Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Comunicatie Wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Mie imi trebuie sa fac un sistem de comunicatie wireless pe distanta foarte mica (aprox 10 metri, dar in camera, nu afara). Prima idee a fost sa cumpar doua dongle-uri Bluetooth, sa le adaptez intr-un fel sau altul la un microcontroller si sa le fac sa mearga. Totusi e cu mult peste nevoile mele. Si peste buget :D
Asa ca ma gandeam sa fac o pereche de emitator FM + receptor FM. Problema este ca nu stiu exact cum sa ma folosesc de faptul ca o sa trimit doar date, nu voce. Adica toate emitatoarele/receptoarele sunt construite pt voce. Ma gandeam ca daca trimit doar 1 si 0 s-a putea obtine niste avantaje, de exemplu la stabilitate, sau ceva. Schemele simple de emitatoare cu 1-2 tranzistori sunt foarte sensibile la temperatura si la obiectele din jur (sar usor de pe frecventa), la fel si receptoarele. De-aia ma gandeam sa fac ceva cu un cristal de quartz, care-i mult mai stabil la temperatura.

Nu stiu exact ce intreb aici :). Are cineva vreo idee mai concreta (adica schema) pt emitatoare/receptoare de impulsuri, si nu voce? Eventual cu niste quartz-uri? Si eventual cat mai mici (dupa cum ziceam, distanta foarte mica...)?

#2
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
gasesti pe siteul de la conex electronic emitator pe 433 Mhz,-vreo 200 de mii
si receptor pe 433 MhZ vreo 300 de miii,
merge super, sunt pt date
si depinde la ce vrei sa le folosesti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate