Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MITSUBISHI Electric -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#19
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Am gasit, multumesc.
Apas pe MODE pe telecomanda si sunt 4 iconite: soare, fulg de nea, picatura de ploaie si inca 1.
Piktura e

#20
bluetobo

bluetobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.03.2008
Salut,
am cumprat de vreo 3 4 ani un aparat de AC marca Mitsubishi si in sfarsit am ajuns in momentul in care il pot monta, astfel as dori sa imi recomanda si mie cineva o persoana care monteaza.
As mai avea o intrebare stiu ca suna aiurea insa stiu ca exista aparate cu 2 console de interior pe acelasi comnpresor exterior, aveti cumva idee daca exista o cale sa montez pe acelasi compresor inca o unitate de interior si daca da de unde sa iau decat unitatea ... merci
astept cu nerabdare orice raspuns si orice idee

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce l-ai cumparat acum 4 ani si abia acum il poti monta ?! :)

#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postspare-me, on Jul 19 2008, 20:20, said:

de ce l-ai cumparat acum 4 ani si abia acum il poti monta ?! :)
Ce serie are UE si UI?

#23
bluetobo

bluetobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.03.2008
pai nu lam montat din lejeritate cred si pentru ca vroiam sa il montez pe casa la inaltime si nu prea era accesibil, acu o sa pun schele pentru izolatie termica si o sa fie mai usor, seria este src388henf pentru unitatea externa si pentru unitatea interna este srk388henf-w, nu stiu nici macar de cati btu este ca nu scrie pe el si pe net nu prea am gasit date despre modelul asta, aparatul a fost adus de afara si mai are si kitul cu tevile de cupru

#24
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbluetobo, on Jul 20 2008, 10:52, said:

pai nu lam montat din lejeritate cred si pentru ca vroiam sa il montez pe casa la inaltime si nu prea era accesibil, acu o sa pun schele pentru izolatie termica si o sa fie mai usor, seria este src388henf pentru unitatea externa si pentru unitatea interna este srk388henf-w, nu stiu nici macar de cati btu este ca nu scrie pe el si pe net nu prea am gasit date despre modelul asta, aparatul a fost adus de afara si mai are si kitul cu tevile de cupru
Vezi ca sigur nu este modelul acesta,trebuie sa inceapa cu litera m;incarca o poza cu tablita de identificare,ne va ajuta mai mult

#25
bluetobo

bluetobo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.03.2008
modelul sigur e corect, probabil o fi compatibil cu alta serie, asta fiind produs probabil pentru piata asiatica

apropo unitatea externa necesita mentenanță periodică? inca nu sunt hotarat unde sa il pun ori in dormitor si atunci va sta pe parte insorita insa e super usor de montat pentru ca vine pe terasa ori in alta camera pe partea cu umbra insa accesul fiind la 7-8 metrii inaltime care nu ar fi o problema acum la montare insa dupa ce scot schelele va fi mai nasol, si nu stiu cu cadrul acela metalic se gaseste in comert sau sa fac unul home made din cornier ?

Attached Files


Edited by bluetobo, 20 July 2008 - 14:54.


#26
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbluetobo, on Jul 20 2008, 15:54, said:

modelul sigur e corect, probabil o fi compatibil cu alta serie, asta fiind produs probabil pentru piata asiatica

apropo unitatea externa necesita mentenanță periodică? inca nu sunt hotarat unde sa il pun ori in dormitor si atunci va sta pe parte insorita insa e super usor de montat pentru ca vine pe terasa ori in alta camera pe partea cu umbra insa accesul fiind la 7-8 metrii inaltime care nu ar fi o problema acum la montare insa dupa ce scot schelele va fi mai nasol, si nu stiu cu cadrul acela metalic se gaseste in comert sau sa fac unul home made din cornier ?
Eu unul sunt depasit,e vorba de Mitsubishi Heavy, care ne are nici cea mai mica legatura cu Mitsubishi Electric

#27
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgall71, on Jul 20 2008, 17:37, said:

Eu unul sunt depasit,e vorba de Mitsubishi Heavy, care ne are nici cea mai mica legatura cu Mitsubishi Electric
Revin cauta aici: http://www.mhi.co.jp...onditioner.html

#28
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007
Tocmai am cumparat un AC Mitsubishi - MSZ-FD35VA-



12.000 BTU, inverter, EER 4.12, COP 4,62
pentru alte functii verificati http://www.mitsubish...oduct.php?id=0#
interesante functiile ..I see...

http://www.4clima.co...35VA__4892.aspx


Cam nemultumit de montaj..erau trei tinerei grabiti...pe care cu greu i-am convins sa aduca pompa de vid (lasa domle ca merge si fara..)
pe care de altfel au folosit-o cred doar de ochii mei ...2 minute...


Daca sunt curiosi o sa revin cu detalii...

#29
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postbolid, on Aug 10 2008, 23:50, said:

Tocmai am cumparat un AC Mitsubishi - MSZ-FD35VA-



12.000 BTU, inverter, EER 4.12, COP 4,62
pentru alte functii verificati http://www.mitsubish...oduct.php?id=0#
interesante functiile ..I see...

http://www.4clima.co...35VA__4892.aspx


Cam nemultumit de montaj..erau trei tinerei grabiti...pe care cu greu i-am convins sa aduca pompa de vid (lasa domle ca merge si fara..)
pe care de altfel au folosit-o cred doar de ochii mei ...2 minute...


Daca sunt curiosi o sa revin cu detalii...

Cat te-a costat toata distractia si de unde l-ai cumparat?

#30
edis1980

edis1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2008

View Posta21alex, on Jun 19 2008, 16:22, said:

Din pacate pentru mine, raman la modelul HC 35 VA. Pentru celalalt ar trebui sa astept mai mult ca sa vina pe comanda si nu mai am rabdare. Plus ca mi s-a spus ca GA-ul are doar o mica diferenta. Incalzeste mai bine si raceste chiar si in conditii de temperatura exterioara foarte scazuta, ceea ce nu ma incanta deloc ca nu dau pe racire iarna, eventual pe cald.... Ca un plus la HC, are consumul mai mic ca la GC.
Oare ar trebui sa fiu suparat ca iau asa....? Nu de alta dar sunt.... As fi vrut GC si acum va intreb in special pe gall71, fac o treaba proasta cu HC 35 VA?
modelul hc nu functioneaza iarna pe rece. asta e singurul defect la HC-URI

#31
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Astazi unul dintre prietenii mei a luat aceasta bijuterie,ce sa va spun,este superb,nu se aude absolut nimic pe treapta de jos a ventilatorului,iar senzorul I see functioneaza excelent(se vede in filmuletul atasat),pe incalzire, atunci cand au facut proba,a sesizat unde batea soarele si normal temperatura era mai ridicata,drept urmare a dirijat vanele orizontale in partea opusa.Maine revin cu poze mai multe si mai multe informatii
Atasat este un filmulet in format .SWF(folositi Gom player)

Attached Files


Edited by gall71, 13 March 2009 - 00:49.


#32
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008

View Postgall71, on Mar 13 2009, 00:43, said:

Astazi unul dintre prietenii mei a luat aceasta bijuterie,ce sa va spun,este superb,nu se aude absolut nimic pe treapta de jos a ventilatorului,iar senzorul I see functioneaza excelent(se vede in filmuletul atasat),pe incalzire, atunci cand au facut proba,a sesizat unde batea soarele si normal temperatura era mai ridicata,drept urmare a dirijat vanele orizontale in partea opusa.Maine revin cu poze mai multe si mai multe informatii
Atasat este un filmulet in format .SWF(folositi Gom player)


un pret ceva se poate?

#33
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postpaciu, on Mar 13 2009, 10:02, said:

un pret ceva se poate?
A fost in jur de 3800 ron fara montaj, a mai luat inca patru Mitsubishi mai ieftine,intr-un bloc nou cu traseele deja trase de catre constructor,asa ca a platit montajul foarte putin.
Revin cu cateva poze

Attached Files


Edited by gall71, 13 March 2009 - 11:06.


#34
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Mar 13 2009, 10:41, said:

A fost in jur de 3800 ron fara montaj, a mai luat inca patru Mitsubishi mai ieftine,intr-un bloc nou cu traseele deja trase de catre constructor,asa ca a platit montajul foarte putin.
Revin cu cateva poze

Nu vad excelent UE din cauza luminii dar pare montata un pic cam aproape de perete. Cred ca ar fi mult mai bine sa faci un filmulet mai lung cu cateva zgomote ambiante mici asa incat sa ne dam seama mai bine de silentiozitatea lui fiindca se prea poate sa nu se auda nimic de la el iar ce se aude pe filmulet pe fundal sa fie zgomotul ambiental iar de asta nu de putem da seama foarte bine doar din acel scurt filmulet.
Indiscutabil este o minunatie a tehnicii dar design ul UI pare un pic cam umflat pentru gustul meu insa, aproape ca nu mai conteaza asta chiar daca pretul este mare si aparatul este intr adevar unul din cele mai bune de pe piata.

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Mar 14 2009, 00:55, said:

Nu vad excelent UE din cauza luminii dar pare montata un pic cam aproape de perete. Cred ca ar fi mult mai bine sa faci un filmulet mai lung cu cateva zgomote ambiante mici asa incat sa ne dam seama mai bine de silentiozitatea lui fiindca se prea poate sa nu se auda nimic de la el iar ce se aude pe filmulet pe fundal sa fie zgomotul ambiental iar de asta nu de putem da seama foarte bine doar din acel scurt filmulet.
Indiscutabil este o minunatie a tehnicii dar design ul UI pare un pic cam umflat pentru gustul meu insa, aproape ca nu mai conteaza asta chiar daca pretul este mare si aparatul este intr adevar unul din cele mai bune de pe piata.
Marind diametrul ventilatorului pentru a ajunge la valorea de 20 db normal ca unitatea este mai unflata.Cand o sa fie inaugararea apartamentului o sa incerc sa mai postez poze si filmulete,UE este bine montata pe suporti de cea mai buna calitate;te rog sa ma crezi la distanta de 10 cm pe minim nu se aude nimic,filmul a fost facut la inceput pe turatie maximacand se faceau probele la aparat,mai atasez un filmulet unde se vede foarte clar termometrul cu doua zone de masurare,din cate retin dupa 15 min de functionare aerul intra cu 18 grade si iesea cu 49 de grade,se mirau mesterii nevoie mare la cele 30 de grade diferenta,Inca o chestie desteapta este faptul ca se scot clapetele de dirijare orizontale si verticale a aerului foarte usor,pe fotografii se vad foarte usor clemele de blocare

Attached Files


Edited by gall71, 14 March 2009 - 01:26.


#36
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009
"Astept cu mare interes sa cauti un manual tehnic sa vedem cu totii exact ce se intampla cand se activeaza functia Quiet. As fi tentat sa cred ca Mitsubishi sufla corect aerul pe Quiet dar din pacate nu sunt inca convins si incerc sa o fac. Daca se adevereste este excelent din partea lor, toata stima. Fa review ul la cel pe care il detii. "
Asta te rugasem sa faci intr un thread recent inchis. Afirmai ca Mitsubishi Electric sunt singurii de pe piata care scot valoarea de 20 db fara reducerea functiilor. Ne poti demonstra ca la aparatele lor nu reduc functia pe modul Quiet ?

View Postgall71, on Mar 14 2009, 01:23, said:

Marind diametrul ventilatorului pentru a ajunge la valorea de 20 db normal ca unitatea este mai unflata.Cand o sa fie inaugararea apartamentului o sa incerc sa mai postez poze si filmulete,UE este bine montata pe suporti de cea mai buna calitate;te rog sa ma crezi la distanta de 10 cm pe minim nu se aude nimic,filmul a fost facut la inceput pe turatie maximacand se faceau probele la aparat,mai atasez un filmulet unde se vede foarte clar termometrul cu doua zone de masurare,din cate retin dupa 15 min de functionare aerul intra cu 18 grade si iesea cu 49 de grade,se mirau mesterii nevoie mare la cele 30 de grade diferenta,Inca o chestie desteapta este faptul ca se scot clapetele de dirijare orizontale si verticale a aerului foarte usor,pe fotografii se vad foarte usor clemele de blocare

Asteptam deci noi marturii video cu performantele de silentiozitate ale modelului mult laudat de tine Kirigamine. Pana acum lucrurile par sa fie foarte bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate