Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Telefonie VoIP de la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#73
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View PostIgnition, on Jul 30 2008, 10:51, said:

Ce adrese SIP vi se aloca ?
[email protected] ? sau cum ?
A incercat cineva sa vad daca adresele respective sunt open proxy ? Adica daca pot fii apelate direct din Internet de catre un alt client SIP fara sa fie inregistrat la proxy-ul Romtelecom...
Deocamdata apelarea se face numai din romtelecom si de pe voip-ul romtelecom di nalte retele nu merge.

#74
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postbogdan4ice, on Jul 30 2008, 11:20, said:

Deocamdata apelarea se face numai din romtelecom si de pe voip-ul romtelecom di nalte retele nu merge.

Nu ma refeream la alte retele PSTN... asta am aflat deja din posturi precedente ca functioneaza (deocamdata) numai din Romtelecom.
Eu ma refeream la accesarea directa prin IP protocol SIP... adica daca sun la sip:[email protected] (unde gigi este numele clientului sau un nr. de telefon).
As incerca eu sa sun la o astfel de adresa sa vad daca functioneaza, insa nu am nici un cunoscut cu care sa pot face testul, in afara de asta s-ar putea ca adresa sa fie alta in loc de sip.romtelecom.ro

Observ ca Romtelecom a cerut de la ANRCTI alocarea de numerotatie (300.000) pentru "Numere independente de locatie din domeniul 03" conform fisierului atasat, gasit pe site-ul oficial.
Presupun ca nu toata numerotatia respectiva o sa fie folosita la VoIP, insa cea mai mare parte da, lucru care face interesanta accesarea directa la nivel SIP, datorita marimii.

Attached Files


Edited by Ignition, 30 July 2008 - 10:55.


#75
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View PostIgnition, on Jul 30 2008, 11:54, said:

Nu ma refeream la alte retele PSTN... asta am aflat deja din posturi precedente ca functioneaza (deocamdata) numai din Romtelecom.
Eu ma refeream la accesarea directa prin IP protocol SIP... adica daca sun la sip:[email protected] (unde gigi este numele clientului sau un nr. de telefon).
As incerca eu sa sun la o astfel de adresa sa vad daca functioneaza, insa nu am nici un cunoscut cu care sa pot face testul, in afara de asta s-ar putea ca adresa sa fie alta in loc de sip.romtelecom.ro

Observ ca Romtelecom a cerut de la ANRCTI alocarea de numerotatie (300.000) pentru "Numere independente de locatie din domeniul 03" conform fisierului atasat, gasit pe site-ul oficial.
Presupun ca nu toata numerotatia respectiva o sa fie folosita la VoIP, insa cea mai mare parte da, lucru care face interesanta accesarea directa la nivel SIP, datorita marimii.

Numele de utilizator este de forma 77723060XXXX fara .romtelecom.ro sau alte forme.

#76
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
O adresă SIP este întotdeauna de forma [email protected]

#77
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Ok, refolrmulez :)

Care este adresa pe care o setati la SIP proxy in clientul SIP pe care il folositi pentru a va conecta la serviciul VoIP de la Romtelecom ?
Ca username se foloseste noul nr. de telefon care vi se aloca ?

Mersi.

#78
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View PostIgnition, on Jul 30 2008, 17:51, said:

Ok, refolrmulez :)

Care este adresa pe care o setati la SIP proxy in clientul SIP pe care il folositi pentru a va conecta la serviciul VoIP de la Romtelecom ?
Ca username se foloseste noul nr. de telefon care vi se aloca ?

Mersi.
primesti toate aceste date pe mail,dupa i-ti creezi contul

#79
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postjafpefata, on Jul 30 2008, 13:16, said:

O adresă SIP este întotdeauna de forma [email protected]

Probabil [email protected], dat fiind faptul ca serverul de sip e voip.clicknet.ro.

#80
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View PostIgnition, on Jul 30 2008, 17:51, said:

Ok, refolrmulez :)

Care este adresa pe care o setati la SIP proxy in clientul SIP pe care il folositi pentru a va conecta la serviciul VoIP de la Romtelecom ?
Ca username se foloseste noul nr. de telefon care vi se aloca ?

Mersi.

Uite ca sa nu mai fie nici o nelamurire am facut un screenshot pentru setarile din X-lite.

Attached Files

  • Attached File  voip.JPG   203.01K   167 downloads

Edited by bogdan4ice, 31 July 2008 - 11:14.


#81
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Din pacate adresa "voip.clicknet.ro" (80.97.237.2) nu pare sa fie accesibila (nu raspunde la ping sau port 5060) din Internet (in afara retelei Clicknet, cum sunt eu).
Probabil ca accesul este permis din firewall numai de la clasele de IP ale Clicknet...
A incercat cineva sa se logeze la propriul cont din Internet, dar nu de pe conexiunea ADSL, sau alt IP al Romtelecom ?

#82
KaDaVeR

KaDaVeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.01.2007
da. dar nu e voip.clicknet.ro ci  telefonievoip.clicknet.ro

eu acasa am upc si imi merge.

Edited by KaDaVeR, 31 July 2008 - 15:15.


#83
xandu

xandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.06.2004
So, people, am instalat si configurat X-Lite și SJPhone pe PDA, și, după lupte grele, funcționează :)
De fapt, am configurat și SJPhone pentru că, din prostia mea, nu reușeam să fac X-Lite să meargă. X-Lite pentru Pocket PC e mai ușor de configurat (mai puține setări), dar are niște mici probleme (de exemplu, nu poți să intri să modifici setările inițiale - sip server, proxy, etc - decât dacă dezactivezi interfața wireless de pe PDA!)
Am făcut ceva teste (SpeedTouch 585 în mod routing) și, exceptând ecoul, totul e în regulă.
Sâmbătă ies din țară și o să am ocazia să văd dacă merge și de afară. Sper să fie OK.

#84
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostKaDaVeR, on Jul 31 2008, 16:15, said:

da. dar nu e voip.clicknet.ro ci  telefonievoip.clicknet.ro

eu acasa am upc si imi merge.

Pinging telefonievoip.clicknet.ro [193.231.107.17] with 32 bytes of data:

Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.

Ping statistics for 193.231.107.17:
    Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss)

Nici portul 5060 nu apare ca fiind deschis... se foloseste alt port decat cel standard ?
Traceroute arata ca ruta trece prin Ronix.

#85
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Ping nu merge nici de pe clicknet, probabil pentru că Romtelecom obișnuiește să blocheze ping, nu ar fi primul caz.

#86
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postjafpefata, on Aug 1 2008, 21:28, said:

Ping nu merge nici de pe clicknet, probabil pentru că Romtelecom obișnuiește să blocheze ping, nu ar fi primul caz.

Ok, poate au blocat ICMP (ping) insa nici portul 5060 (standard SIP) nu raspunde... se foloseste alt port decat cel standard ?

#87
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
Ca sa folosesti o solutie de comunicatii voip 'home made' din conturi betamax pt outgoing si smartcall/eurovoice pt incoming, poti folosi un serviciu de switch, gen mysipswitch.com(gratis)  sau voxalot.com ( cu plata); eu am o configuratie gen linksys 3100 cu mysipswitch si merge perfect.
Poti folosi si asterisk, dar presupune cunostinte de linux, programare, si un calculator care sa functioneze 24/7
Cat priveste ,<afacerea> celor de la romtelecom, pare promitatoare prin prisma faptului ca au infrastructura deja existenta, dar daca continua cu lipsa de conectivitate cu ceilalti provideri sip, nu cred ca se vor avea multi clienti  
Pt cei pasionati de device-uri: va mai trece ceva timp pana o sa-ti poti redirectiona nr de fix catre nr de voip si sa poti primi apelurile pe tel/pda in timp ce te plimbi aiurea prin oras -- se poate face si acum, dar nu la preturi acceptabile

#88
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View PostIgnition, on Aug 2 2008, 14:51, said:

Ok, poate au blocat ICMP (ping) insa nici portul 5060 (standard SIP) nu raspunde... se foloseste alt port decat cel standard ?
Cum ai zis, blocajul e pe protocol, nu pe port..

#89
AditaCelHazliu

AditaCelHazliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.11.2005
Din cate inteleg din cele discutate, Clicknet VoIP poate fi folosit de pe orice calculator conectat la orice ISP, si pot fi apelate orice numere de telefon la tarifele pentru abonamentul de voce (inclusiv gratuit in intervalele respective). Corect?

Edited by AditaCelHazliu, 12 August 2008 - 09:41.


#90
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostAditaCelHazliu, on Aug 12 2008, 10:40, said:

Din cate inteleg din cele discutate, Clicknet VoIP poate fi folosit de pe orice calculator conectat la orice ISP, si pot fi apelate orice numere de telefon la tarifele pentru abonamentul de voce (inclusiv gratuit in intervalele respective). Corect?

Am incercat eu dintr-o retea diferita clicknet, server-ul lor nu raspunde nici la ping sau la portul 5060.
La acelasi lucru m-am gandit si eu ca ar fii interesant, acces SIP flat rate catre Romtelecom si alti operatori de telefonie fixa, insa nu este asa.
Initierea apelurilor prin SIP nu este flat rate, precum serviciul analogic (confort nelimitat)... cel putin nu din ce am inteles de pe pagina lor de web... serviciul flat rate nu este disponibil nici macar prin acces digital ISDN...
Daca asta cauti si tu, poti obtine numai prin FXO.

Edited by Ignition, 12 August 2008 - 15:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate