Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Help monitor 24" ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salve!

Stie careva un monitor LCD de 24" ieftin? Am nevoie sa cumpar unul si nu as vrea sa dau mai mult de 1400 ron. Am vazut multe modele pe piata de la BenQ, Acer, Dell, Samsung etc, dar sunt prea multe modele si din ce am citit pe forumuri, sfaturile sunt pentru achizitionarea monitoarelor mai scumpe.
Puteti sa-mi recomandati vreun monitor in pretul sus mentionat despre care sa se stie ca e ok la banii aia?

Multumesc anticipat.

#2
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
in 1400ron asta: http://www.pcgarage....ms-gtg-cu-boxe/

#3
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
eu asta l-as lua in orice moment

#4
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

View PostApollo, on Jun 6 2008, 17:09, said:

Stie careva un monitor LCD de 24" ieftin? Am nevoie sa cumpar unul si nu as vrea sa dau mai mult de 1400 ron. Am vazut multe modele pe piata de la BenQ, Acer, Dell, Samsung etc, dar sunt prea multe modele si din ce am citit pe forumuri, sfaturile sunt pentru achizitionarea monitoarelor mai scumpe.
Puteti sa-mi recomandati vreun monitor in pretul sus mentionat despre care sa se stie ca e ok la banii aia?

am jucat la aceasta loterie si acum postez folosind acest monitor
spun loterie pentru ca primul exemplar primit n-am reusit sa-l urnesc pe DVI-D.

de bun simt pentru un mon. model 2008 este a doua intrare digitala (HDMI) care lipseste la cele doua modele antementionate, din propria experienta pot spune ca o camera video Sony HC3 legata pe HDMI pe acesta merge doar in 576i (downconversion) si nu vrea deloc sa scoata 1080i, pe alte forumuri multi spun ca Sony PS3 merge ok full HD.

alte avantaje: scaler competent si cu optiuni pentru rezolutii sub-nativ, precalibrat destul de bine, garantie 3 ani, consum redus.

bafta!

#5
Don_Dany_21

Don_Dany_21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.05.2008
Acer P243W ... cel mai bun dupa parerea mea: Response time 2ms; Contrast 3000:1; Brightness 400cd/m2

Edited by Don_Dany_21, 30 June 2008 - 19:39.


#6
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View PostDon_Dany_21, on Jun 30 2008, 20:37, said:

Acer P243W ... cel mai bun dupa parerea mea: Response time 2ms; Contrast 3000:1; Brightness 400cd/m2
Are panel TN? Ca daca da, nu merita. Nu tot ce e ieftin e si bun.

#7
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Daca nu ti-ai luat deja, uite aici probabil cea mai buna oferta de pe piata.

#8
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Nu mi-am luat inca, dar in privinta monitorului am de gand sa aleg cu mare atentie. Nu e o componenta pe care am sa o schimb oricand si prefer sa dau un ban in plus, dar sa aleg un monitor de o calitate mai buna.
Asa am procedat si cand am luat CRT-ul pe care il am in prezent, asa vreau sa procedez si in cazul LCD-ului.

#9
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

View PostApollo, on Jul 7 2008, 16:47, said:

Nu mi-am luat inca, dar in privinta monitorului am de gand sa aleg cu mare atentie. Nu e o componenta pe care am sa o schimb oricand si prefer sa dau un ban in plus, dar sa aleg un monitor de o calitate mai buna.
Asa am procedat si cand am luat CRT-ul pe care il am in prezent, asa vreau sa procedez si in cazul LCD-ului.

Normal, faci cum vrei, sunt banii tai, eu doar ti-am dat un sfat. Dar sub 1400 lei nu prea cred ca mai gasesti panou de 24" mai bun decat TN (asta, in ceea ce priveste calitatea de care vorbeai tu). Si desi TN-ul e acceptabil la monitoare mai mici, la 24" deja se intuneca colturile ecranului daca-l privesti din centru. Intr-adevar, SOYO e cam riscant; din cate stiu eu, nu au garantie decat 1 an (desi dc-shop ofera 2 ani), si recunosc ca nu stiu nici ce garantie ofera SOYO in caz de pixeli morti.

Dar totusi, vezi sa nu dai banul ala in plus doar pe o sigla.

#10
calinescubogdan

calinescubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007

View PostiSandu, on Jul 5 2008, 00:15, said:

Daca nu ti-ai luat deja, uite aici probabil cea mai buna oferta de pe piata.
Am luat si eu soyo de 24'' de la dc shop si sunt super multumit de el.. daca aveti norocul sa il nimeriti fara pixeli morti cum am avut eu noroc o sa vedeti ca e un monitor care are niste culori superbe , eu chiar nu ma asteptam ... intradevar designul nu e cel mai reusit dar este un monitor buget totusi e finisat destul de decent , panelul nu este tn cum multi cred este de o calitate f buna . cautati review-uri pe net si veti vedea , eu l-am luat de la dcshop din iasi cu 11,6 mil si 2 ani garantie . Il am de peste 2 luni si pot spune ca am facut o alegere f buna

Edited by calinescubogdan, 19 July 2008 - 00:32.


#11
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postcalinescubogdan, on Jul 19 2008, 01:30, said:

Am luat si eu soyo de 24'' de la dc shop si sunt super multumit de el.. daca aveti norocul sa il nimeriti fara pixeli morti cum am avut eu noroc o sa vedeti ca e un monitor care are niste culori superbe , eu chiar nu ma asteptam ... intradevar designul nu e cel mai reusit dar este un monitor buget totusi e finisat destul de decent , panelul nu este tn cum multi cred este de o calitate f buna . cautati review-uri pe net si veti vedea , eu l-am luat de la dcshop din iasi cu 11,6 mil si 2 ani garantie . Il am de peste 2 luni si pot spune ca am facut o alegere f buna


totusi sa vedem cat te tine ;) si culorile alea vii :P

#12
calinescubogdan

calinescubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdavides, on Jul 19 2008, 18:19, said:

totusi sa vedem cat te tine ;) si culorile alea vii :P
o sa tina .. stai linistit nu-ti fa griji  :coolspeak:    fugi tu repede si arunca banii pe un dell cu panel tn

#13
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Voi de Hazro ati auzit?

Astia fac numai monitoare cu cu panel S-IPS de 23-24-26-30''

Eu pe asta il vreau dar nu-l gasesc in Romania, daca l-a vazut cineva prin vreun magazin de la noi e rugat sa dea un semn !

http://www.hazro.co....azro_hz24w.html


S-IPS
Panel 8 bit
Rez 1920x1200
Timp de Raspuns 5ms
Contrast 700:1
Stralucire 400cd/m2
Carcasa din aluminiu

Costa aprox 500 euro (18.000.000 ROL)
http://www.overclock...mp;search=hazro

#14
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View PostJaguar Paw, on Aug 8 2008, 23:30, said:

Voi de Hazro ati auzit?

Astia fac numai monitoare cu cu panel S-IPS de 23-24-26-30''

Eu pe asta il vreau dar nu-l gasesc in Romania, daca l-a vazut cineva prin vreun magazin de la noi e rugat sa dea un semn !

http://www.hazro.co....azro_hz24w.html


S-IPS
Panel 8 bit
Rez 1920x1200
Timp de Raspuns 5ms
Contrast 700:1
Stralucire 400cd/m2
Carcasa din aluminiu

Costa aprox 500 euro (18.000.000 ROL)
http://www.overclock...mp;search=hazro


n-am auzit ... no ofence

#15
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdavides, on Aug 9 2008, 18:15, said:

n-am auzit ... no ofence

Ai auzit acum, e pt bine tau (material)
Am aflat despre ei citind forumul Dell si cred ca au o oferta extraordinara raportata la pret/calitate

Nu sunt inca prea cunoscuti dar cred ca au sanse mari sa devina jucatori puternici pe piata LCD daca vor scoate si in viitor produse la fel de competitive

unde ai mai vazut monitor LCD cu ecran (panel) S-IPS la 15.000.000 ?  

aici sunt cateva imagini mai graitoare:
http://www.neowin.ne...w...31512&st=60

#16
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Atata vreme cat nu aduce nimeni astfel de monitoare la noi pe piata....e degeaba. Daca e sa il iei de afara nu mai iesi la acelasi pret. Deci, deocamdata noi traim in Romania.

#17
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007

View PostApollo, on Aug 11 2008, 11:32, said:

Atata vreme cat nu aduce nimeni astfel de monitoare la noi pe piata....e degeaba. Daca e sa il iei de afara nu mai iesi la acelasi pret. Deci, deocamdata noi traim in Romania.

Asa e dar daca stai si astepti sa-ti aduca ei...

De ce sa cumparam ce vor ei cand ar trebui sa cumparam ce vrem noi ?

Daca stam si asteptam sa ne cada`n gura de la ei atunci ne meritam soarta

Insa daca eu ii intreb astazi de un anumit produs, tu ii intrebi despre acelasi produs si la fel fac si altii pana la urma firma tot se incumeta si-l aduce daca stie ca are vanzare

aici e un cerc vicios: toata lumea cumpara samsung si normal ca firmele pt a scoate profit si stiind ca asta vor romanii vor cumpara samsung asta aduc, aduc monitoare samsung cu basculanta

numai ca un monitor samsung cu ecran S-IPS costa dublu fata de un Hazro cu acelasi tip de ecran !

la noi se cumpara calculatoare cu 15 mil noi-noute + imprimanta + mouse si tastatura ,toate cele mai slabe calitativ
adica bataie de joc pt ca un asemenea calculator e depasit tehnologic din start

firmele sunt de vina si oamenii pt ca nu au cultura calitatii

Normal ca nu se risca sa aduca altceva daca nu sunt sigur ca vor vinde acele produse insa daca vor vedea ca sunt oameni interesati de un anumit produs  eu cred ca il vor aduce !


uite aici trebuie trimis email:
Sesizari si sugestii  [email protected]

Edited by Jaguar Paw, 11 August 2008 - 15:36.


#18
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostJaguar Paw, on Aug 11 2008, 16:20, said:

Asa e dar daca stai si astepti sa-ti aduca ei...

De ce sa cumparam ce vor ei cand ar trebui sa cumparam ce vrem noi ?

Daca stam si asteptam sa ne cada`n gura de la ei atunci ne meritam soarta

Insa daca eu ii intreb astazi de un anumit produs, tu ii intrebi despre acelasi produs si la fel fac si altii pana la urma firma tot se incumeta si-l aduce daca stie ca are vanzare

aici e un cerc vicios: toata lumea cumpara samsung si normal ca firmele pt a scoate profit si stiind ca asta vor romanii vor cumpara samsung asta aduc, aduc monitoare samsung cu basculanta

numai ca un monitor samsung cu ecran S-IPS costa dublu fata de un Hazro cu acelasi tip de ecran !

la noi se cumpara calculatoare cu 15 mil noi-noute + imprimanta + mouse si tastatura ,toate cele mai slabe calitativ
adica bataie de joc pt ca un asemenea calculator e depasit tehnologic din start

firmele sunt de vina si oamenii pt ca nu au cultura calitatii

Normal ca nu se risca sa aduca altceva daca nu sunt sigur ca vor vinde acele produse insa daca vor vedea ca sunt oameni interesati de un anumit produs  eu cred ca il vor aduce !


uite aici trebuie trimis email:
Sesizari si sugestii  [email protected]
Hm.... incerci sa ne bagi ceva pe gat :-?
Mie sincer nu prea imi place cum arata lcd asta ca mode
La 12 mil iau lcd de 24 full HD care se vede super bine pentru bani aia si imi si mai raman sau iau 2 de 22 si le pun in parelel
Nu cunosc firma si in nici un caz nu fac tampenia sa cumpar un lcd de pe net doar pt. ca da bine in poze si comentari frumoase
Acuma legat ca romanul cumpara numai de firma zic ca te inseli mult de tot :D la noi in top vanzari sunt Horizon ( si daca sunt om correct macar Horizon are paneluri de la LG dar ce vinde Metro/Selgros/Real toate firmele facute pe vapor)
Romanul cumpara orice este ieftin si isi permite si daca se poate ca firma respectiva sa dea si in rate e perfect , se cumpara multe produse ieftine , de calitate slaba si in cat mai multe rate
Legat de pc iti zic ca iti fac pc in 15 mil cu dual core si lcd de 22 pe care poti juca jocuri bune de tot
Si legat de "
De ce sa cumparam ce vor ei cand ar trebui sa cumparam ce vrem noi ?" am ramas fara cuvinte , tu ai ideie ca in lume sunt sute de firme care produc lcd-uri , daca aduceau din toate cate ceva nu aveau atata loc , si tu ce crezi ca firmele astea de se aduc si sunt asa de cunoscute si-au facut reputatie si sunt bune vandute din cauza ca sunt slabe ?
Interesul oricarui magazin e sa aibe pe stoc ce se cauta de majoritatea si sa se vanda  nu sa stea pe stoc ca apare cate un pretentios care da 18 mil pe un lcd :)

Edited by Noname2323, 11 August 2008 - 19:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate