Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefonie VoIP de la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#451
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010

 MKV, on 13th January 2012, 16:26, said:

A mers 2-3 zile de cand mi-am facut contul si acum doar CONEXIUNEA NU POATE FII STABILITA....la voi merge acum ? voceonlineromtelecom.ro sau voip


La mine merge; conectat din RDS printr-un router setat sa faca NAT. Nu se conecteaza daca folosesc conexiunea de la munca (proxy/firewall) - aici se primeste mesajul mentionat mai sus.

#452
MKV

MKV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.01.2012

 ofertacerere, on 13th January 2012, 17:36, said:

La mine merge; conectat din RDS printr-un router setat sa faca NAT. Nu se conecteaza daca folosesc conexiunea de la munca (proxy/firewall) - aici se primeste mesajul mentionat mai sus.


daca poti sa ma ajuti si pe mine ti-am trimis un mail...ms

#453
MKV

MKV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.01.2012
Exista cineva care poate sa ma ajute si pe mine cu voceonlineromtelecom sa ma loghez...Conexiunea cu serverul nu poate fii stabilita.....va rugam verificati adresa serverului....Contul mi-a mers acasa vreo 2 zile dupaia problema asta....contul meu merge la vecinu sa ma loghez pe un rds....eu am net culmea de la romtelecom prin router zyxel....trebuie facut ceva setari in router la NAT sa imi mearga sa ma loghez?

#454
Bbmania

Bbmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.01.2006

 ofertacerere, on 13th January 2012, 17:36, said:

La mine merge; conectat din RDS printr-un router setat sa faca NAT. Nu se conecteaza daca folosesc conexiunea de la munca (proxy/firewall) - aici se primeste mesajul mentionat mai sus.
Daca te mai intereseaza, sau pentru altii interesati debifati din Xlite Register with domain and receive incoming calls si o sa mearga. Am avut aceleasi „simtome”, a mers doua trei zile dupa care nu se mai conecta.

#455
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
As vrea sa va intreb pe cei care aveti cont prepaid voua va merge serviciul? Mie in ultima vreme imi mergea numai de pe pagina lor si doar cateodata, iar mai nou il foloseam pentru sms dar azi vad ca nici macar nu vrea sa se conecteze, desi am introdus datele de login corecte imi da eroare ca nu sunt valide. Am incercat sa resetez parola si mi-a aparut pagina astfel:Attached File  123.jpg   134.57K   59 downloads

Stiu ca acolo imi zice printre acele multe erori ca adresa de email e diferita dar am verificat de 2 ori in casuta de email si 100% numele de utilizator si email-ul sunt bune. De cand cu problemele de la romtelecom am inceput sa folosesc smartcall care merge f bine dar totusi pe contul de romtelecom mai am inca 10 euro pe care nu ii pot folosi.

E foarte neprofesional din partea unei companii ca romtelecom sa aiba asemenea probleme si sa nu faca ceva de atata timp pt a remedia pb. Aveam o parere buna despre ei.

#456
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
fratilor, nu mai folositi idiotenia asta de la RT, ca le bagati bani in buzunar degeaba, exista betamax, printre altele http://www.lowratevo...rates.html#letr etc. sunt f multi de la betamax care ofera romania + europa + sua + australia aproape gratis, nu mai folositi ce-i mai scump... nu costa decat 10 euro, vorbesc 3 luni gratis, dupa care mai am 1000 de minute pentru restul anului...personal, vorbesc 1 an cu 10 euro, in functie de cat vorbesc, bineinteles...pentru vorbitori masivi exista oferte cu minute...de ex. cosmote care are gratis in RT. in plus, betamax are si app pt smartphone, deci mergi intr-un mac in state sau europa si suni gratis pe fix in romania de ex...

#457
Cciprian22

Cciprian22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 26.01.2011

 taxishop, on 5th March 2012, 01:15, said:

fratilor, nu mai folositi idiotenia asta de la RT, ca le bagati bani in buzunar degeaba, exista betamax, printre altele http://www.lowratevo...rates.html#letr etc. sunt f multi de la betamax care ofera romania + europa + sua + australia aproape gratis, nu mai folositi ce-i mai scump... nu costa decat 10 euro, vorbesc 3 luni gratis, dupa care mai am 1000 de minute pentru restul anului...personal, vorbesc 1 an cu 10 euro, in functie de cat vorbesc, bineinteles...pentru vorbitori masivi exista oferte cu minute...de ex. cosmote care are gratis in RT. in plus, betamax are si app pt smartphone, deci mergi intr-un mac in state sau europa si suni gratis pe fix in romania de ex...
Salut
merge foarte bine pe telefoanele fixe RTC, dar am si eu o intrebare chiar nu taxeaza cand suni pe fix? Adica daca as reincarca sau sa imi vina pe factura de la RTC sau etc.

#458
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
nu...nu se taxeaza nimic, iti arata si cat costa convorbirea pe pc, adica "free", daca esti in cele 3 luni. poti testa serviciul chiar gratuit. in rest, nu exista comparatie cu serviciul RT, esti flexibil si iesi muuuult mai ieftin, adica platesti ca. 10 euro + tva si telefonezi 1 an in toata lumea. mi se pare super ok fata de alti  tepari care te taxeaza la minut.

Edited by taxishop, 05 March 2012 - 14:50.


#459
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Cat este valabil contul reincarcat pe voceonline? Sa zicem ca incarc cinci Euro, cat timp e valabila incarcarea?
Am reusit sa instalez clientul de VoIP X-Lite de la Counterpath si merge excelent, atata timp cat nu cad serverele VoIP Romtelecom, lucru care in ultima vreme se intampla relativ des.
Pe de alta parte, calitatea vocii oferita de serviciu este de exceptie; bravo, uite un lucru facut ca lumea, cu exceptia stabilitatii serviciului, evident.

Edited by biogood, 25 March 2012 - 12:17.


#460
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
cred ca scrie si la ei ca e vorba de 12 luni de la incarcare.
apoi ce e mai important ? sa se auda impecabil dar sa functioneze aleatoriu? sau  sa fie calitatea mai mica (cat sa poti intelege) dar sa functioneze 100% din timp - sa te poti baza pe el?

#461
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 eugeniuz2005, on 6th April 2012, 17:25, said:

apoi ce e mai important ? sa se auda impecabil dar sa functioneze aleatoriu? sau  sa fie calitatea mai mica (cat sa poti intelege) dar sa functioneze 100% din timp - sa te poti baza pe el?
As zice ca ambele; partea proasta e ca suntem unde suntem, deci nu le putem avea pe amandoua.

Edited by biogood, 06 April 2012 - 17:12.


#462
alexpic

alexpic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2012
Eu folosesc un serviciu VoIp de la CLickPhone....foarte multumit de ei, 1.5 eurocenti/minut (+ 100 de minute gratuite) catre Germania, Olanda, Franta, Italia etc., vreo 36 de tari....si alte destinatii internationale cu tarife f mici.....toti sunt sceptici in privinta calitatii apelului...ei bine, va raspund eu acum :))...se aude super bine, fara intreruperi, gajait, sau sacadat.....Sun catre Germania si Italia in disperare si factura arata de parca as vorbi cu mama la cateva blocuri distanta  ....bine, adevarul este ca daca vorbesc cu mama nici nu platesc, pentru ca si ea tot abonat ClickPhone este si vorbim gratuit. :coolspeak:

#463
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 alexpic, on 12th April 2012, 13:59, said:

Eu folosesc un serviciu VoIp de la CLickPhone....foarte multumit de ei, 1.5 eurocenti/minut (+ 100 de minute gratuite) catre Germania, Olanda, Franta, Italia etc., vreo 36 de tari....si alte destinatii internationale cu tarife f mici.....toti sunt sceptici in privinta calitatii apelului...ei bine, va raspund eu acum :) )...se aude super bine, fara intreruperi, gajait, sau sacadat.....Sun catre Germania si Italia in disperare si factura arata de parca as vorbi cu mama la cateva blocuri distanta  ....bine, adevarul este ca daca vorbesc cu mama nici nu platesc, pentru ca si ea tot abonat ClickPhone este si vorbim gratuit. :coolspeak:
si tu abia te-ai inscris pe forum ca sa faci reclama  la acest mirific serviciu ??? hai sik*ir cu reclama ta. :thumbdown:

#464
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sistemul de operare Android 4.0 implementeaza functionalitatea SIP direct la nivel de platforma. Teoretic, nu mai este necesar niciun program extern, iar integrarea este perfecta, ca si cand ai folosi contul GSM. Exista diverse optiuni de rutarea a apelului prin contul SIP: niciodata, automat sau manual pentru fiecare apel.

Pe un Samsung Galaxy SII (I9100), setarile se gasesc la Settings -> Call -> categoria Internat Call Settings (imaginea 1).

Am testat mai multe conturi (imaginea 2). Dintre ce vedeti acolo, numai eurovoice merge in realitate. Desi se lauda cu "receiving calls", conexiunile voceonline nu functioneaza, nici cea postpaid, nici cea prepaid. Pe mine ma intereseaza cel mai mult contul prepaid. Vedeti setarile posibile in imaginile 3 si 4.

Se impune sa precizez:

1. Am folosit conturile SIP prepaid si postpaid voceonline mai mult de 18 luni si ambele conturi merg foarte bine. Nu exista intreruperi planificate si nici alte probleme din partea Romtelecom. Echipamentul folosit este modemul HG655b. Pot deci sa concluzionez ca problemele apar din configurari si software folosit de partea clientului. Nu ma indoiesc ca exista probleme, pentru ca si eu le-am avut pana am reusit sa configurez corect.

2. Pe Android am facut abia primele teste, nu am apucat sa umblu la setari NAT si altele. Totusi, daca o conexiune la un furnizor merge, in mod logic ar trebui sa mearga si celelalte. Ca de obicei, insa, la voceonline dureaza pana-i dam de capat.

Intreb:
- a mai tesat cineva pe Andoid 4.0?
- a reusit cineva sa faca sa mearga contul voceonline pe Android 4.0?

Attached Files



#465
ofertacerere

ofertacerere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.05.2010
As testa si eu, dar a aparut varianta oficiala de android 4 pt S2?

#466
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 ofertacerere, on 13th April 2012, 13:23, said:

As testa si eu, dar a aparut varianta oficiala de android 4 pt S2?
Da, a aparut de aproape o luna. Gasesti in diverse surse ROM-ul oficial, nemodificat si multe ROM-uri custom, bazate pe cel oficial.

#467
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Am constatat ca functionalitatile SIP sunt prezente si in Android 3.2, dar se pare ca se conecteaza numai prin WiFi. Daca am doar conexiune 3G, refuza conectarea si asteapta WiFi. Pe Android 4.0 merge si prin 3G

Am mai facut teste si rezultatele sunt oarecum incurajatoare. Am testat prin conexiunea 3G, cu IP real. Am testat pe prepaid. Se pot primi apeluri, se aude bine, dar nu se pot initia apeluri, primesc un mesaj "server error" cand formez un numar. Poate din lipsa creditului?

#468
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Da, nu puteam sa apelez din lipsa de credit. Pe postpaid merge si sa apelez si sa primesc.

Deci cu IP rutabil merge fara probleme pe Android, inseamna ca fiecare trebuie numai sa-si rezolve problemele de rutare si port forward din routere si alte echipamente pe care le poseda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate