Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa ieftina de vacanta noua, moderna, langa lac / padure

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Apollonia26

Apollonia26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008

View Postadi_master, on Aug 11 2008, 13:35, said:

interesant si admirabil gestul :)
Totusi   Eu detin pamantul...respectivul (a) constructia.cum vine asta!?Aloci 500m² de teren,cineva construieste....dar pamantul e tot al tau!!In caz de litigiu.....constructia trebuie demolata.E fix o tampenie cata vreme intre tine si cel care construieste nu exista(sau poate faci) un contract de dare spre folosinta pe o perioada de...15,20 ani,timp in care cel care construieste scoate investitia si ceva profit din asta.

Corect, contract etc.
Nu stiu cum sunt unii dar mie mi-ar placea sa  am o casuta de vacanta undeva iar aceasta ar fi administrata, intretinuta si de ce nu...incalzita inaintea sosirii mele fara ca eu sa mai platesc nimic, sa scap de griji si de stres. ;)

#20
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Din nou ceva nu miroase bine!! :P
Tu imi dai terenul,eu construiesc,o administrez si cand vii tu in concediu ''sa te spal si pe picioare''
Cu tot respectul! dar cu o astfel de idee o sa te numeri si tu pintre cei cu pamanturi cumparate si lasate in paragina.

#21
Apollonia26

Apollonia26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008

View Postadi_master, on Aug 11 2008, 23:04, said:

Din nou ceva nu miroase bine!! :P
Tu imi dai terenul,eu construiesc,o administrez si cand vii tu in concediu ''sa te spal si pe picioare''
Cu tot respectul! dar cu o astfel de idee o sa te numeri si tu pintre cei cu pamanturi cumparate si lasate in paragina.

Daca ai fi citit cu atentie ceea ce am scris ai fi inteles exact propunerea mea.
Ti-am specificat foarte clar cum rascumpar "donatia".
Oricum, am sa consider  subiectul inchis si o sa urmaresc cum viseaza cineva la o casa mobila etc cu mai putin de 20.000  E.Utopie curata pt. majoritatea :worthy: ...dar poate cine stie, daca isi doreste cu disperare cu siguranta va gasi solutia. Daca vor fi doritori ,voi simplifica ideea pe care o am si pe care o voi pune in practica la un moment dat.Daca nu imi iese;) poate o aplica altcineva.

#22
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Poti simplifica acum!!
Pe mine nu m-ar deranja da investesc niste bani intr-o casuta de vacanta pe care s-o inchiriez mai departe!!
Respectiva constructie poate fii formata si dintr-un duplex in care sa ai si tu partea ta cand ai chef.
Poate cu un 30-40k s-ar putea rezolva ceva,atata vreme cat donatia este contractuala si nu verbala.

Edited by adi_master, 12 August 2008 - 10:15.


#23
Apollonia26

Apollonia26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008

View Postadi_master, on Aug 12 2008, 11:14, said:

Poti simplifica acum!!
Pe mine nu m-ar deranja da investesc niste bani intr-o casuta de vacanta pe care s-o inchiriez mai departe!!
Respectiva constructie poate fii formata si dintr-un duplex in care sa ai si tu partea ta cand ai chef.
Poate cu un 30-40k s-ar putea rezolva ceva,atata vreme cat donatia este contractuala si nu verbala.
Dar de ce sa bagi 30-40K?De ce duplex?
Ideea topicului e "Mai putin de 20K"
Cat poti sta in vacanta? Cate luni/an reprezinta  sezonul pt inchiriat? s.a.m.d.
Sunt extrem de multe de discutat.

#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostApollonia26, on Aug 11 2008, 12:26, said:

Poze...am o gramada.Dar e mai simplu si mai putin riscant pt mine,sa cautati pe google.terenul de la munte este intr-o zona propusa a fi una dintre cele 7 minuni ale tarii, langa BV.

Sa caut pe google ce?  "Terenul apolloniei26 - minunea nr. 7" ?

Edited by blimpyway, 12 August 2008 - 21:08.


#25
Apollonia26

Apollonia26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008

View Postblimpyway, on Aug 12 2008, 22:04, said:

Sa caut pe google ce?  "Terenul apolloniei26 - minunea nr. 7" ?
ce amuzant...

#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Eu sunt foarte serios - si curios sa vad poze cu terenul de care vorbesti. Daca dau cautare pe google "terenuri superbe in zona BV" cum ma prind care e al tau? sau sunt toate ale tale?

Amuzant mi se pare cand vorbesti de "mai putin riscant" sa nu arati poze - care e riscul de care vorbesti?

Edited by blimpyway, 13 August 2008 - 00:07.


#27
Apollonia26

Apollonia26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2008

View Postblimpyway, on Aug 13 2008, 01:04, said:

Eu sunt foarte serios - si curios sa vad poze cu terenul de care vorbesti. Daca dau cautare pe google "terenuri superbe in zona BV" cum ma prind care e al tau? sau sunt toate ale tale?

Amuzant mi se pare cand vorbesti de "mai putin riscant" sa nu arati poze - care e riscul de care vorbesti?

Prea multi clienti:))...ti-am trimis poze pe priv.

Edited by Apollonia26, 13 August 2008 - 21:01.


#28
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am descoperit recent un producator autohton de case mobile, pe la 13-14.000€ / 24mp, complet utilata: caseperoti.com/modele-late-de-3-m.html

#29
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
eu tot nu am inteles care e ideea cu casele astea pe roti
ok, sint mobile. dar de ce trebuie sa ai o casa mobila? risti sa fi dat afara de proprietarul terenului sau iti muti casa mai la umbra, in fundul curtii? vrei sa fi hoinar prin lume ia o rulota si ai terminat povestea(in uk si nl sint destul de ieftine.)
si ca pret nu sint nici pe departe ieftine. la 15k euro iti poti face o casa simpla mai calitativa decit ce ti se ofera.
ca scapi de autorizatii? din ce am vazut discutarati de cabana pe piloni. atentie, scapati de autorizatie doar daca terenul este extravilan si constructia e cu titlu provizoriu. in intravilan ai nevoie de autorizatie. la tara oricum totul e mai simplu si decurge mai repede.
per total  nu vad nici un avantaj. parerea meaPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate