Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Constructori, proiectanti si executanti in general.

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#91
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Unii ar spune ca ardelenii sunt mai seriosi dar eu nu as putea sa afirm cu mana pe inima acest lucru
  Nu cred ca exista zona in care procentele de oameni seriosi sa atinga cote alarmante  :D
  Dar cred ca sudul ofera o proasta crestere in domeniul constructiilor mai mare decat alte arii
  Deci nu-ti face iluzii ca vei gasi romani cu mentalitate nemteasca cel putin in domeniul muncitorilor in constructii

#92
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

 ovidiu1961, on Jul 11 2008, 10:55, said:

Unii ar spune ca ardelenii sunt mai seriosi dar eu nu as putea sa afirm cu mana pe inima acest lucru
Un moldovean pieton in Cluj se plimba impreuna cu un prieten, cand trece o masina si-l stropeste de sus pana jos. Bineinteles, masina demareaza in tromba.
Moldoveanul, suparat foc: D-apai la noi nu se-ntampla asa ceva. Daca te stropeste o masina pe strada, apai soferul se da jos, isi cere scuze, te invita la el acasa, iti usuca hainele, iti da ceva de baut...
Clujeanul: Ti s-a intamplat tie asa ceva ?
Moldoveanul: Mie nu, neveste-mi.
  Deci dupa cum vedeti realitatea nu confirma laudatul bun simt al ardelenilor  :D

#93
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

 Astra_rullz, on Jul 11 2008, 02:06, said:

...........
Ce ziceti, ceva idei? Cu cine ati lucrat mai bine?
egipteni, chinezi, indieni, moldoveni! in romanica se impune import de forta de munca. legislatia este obstructiva dar se poate pune la punct un sistem. ar trebui instituita o bursa a infuziei de forta de munca din afara. si este nevoie de asa ceva si in randul celor cu studii superioare. pana de curand am facut criza de nervi ca nu gaseam sa angajez oameni cat de cat instruiti. m-am saturat sa invete toti coafura in capul meu. am oferit salarii atractive dar tot ..... fassss! abia acum pot sa zic ca sunt ok (de-aia imi permit sa intru mai des pe aci pe forum :dj:  B) ) ;

 ovidiu1961, on Jul 11 2008, 00:46, said:

Iata un topic ce-mi doream sa apara un loc in care sa ma simt ca la un gratar si o bere sub nas cu amicii , sa pot vorbi vrute si nevrute ......
vezi sa nu te lase punkt :) ! regulamentul nu permite (desi bussinessul pierde pt. ca pun pariu ca ar creste traficul :naughty: , dar se vrea un forum profi si de aceea ma si aflu aici :) ; cafenele sunt destule pe net);
totusi as mentiona alt aspect: daca multumesc cuiva ca mi-a raspuns imi sterge multumescu' pt. ca cica ocup loc doar cu un cuvant. dar problema e ca cel care a cheltuit timp sa-mi raspunda nu stie dc a ajuns la mine informatia si e si frustrant pt el crezand ca nu detin minima conduita potrivita sau ca sunt lipsita de politete; am fost nevoita sa dau pm cu precizari si asta mi-a luat timp :huh: ;
pun pariu ca imi sterge si acest post :) pt ca e off-topic asa ca .... "la steaua care-a rasarit, acum o vad dar nu e

aici nimic nu este offtopic. posturile gen multumesc sau merci sau bafta sunt inutile si se sterg. Scroll la deșt.

Edited by punkt, 11 July 2008 - 13:32.


#94
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pînã nu demult lucram cu un constructor oltean, țãran ordinar cu 8 clase dar cu mare pricepere de bișniț. El ne recomanda proiecte, noi la rîndul nostru îl recomandam pe el, blah blah.... Aproximativ 500 de angajați, cam jumãtate permanenti, ceilalți sãltați cu autobuzele de prin oltenia de prin satele vecine. Îi sãlta cu tot cu neveste. La baza lui din Chiajna are un complex unde-i cazeazã ca la armata. Femeile fac treburi mai usoare, curãțenie, vopsitorii, zugrãveli, barbații la lopata si betoane.

La un moment dat l-am intrebat daca-i rentabilã chestia...a zis cã da. Dacã n-au neveste cicã pleacã acasã la 2 saptãmîni și mulți nu se mai întorc + cã le plãteste si drumul dus întors...se compenseazã mîna de lucru ieftina, el le oferã cazare si masã + nevasta la nas care și ea la rîndul ei face diverse treburi și este plãtitã. Funcționeaza pe principiul de clan. Echipe de 5-8 oameni, mulți înrudiți, funcționeazã armonios, se cunosc între ei.
Singurul lui of este cã nu-i poate implica în lucrãri complicate cã-s bolovani.

La 2-3 echipe (2-3 lucrãri = case) existã un șef, nici ãla mai erudit dar cu școala vieții și bun meseriaș. De 4 ani de cînd lucrez cu el i-am cunoscut o mare parte din oameni și cu mici excepții toți sunt modești, îsi cunosc lungul nasului și harnici, ca de nu, arunca cu porothermul de 30 dupa ei prin șantier.

Organizãrile de șantier le face în corturi militare dotate cu aragaz cu butelie, cîteva paturi, mai improvizeazã ei un raft, o polițã...budã d-aia de plastic ecologicã...merge.

A început ca și faianțar prin anii 90. Lucra la trustul carpați. Acolo a cunoscut oameni influenți. Ulterior a plecat in Germania cu o micã echipã si a faianțat un aeroport. S-a întors in Ro și s-a pus pe treabã...

Ulterior, la o discuție in mașinã s-a scãpat. Înainte de 90 lucra tot pt. Carpați și ce credeți ca fãcea?! :P . Se ocupa de renovatul ambasadelor Ro in occident ca și zugrav....sunt convins cã în atribuțiile de serviciu intrau si montãri de microfoane :D ...d-aici si relațiile fãrã de care intr-o firma de construcții nu se poate...toți sunt niște securiști. ^_^

Edited by punkt, 11 July 2008 - 13:30.


#95
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

 punkt, on Jul 11 2008, 14:17, said:

....toți sunt niște securiști. ^_^
sunt de aceeasi parere  ^_^ !

Aaaaa! si dupa ce ca sunt depopulate satele Romaniei, putinii tineri pleaca in Spania la lucru sau in cazarmi de acest gen si foarte bine fac! In schimb, cei din sat care au bani, aduc echipe de la oras pt diverse lucrari  :o . Te doare capul!
Geniala insa ideea cu adusul nevestelor. Este un suport psihologic grozav. Pai Astra, stiu si io niste moldoveni din Oltenia  :D  ( pe bune, s-au stabilit demult parintii care au fugit de saracia din Moldova pe vremea lui ceasca) doi frati casatoriti cu doua surori. Si mai au un frate fost cioban pe care il initiaza  :P . Da ce crezi? Dupa 2 ani de pionierat, lucreaza deja la unul din Craiova (la 1.5 ora de casa), avantaj ca vin repede in weekend acasa. Locuiesc in santier cred in baraca, nu stiu, si au 16.5 mil si cica si carte de munca. Poate se laudau. Sunt harnici dar cred ca fiind pe salariu fix tot sta cu porothermul dupa ei.... Fac de toate inclusiv finisaje.

#96
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

 VACANTAmica, on Jul 11 2008, 13:45, said:

egipteni, chinezi, indieni, moldoveni!
Turcii mi s-au parut cei mai buni .

#97
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

 ovidiu1961, on Jul 11 2008, 18:31, said:

Turcii mi s-au parut cei mai buni .
aaaaa! nu ca as fi lucrat cu toate aceste neamuri si sa le fi testat. am cugetat doar, in ideea ca in lume sunt cei care sunt cei mai multi, robotitori, motivati fiind de fuga de saracie aflata sub pragul de suportabilitate. cu alte cuvinte, mana de lucru ceva mai ieftina dar cred ca nu renteaza adusi decat daca sunt cazati in cazarmi din alea ...

am vazut pe discovery oameni dintre localnici care faceau recrutari in satele din india si livrau forta de munca, persoane foarte tinere dar care sa fi stiut un pic engleza, companiilor de servicii din Anglia, servicii gen starea vremii - info. pe telefon; le punea la dispozitie un apartament cu 2 camere (in capitala) cu cate 2 paturi suprapuse deci 8 paturi de care beneficiau 16 persoane pt ca lucrau in 2 ture si nu se intalneau decat cate 8; ii instruia o luna de zile si salariul lor era ceva meschin dar atata cat sa-i motiveze pentru a-i face sa nu-si mai doreasca sa se intoarca in satucul lor

#98
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 ovidiu1961, on Jul 11 2008, 18:31, said:

Turcii mi s-au parut cei mai buni .
Am lucrat cu diverse echipe de turci si in general erau Ok la proiectele standard, uzuale, ( vb de hale metalice), insa daca era ceva mai deosebit, si mai ales cum nu mai facuse, orice turc era de tipul " ce esti turc? de nu pricepi?', asta chiar daca aveam un foarte bun vb de turca cu mine care pricepea... avea aceeasi meserie ca si ei .

Edited by septimiu80, 11 July 2008 - 21:30.


#99
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

 septimiu80, on Jul 11 2008, 22:30, said:

Am lucrat cu diverse echipe de turci si in general erau Ok la proiectele standard, uzuale, ( vb de hale metalice), insa daca era ceva mai deosebit,
Eu m-am referit strict la echipele de turci ce le-am avut si au lucrat nu in metal si in beton , nu am facut o generalizare .

#100
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
500 de olteni.. nu prea imi vine a crede.. si decat 500 de necalificati care chiar sa nu stie nimica si sa imi fie frica ca fura mai bine ma las de meserie.

#101
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Multumesc punkt
  Sunt fericit ca ti-ai schimbat avatarul ala din reclama de la Domestos ( cand dadeam cu ochii de el varsam cafeaua pe mine )  :D
  Acum situatia este inversa spune cinstit cand vezi avatarul meu nu ai un fior pe sira spinarii ca am uitat cumva sa-mi iau medicatia ? :D  :D

#102
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 deianadrian, on Jul 14 2008, 21:39, said:

500 de olteni.. nu prea imi vine a crede.. si decat 500 de necalificati care chiar sa nu stie nimica si sa imi fie frica ca fura mai bine ma las de meserie.
crezi ca banatenii sunt mai breji!?
Sunt´si oltean(din craiova) si banatean(din resita)
Tine de tine ce fel de echipa iti faci! ...fara mare greutate poti strange 500 de incapabili din orice zona a tarii.
Nemtii cand aud ca esti oltean se asteapta la :dumnezei,cristosi,aruncatul cu caramizi..etc...asa te lasa-n pace sa-ti vezi de lucru   :lol:

Edited by adi_master, 15 July 2008 - 03:54.


#103
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ovidiu1961, on Jul 15 2008, 00:03, said:

Acum situatia este inversa spune cinstit cand vezi avatarul meu nu ai un fior pe sira spinarii ca am uitat cumva sa-mi iau medicatia ? :D  :D
trezesti bisexualul din mine :lol: ....

ok, sa revenim putin la turcii tai. Eu nu fac discriminari, rareori se intimpla nici macar cind e vb. de romi sau alte neamuri maslinii dar de mai bine de 2 ani ma limitez in a construi relatii cu orice cetatean care provine dintr'o tara riverana Marii Mediterane. Nu conteaza ca este evreu, turc, grec, francez, cipriot, libanez sau mai stiu io ce oratanie, nici chiar spaniol....fara exceptii pe toti ii gasesc neseriosi si incredibil de calici si mai ales prost informati. Din pacate suntem plini de astfel de investitori.

#104
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

 punkt, on Jul 15 2008, 14:27, said:

Eu nu fac discriminari, rareori se intimpla nici macar cind e vb. de romi sau alte neamuri maslinii dar de mai bine de 2 ani ma limitez in a construi relatii cu orice cetatean care provine dintr'o tara riverana Marii Mediterane. Nu conteaza ca este evreu, turc, grec, francez, cipriot, libanez sau mai stiu io ce oratanie, nici chiar spaniol....fara exceptii pe toti ii gasesc neseriosi si incredibil de calici si mai ales prost informati.

  Perfect de acord cu exceptia ca eu sunt un rasist mai ales cand este voba de cei de la categoria nici macar din mesajul tau
  Dar turcii mei erau simpli muncitori ce stiau perfect ca daca nu faceau metrii patrati sau cantitatea de beton se puteau considera in excursie si nu aveau bani sa-si cumpere kebabul nostru cel de toate zilele
  Treaba asta cu muncest esti platit nu muncesti ciuciu functioneaza foarte bine ptr orice natie cotropitoare

Edited by ovidiu1961, 15 July 2008 - 15:42.


#105
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001

 punkt, on Jul 15 2008, 14:27, said:

trezesti bisexualul din mine :lol: ....

ok, sa revenim putin la turcii tai. Eu nu fac discriminari, rareori se intimpla nici macar cind e vb. de romi sau alte neamuri maslinii dar de mai bine de 2 ani ma limitez in a construi relatii cu orice cetatean care provine dintr'o tara riverana Marii Mediterane. Nu conteaza ca este evreu, turc, grec, francez, cipriot, libanez sau mai stiu io ce oratanie, nici chiar spaniol....fara exceptii pe toti ii gasesc neseriosi si incredibil de calici si mai ales prost informati. Din pacate suntem plini de astfel de investitori.

i-ai uitat pe italieni.

nu stiu de toti din lista de mai sus, dar confirm; am avut clienti de natiile de mai sus - zgarcenia este la ordinea zilei, cele mai mari pretentii si cele mai mici preturi cerute. Lor li se potrivesc teparii romani, care le dau preturi mici dar nu fac nimic :).

#106
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
urmaresc lucrarea cu sufletul la gura. am si eu un teren in galati de vreo 310mp si pot sa fac p+2e anul care vine. o intrebare indiscreta( scuze daca ma bag ca musca-n lapte) in cat timp ai vandut pe planuri apartamentele? multumiri anticipate.

apropo aici ( barcelona) se folosesc cofraje din carton foarte interesante, ai de toete marimile si rotunde, etc, ies niste stalpi gata pentru zugravit. se decofreaza cu cutitul nu au nevoie de tencuiala( cam 40€). care e parerea voastra-sa-mi aduc sau metode traditionale?

#107
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

 ZECA, on Jul 19 2008, 11:48, said:

urmaresc lucrarea cu sufletul la gura. am si eu un teren in galati de vreo 310mp si pot sa fac p+2e anul care vine. o intrebare indiscreta( scuze daca ma bag ca musca-n lapte) in cat timp ai vandut pe planuri apartamentele? multumiri anticipate.

apropo aici ( barcelona) se folosesc cofraje din carton foarte interesante, ai de toete marimile si rotunde, etc, ies niste stalpi gata pentru zugravit. se decofreaza cu cutitul nu au nevoie de tencuiala( cam 40€). care e parerea voastra-sa-mi aduc sau metode traditionale?


nu e nici o indiscretie. 'Planurile' au fost gata de anul trecut, dar noi nu ne-am ocupat sa promovam proiectul in faza respectiva. Deci 0 vanzari 'de pe plansa'.

asa cum stii si din Spania (barcelona e orasul meu preferat, te invidiez pt verdele pe care-l vezi in fiecare zi) in acest moment, pietele financiare sunt in criza (inca nu s-a rostit cuvantul asta, dar cam asta e adevarul). Pana nu revin investitorii straini cu cash-ul in tara (fonduri de investitii, bursa, imobiliare, etc) momentul nu e deloc bun pentru proiecte imobiliare cu randamente mari (50% anual). Daca pana la anu' situatia isi revine la normal, atunci iti recomand sa te apuci de proiectul tau. Altfel, sansele sa faci un profit maricel sunt destul de mici - asta pt ca din partea cumparatorilor, cererea e destul de mica in perioada asta de 'criza'.

referitor la cofraje din carton, sunt curios cum arata, cat sunt de grele...cum se comporta, cum se face mentenanta la ele, la cate turnari merg....daca sunt mai scumpe decat cele pe structura metalica...etc

poate ne pui ceva poze sa intelegem si noi cum se mai construieste in lumea buna

#108
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
gracias.locuiesc in gava la 15km de barcelona, si am un magazin micut de amenajari interioare( parquet y rigips-pladur, bai bucatarii, etc).daca construiesc tinta nu e un profit de 50%. pot face 4 apartamente de 100mp si la parter un local comercial. de 5 ani de cand sunt aici am uitat cum e acasa si eu si sotia (spanioloaica) gandim sa vindem apartamentele ca sa scoatem investitia in constructie si sa ramanem cu localul ca beneficiu( nu e 50% ). bani pt o bucatica de teren si o casuta de 120mp avem, si daca mai ramane ceva bine+ca amenajarea la tot ,,blocul,, o fac eu cum m-am obisnuit aici- tavane si pereti pladur, pe jos parquet flotant quick-step eligna chiar daca-l aduc de aici(cel mai bun din lume cu pergo) asa ca la finisaje voi iesi destul de ieftin( inca mai am acolo baietii care lucrau cu mine inainte sa plec) usile de in terior la fel, zugraveli in var lavabil liso-aici luxul e simplitate;+ca lucram repede+la rigips(pladur) le facem de asa natura ca nu smirgheluim-nu te mira e adevarat o sa pun foto si o sa vedeti--un perete de 18mp cu doua usi gata pt zugravit -doua persoane 8horas de munca.
despre cofrag pretul in fabrica e mai mic cu mult, dar se foloseste doar o data-se decofreaza cu cutitul-taiat de sus pana jos-se elimina tencuitul si cofratul si lemnul de cofrag???
cum se pun foto explica proces por favor buen hombre  ca nu am idee si as vrea sa pun cateva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate