Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

schimbari la ROTLD

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

În vederea îmbunătățirii sistemului de înregistrare nume de domenii.ro în zilele de 14 și 15 iunie 2008 nu se vor putea înregistra domenii noi și nu vor fi posibile modificări de nameservere și date de contact.

ouch B)

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
anuntau mai devreme daca asta era schimbarea , parerea mea

#3
cool_i

cool_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2005
nu stiu ce va strsati atata... poate e doar o schimbare a sistemului. oricum nu e mare smecerie daca se schimba in plata anuala ... ba chiar e mai bine ca si asa multi acuma detin anumite domenii si nu fac nimic cu ele; asa ca orice schimbare nu poate fi decat spre bine

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postcool_i, on Jun 12 2008, 16:16, said:

nu stiu ce va strsati atata... poate e doar o schimbare a sistemului. oricum nu e mare smecerie daca se schimba in plata anuala ... ba chiar e mai bine ca si asa multi acuma detin anumite domenii si nu fac nimic cu ele; asa ca orice schimbare nu poate fi decat spre bine

[ http://www.craiovaforum.ro/images/smilies/f/word.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10$ per an cu recalculare a anilor de la plata initiala, adica 5-6 ani de la inregistrare sa devina moca :) Eu cu asta as fi 100% de acord...desi nici 10$ per an cu trecere din 2009 nu ar suna deloc rau.

#5
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlord_ice, on Jun 12 2008, 17:17, said:

[ http://www.craiovaforum.ro/images/smilies/f/word.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10$ per an cu recalculare a anilor de la plata initiala, adica 5-6 ani de la inregistrare sa devina moca :) Eu cu asta as fi 100% de acord...desi nici 10$ per an cu trecere din 2009 nu ar suna deloc rau.
eu zic ca o sa fie in euro nu in $ pentru ca suntem in europa totusi...

#6
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006
tinand cont ca sunt foarte multe multe domenii .ro cumparate de persoane aiurea si nefolosite de ani de zile de care nu se mai stie nimik ar fi perfect o plata anuala ca la cele internationale, parerea mea ! in acest fel cine mai vrea domeniul trebuie sa inceapa sa plateasca ceva, acela se vede daca e interesat sau nu de domeniu !

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
De unde a aparut aberatia cu 100 de lei per an un domeniu .ro ? :| Sa-mi bag picioarele daca noi romanii nu suntem nr 1 la barfe inventate sau visate ... si mai rau..transmise mai departe si raspandite...cand va fi 100 de lei per an , numarul celor ce vor inregistra domenii va scadea sub 50% ;) daca ca fi pana in 20$ (mie imi place sa vb in $ ) mai merge...daca nu...nush...ganditi-va la toti copii pe care ii vedem zilnic pe aici, abia reusind sa-si ia un domeniu .ro si asa, si sunt multi ...nu au potenta financiara dar fiind multi = bani pentru registrator. Ar trebui sa se tina cont si de asta!

#8
racet

racet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2004

View Postlord_ice, on Jun 15 2008, 10:01, said:

De unde a aparut aberatia cu 100 de lei per an un domeniu .ro ?

Aberatia a aparut de la tine. Nimeni din rotld nu au precizat vreun pret sau nu au declarat ceva oficial legat de noul sistem.

#9
ander

ander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.06.2006
un nou sistem de whois cu protejarea datelor personale.. nice  :D

#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postracet, on Jun 15 2008, 10:11, said:

Aberatia a aparut de la tine. Nimeni din rotld nu au precizat vreun pret sau nu au declarat ceva oficial legat de noul sistem.

Aberatia a aparut pe net-ul romanesc pustiule   ;) nu am visat-o eu in somn...altfel nu mai intrebam   -_-;)

#11
racet

racet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2004

View Postlord_ice, on Jun 15 2008, 17:57, said:

Aberatia a aparut pe net-ul romanesc pustiule

Unde pe netul romanesc? Prima pe stinga ? sau a 2 a ? Faptul ca preiei orice informatie aruncata la intamplare se numeste aberatie.
Singura sursa oficiala este rotld.ro . De restul " netului romanesc" nu ma intereseaza. Se creeaza discutii inutile .

#12
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
tadaa. ce misto arata acu'  :coolspeak:

Quote

% Whois Server Version 1.0 - whois.rotld.ro

% Rights restricted by copyright.
% Specifically, this data MAY ONLY be used for Internet operational
% purposes. It may not be used for targeted advertising or any
% other purpose.

% Este INTERZISA folosirea datelor de pe acest server in oricare
% alt scop decat operarea retelei. In special este INTERZISA
% folosirea lor in scopuri publicitare.

% Top Level Domain : ro
% Maintainance : www.rotld.ro

   Domain Name: ads.ro
   Registrar: ROTLD
   Whois Server: http://whois.rotld.ro
   Referral URL: http://www.rotld.ro

   Name Server: thing1.opyum.us
   Name Server: thing2.opyum.us
   Name Server: thing3.opyum.us
   Name Server: thing4.opyum.us

   Domain Status: ok

ahh. si inca ceva si mai misto

poti vedea datele de contact numai la firme (la persoane private... sunt private B)) :thumbup:

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postr3ddr, on Jun 15 2008, 21:00, said:

tadaa. ce misto arata acu'  :coolspeak:



ahh. si inca ceva si mai misto

poti vedea datele de contact numai la firme (la persoane private... sunt private B)) :thumbup:

:thumbdown: numai al noi se practica asta, la firme de ce nu puteam sa avem private? eu am majoritatea pe p.j. da, ata ete :console:

View Postracet, on Jun 15 2008, 18:14, said:

Unde pe netul romanesc? Prima pe stinga ? sau a 2 a ? Faptul ca preiei orice informatie aruncata la intamplare se numeste aberatie.
Singura sursa oficiala este rotld.ro . De restul " netului romanesc" nu ma intereseaza. Se creeaza discutii inutile .

bre, tu prinzi alte posturi, invata sa citesti. ignored.

#14
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
(iar formularul de modificare a unui domeniu e inca... warza... cere certificat SSL, iar daca-l ai nu-l recunoaste... by rotld iexpertz)

#15
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Da, lumea doreste anonimat, oare de ce?

Mie asta cu ascunderea datelor mi se pare cea mai mare tampenie. Pana acum daca primeai 10000 de virusi de la un domeniu sau aveai probleme puneai mana pe telefon si sunai. Acum... da un email prin contact-form, poate ajunge intr-un junkbox care e citit o data la 5 ani.

Plus ca nu poti sa vezi cand ti s-au schimbat nameserverele ultima oara. Ca sa nu mai zic de restul datelor tehnice.

Iar date personale... pai dai forget password si iti arata adresa de email a domeniului LOL

(cine dorea sa faca data mining nu are nevoie de ROTLD expired data)

ROTLD tocmai si-a mai tras un glont in picior. Dupa ce ca avea multe pe cap, acum o sa primeasca si toate plangerile de abuse ca nu pot fi trimise la owner direct si rapid.

#16
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View Postmendis, on Jun 16 2008, 23:40, said:

Iar date personale... pai dai forget password si iti arata adresa de email a domeniului LOL

ha? unde vezi tu asta? :huh:

#17
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am dat forget password la unul dintre domeniile mele si mi-a spus "parola a fost trimisa la adresa de email [email protected]"

#18
siulian

siulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2007
FOARTE PROASTA MUTAREA...

1) Imi garanteaza ROTLD ca form-ul ala al lui chiar trimite mailuri?
eu azi 17.06.08 am dat sa aflu mai multe date pentru mai multe domenii pe care le si administrez.
MAIILURILE n-au mai venit, si nu e vorba doar de un cont de mail, ci de mai multe si pe servere diferite.(ba mai mult am stat si cu tail -f sa vad daca vin si ciuciu)
2) dupa cum zicea cineva de aici, daca era vorba de spam preluat din whois putea fi filtrat in whois-ul standard(din consola) si pastrat doar pe web
3) sunt clienti care folosesc domenii care nu sunt cumparate de ei(gen myx/vodafone). De unde stim ca mai putem "migra" aceste domenii?(Am avut clienti care mi-au zis ca vor sa-si mute domeniul la mine si cand supriza, era inregistrat de altcineva.) Acum ce sa fac....sa dau mail de fiecare data cand vreau sa aflu ceva?

pentru ca vorbim despre mail, se stie FOARTE BINE ca nu e un mijloc de comunicatie 100% sigur. ESTE FOARTE in ziua de azi ca un mail sa nu-ti ajunga(fie ca se folosesc diverse filtre de spam:-spamassasin,etc  fie ca hostul x nu are reverse, fie ca hostul x nu are spf , fie ca hostul x nu are DKIM , fie ca hostul respectiv foloseste un greylisting nebun, fie ca pur si simplu ti-a picat in minutul ala conexiunea la net si ala de a trimis are o coada "incerta" etc etc si lista poate continua aproape la nesfarsit)

deci PROASTA MUTARE..foarte proasta


oricum toata schimbarea a fost facuta ca ne place sa fim COPISTI..adica sa preluam chestii proaste de la altii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate