de faptul ca MD5 nu poate fi decriptat.

Edited by olygent, 08 August 2008 - 07:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate