Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Asigurari de viata.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Poate avem visuri pe care nu ni le putem implini decat cu costuri mari. Poate ne e frica de viitor. Poate vrem sa avem ceva bani pusi deoparte la un moment dat. Sunt eficiente asigurarile de viata? Un bun prieten imi recomanda sa-mi fac o asigurare de viata prin BCR. Ce parere aveti? Sunt performante, sunt sigure? Ma gandeam si la o pensie privata facuta tot prin BCR. Dati-mi niste sfaturi! Va multumesc.

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca ai sub 35 de ani nu conteaza unde-ti faci pensia private  (pilonul 2) ca esti obligat sa-l faci si oricum probabil nu o sa vezi niciodata banii promisi. Daca ai peste 35 de ani parerea mea e sa te feresti de astfel de smecherii (nimic pe lumea asta nu-i gratis si nimeni nu-ti va da ceva de pomana in afara de parinti). Asigurarile de viata sunt bune doar daca ai de gand sa ta sinucizi dar trebuie sa ai grija sa nu se prinda aia de la firma asiguratoare ca nu mai vezi banii ( ma rog beneficiarul politai tale de asigurare ) Singurul avantaj la polita de asigurare este ca esti tratat un pic diferit in cazul unei probleme de sanatate decat restul lumii care nu are asigurare. In concluzie toate chestiile astea inventate sunt niste modalitati de a lua banii de la oameni si nimic altceva. eu unul de exemplu prefer pensia de la stat (cat o fi ea) care-i sigura decat una de la niste smecheri pe care nu am nici o garantie ca o voi primi.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
m-a imbirligat una de la ing sa fac asigurare cu acumulare de capital.
dupa 2 ani, citi bani depusesem, atita aveam. crestere zero, tot ce ar fi produs (cica) banii mei s-ar fi dus pe taxe si comisioane.
m-a aburit tipa inca o data, cum ca pun lunar prea putin, sa maresc suma depusa.
ok, am marit-o, am mai cotizat inca una am la bunastarea ing-ului.
dupa 3 ani de cotizatie am retras de la ei cam tot atita bani cit depusesem, nici vorba de vreo crestere semnificativa 9cum fusesem aburit de zor la inceputuri).

singurul plus a fost ca in toata perioada asta a existat o asigurare de viata, in rest banii aia care ar fi trebuit sa faca pui mai bine ii puneam la ciorap. la saltea. sau ii bagam in altceva.

#4
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Da, ING e o teapa, dupa parerea mea. Sotia mea cauta o banca la care sa isi faca un card de debit pentru incasat salariul. ING-ul se lauda cu dobanda aia de 7% sau 7.5%. Am studiat mai bine ce comisoane se ascund in spate si ce imi dadeau ei pe mere, luau pe pere, asa ca per total, se alegea cu praful de pe toba! In concluzie, i-am trimis la plimbare si a facut card la BT...

Comision emitere card
0 RON
Comision administrare anuala a cardului
0 RON
Comision interogare sold
0 RON
Comision ridicare numerar de la ATM-urile Bancii Transilvania
0
Comision ridicare numerar de la POS-urile aflate la ghiseele BT
0,1%
Comision ridicare numerar de la ATM-urile si POS-urile altor banci din tara
2,5 RON + 0,5%
Comision ridicare numerar de la ATM-urile si POS-urile altor banci din strainatate
-
Comision cumparari de bunuri si servicii de la comerciantii din tara
0
Comision inchidere card
2,5 RON
Reemitere card si PIN din vina clientului (furat, pierdut, distrus)
4,9 RON
Reemitere PIN din vina clientului
4,9 RON
Reemitere card la scadenta (reinnoire card) sau card demagnetizat
0 RON
Plafon maxim de tranzactii/zi
9.000 RON / max. 10 tranzactii

Nu vreau sa ii fac nici un fel de reclama bancii, dar mi s-a parut cea mai OK oferta din cele studiate. Eu am card la BRD, imi iau 7 ron/an comision de administrare, iar ala de retragere este de 0.2%.

Iar On-topic: Eu zic ca ceea ce a scris Clovis este perfect adevarat! Daca nu aveam pana in 35 de ani, nu ma lasam bagat nici cu forta in mascarada asta cu pensiile private, adaptate plaiului mioritic si, in concluzie, un mare fas, daca nu o mare si irecuperabila teapa!

Edited by snakekaa, 10 June 2008 - 15:12.


#5
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 TLGTLC, on Jun 9 2008, 21:34, said:

Poate avem visuri pe care nu ni le putem implini decat cu costuri mari. Poate ne e frica de viitor. Poate vrem sa avem ceva bani pusi deoparte la un moment dat. Sunt eficiente asigurarile de viata? Un bun prieten imi recomanda sa-mi fac o asigurare de viata prin BCR. Ce parere aveti? Sunt performante, sunt sigure? Ma gandeam si la o pensie privata facuta tot prin BCR. Dati-mi niste sfaturi! Va multumesc.


Eu am polita la BCR asigurari de viata de vreo 2 ani, platesc trimestrial.Valoarea contului dupa 1 an depasea ce platisem pan-atunci si "curge" si acoperirea de viata.
Apropos, fata de depozite bancare si fonduri de investitii, BENEFICIILE DIN ASIGURARI DE VIATA NU SUNT IMPOZITATE, cat ai contul la sfarsitul contractului, atat ridici.
Desfasor niste afaceri in Italia si am un partener francez, ei m-au lamurit ca e OK investitia in asigurari de viata, sunt sisteme ce functioneaza la ei de zeci bune de ani (cre' ca chiar sute).

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Da, m-am hotarat voi incheia o polita de asigurare de viata La BCR. Am auzit numai lucruri bune despre ei si nu vad cu ce as gresi. Daca voi apuca sa fiu in viata la finalul ei plec intr-o croaziera in jurul lumii! Alfel nu vad cu mi-as permite asa ceva.

Edited by TLGTLC, 11 June 2008 - 12:06.


#7
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 Vifor, on 10th June 2008, 19:14, said:

Eu am polita la BCR asigurari de viata de vreo 2 ani, platesc trimestrial.Valoarea contului dupa 1 an depasea ce platisem pan-atunci si "curge" si acoperirea de viata.
Apropos, fata de depozite bancare si fonduri de investitii, BENEFICIILE DIN ASIGURARI DE VIATA NU SUNT IMPOZITATE, cat ai contul la sfarsitul contractului, atat ridici.
Desfasor niste afaceri in Italia si am un partener francez, ei m-au lamurit ca e OK investitia in asigurari de viata, sunt sisteme ce functioneaza la ei de zeci bune de ani (cre' ca chiar sute).
nici la cardul ING nu ai costuri decat comisionul de card si comisionul de cont in total 50lei/an. Daca depui 20000 lei noi primesti dobanda 130lei/luna dupa calculul meu. Depune aceiasi suma la orice firma de asigurari de viata si vei vedea cu cat iti creste intr-un an suma? Cu mai putin de 3-4 %, restul sunt comisioane. Pentru cei din occident o suma de 100-200 euro/luna la asigurari este egal cu zero,la leafa de acolo, dar aici pune 100-200lei/luna, la leafa de aici...pleci in croaziera la 60 ani (daca-i prinzi)  si te lasa vaporul la Istanbul ca pana acolo acopera asigurarea :coolspeak: Mai bine cumpar aur in fiecare luna

#8
florinolin

florinolin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2007
:thumbdown:  

 Vifor, on 10th June 2008, 18:14, said:

Eu am polita la BCR asigurari de viata de vreo 2 ani, platesc trimestrial.Valoarea contului dupa 1 an depasea ce platisem pan-atunci si "curge" si acoperirea de viata.
Apropos, fata de depozite bancare si fonduri de investitii, BENEFICIILE DIN ASIGURARI DE VIATA NU SUNT IMPOZITATE, cat ai contul la sfarsitul contractului, atat ridici.
Desfasor niste afaceri in Italia si am un partener francez, ei m-au lamurit ca e OK investitia in asigurari de viata, sunt sisteme ce functioneaza la ei de zeci bune de ani (cre' ca chiar sute).
Cea mai mare teapa am luat-o de la BCR,mi-am facut acum 2 ani si jumatate o pensie privata la ei si am cotizat pana in momentul in care am facut cere de rascumparare(reziliere)suma de 4500ron si am mai primit inapoi 2500ron !!!
Plang si acum de necaz.
Am sa merg si in iad cu ei sa-mi recuperez banii!
Aveti mare grija cu aceste escrocheri,mai bine luati aur decat sa va lasati hotiti de cei de la banci(camatari cu acte).

#9
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008
Ce aveai tu nu era pensie privata (termen corect "pensie facultativa") ci "asigurare de viata cu componenta de economisire" (sau "investitii", dupa caz).

Suma acumulata in contul pensiei facultative nu este accesibila decat incepand cu varsta de 60 de ani. Pensia facultativa nu poate fi rascumparata anticipat. Nu exista penalitati gen suspendare sau reziliere pentru incetarea platii la un contract de pensie facultativa (in afara faptului ca taxele de administrare se trag din cont). Plata poate fi reluata oricand (insa nu se pot plati lunile pierdute, decat prin niste artificii administrative).

Asigurarea de viata cu componenta de economisire/investitii are valoare de rascumparare (banii primiti la rezilierea contractului) foarte mica in primii 10 ani de la semnare (iar in primii 2 sau 3 ani nu are deloc valoare de rascumparare).

Este foarte probabil ca agentul/consultantul ce ti-a vandut acel contract sa ti-l fi prezentat in mod fraudulos drept alt produs, cu alte caracteristici, caz in care tu trebuie sa faci plangere la Relatii Clienti pe numele acelui agent/consultant (e posibil ca respectivul sa nu mai lucreze acolo, dar plangerile se 'filtreaza' prin toate companiile de asigurari si in final devine cunoscut drept 'mare poama' cam peste tot pe unde s-ar duce). De asemenea, iti spun ca nu vei avea nici o sansa de a-ti recupera diferenta de bani. Totul e in snopul de hartii pe care l-ai primit la semnarea contractului (si pe care probabil ca nu l-ai parcurs aprofundat pana acum).

#10
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

 End-L-user, on 7th November 2011, 12:49, said:

C
Asigurarea de viata cu componenta de economisire/investitii are valoare de rascumparare (banii primiti la rezilierea contractului) foarte mica in primii 10 ani de la semnare (iar in primii 2 sau 3 ani nu are deloc valoare de rascumparare).

Este foarte probabil ca agentul/consultantul ce ti-a vandut acel contract sa ti-l fi prezentat in mod fraudulos drept alt produs, cu alte caracteristici, caz in care tu trebuie sa faci plangere la Relatii Clienti pe numele acelui agent/consultant (e posibil ca respectivul sa nu mai lucreze acolo, dar plangerile se 'filtreaza' prin toate companiile de asigurari si in final devine cunoscut drept 'mare poama' cam peste tot pe unde s-ar duce). De asemenea, iti spun ca nu vei avea nici o sansa de a-ti recupera diferenta de bani. Totul e in snopul de hartii pe care l-ai primit la semnarea contractului (si pe care probabil ca nu l-ai parcurs aprofundat pana acum).

De fapt in ceea ce spui sta esenta neincrederii oamenilor in astfel de asigurari.
Eu am fost interesat de-a lungul timpului de diverse forme de investitie, cu grad mai mic de risc - unele insiprate, altele mai putin (BCR - BPL).

Problemele in cazul asigurarilor de viata/ pensii private etc sunt:
1. incertitudinea din pietele financiare; peste 5-10 ani de cotizatii risti sa ai fix zero lei pt ca firma s-a retras din RO, a intrat in faliment, etc
2. problema mare cand iti vrei banii TAI inapoi: pai v-ati imbolnavit exact de o boala care nu era asigurata (risc, ma rog), se contrazice articolul 14 cu 15, ne pare rau dati-ne in judecata dar nu aveti sanse.
3.pregatirea agentilor ce iti vand asigurari sau servicii financiare. In 90% din cazuri sunt fosti someri reciclati sa vanda polite cat mai multe pt. comision, mintind si necunoscand produsul. Oricum nu te trateaza ca pe un client care le da bani si le plateste comision, ci ca pe un fraier cotizant. I-as pune pe aceeasi treapta profesionala cu taximetristii, doar ca se spala mai des.

Testul suprem al eficientei unei asigurari este la scadenta / sau in caz de boala. Atunci vei vedea cat valoreaza zecile de mii de euro pe care ii platesti in zeci de ani.

#11
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008

 aikido, on 13th November 2011, 12:20, said:

Problemele in cazul asigurarilor de viata/ pensii private etc sunt:
1. incertitudinea din pietele financiare; peste 5-10 ani de cotizatii risti sa ai fix zero lei pt ca firma s-a retras din RO, a intrat in faliment, etc

Exclus. O companie in pericol de a da faliment, sau care vrea sa se retraga de pe o piata, isi vinde portofoliul. Contractele in derulare sunt linii de venituri pentru o companie de asigurari. Sunt cam asa cum sunt creditele pentru o banca, insa cam de doua ori mai sigure (in medie).  

Problema apare in cazul contractelor fara conditii ferme pe durata lor. Si astea sunt foarte multe. Multe companii (atat mici cat si mai mari) au contracte cu termeni si conditii variabile, deoarece sunt mai usor de plasat (vanzarea de portofoliu de mai sus) in caz de nevoie (noul asigurator poate sa schimbe clauze, taxe/comisioane, prime etc. dupa bunul plac, pe cand un contract cu conditii ferme pe durata lui e cu multa bataie de cap, deci nu prea cautat la vanzare).

 aikido, on 13th November 2011, 12:20, said:

2. problema mare cand iti vrei banii TAI inapoi: pai v-ati imbolnavit exact de o boala care nu era asigurata (risc, ma rog), se contrazice articolul 14 cu 15, ne pare rau dati-ne in judecata dar nu aveti sanse.

Aici eu consider ca atarna greu si necinstea asiguratului combinata cu ignoranta. Adica, omul nostru sudeaza tigarile, declara in scris in chestionarul medical ca fumeaza "2-3 tigari pe zi", cand de fapt sunt mai degraba 2-3 pe ora; se imbolnaveste de cancer (pulmonar/cai respiratorii superioare/etc.), duce analizele la subscriere medicala (ca n-are-ncotro); aia de acolo se uita-n imaginile plamanilor, care arata ca un horn de godin si spun "fugi de-a dura, astea nu-s 2-3 pe zi, nu-ti dam nimic", iar bizontele nostru incepe sa urle ca-i nedreptatit, c-a fost mintit etc.

Dupa aceea, intervine ignoranta. Foarte multi si-au facut asigurari de viata absolut la oha in "Epoca de Aur(ul Fraierilor)" 2006-2008. Au semnat ca popa de tara pe niste contracte bagate sub nas de niste agenti/consultanti stil impusca francu' (care dupa vreo 6 luni s-au tirat din respectiva companie) nu au citit conditiile contractuale (sa vada daca chiar asa e cum a indrugat respectivul) si dupa 2-3 ani (recte 2009) cand a inceput sa candeasca treaba economic s-au trezit ca nu mai pot/vor sa plateasca si cand s-au interesat (in final) ce si cum, au descoperit ca nu-i deloc asa cum li se spusese initial.

 aikido, on 13th November 2011, 12:20, said:

3.pregatirea agentilor ce iti vand asigurari sau servicii financiare. In 90% din cazuri sunt fosti someri reciclati sa vanda polite cat mai multe pt. comision, mintind si necunoscand produsul. Oricum nu te trateaza ca pe un client care le da bani si le plateste comision, ci ca pe un fraier cotizant.

Mai grav este cand sunt instruiti in mod special de catre sefi sa minta pe fata. Ca 'ajustezi' usor adevarul in favoarea respectivului produs (mai ales daca ai plan de atins la el) e ceva oarecum normal, insa minciuna pe fata e foarte grava. Un mod foarte simplu si eficient de a combate din start neadevarurile crase e scoaterea unui pix+carnetel, in care se vor nota caracteristicile produsului, asa cum sunt descrise de catre agentul/consultantul respectiv. E foarte posibil ca aia obisnuiti sa bage dume grave sa aiba in acel moment un mic BSOD.

 aikido, on 13th November 2011, 12:20, said:

Testul suprem al eficientei unei asigurari este la scadenta / sau in caz de boala. Atunci vei vedea cat valoreaza zecile de mii de euro pe care ii platesti in zeci de ani.

Din nefericire, aici e clenciul expus mai sus. Pe de o parte ai cateva mii de bubalus mioriticus care si-au facut asigurare cu ochii inchisi pentru ca era ceva "la moda" si nu s-au interesat de ea pana cand a-nceput sa-i usture la buzunar, pe de alta, ai o mana de "povesti de succes" (sunt sinistru de cinic, stiu) gen tanti de 25 de ani isi face asigurare de viata, sanatoasa tun la analize (comandate de companie, deci nu fusherite), la 6 luni dupa se imbolnaveste de cancer, dupa alte 6 luni da ortu', iar familia primeste exact ce era trecut in contract. Care din cele doua parti va avea 'audienta' mai mare?

#12
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Daca doriti sau va ganditi ca aveti nevoie de asigurare de viata, in primul rand vedeti care este cea mai bine cotata companie de pe piata la Comisia de supraveghere a asigurarilor (Taticul asiguratorilor)  

1. Citit raportul CSA pe anul 2010 spre exemplu si gasiti la prime brute subscrise(sau mai bine spus, bani incasati de la oameni) la sectiunea asigurari de viata.  
http://www.csa-isc.r...m...=77&lang=ro
Pentru rapiditate si prea putin timp de lectura. ING se claseaza lider ca si companie preferata pentru asigurari de viata in randul oamenilor.

2. CAutati  o agentie a companiei respective si apoi un consultant.

3. Alegeti consultantul bazandu-va dupa "mecla". Daca va inspira incredere, atunci e foarte bine. Daca ceea ce explica este usor de inteles, atunci e ok. Daca nu intelegi nimic, atunci spui" NU, vreau altul!".

4. Prezentati solutia aici, si noi confirmam sau infirmam ceea ce vi s-a "Vandut".

#13
bogdan3bytza

bogdan3bytza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2007

 Taxon, on 10 iunie 2008 - 13:39, said:

m-a imbirligat una de la ing sa fac asigurare cu acumulare de capital.
dupa 2 ani, citi bani depusesem, atita aveam. crestere zero, tot ce ar fi produs (cica) banii mei s-ar fi dus pe taxe si comisioane.
m-a aburit tipa inca o data, cum ca pun lunar prea putin, sa maresc suma depusa.
ok, am marit-o, am mai cotizat inca una am la bunastarea ing-ului.
dupa 3 ani de cotizatie am retras de la ei cam tot atita bani cit depusesem, nici vorba de vreo crestere semnificativa 9cum fusesem aburit de zor la inceputuri).

singurul plus a fost ca in toata perioada asta a existat o asigurare de viata, in rest banii aia care ar fi trebuit sa faca pui mai bine ii puneam la ciorap. la saltea. sau ii bagam in altceva.


Considare-te un caz fericit ca ti-ai recuperat banii.Eu am avut o pensie privata la BCR si in 7  ani am economisit 8000 de lei.Dupa 7 ani am vrut sa imi scot banii.Nu numai ca nu am primit nici o dobanda pt banii care i-am strans dar colac peste pupaza in loc sa primesc toata suma care am economisit-o am primit inapoi 6900 de ron.Deci sfatul meu pt toti feriti-va mai ales de BCR!

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Daca am o asigurare privata si doresc sa renunt fara nicio pretentie la fondul acumulat, practic renunt la banii platiti, se poate fara complicatii?

#15
amalia2015

amalia2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.01.2015
Ce firma de asigurari are acum cea mai buna oferta la asigurari de viata pe termen lung, gen oferte pentru cei care au credite si vor sa se asigure cumva?

#16
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008
Cele mai bune oferte de asigurari term life le gasesti la Allianz Tiriac respectiv la Groupama. Produse de asigurare de viata pentru asigurarea soldului aferent unor credite imobiliare pe termen lung, respectiv term decreasing au numai Groupama si Generali, cu precizarea ca la Groupama produsul este mai bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate