Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MITSUBISHI Electric -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#685
bompadour

bompadour

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2017

Multumesc Gall71. O sa merg pe Msz-Hj25va mai ales ca am si rulouri la geam, am obsevat ca asta conteaza f mult daca ai soarele in fata. Firma de la care as vrea sa iau este Torn Hvac, au  cea mai buna oferta. Sunt de incredere cu instalarea pt Bucuresti?

Multumesc



#686
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Salut,cu placere.Torn Hvac e una din cele doua companii care comercializeaza numai produse Mitsubishi Electric

#687
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Am un Msz-Hj25va pe care vreau sa il mut de la o locatie la alta. Am contactat deja o firma , dar ar trebui sa fiu atent la ceva ?

Il mut intr-o camera care e comuna cu balconul (a fost desfintata usa si geamul dinspre balcon).
Merge pus AC-ul in balcon, orientat spre geamuri ? Sau nu e o solutie buna?
Camera e destul de mica:

https://ibb.co/eTEwMQ

PS: Cum pun o imagine direct in post ?

Edited by touche, 27 April 2017 - 21:29.


#688
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
touche@

-Freon, completarea sa daca necesita, astea o vor face oricum.
-Sa-ti faca vidarea instalatiei (probabil stii deja asta).
-Cei ce iti vor face montajul, teoretic, iti vor putea da un sfat referitor la care ar fi cea mai buna pozitionare a unitatii interioare (in niciun caz nu va fi pusa precum in schita ta, adica sa bata aerul spre geamurile balconului, ca doar tu vrei sa climatizezi in primul rand camera, nu balconul... Posted Image ); pozitionarea ideala posibila va trebui sa tina cont de mai multe aspecte, inclusiv de ordin practic al montajului in sine (de exemplu si de locul unde va fi posibila amplasarea unitatii exterioare, ca sa nu ai prea mult din circuit la vedere, etc), precum si de chestiuni ce tin de alte lucruri ( de exemplu, daca acolo unde ar fi pozitionarea ideala, e traseu de draperii, nu prea merge pus, etc, etc); de multe ori, din cauza unor diverse, nu poti amplasa unitatile interioare in cele mai bune locuri care ar fi fost ideale din pctdv al eficientei (eu am patit sa nu pot face asta in cinci diferite camere aflate in 3 diferite apartamente...)
Indiferent cat as scrie, tot n-as putea sa-ti dau cel mai bun sfat decat doar daca as fi acolo langa tine in spatiul respectiv sau poate doar cu vreo cateva fotografii din mai multe unghiuri a spatiului real de la tine de-acolo (lucru pe care nu ti-l cer, caci nu oricine ar vrea sa-si "etaleze" spatiul sau privat pe forumuri), eventual si cu dimensiuni ale camerei.

Fotografii pui asa:
-In partea de jos a "casetei" in care scrii, apesi butonul "Mai multe optiuni de raspuns" (vezi foto 1);
-In noua caseta vei avea optiunea "Ataseaza fisiere" (vezi foto 2).

Attached Files


Edited by Ana0181, 28 April 2017 - 00:35.


#689
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc mult Ana0181!
Am montat pana la urma AC-ul orientat spre camera ( acu' mi se pare destul de  rau pentru ca teoretic el e orientat direct spre pat) Probabil trebuia sa il pun in mijlocul grinzii.
Mai trebuie sa fac niste mici reparatii la zidarie....

Attached Files

  • Attached File  a1.jpg   85.77K   96 downloads

Edited by touche, 28 April 2017 - 12:51.


#690
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Mda... Posted Image
Si tu nu ti-ai dat seama dinainte ca iti va sufla aproape direct pe fata cand dormi in pat?! Nu, pozitia ideala nu era nici in mijlocul grinzii!
Atat timp cat aia e pozitia pe care o doresti la pat, trebuia sa fi montat aparatul pe peretele din dreapta, deasupra tabliei de capatai a patului, in partea de sus si dreapta a sa, aproape unit pe o parte cu peretele dinspre balcon... adica sa bata aerul pe deasupra capetelor. in sensul picioarelor celor ce dorm in pat; dat fiind camera foarte mica, tot un pic ar fi incomodat putin pe cel ce dormea in dreapta, caci fluxul de aer loveste peretele de vis-a-vis, apoi vine inapoi putin, dar nu prea mult (poate doar putin cand ar fi fost pe o treapta mai mare de ventilare).
Sper macar ca poti pune acum patul pe peretele opus...

Attached Files

  • Attached File  accc.jpg   78.41K   26 downloads


#691
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
De ce nu am scris eu pe forum mai devreme ?
Oricum ..multumesc!

#692
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Bună,
Când apare MSZ-LN de 9000btu și pe la ce preț? Este justificata diferenta intre el și Kirigamine hara? Nu ma interesează consumul(super ok și cu zen-ul din camera mea) și nici refrigerantul.

Vreau sa îl montez anul acesta într-o camera de 11 m2 în care stau doua fete. Singura poziționare posibila este spre capătul patului.
Merci!

#693
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postapanoiu, on 01 mai 2017 - 19:01, said:

Bună,
Când apare MSZ-LN de 9000btu și pe la ce preț? Este justificata diferenta intre el și Kirigamine hara? Nu ma interesează consumul(super ok și cu zen-ul din camera mea) și nici refrigerantul.

Vreau sa îl montez anul acesta într-o camera de 11 m2 în care stau doua fete. Singura poziționare posibila este spre capătul patului.
Merci!
Buna ziua,modelul e disponibil la comanda,deocamdata numai culoarea alb.Cauta la Torn Hvac,il au listat.Parerea mea este ca merita diferenta de pret

#694
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014
Hi guys, as dori feedback  pentru modelul GE60, daca cunoaste cineva.
Multumesc anticipat.

#695
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostJoe_King, on 05 mai 2017 - 14:49, said:

Hi guys, as dori feedback  pentru modelul GE60, daca cunoaste cineva.
Multumesc anticipat.
Modelul respectiv e scos din fabricatie,a fost inlocuit cu MSZ-GF60VE

#696
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 04.02.2006
Am o camera de putin sub 10 mp, cam 3.5 pe 2.5, orientata catre soare, si soarele e soare in Braila. In camera se afla o canapea, dispusa pe latura lunga, intre fereastra si  usa de acces,  biroul cu calculatorul, dispus pe latura lunga opusa intre fereastra si mijlocul camerei, iar pe coltul de pe aceeasi parte cu calculatorul, langa usa, se afla o comoda cu un tv deasupra. Unde ar putea fi instalat aparatul, in asa fel incat sa se poata lucra simultan la pc si viziona din canapea la tv, asta in timpul zilei, iar noaptea dormi in canapeaua care se transforma in pat?  Ma gandesc sa cumpar modelul acesta:Aer Conditionat Mitsubishi Electric Inverter 9000 BTU, MSZ-SF25VE+MUZ-SF25VE. Camera nu dispune de alte surse de aer cald sau rece...

#697
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014

View Postgall71, on 06 mai 2017 - 07:36, said:

Modelul respectiv e scos din fabricatie,a fost inlocuit cu MSZ-GF60VE
Thanks: -)

#698
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Au aparut in Romania noile modele Mitsubishi Electric,seria de varf Kirigamine pe R32 MSZ-LN,disponibil doar culoarea alb pur si noul MSZ-WN,pozitionat pe segmentul mediu de pret

#699
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016
Am o problema si va cer ajutorul. Am un aparat Mitsubishi montat in iulie 2016. Propriu-zis, l-am folosit o luna si jumatate. In plus, asta iarna, a mai fost folosit pentru dezumidificare, din cand in cand.
De doua saptamani, a inceput sa miroasa a toaleta publica atunci cand ii dau drumul. A venit un instalator, a verificat calea de evacuare si filtrele, dar problema a ramas.
S-a mai intalnit cineva cu acesta asa ceva? Ce ar fi de facut? Multumesc!

#700
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
profgpopa@
Voi incerca sa-ti dau un raspuns, exclusiv doar pe baza unai intamplari similare ce am avut-o in urma cu multi ani intr-un apartament inchiriat in care ma mutasem iar in dormitorul sau era un A/C ce (un Panasonic deloc nou) mirosea exact cum spui...
-Am chemat initial un profesionist care a facut curatare cu niste lichide anume. Dupa aceasta, pentru un scurt timp A/C-ul nu a mai mirosit dar la cateva zile, din nou... mirosul de "tualeta publica" a revenit;
-Am chemat iarasi alt profesionist, i-am explicat problema; acesta a venit si a spus ca se datoreaza unui montaj deficitar. Practic, in unitatea interioara, desi aparent montata drept, scurgerea condensului nu avea o panta... drept urmare, umezeala ramanea acolo (in ceva ca o tavita) si forma un mucegai... acela era cauza mirosurilor. A remontat unitatea interioara (a ridicat dintr-un capat al sau o idee mai sus), a facut iarasi o curatare totala cu lichide din alea. Din acel moment A/C-ul nu a mai mirosit nicicand.

Alta intamplare: In urma cu doi ani am chemat sa mi se monteze un mitsubishi intr-un apartament... La nici doua-trei zile dupa functionarea sa am observat deja un inceput de miros din ala... mai mult, pe furtunasul de evacuare a condensului de afara, apa nu curgea in picaturi continuu ci, se aduna intai, apoi curgea un pic, se oprea, iar curgea, etc... Noroc, ca la o saptamana dupa aia ma intalnesc la usa cu vecinul meu (cu care mai demult avusesem o discutie despre a/c-uri si pe care il sfatuisem sa-si puna mitsubishi) si cu echipa de montaj care venise si la mine si care acum trebuia sa-i monteze si lui... I-am luat pe "Dorei" imediat in "suturi" zicandu-le cat de mult "apreciez" eu cunostintele lor in a face un montaj corect! Le-am spus sa monteze vecinului unitatea interioara cu o mica "panta" apoi au venit si la mine si au ridicat dintr-o parte unitatea... Desi nu am mai facut si vreo curatare dintr-aia, mirosul nu a mai persistat.

#701
vadimtudor

vadimtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2012
Salut dragilor! Stiti sa existe vreun aparat de la Mitsubishi, din acestea "de apartament", cu splitter, care sa aiba si aport de aer de afara, evident cu filtrare?

Multumesc!

#702
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postvadimtudor, on 12 iunie 2017 - 08:42, said:

Salut dragilor! Stiti sa existe vreun aparat de la Mitsubishi, din acestea "de apartament", cu splitter, care sa aiba si aport de aer de afara, evident cu filtrare?

Multumesc!
Nu exista.Poti achizitiona la un pret foarte bun recuperatorul de caldura Mitsubishi Electric VL100+ un ac Mitsubishi Electric sau noul Vl 50..Aportul de aer proaspat fara recuperare de energie e o prostie energofaga.

Edited by gall71, 13 June 2017 - 07:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate