Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Amplificator Pioneer A-403R

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Are cineva un manual de utilizare despre acest amplificator?
Sau dacă a avut cineva de-a face, sau dacă are cineva acest model și poate să-mi dea detalii tehnice despre el.
Cam ce putere scoate, ce boxe pot pune la el, cât consumă, părere, deci un review...

Mulțumesc anticipat.

#2
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostFr3ak, on Jun 8 2008, 10:16, said:

Are cineva un manual de utilizare despre acest amplificator?
Sau dacă a avut cineva de-a face, sau dacă are cineva acest model și poate să-mi dea detalii tehnice despre el.
Cam ce putere scoate, ce boxe pot pune la el, cât consumă, părere, deci un review...

Mulțumesc anticipat.

Ceva date tehnice:

Consum de la retea max. 440W
Putere 2 X 70 w pe 8 ohmi
Functie loudness
Functie source direct
Impendanta suportata 4  - 16 ohmi
Greutate 6.7kg
Si din cate am vazut poate fi folosit ca preamplificator pt. un amp separat.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Wow...440W pentru o putere de 140W? O fi in clasa A sau o greseala?

Edited by SuperDuper, 08 June 2008 - 21:16.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSuperDuper, on Jun 8 2008, 22:16, said:

Wow...440W pentru o putere de 140W? O fi in clasa A sau o greseala?

View PostSA-HE75, on Jun 8 2008, 16:04, said:

Ceva date tehnice:
Putere 2 X 70 w pe 8 ohmi
Impendanta suportata 4  - 16 ohmi
N-aș crede să fie în clasă A ;)

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
din pacate am ajuns sa consideram anormal un consum de 400 de W pt o putere nominala de 150 W dar perfect normal un consum de 130W pt 720W rms(sony) sau un consum de 60W pt o "putere" de ~500 w rms(LG).

pana la urma puterea aia totala de 140 W are varfuri de peste 500 de W cu distorsiuni mici.

adica exact aceleasi suma de varfuri de la toate canalele cu care isi fac reclama "marii" producatori de receivere AV, sisteme HC sau PC dar la distorsiuni de obicei de cateva zeci de ori mai mari decat in cazul amplificatoarelor stereo si cu surse care pot duce un singur canal nu toate 5 sau 6 pe care le aduna ei cand dau puterea maxima a varfurilor, de obicei notata (oarecum gresit) RMS.
care nu e in nici caz cea nominala.

Edited by undercoverbrother, 09 June 2008 - 11:09.


#6
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Hmmm...e ceva ciudat la amplifu ăsta, cel puțin de asta nu m-am prins nici io, de ce scoate așa puțin la 440W consum?

De impendanță scrie așa pe spate:
A,B ---- 4-16 ohmi/SPEAKER
A+B ---- 8-32 ohmi/SPEAKER

Oricum cam așa îmi iau boxele, la ~70W, dar mi s-a recomandat să nu dau la maxim că se ard.

Edited by Fr3ak, 09 June 2008 - 14:24.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Nu e nimic ciudat, dimpotrivă, e normal (vezi postul anterior).
2 x 70W/8 ohmi înseamnă ceva între 2 x 120-140W/4 ohmi, deci un total de 240-280W. Cu boxe pe 8 ohmi nu vei avea consum de 440W.
Dacă și boxele sunt tot la 70W "cinstiți" atunci nu ar trebui să fie probleme, în ipoteza că nu mergi în clipping, distorsiuni etc.
Totuși preferabil e o rezervă de 30-50% spre partea boxelor (90-110W cu arpoximație, nu le am cu artimetica ;) ).

A și B nu au etaje finale separate, de aceea A+B e minim 8 ohmi/boxă, în paralel dau 4 ohmi.

#8
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
deci o pereche de boxe de 100W la 8 ohmi ar fi ideală?
sau 2x160W la 4 ohmi?

Edited by Fr3ak, 09 June 2008 - 20:16.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Come on, 440W pentru 140W nominali la iesire sunt exagerati orice ati zice. Un amplificator in clasa AB are randamentul de cca 50-60%... Ar rezulta un consum nominal de 280-300W. Despre varfurile de 500W la iesire, cred ca glumiti... nu la amplificatorul asta. Chestii cu tensiunea maxima de alimentare a etajilor finali raportata la impedanta de iesire.
Oricum varfurile de scurta durata sunt preluate din condensatorii de filtraj, nu din retea.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Fr3ak:
Preferabil ~100W/8ohmi. Așa se simt bine și boxele, și amplificatorul (în speță finalii, care sunt mai relaxați, ca să zic așa, cu 8 ohmi decât cu 4)

SuperDuper:
Consumul maxim (la fel ca și puterea, dacă nu se specifică altfel) sunt date la impedanța minimă indicată în specificații. În cazul de față, consumul e dat cu A și B în sarcină, ceea ce înseamnă 4 ohmi pe etajul final, care e unu singur și duce și A-ul și B-ul (mă refer la ieșiri). Nu știu de ce, da am convingerea că de fapt știi asta... Ampliful ăsta nu va lua 440 de vați din rețea cu o singură pereche de boxe de 8 ohmi. Și da, vârfurile le ia din condensatori. Ar fi cam dificil să le ia din rețea...
La un calcul aproximativ 440W/1,8=244,44444444444444444444444444444W (așa zice calculatorul windozului, care știe mai multă aritmetică decât mine). Eu aș spune că pe aci se situează puterea totală în full load (2boxe/8ohmi pe A + 2boxe/8ohmi pe B). Cu aproximațiile de rigoare :)

Marketingul spune să dai consumuri cât mai mici și puteri cât mai mari. Unii producători chiar au renunțat să mai dea consumul pe specificațiile tehnice generale. Alții dau puteri ce nici cu gândul nu visezi. Dar... NADC315BEE de ex. care nu e el cel mai cel da nu e nici rău, ajunge și la 185W consum pt 40W.
Incidentally power consumption increases to 185W and its rated 40W output which is not terribly efficient by modern standards.
Dacă te uiți pe specificațiile NAD-urilor, destul de greu vei găsi însă consumul de curent...
Sau un Cambridge Audio, care iar nu e cel mai cel da nu e nici rău, zice 2x60W/8ohmi, și consum maxim 515W :w00t:
Pioneerul în speță e chiar decent în ce privește consumul ;) chiar dacă are consumul maxim sensibil mai mare decât un home cinema strălucitor(cu tot cu player) de 500W  :P

#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Așa mi-a zis și tipul care m-a ajutat să-l aleg, că nu o să consume 440W cam niciodată.
Important e că pot pune boxe și mai mari, nu numa 2x70W. Nu-s CHIAR atât de pretențios la calitatea sunetului, că nu-s audiofil, nu voi folosi pick-up cu el :D
Îl folosesc în principal în apartament și eventual dacă e vreun chef mai mic, ceva, la casă, în curte. Deci să pot pune și boxe mai puternice pe el. Deși cred că și cei 140 de W îmi ajung.

Mersi tuturor de info și de ajutor...

p.s.: voi cam cât ați da pe un asemenea amplificator? să știu dacă am luat țeapă sau nu.

Edited by Fr3ak, 10 June 2008 - 06:52.


#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostFr3ak, on Jun 10 2008, 06:48, said:

Așa mi-a zis și tipul care m-a ajutat să-l aleg, că nu o să consume 440W cam niciodată.
Important e că pot pune boxe și mai mari, nu numa 2x70W. Nu-s CHIAR atât de pretențios la calitatea sunetului, că nu-s audiofil, nu voi folosi pick-up cu el :D
Îl folosesc în principal în apartament și eventual dacă e vreun chef mai mic, ceva, la casă, în curte. Deci să pot pune și boxe mai puternice pe el. Deși cred că și cei 140 de W îmi ajung.

Mersi tuturor de info și de ajutor...

p.s.: voi cam cât ați da pe un asemenea amplificator? să știu dacă am luat țeapă sau nu.

Oradene, Wații unei boxe nu-ti spun nimic referitor la bum-bum-ul care iese. Treaba asta se refera strict la puterea suportata de boxe inainte sa le arzi

Edited by antinari, 10 June 2008 - 18:00.
înlocuire tz cu ț...


#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
Niște completări:
Dacă pui boxe "mai mari" nu se va auzi mai tare. Ca să se audă mai tare îți trebuie ori un amplificator de putere (mult) mai mare, ori boxe cu un randament mai bun (SPL mai mare).
De obicei boxele proaste sau cele "hi-fi" au randamente mici (spl sub 90dB). Din motive diferite, primele pentru că sunt construite cu difuzoare proaste, celelalte pentru că scopul nu e obținerea unui sunet tare, ci a unui sunet bun. Asta înseamnă că la 1W, la un metru în fața boxei vei auzi un sunet de câți dB zice pe specificațiile boxei. O diferență de 3 dB e relativ mare. Deci dacă nu ai încă boxele, și vei vrea să se audă mai tare, ar trebui să iei în considerare și chestia asta. Dacă pui o boxă de 70W și una de 140W (cu același SPL) la același amplificator ele se vor auzi la fel de tare. Dacă însă pui o boxă de 70W, SPL 88dB la 1W/1m și una tot de 70W, dar cu SPL 94 dB la 1W/1m, cea de-a doua se va auzi semnificativ mai tare. Teoria spune că de două ori mai tare se aude la o diferență de 10dB, practica însă spune că toată chestia asta e subiectivă, deoarece e destul de dificil de apreciat ce înseamnă "de două ori mai tare", două persoane diferite pot percepe ca fiind "de două ori mai tare" la 6dB sau la 10dB diferență. Tot teoria spune că dacă la o boxă în care dai cu 50 W mai adaugi una în care dai tot cu 50W ai o creștere de 3dB, deci se poate spune și că o diferență de 3 dB înseamnă "de două ori mai tare".
Tot teoria ne spune (și chestia asta nu mai e subiectivă) că pentru a obține o diferență de 3dB ne trebuie o creștere de două ori a puterii.
Plecând de la un SPL de 88dB la 1W, la 70W vor fi aproximativ 106 db. Dacă luăm un calcul un SPL de 91 dB, la 70W vom avea aproximativ 109 dB. Pentru a obține cei 109 dB de la boxa cu SPL de 88, am avea nevoie de 140W.

Relativ la preț, în economia de piață funcționează legea cererii și a ofertei, atâta timp cât tu ești mulțumit nu mai contează cât am fi dat noi pe el (presupun că e SH).

PS: dacă ai dat mai mult de 1 euro+taxe poștale ai luat țeapă  :D

#14
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Am înțeles chestia cu „mai tare”. Mie zgomotul pe care-l produce mi se pare destul de tare, însă vreau să se audă bine ȘI la volum mare, ca orice consumator de rând. Cu boxele o să rezolv, tot SH le voi lua, dar aștept să găsesc ceva bun. Din fericire sunt ocazii destule, doar trebuie să le prinzi, să le pândești.

Am dat 200 de lei pe el, la un cetățean de etnie bronzată. Țeapă am luat în sensul că „a uitat” să specifice că potențiometrul de volum e bușit, așa că a trebuit să-i improvizez eu o piedică, să nu se mai dea peste cap. În rest ce-am văzut e că-s piesele originale în el, nici măcar șuruburile de cupru nu le-a schimbat :D Tranzistorii la fel toți, vechi și prăfuiți, praf cât încape înăuntru, semn că (cel puțin recent) nu s-a umblat în el. Și n-am primit telecomandă, evident.

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFr3ak, on Jun 11 2008, 14:24, said:

Am înțeles chestia cu „mai tare”. Mie zgomotul pe care-l produce mi se pare destul de tare, însă vreau să se audă bine ȘI la volum mare, ca orice consumator de rând. Cu boxele o să rezolv, tot SH le voi lua, dar aștept să găsesc ceva bun. Din fericire sunt ocazii destule, doar trebuie să le prinzi, să le pândești.
Nu știu dacă mai e necesar, dar aș vrea să spun că ar fi bine să asculți boxele, înainte să te decizi, cel puțin 30 min la diferite volume și pe diferite genuri de muzică. Preferabil de pe un player cd audio.


PS lipsa telecomenzii face bine la siluetă :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate