Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

MITSUBISHI Electric -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#667
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Frumos. Era mai bine fara atentie ;)

#668
64xgeo

64xgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.09.2005
Asa e, dar traim in Romania!...si ca sa fie foarte clar, montatorii nu au dat de inteles ca ar fi necesara atentia respectiva, pur si simplu fiica-mea si inca o persoana care a asistat la montaj au considerat ca e OK si merita.

#669
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Pai vezi ? Problema nu este ca "traim in Romania" ci ca ne place sa dam "atentii".
Si apoi ne miram de ce merg lucrurile asa cum merg in Romania :(
Sa nu se inteleaga ca am ceva cu persoanele de fata  :))))

#670
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Fiecare cum e obișnuit. Dacă în mod normal primești, crezi și tu ca trebuie să dai.

#671
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Nu, nu, nu. E o idee gresita.

#672
64xgeo

64xgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.09.2005

View Postbebeko, on 10 august 2016 - 15:22, said:

...ne place sa dam "atentii".

View Postswtm, on 10 august 2016 - 15:31, said:

Fiecare cum e obișnuit...
N-as zice nici asa...nici asa...poate unii o fac pur si simplu in semn de multumire, omenie, din bun simt, spuneti-i cum doriti; si ca sa argumentez va dau un exemplu:
detin un abonament de servicii medicale la o clinica privata, platit de firma la care sunt angajat si sunt monitorizat periodic de un medic din clinica respectiva, medic de care sunt foarte multumit dpv. profesional; din cand in cand ii mai ofer mici atentii (nu in bani! Posted Image ), tocmai datorita acestui fapt, ca sunt foarte multumit de felul in care isi face meseria. Stiu, o sa spuneti ca gresesc, ca e clinica privata, ca serviciile sunt platite, erc., etc., ... dar eu asa simt si asa voi proceda cu astfel de oameni!
Nu vreau sa fac polemica pe acest subiect...deja suntem offtopic! Va mai intreb (retoric) doar: sotiile/prietenele/mamele voastre dau "atentii" la coafor?! ...intrebati-le de ce.

#673
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
De ce ? Pentru ca asa ne-am obisnuit. Si e un obicei foarte rau.

Gata cu off topicul.

#674
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Daca pe aparat/ in manual scrie ca Mitsubishi are la input pe racire: 600W inseamna ca atat consuma el maxim? Si astia 600W ii consuma atunci cand are ambele beculete aprinse?
Iar cand se stinge un beculet pt ca a ajuns la temperatura dorita (sa spunem 27 grade Celsius) Inverterul continua sa lucreze la putere mica. Care ar fi puterea aia mica in Wati?

Dupa ce a ajuns la temperatura dorita de user, beculetul de lucru intens nu se mai aprinde cu orele. Deci merge cu mai putin de 600W..dar nu stiu cu cat. Stie cineva? Macar orientativ.

#675
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postestropy, on 10 august 2016 - 17:06, said:

600W inseamna ca atat consuma el maxim?
Corect.

View Postestropy, on 10 august 2016 - 17:06, said:

Care ar fi puterea aia mica in Wati?
In jur de 200 W.

#676
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postkolfleading, on 10 august 2016 - 17:08, said:

Corect.


In jur de 200 W.

Deci eu acum ma racesc cu pretul a "doua becuri cu incandescenta de 100W"? Hmm..wow!

Oricum, pana si becurile clasice fac mai mult zgomot decat jucaria asta!

#677
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mult. Dacă merge pe dezumidificare consuma si mai puțin

#678
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Post64xgeo, on 10 august 2016 - 16:40, said:

N-as zice nici asa...nici asa...poate unii o fac pur si simplu in semn de multumire, omenie, din bun simt, spuneti-i cum doriti; si ca sa argumentez va dau un exemplu:
detin un abonament de servicii medicale la o clinica privata, platit de firma la care sunt angajat si sunt monitorizat periodic de un medic din clinica respectiva, medic de care sunt foarte multumit dpv. profesional; din cand in cand ii mai ofer mici atentii (nu in bani! Posted Image ), tocmai datorita acestui fapt, ca sunt foarte multumit de felul in care isi face meseria. Stiu, o sa spuneti ca gresesc, ca e clinica privata, ca serviciile sunt platite, erc., etc., ... dar eu asa simt si asa voi proceda cu astfel de oameni!
Nu vreau sa fac polemica pe acest subiect...deja suntem offtopic! Va mai intreb (retoric) doar: sotiile/prietenele/mamele voastre dau "atentii" la coafor?! ...intrebati-le de ce.

In semn de multumire recomandand clinica respectiva tutror amicilor si rudelor care au nevoie inseamna mult mai mult decat micile atentii pe care le dai si care nu fac deloc bine.
Mai mult de atat nu este nevoie sa faci.

#679
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Pentru oricine interesat, scriu acum aici un oarece review in legatura cu ultima mea achizitie de AC.
In cautarile ce le-am facut inspre a achizitiona, cel mai bun pret afisat l-am gasit la Torn Hvac Solutions. Mai mult decat atat, mi-au facut o oferta inca si mai buna decat pretul afisat pe site.
Inca un amanunt: Dat fiind ca nu eram la prima achizitie de Mitsubishi si ca in trecut montajul fusese facut de o firma locala (Iasi) de care nu am ramas tocmai multumiti, de data aceasta am apelat la firma recomandata pentru toata zona Moldovei de Torn Hvac Solutions. Spre surprinderea mea, firma respectiva de montaj, chiar daca taxa niste bani in plus pentru deplasare (in cazul meu a fost vorba de 130 lei), avea tariful mai mic cu 100 de lei decat prin Iasi (caci in Iasi, vara toti ridica tarifele de montaj!!), deci pertotal iesem cam tot la fel. Am avut placuta surpriza si sa vad ca pe autovehiculul echipei de montaj era intiparit logo-ul Mitsubishi. Oamenii au lucrat impecabil. Au fost si foarte atenti la cerintele noastre, au fost calmi si receptivi, au venit cu idei si solutionari foarte bune, au fost absolut profesionisti.

#680
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Stiti cumva cine vinde Lossnay (Mitsubishi) in Timisoara si eventual si tubulatura, grile de admisie, evacuare, etc.? Proiectantul mi-a dat un furnizor care nu se mai ocupa cu asta, grilele fiind France Air. Multumesc.

Edited by xml, 22 March 2017 - 13:55.


#681
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postxml, on 22 martie 2017 - 13:52, said:

Stiti cumva cine vinde Lossnay (Mitsubishi) in Timisoara si eventual si tubulatura, grile de admisie, evacuare, etc.? Proiectantul mi-a dat un furnizor care nu se mai ocupa cu asta, grilele fiind France Air. Multumesc.
Agasi sau Semikron.Cred ca cel mai bine este sa luati echipamentul si sa gasiti o firma de instalare locala.Puteti folosi grile de la orice producator

In curand,Mitsubishi Electric va lansa un nou model premium,seria MSZ-LN, cu refrigerant R32,ISeeSensor ,wireless incorporat si filtrare de top,plasma quad plus.Modelul poate fi folosit si pe sistemele multisplit cu refrigerant R410A
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fh36JlSJSzQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gall71, 25 March 2017 - 07:18.


#682
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc. Oricum cred ca trebuie sa ma reorientez si cu grilele (sa vad ce zice proiectantul), pentru ca au diametrul la admisie 315 mm si diametrul total, exterior, de 640 (DAU 03 Reactil de la France Air). Ceea ce pe de o parte nu incape in configuratia actuala si pe de alta parte sunt imense in camere de 4 x 3.5 m.

#683
bompadour

bompadour

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2017
Salut. Vreau sa inlocuiesc vechiul aer conditionat cu un Mitsubishi seria MSZ-HJ pt o camera de 17,5 mp orientare spre soare si la ultimul etaj. Care care fi mai potrivit de 35VA s au 25VA? Acum am un Electrolux non inverter de 9000 si as vrea sa stiu daca diferenta ar fi asa mare ca si confort daca trec pe Mitsubishi.
Multumesc

#684
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Mitsubishi Electric Msz-Hj25va e suficient,are capacitatea maxima de racire peste 10000 btu,avantajele tehnologiei inverter vs on-off sunt evidente in materie de mentinere a temperaturii si a consumului de energie,un plus este si silentiozitatea aparatului

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate