Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Casa mea din Popesti

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
Azi am reusit sa turnam placa de la mansarda, 22 mc de beton.
Sper sa nu avem probleme din cauza caldurii excesive de azi !!!

Attached Files



#38
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Looking good Alex! Tine-o tot asa ;)
Man, spune-mi si mie te rog cateva chestii:
- la ce adancime ai tu acolo fundarea? Ai avut studiul geo pe bune facut?
- la amprenta ta de 95-100mp aprox cat ai, cat beton ti-a intrat pana acum? Poti aproxima? Eventual spune si cat mai este mc de beton te rog.
Thx

#39
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
Multumesc pt urari

Fundarea a fost aprox 1m, studiu geo n-am avut, nici nu era nevoie, pamantul este destul de argilos, se vede cu ochiul liber.
Gaurile pt stalpii de gard a fost un chin si o teroare pana le-am facut din cauza pamantului tare.

Casa are 290mp+60mp terase si pana acum am bagat 133 mc de beton si 14000kg fier.
Eu am luat betonul B250 C16/20 T3/T4 0-16 cu 236+TVA / mc. Nu stiu daca e mult sau putin dar am fost f multumit si de restul serviciilor conexe (pompa, suplimentare cantitate, masinile erau sigilate, avizele aveau trecute orele corect, etc)
Adresa statiei de betoane pe privat daca vrei

Edited by AlexO4, 14 August 2008 - 13:26.


#40
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View PostAlexO4, on Aug 14 2008, 14:25, said:

studiu geo n-am avut, nici nu era nevoie, pamantul este destul de argilos, se vede cu ochiul liber.
studiul geo iti da o oarecare siguranta in plus. In plus un inginer geo mai are si alte informatii legate de natura terenului : daca au fost vreodata acolo gropi de gunoi, alunecari, infiltratii etc ce pot conta la un moment dat.
Bafta

Edited by vimp, 14 August 2008 - 14:00.


#41
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View PostAlexO4, on Aug 14 2008, 14:25, said:

Multumesc pt urari

Fundarea a fost aprox 1m, studiu geo n-am avut, nici nu era nevoie, pamantul este destul de argilos, se vede cu ochiul liber.
Gaurile pt stalpii de gard a fost un chin si o teroare pana le-am facut din cauza pamantului tare.

Casa are 290mp+60mp terase si pana acum am bagat 133 mc de beton si 14000kg fier.
Eu am luat betonul B250 C16/20 T3/T4 0-16 cu 236+TVA / mc. Nu stiu daca e mult sau putin dar am fost f multumit si de restul serviciilor conexe (pompa, suplimentare cantitate, masinile erau sigilate, avizele aveau trecute orele corect, etc)
Adresa statiei de betoane pe privat daca vrei
Merci Alex pentru detalii.
Tine adresa aia bine ca o sa ti-o cer eu la timpul potrivit, fii fara grija :D, deocamdata mai e pana acolo..
Eu la terenul meu din zona Viilor am facut acum studiu geo si adancimea de fundare recomandata vad ca este 1.2m. Solutia finala insa va apartine structuristului..

#42
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
In sfarsit am reusit sa mai pun si eu ceva poze si informatii la jurnal

Am reusit sa finalizez acoperisul cu astereala pusa si o parte din folia anticondens
2 fatade sunt placate cu polistiren, am batut o parte din sageac si pazie.
am pus geamurile la parter, urmeaza etajul si mansarda saptamana viitoare

am demarat lucrarile si la anexa garaj , am sapat beciul si azi se turna deja placa de la subsol

urmeaza tigla si restul de 2 fatade de placat si de finisat

Attached Files



#43
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Beciul il faci 100% beton? Sau cum?

#44
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
Da urmeaza sa se faca cofrag pt pereti, apoi placa deasupra, beciul il hidroizolez cu membrana lipita la cald si o protejez cu polistiren extrudat de 3cm pe exterior. Sper sa fie suficient.

Edited by AlexO4, 11 October 2008 - 18:10.


#45
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Eu unul fac beciul ceva structura de cadre iar peretii ii fac din  zidarie, caramida GVP de care am pus la casa. Motivul este oarecum simplu: caramida are rol de a regla microclimatul. Beciul va fi la 50cm sub pamant.

#46
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
cam la cit estimezi costul beciului?

#47
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
N-am facut o estimare a costurilor, dar pana acum am bagat 120 saci x 40 kg de ciment, 2 masini de balast, plase STM 5 buc,
Cand il termin o sa pot sa-ti spun exact. Mai am de cumparat amorsa, membrana pt hidroizolatie, extrudatul, adezivul pt extrudat.

Edited by AlexO4, 13 October 2008 - 14:49.


#48
AlexO4

AlexO4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2008
Update:

Am finalizat motajul pt tamplaria de la etaj+mansarda

S-au cofrat peretii de la beci si soclul de la garaj si maine dimineata turnam 18mc de beton

Am primit si acordul de la Distrigaz: acces retea - 1500 Ron, avans 30% realizare bransament - 1500 Ron

Tot de maine reincep lucrarile la polistiren dupa o pauza de 1 saptamana.

Urmeaza tigla.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate