Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Maramures -> Iasi, pasul Prislop sau Tihuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
marian1999grig

marian1999grig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2009
Acum 5 zile am plecat din Iasi-Maramures-Timisoara, cu un CITROËN C2.
Vreau sa va informez despre starea drumurilor in special.
Deci Iasi- Tg. Frumos 10;
Tg. Frumos -Motca 9;
Motca-Tg Neamt 9,5;
Tg Neamt-Pluton 9;
Pluton-Petru Voda 7 (aici trebuie ceva atentie, ca sunt denivelari dar se poate circula);
Pluton-Petru Voda -Brosteni 8;
Brosteni- Vatra Dornei, nu recumand acest drum , iti rupi masina, nota 2 se poate merge cu maxim 35 km/h; atasez si o poza cum arata acest drum.
Vatra Dornei- Bistrita 10;
Bistrita-Salva 9;
Salva- Dealul Stefanitei 8,5;
Dealul Stefanitei -Sacel 5 drum prost , noroc ca nu e o portiune mare;
Sacel- Vadul Izei 8,5 zona foarte foarte frumoasa, recomand manastirea Barsana o minunatie;
Vadul Izei- Sapanta 8;
Vadul Izei-Feresti Calinesti- Ocna Sugatag 6,5 foarte frumoasa zona cu sate traditionale;
Ocna Sugatag - Cavnic 7;
Cavnic - Tg.Lapus 6 drum fara gropi dar denivelat;
Tg. Lapus Rohia 10+5 , portiuni foarte bune alternativ cu portiuni foarte proaste;
Tg Lapus- Galgau 8-9;
Galgau - Turda 10;
Turda -Baia de Aries 8; dar imediat dupa Turda si inaite de baia de Aries drum de 5;
Baia de Aries - Brad 9;
Brad - Deva 8,5;
Deva - Sacamus 10;
Sacamus - Lugoj 5, cel mai prost drum european pe care am mers, fisuri gropi, denivelari si iarbe pe mijlocul drumului, evitati acest drum , mai bine direct Deva -Arad-Timisoara;
Lugoj -Timisoara drum in lucru portiuni de 10 dar neimbinate, un semafor, cred ca pana la sfarsitul anului va fi tot de nota 10;
Succes, sper v-am fost de folos.

Attached Files



#20
snipergabi

snipergabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.11.2010
A fost cineva recent prin pasul prislop sa spuna cum e starea drumului ? As vrea sa merg de la vatra dornei spre borsa. Multumesc anticipat. Daca ar fi si poze........

#21
vioilaunch

vioilaunch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2008
n-ar fi rau sa precizezi si cu ce masina vei face acest drum.
cu golful cand eram, am cam clantanit si 60 la ora e maximul pe care il vei face.
Din pacate constat o degradare lunara a drumului mai ales coborarea prislop - ciocanesti. Recunosc gropi noi si e mare pacat pentru acest traseu frumos.
Partea buna e ca e slab circulat, deci oricand vei gasi o particica mai buna pe cealalta banda de mers.

#22
travel_tech

travel_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2011
Cum spune cineva mai sus, mare pacat de acel drum. Personal, am fost pe el cand eram mai mic intr-o plimbare de la Vanatori-Neamt spre Sighetu Marmatiei. Peisaje care numai acolo pot fi vazute si le poti vedea doar daca ai o masina cu garda inalta sau o masina de care sa nu-ti pese prea mult.

Lucrari sunt teoretice pentru ca nu prea lucreaza nimeni efectiv. Daca se investeste in el, intra in rang cu Transfagaraseanul, Transalpina si drumul acela si S-V despre care am tot citit inultimul timp.

#23
basf

basf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2011

 travel_tech, on 17th August 2011, 13:06, said:

Cum spune cineva mai sus, mare pacat de acel drum. Personal, am fost pe el cand eram mai mic intr-o plimbare de la Vanatori-Neamt spre Sighetu Marmatiei. Peisaje care numai acolo pot fi vazute si le poti vedea doar daca ai o masina cu garda inalta sau o masina de care sa nu-ti pese prea mult.

Lucrari sunt teoretice pentru ca nu prea lucreaza nimeni efectiv. Daca se investeste in el, intra in rang cu Transfagaraseanul, Transalpina si drumul acela si S-V despre care am tot citit inultimul timp.
Care mai este starea drumului pe Prislop? Este superb peisajul, am mers de doua ori spre Borsa pe acolo, insa dupa ultimul drum, prin 2009, sincer, nu am mai indraznit nici macar sa ma gandesc ca mai trec prea curand pe acolo.

#24
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
drumul e fff prost. Cel putin de la borsa la carlibaba e practic groapa langa groapa. Vei merge cu cel mult 20-30 la ora. Drumul de la carlibaba la iacobeni e un pic mai bun, dar nu cu mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate