Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

DX SW Romania (2000 KHz - 30 MHz), DRM

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#37
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Iata si un radio cu lampi Opera de prin 1970, din pacate acum nu mai e functional, cu unde lungi, medii, scurte si ultrascurte (banda est). Receptia era buna mai ales in unde medii si scurte, la aceasta din urma cu o simpla antena aveai ce prinde.

Attached Files



#38
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
ªi uite aºa se duce ºi BBC-ul în amintire...
A fost unul dintre primele posturi pe care mã chinuiam sã le prind în serile din anii '80, când am început sã cutreier undele scurte. Pânã acum vreo 2-3 ani încã îl mai prindeam pe 11680 kHz oriunde m-aº fi aflat în şarã. Apoi au renunşat complet la undele scurte.

Fix când m-am dotat ºi eu cu aparaturã mai performantã pentru AM, tot mai multe staşii închid emişãtoarele de unde scurte sau medii. În curând nu vom mai avea nimic de ascultat.  :(

#39
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am remarcat de ceva timp lispa BBC-ului din unde scurte, programul este transmis doar in Bucuresti si alte 2-3 localitati din tara in FM pe frecvente proprii la care se mai adauga posturile afiliate care retransmit stirile. Initial poate se gandeau sa-si faca o retea in FM de aceea au renuntat la undele scurte.

#40
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Pe lista de discutii Hard-Core-DX cineva mentioneaza ca emitatorul Radio Romania International de la Tiganesti are probleme de stabilitate a frecventei:

"v11965.67 ... .71  The fourth tx at Tiganesti is always wandering and hopping some 20-30 Hertz around. Today wandered 40 Hertz in 5 minutes.
Scheduled Romanian 14-15 UT towards SW Europe. 1425-1430 UT"


Rareori am reusit sa receptionez in conditii satisfacatoare transmisiile RRI catre Europa de Vest. E normal, undele sunt aruncate in directia opusa, dar sunt curios sa vad si eu cum se manifesta instabilitatea asta.

#41
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
ce e pe 7220 khz seara; religios in romana ?

#42
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Pe 7220 kHz este WYFR Family Radio. Limba romana, 18:00 - 19:00 UTC

#43
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Tocmai am receptionat pe 2748 kHz USB, in jur de ora 22:40 locala, avizele de navigatie transmise de Radionav S.A catre navele din Marea Neagra. Interesant, oare ce emitator au ei pe acolo? Se auzea foarte bine pana aici in Bucovina.

Parca mi se face un pic dor de mare... desi prefer muntele... :)

Edited by Beavix, 10 July 2008 - 22:00.


#44
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Sau unde e amplasat?
Oricum nu e de mirare ca ajunge si in nordul tarii, normal ar trebui sa se prinda pe cateva sute de km.
Am gasit ceva detalii pe http://www.constanta...o.ro/index.html

#45
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostBeavix, on Jul 10 2008, 22:13, said:

Pe 7220 kHz este WYFR Family Radio. Limba romana, 18:00 - 19:00 UTC
Mersi mult. Ce alte posturi in romaneste se mai pot receptiona pe scurte, afara de RFI, BBC (cat o mai fi) si RRI ?

#46
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postrvic77, on Jul 11 2008, 09:42, said:

Mersi mult. Ce alte posturi in romaneste se mai pot receptiona pe scurte, afara de RFI, BBC (cat o mai fi) si RRI ?

Din pacate nici BBC, nici RFI nu mai emit pe scurte in limba romana. Au mai ramas doar urmatoarele statii:
- Radio China International
- Radio Europa Libera (pana la 1 august, dupa care kaput si cu asta)
- Radio Vatican
- Vocea Rusiei
- Trans World Radio
- Vocea Turciei (cu semnal puternic dar o calitate audio execrabila zilele astea, cat de curand le dau un raport de receptie, poate-si repara sculele)
- WYFR Family Radio

Si cam atat. Daca mai stie cineva despre existenta altor transmisiuni, sa ne zica.

#47
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View PostBeavix, on Jul 11 2008, 10:31, said:

- Vocea Turciei (cu semnal puternic dar o calitate audio execrabila zilele astea, cat de curand le dau un raport de receptie, poate-si repara sculele)

Iata cum se auzea Vocea Turciei in limba romana in dimineata asta (9:05 GMT, 9560 kHz). Semnalul avea o tarie intre S8 si S9+20 dB, deci foarte puternic, dar partea de audio se aude foarte distorsionat, aproape deloc. Nu am remarcat nicio interferenta din partea altor posturi invecinate, iar purtatoarea a disparut imediat dupa incheierea transmisiei. Este putin probabil zic eu sa fie vorba de un alt semnal perturbator, cu purtatoare blank, suprapus fix pe aceeasi frecventa si fix in acelasi interval orar.

Le-am dat un email si le-am explicat situatia. Stiu ca emitatoarele pe care transmite TRT pe unde scurte au avut ceva probleme anul asta, probabil ca si acum e la fel.

Attached Files



#48
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
tradu ce mi-a trimis mie

Quote

belgili tanımlık problem bkz. be sen tümce an radyo sinyalleriyle iletilen tabiat. eyvallah yanlamasına biraz yolsuzluk içinde belgili tanımlık sağlam göndermek sargı nereye kısa. göndermek bkz. be yerini öğrenmek yakın antalya ve bkz. be a yeti piyasaya çıkarma ve 20kw --dan adel kalemk alan yükselme büyük. Armnin Gurem

Attached Files

  • Attached File  77k.jpg   8.85K   31 downloads

Edited by Zvartoshu, 11 July 2008 - 14:13.


#49
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Iarasi am prins buletinele de navigatie de la Constanta. Se pare ca au zilnic program pe 2748u, pe la 22:35 ora locala.

#50
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ar cam trebui sa fie zilnice aceste buletine de navigatie.

#51
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Ciao,

Unde as putea gasi in Arad un tuner cu SW, eventual second hand, si cam car ar costa?

#52
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In principiu n-ar fi greu greu de gasit, problema e sa fie de calitate indiferent ca e nou sau secon-hand.

#53
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Multumesc pentru raspuns.

Ce marci si modele ar fi de cautat?

De asemenea exista si tunere placi de calculator (gen tuner tv) care pot fi controlate printr-un program? Eventual pe mai multe benzi, gen scaner.
Daca da, ce marci?

#54
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru calculator ar fi doar pentru FM, de altfel si majoritatea aparatelor de radio care se gasesc in magazine au FM si cel mult AM. Ar mai fi unele modele de portabile care au anumite subgame din banda de SW, insa nu sunt asa performante.
De preferinta ar fi un model mai vechi, in general au si banda de unde scurte si receptia buna. Cel putin prin bazarele de prin Moldova se pot gasi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate